Az üvegházakban több mediterrán pálmafajta is látható
Fotó: Deák Szidónia
Több mint felével, 65 százalékkal nőtt tavaly a kolozsvári botanikus kert látogatottsága a korábbi évhez viszonyítva. Az elmúlt év végén rögzített adatok szerint 2021-ben a Babeș–Bolyai Tudományegyetem intézményeként működő füvészkert látogatóinak száma megközelítette a 170 ezret – tájékoztat az egyetem kommunikációs és PR-irodája.
2022. január 20., 08:292022. január 20., 08:29
Bár a koronavírus-világjárvány nagymértékben befolyásolta az Alexandru Borza román botanikusról elnevezett arborétum működését, az itt zajló tevékenységeket sikerült összehangolni a megváltozott körülményekkel, így sokaknak lehetőséget nyújtott a kikapcsolódásra a növények világában, Kolozsvár központjában – nyilatkozta Mihai Pușcaș egyetemi docens, a botanikus kert igazgatója. Hozzátette, a legtöbb látogató tavasszal lépte át a füvészkert kapuit, amikor a hagymás növények, tulipánok, jácintok, kikericsek, nárciszok nyílnak, ebben az időszakban a legmagasabb látogatószám 5500 volt naponta.
Kolozsváron az első füvészkertet a Mikó Imre által az Erdélyi Múzeum-Egyesületnek adományozott Mikó-kertben alakították ki. A kert igazgatója, korbeli megnevezéssel „őre” Brassai Sámuel volt. 1872-ben az egyesület ötven évre átengedte a füvészkertet az akkor alakult egyetemnek azzal a feltétellel, hogy „az egyetem a kert parkszerűen mívelt részében jelenleg meglevő arborétumot, amely csaknem teljes számmal tartalmazza Erdély valamennyi fáit és élő cserjéit, elpusztulni nem hagyja”.
A botanikus kert következő igazgatói az első világháború miatt nem tudták véghezvinni a botanikus kert átköltöztetését az új helyre; ez csak az 1920-as években történt meg az első román igazgató, Alexandru Borza irányításával, ezért a román nyelvű források őt jelölik meg alapítóként, és a kert az ő nevét viseli. A kert 14 hektáros területén több tízezer növény található a Föld egész területéről, többek között a mediterrán égöv és Ausztrália növényzetét bemutató üvegházak, valamint herbárium is várja a látogatókat. Itt működik a növénytani intézet és a növénytani múzeum is, illetve az egyetem növénytani gyűjteménye.
Szerda este leállt a Meta internetes szolgáltató számos közösségi alkalmazása, köztük a Facebook, a Messenger és az Instagram kép- és videómegosztó platform.
A brassói Grigore Moisil Informatikai Főgimnázium romántanárnője nyerte meg az idei gyorsolvasó-világbajnokságot.
A munkaügyi minisztérium és az Országos Statisztikai Intézet (INS) három új szakmát vezetett be a romániai foglalkozások osztályozásába (COR).
Operett melódiák és karácsonyi dalok csendülnek fel a napokban a Budapesti Operettszínház művészeinek előadásában, akik többek között erdélyi, székelyföldi, szilágysági, partiumi városokban lépnek fel.
Csillag az égen címmel népzenei albumot készített a Bagossy Brothers Company. A zenekar 2025. március 8-án az MVM Dome-ban ad különleges koncertet.
SzékelyKapuk-ZöldKapuk: a cím egy nemzetközi kulturális vetélkedőt, ökocivilizációs játékokat takar, amelyet kisiskolás diákok számára írt ki az Európai Magyar Fiatalságért Alapítvány.
Termékenységvarázslás, házasság- és időjárásjóslás, bizonyos női munkák tiltása egyaránt fűződik a december 13-ai Luca napjához. Cserey Both Zsuzsa néprajzkutató a jeles naphoz kapcsolódó hiedelmekről és szokásokról, erdélyi előfordulásukról beszélt.
Megölt egy tigris egy gondozót hétfőn Piteşti állatkertjében.
Már 12 éves gyerekek is radikalizálódnak az interneten – kongatja meg a vészharangot a Five Eyes Intelligence Alliance pénteken közzétett, a fiatalok radikalizálódásáról szóló elemzése.
Az ultrafeldolgozott élelmiszerek, mint a chipsek, cukrozott üdítők és felvágottak, ízletesek és kényelmesek, de gyakori fogyasztásuk komoly egészségügyi kockázatokat hordoz.
szóljon hozzá!