Színek, illatok kavalkádja a levendulafesztivál: szórakoztató rendezvényt szerveznek hétvégén Nagykenden

Sokakat vonz a lila mező látványa, a hétvégén fesztivál várja a Maros megyei Nagykendre látogatókat •  Fotó: Veres Nándor

Sokakat vonz a lila mező látványa, a hétvégén fesztivál várja a Maros megyei Nagykendre látogatókat

Fotó: Veres Nándor

Színes programokkal várja az érdeklődőket a hétvégén a Maros megyei Nagykenden a lila virágú növények ünnepe, a Lavenderland Feszt. A levendulavirágzással egy időben szervezett fesztiválról, az Erdély-szerte egyre nagyobb népszerűségnek örvendő levendulaünnepek divatjáról Rózsa Csaba vállalkozó, a rendezvény ötletgazdája beszélt a Krónikának.

Deák Szidónia

2021. július 02., 15:072021. július 02., 15:07

2021. július 02., 15:152021. július 02., 15:15

Erdély-szerte elterjedt és népszerűségnek örvend a levendula, egyre több rendezvényt szerveznek a virágzása idején, június végén, július elején. Levendulaillat lengi körül a Maros megyei Nagykenden immár negyedszer megszervezett fesztivált is, amelyre hétvégén, szombaton és vasárnap várják a lila virágú növény szerelmeseit.

A Lavenderland Feszt két napja a virágzó levendulamező pazar látványa mellett színes programokat kínál: bábelőadásokkal, gyerekkoncertekkel, kézműves-foglalkozásokkal, állatsimogatóval, személyiségfejlesztő játékokkal várják a gyerekeket, este pedig a sepsiszentgyörgyi Evilági zenekar tart Cseh Tamás-emlékkoncertet, és a szászrégeni Titán együttes koncertezik

– mondta el a Krónikának Rózsa Csaba, a levendulaültetvény tulajdonosa, a fesztivál főszervezője.

Nehézségekbe ütközik a levendula termesztése

A vállalkozó 2015 óta közel fél hektáron termeszt levendulát. A növény termesztése és feldolgozása számos nehézségbe ütközik – tudtuk meg Rózsa Csabától. Mivel az ültetvényen bio módon termesztik a levendulát, és nem használnak vegyszereket, a gyomokkal folyamatosan harcolniuk kell. Az évek folyamán számos gyomirtási módszerrel próbálkoztak, végül a sorok közötti kaszálás bizonyult járható útnak.

A levendula meleg- és fényigényes növény, virágzása az időjárás függvényében június–júliusra várható.

Szüret után a virágokat csokorba gyűjtve, padlásokon szárítják, később asztali díszként vagy párnácskákba, zsákocskákba téve illatosítóként használják. A friss virágból illóolajat készítenek, amelyet gyakran használnak csípések enyhítésére, nyugtató hatása van, csillapítja a fejfájást, valamint gyógyítja az ekcémás, gombás megbetegedéseket is – sorolta a növény egészségre gyakorolt jótékony hatását a fiatalember.

Illóolajat használnak alapul a kézműves szappanok, parfümök gyártásánál is, ezeket leginkább vásárokban értékesítik. A levendulából szörp is készülhet, a nedű sima ivóvízzel vagy ásványvízzel kiváló természetes üdítő, egy-két kanálnyi belőle csillapíthatja a köhögést, viszont Rózsáék nem készítenek szörpöket, ennek forgalmazásához élelmiszer-biztonsági engedély szükséges.

Idézet
Öt-hat termékkel járunk ki vásárokba, mert a biotermesztés olyan mértékben időigényes, hogy termékfejlesztésre nincs lehetőségünk”

– sorolta a nehézségeket a vállalkozó. Hozzátette, megnehezíti az értékesítést, hogy Maros megyében közel 70 hektárnyi levendulaültetvény található, a vásárokban mindenki ugyanazokat a termékeket forgalmazza.

Galéria

Lecsenghet a levendula divatja

A levendula népszerűségének okát Rózsa abban látja, hogy napjainkban divat lett a levendula, a virágzó lila mezők látványa nagyon sok embert vonz. „Viszont úgy gondolom, lecsengőben lehet ez a divat, még 1–2 évig biztosítanak megélhetést a levendulaföldek a kistermelőknek, hiszen hosszú távon nem tarthatnak számot nagy érdeklődésre a levendulából készített termékek, tekintve, hogy minden termelő ugyanazokkal az árukkal rukkol elő” – osztotta meg véleményét a vállalkozó. Hozzátette, a divat lecsengésére, a népszerűség múlására gondoltak, amikor 2017-ben eldöntötték, nem hagyományos értelemben vett levendulaünnepet szerveznek, hanem családi fesztiválként hirdetik meg.

Az eseményen a kulturális programokra, szórakozásra fektetik a hangsúlyt, a lila mező látványa csupán „plusz programpont”.

