Mintegy húsz új baktériumfajt sikerült kitenyészteni a Sapientia EMTE csíkszeredai karának biomérnöki tanszékén indult kutatási projekt keretében.
2015. november 17., 19:262015. november 17., 19:26
A csíki felsőoktatási intézmény és az Eötvös Loránd Tudományegyetem (ELTE) szoros együttműködésének köszönhetően az utóbbi három év leforgása alatt bebizonyosodott, hogy az újonnan felfedezett baktériumok közel egyharmada felhasználható a káros vegyületeket tartalmazó szennyvizek (pl. gyógyszeripari, papíripari, vegyipari szennyvíz) tisztítására is, ezzel csökkentve az emberi tevékenység okozta környezetkárosító folyamatokat.
Az Új baktériumfajok izolálása bioremediációs és biotechnológiai alkalmazások céljából elnevezésű projekttel kapcsolatban Felföldi Tamás, a projekt vezetője, az ELTE oktatója és Máthé István, a Sapientia EMTE oktatója osztott meg információkat lapunkkal. Az Országos Tudományos Kutatási Hivatal által támogatott kutatások eddigi eredményeit az egyetemen mutatták be egy nyilvános minikonferencia keretében a hétvégén.
„A Földünkön élő baktériumok döntő többsége jelenleg ismeretlen. Az általunk végzett kutatás próbálja ötvözni a tudományos kíváncsiságot és hasznosságot, húsz új baktériumfajt különítettünk el és vizsgáltunk meg. Általánosságban véve, hasznosságukat tekintve a baktériumok kétféleképpen is alkalmazhatóak: egyrészt termelhetnek hasznavehető dolgokat (például antibiotikumot), vagy lebonthatják az emberi tevékenység által létrehozott szennyeződéseket” – magyarázta Máthé István kutató, a biomérnöki tanszék oktatója.
Mint hangsúlyozta, a most is zajló kutatásban az utóbbi szempont volt a mérvadó, azaz az újonnan kitenyésztett fajokat a környezetbe kijutott, főleg ipari tevékenység által termelt szennyeződések és a különösen veszélyes hormonhatású mikroszennyeződések eltávolítására használnák. „Ezek a szenynyeződések kismértékben jelen lehetnek a talajban, patakokban vagy akár a megtisztított szennyvizekben is. Sajnos sok esetben a szennyvíz nem tisztul meg teljesen az általánosan használt folyamat során, ezért akár az ivóvízbe is belekerülhetnek ezek a mikroszennyeződések” – tette hozzá a kutató.
A több éve zajló munka fő kérdése, hogy az új baktériumfajok tudják-e növelni egy szennyvíztisztító reaktor hatékonyságát, gyorsabban és hatékonyabban bontják-e le az ipari szennyeződéseket, mint az eddig alkalmazott fajok. A baktériumok tesztelése jelenleg a csíkszeredai egyetem laborjában található kisméretű szennyvíztisztítóban folyik. A kutatók elmondták, hogy főként szennyezett helyekről vettek vízmintákat, példaként megemlítették a marosújvári sóstavat, illetve különböző szennyvíztisztítókat.
„A lassan két és fél éve zajló projektben egyetemi hallgatók is részt vettek. Az a célunk, hogy a tesztelési fázis lejártával nemzetközileg elismert tudományos cikkeket publikálhassunk az elért eredményeinkről. Viszont eljuthatunk akár odáig is, hogy szabadalmaztathatjuk az általunk kifejlesztett szennyvíztisztítási technológiát” – foglalta öszsze céljaikat Máthé. Hozzátette, a témáról már jelentek meg cikkeik nemzetközi szaklapokban, és külföldi tudományos konferenciákon is bemutatták az eredményeiket, többek között Dél-Koreában és Milánóban.
A kincses városi The Office irodaházzal szemben működésbe helyeztek a héten egy különleges, teljesen automatizált ételautomatát, amely nem csupán friss, főtt ételeket kínál, de egy robotkar segítségével másodpercek alatt ki is szolgálja azokat.
Időszakos kiállítás keretében mutatja be a 250 éve született Bolyai Farkas polihisztor tevékenységét a marosvásárhelyi Teleki-Bolyai Könyvtár és a Teleki Téka Alapítvány.
Még a korábbiaknál is gazdagabb programkínálattal készül a Duna Médiaszolgáltató a 11. Duna Napokra, melyet május 30. és június 1. között rendeznek meg Torockón a nemzeti összetartozás napja alkalmából.
Felvette több mint 1,96 millió eurós nyereményét a vasárnapi hatoslottó-sorsolás telitalálatos szelvényének tulajdonosa – közölte kedden a Román Lottótársaság.
A Bilea-tónál mínusz 6,3 Celsius-fokot mértek az elmúlt éjszaka a meteorológusok; ez az elmúlt 46 év május 12-ei dátumain mért értékek negatív rekordja.
Erdei ösvényeken, sziklás helyeken, hegyi patak mentén, kis települések mellett vezet végig az EKE Jókai Mór emlék- és teljesítménytúrájának útvonala, melynek 30 km-es szakaszát a nagy író születésének 200. évfordulója alkalmából mi is megtettük.
Az idő felmelegedésével országszerte egyre több problémát jelentenek a kullancsok. Kiss Melinda marosvásárhelyi bőr- és nemigyógyász a Krónikának arról beszélt, mi a teendő kullancscsípés esetén, mikor kell orvoshoz fordulni.
Az útkarbantartók a sűrű havazás miatt egyelőre leállították a Transzfogarasi út hótalanítását, de a hatóságok biztosították a közvéleményt arról, hogy a hónap végéig megnyitják az utat a forgalomnak.
Könnyed, egészséges, egyszerre csípős és édes Hawaii tradicionális étele, a Huli-huli.
Magyar és román nyelvű vezetett sétákkal, gyerektevékenységekkel, lovagi sátorral és középkori játékokkal, színházi és zenei műsorral, a gróf Bánffy Katalinról szóló portréfilmmel és beszélgetéssel várják a látogatókat a bonchidai Bánffy-kastélyban.
szóljon hozzá!