A gróf Bethlen Anikó néprajzi gyűjteményéből válogatott viseletdarabok többsége Erdély emblematikus tájegységeiből származik
Fotó: Vásárhelyi Forgatag / Facebook
Erdély több tájegységéből származó viseletdarabokból, háztartási és lakástextíliákból mutat be válogatást Megőrzött múlt címmel a kincses városban az Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány. A gróf Bethlen Anikó néprajzi gyűjteményének darabjait felvonultató tárlat április 6–30. között látogatható az Erdélyi Néprajzi Múzeumban.
2022. április 06., 14:062022. április 06., 14:06
2022. április 06., 14:102022. április 06., 14:10
Gróf Bethlen Anikó néprajzi gyűjteményének textíliáiból és viseletdarabjaiból nyílik kiállítás Kolozsváron. A Megőrzött múlt címmel a grófnő hagyatékából válogatott tárlatot szerdán nyitják meg az Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány szervezésében, a kiállítás április végéig látogatható a kincses városi Erdélyi Néprajzi Múzeumban.
A 2020-ban, 82 évesen elhunyt grófnő néprajzi gyűjteményének darabjait más erdélyi városokban, többek között Marosvásárhelyen a Vásárhelyi Forgatag keretében is kiállították korábban.
különféle háztartási eszközök, fazekastermékek, gyári kerámiák, háztartási és lakástextíliák, valamint viseletdarabok. A grófnő mintegy negyven év alatt, az 1970-es évektől gyarapította gyűjteményét 18–20. század elejéről származó tárgyakkal.
A gyűjtemény több mint 8400 darabjának mintegy fele háztartási és lakástextil, másik fele viseletdarab. A háztartási és lakástextilek nagy részét Beszterce, Szeben, illetve Segesvár környéki szász közösségekből gyűjtötte a grófnő.
A román textil-anyag főként hosszúkendőkből áll. A míves kivitelezésű darabok egy részét önállóan kiemelve, míg másokat az eredeti funkciót szemléltetve mutatja be a kiállítás.
A viseletdarabok többsége Erdély olyan emblematikus tájegységeiből származik, ahol a viseletes öltözködés még a 20. század közepén is jellemző volt, s ahol tekintélyes méretű ruhatárak maradtak fenn, különböző időszakokból származó darabokat megőrizve.
A mezőségi, kalotaszegi, székelyföldi, torockói magyar, moldvai csángó, Beszterce, Szeben, Segesvár környéki szász, Naszód vidéki, avasi, máramarosi, meregyói, Felső-Maros menti, munténiai, bánsági román viseletdarabok nagy része vászonholmi, ezeknek közel egyharmada férfi és női ing.
A bábukon látható öltözeteket a helyi normák szerint állították össze a kiállítás szervezői, a gyakran csupán egy-egy szín jelenlétével, a díszítés mértékével vagy hiányával jelzett különbségek a közösség tagjai számára jelzésértékűek, életkort, családi állapotot, alkalmat jeleznek.
A hímzett kendők sokfélesége a viseletkészítésnek a 20. század második felében is intenzív voltáról árulkodik. Az Erdély és a történelmi Magyarország egyik legnevesebb főnemesi családjából származó grófnő egyik szenvedélye a régi tárgyak gyűjtése volt.
hiszen azok az erdélyi közösségek életmódjának az emlékei, megmutatják, hogy azoknak, akik készítették, és azoknak is, akik megrendelték, milyen szépérzékük, ízlésük, erejük volt, nem utolsósorban pedig anyagi hátterük.
Hidat építene a Kotori-öböl fölé Montenegró, ezzel egy öt évtizedes elképzelés valósulna meg az Adria-parti országban.
Jövő év áprilisától minden belga állampolgárnak kötelező lesz az úgynevezett kibervédelmi jogosítvány megszerzése, ha továbbra is hozzá szeretnének férni az internethez – jelentette be a belga kiberbiztonsági központ (CBB).
A világ legjobb mészárosaival mérkőzött meg Bíró László marosvásárhelyi hentes, aki tagja volt a párizsi mészáros-vb-n Romániát képviselő csapatnak. Bíró László a francia fővárosban szervezett világversenyről, a mesterség kihívásairól mesélt a Krónikának.
Egy idős Buzău megyei nő évtizedeken keresztül ajtótámaszként használta a folyómederben talált követ, amelyről utólag kiderült, hogy a világ legnagyobb egybefüggő borostyánköve, az egymillió euró értékű darab most múzeumban látható.
Főként az egyetemistákat, a huszonéves korosztályt szeretné megszólítani a Teshow kolozsvári magyar stand-up comedy csoport, amely havonta bemutatkozási, fellépési lehetőséget kínál a gyakorló, amatőr humoristáknak.
A sajtóban vagy a közösségi médiában egyre nagyobb teret kapnak a mesterséges intelligenciával generált képek, ami új kihívások elé állítja a fotóművészetet is. A jelenség kapcsán Mira Marincaș fotóművész és Angyalosi Beáta fotós beszélt tapasztalatairól.
Három évvel ezelőtt szinte a nulláról, az alapoktól kezdte újjáépíteni a Marosvásárhelyi Állatkertet Szánthó János igazgató. A nemzetközileg elismert szakember az elmúlt időszak kihívásairól, megvalósításairól, új tervekről beszélt a Krónikának.
A fejfedők, kalapok több évszázadnyi divatjainak történetéről hallgathatnak meg előadást az érdeklődők Kolozsváron a Györkös Mányi Albert Emlékházban.
A lepénybe (tortillába) hajtott húsos töltelék Mexikó tradicionális étele, már az európaiak érkezése előtt is népszerű volt.
Szépirodalmi alkotásokat, szak- és gasztronómiai könyveket, gyerekkönyveket turkálhatnak hétvégén az olvasás szerelmesei Kolozsváron. A 11. kiadásához érkező tavaszi Könyvturit április 4. és 5. között szervezi meg az EMKISZ.
szóljon hozzá!