Az idei fesztivál programját is e köré az elképzelés köré építik, ezért kínálnak változatos programokat. A rendezvény részletes műsora, a jegyvásárlással kapcsolatos információk a Lavenderland Feszt Facebook-oldalán olvasható.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. május 13., kedd

A polihisztor Bolyait ismertetné meg a nagyközönséggel a Teleki Téka kiállítása

Időszakos kiállítás keretében mutatja be a 250 éve született Bolyai Farkas polihisztor tevékenységét a marosvásárhelyi Teleki-Bolyai Könyvtár és a Teleki Téka Alapítvány.

A polihisztor Bolyait ismertetné meg a nagyközönséggel a Teleki Téka kiállítása
2025. május 13., kedd

Edda, Lóci játszik, 4S Street a torockói Duna Napokon

Még a korábbiaknál is gazdagabb programkínálattal készül a Duna Médiaszolgáltató a 11. Duna Napokra, melyet május 30. és június 1. között rendeznek meg Torockón a nemzeti összetartozás napja alkalmából.

Edda, Lóci játszik, 4S Street a torockói Duna Napokon
2025. május 13., kedd

Családjával osztja meg a lottófőnyereményt a szerencsés nyertes

Felvette több mint 1,96 millió eurós nyereményét a vasárnapi hatoslottó-sorsolás telitalálatos szelvényének tulajdonosa – közölte kedden a Román Lottótársaság.

Családjával osztja meg a lottófőnyereményt a szerencsés nyertes
2025. május 13., kedd

Közel 50 éves hidegrekord dőlt meg a Bilea-tónál

A Bilea-tónál mínusz 6,3 Celsius-fokot mértek az elmúlt éjszaka a meteorológusok; ez az elmúlt 46 év május 12-ei dátumain mért értékek negatív rekordja.

Közel 50 éves hidegrekord dőlt meg a Bilea-tónál
2025. május 12., hétfő

Jókai-regény helyszínein vezet végig az EKE-teljesítménytúra, megtette a Krónika munkatársa is

Erdei ösvényeken, sziklás helyeken, hegyi patak mentén, kis települések mellett vezet végig az EKE Jókai Mór emlék- és teljesítménytúrájának útvonala, melynek 30 km-es szakaszát a nagy író születésének 200. évfordulója alkalmából mi is megtettük.

Jókai-regény helyszínein vezet végig az EKE-teljesítménytúra, megtette a Krónika munkatársa is
2025. május 10., szombat

Kullancsszezonban a védekezés elengedhetetlen – Kiss Melinda bőrgyógyász tanácsai kullancscsípés esetére

Az idő felmelegedésével országszerte egyre több problémát jelentenek a kullancsok. Kiss Melinda marosvásárhelyi bőr- és nemigyógyász a Krónikának arról beszélt, mi a teendő kullancscsípés esetén, mikor kell orvoshoz fordulni.

Kullancsszezonban a védekezés elengedhetetlen – Kiss Melinda bőrgyógyász tanácsai kullancscsípés esetére
2025. május 09., péntek

Újra havazott a Transzfogarasi úton, le kellett állítani a hó eltakarítását

Az útkarbantartók a sűrű havazás miatt egyelőre leállították a Transzfogarasi út hótalanítását, de a hatóságok biztosították a közvéleményt arról, hogy a hónap végéig megnyitják az utat a forgalomnak.

Újra havazott a Transzfogarasi úton, le kellett állítani a hó eltakarítását
2025. május 09., péntek

Ízek a világ körül: Huli-huli csirke

Könnyed, egészséges, egyszerre csípős és édes Hawaii tradicionális étele, a Huli-huli.

Ízek a világ körül: Huli-huli csirke
Ízek a világ körül: Huli-huli csirke
2025. május 09., péntek

Ízek a világ körül: Huli-huli csirke

2025. május 08., csütörtök

Nyílt napokat tartanak a bonchidai Bánffy-kastélyban

Magyar és román nyelvű vezetett sétákkal, gyerektevékenységekkel, lovagi sátorral és középkori játékokkal, színházi és zenei műsorral, a gróf Bánffy Katalinról szóló portréfilmmel és beszélgetéssel várják a látogatókat a bonchidai Bánffy-kastélyban.

Nyílt napokat tartanak a bonchidai Bánffy-kastélyban
2025. május 07., szerda

Esőben is tud a diák napozni – Elstartolt a jubileumi KMDSZ Diáknapok

Több ezer magyar egyetemista gyűlt össze szerdán reggel a kincses város Főterén, ahol kezdetét vette a Kolozsvári Magyar Diákszövetség (KMDSZ) által 30. alkalommal rendezett diáknapok.

Esőben is tud a diák napozni – Elstartolt a jubileumi KMDSZ Diáknapok