Filep Gergő főszereplő (jobbra) számára az jelentette a legnagyobb kihívást a produkció során, hogy eljátssza Mozart zene iránti hatalmas szenvedélyét
Fotó: Pusztán Viola
Telt ház előtt mutatta be Mozart! című musicaljét a kincses városbeli Apáczai Csere János Elméleti Líceum vegyes kara kedd este a Kolozsvári Magyar Operában. Lovassy Cseh Tamás rendező a nagy sikerű produkció után beszélt lapunknak a próbafolyamatról, a kitűzött és megvalósított célokról.
2018. július 12., 09:262018. július 12., 09:26
2018. július 12., 11:392018. július 12., 11:39
Wolfgang Amadeus Mozart musicalbéli alakja egyik legelső szólójában elmondja: „tévedés zene nélkül az élet” – kedd este pedig a Kolozsvári Magyar Operában bebizonyosodott, hogy az Apáczai Csere János Elméleti Líceum vegyes kara számára színjátszás nélkül lenne tévedés ugyanez. Ugyanis színpadra született, tehetséges, több mint fél éve – a rendező szerint – emberfeletti munkát végző diákok mutatták be a felvidéki származású Lévay Szilveszter és a cseh származású Michael Kunze Mozart! című darabját.
Hiszen Mozart figurája is mintha azt súgná nekünk, hogy ha van egy álmunk, célunk, szenvedélyünk, amiben hiszünk, akkor azt vigyük végig, és éljük meg az elejétől a végéig” – mondta el a Krónika megkeresésére Lovassy Cseh Tamás, a musical rendezője. Hozzátette, reméli, hogy azok az emberek, akik részt vettek a projektben megérezték ezt a szabadságélményt vagy azt a fajta önfeledtséget, amit nagyon sokszor nincs alkalmuk átélni a mindennapokban. Ez bizonyára sikerült, hiszen még a közönség soraiból is érezhető volt, hogy a diákok felszabadultan játszanak, kizárják a külvilágot, és beleélik magukat a szerepükbe.
Fotó: Pusztán Viola
A darab az osztrák zeneszerző életútját mutatta be, a gyermekkortól élete utolsó pillanatáig, a maga vívódásaival és művészethez való viszonyulásával. Nyomon követhettük Mozart tehetségének kibontakozását, néhány embert vonzó és telt házas estjeit, apjával való viszályos kapcsolatát, szerelmi életét és a legtöbb részben a zene iránti szenvedélyét. Filep Gergő főszereplő számára épp ez a hatalmas szenvedély eljátszása jelentette a legnagyobb kihívást, valamint a színdarab végén kialakuló őrület igényelt több munkát.
– tette hozzá a világhírű zeneszerzőt alakító Filep Gergő.
A Mozart-életút hiteles színrevitelével kapcsolatban Lovassy Cseh Tamás úgy fogalmazott, adott volt egy zenei anyag, egy szövegkönyv, amely megkívánt bizonyos technikai feltételeket, például az élő zenét, amire nekik nem volt lehetőségük. Következésképpen az összes nehezebben előadható részt megpróbálták prózásítani, és a prózai részeket mélyíteni, hogy ellene játszanak annak, amit a musical jelent, és megtalálják azokat a figurákat, amelyeket talán a zene elfed.
Fotó: Pusztán Viola
„A musical műfaj nem mindig engedi meg, hogy mélységeiben és árnyalataiban ábrázoljunk embereket. Mi a prózai részeknél zenekar hiányában arra törekedtünk, hogy megpróbáljuk ezeket a figurákat kihozni a közönség felé, mélyíteni. Olyan figurákat szerettünk volna látni a színpadon, akik valódi problémákkal küszködnek, valamint valódi kapcsolatok vannak közöttük, és csak akkor kezdenek el énekelni, amikor a beszélt szöveg már nem elég” – fogalmazott a rendező.
Kifejtette, erről van egy színházelméleti gondolat is, miszerint
Az alkotóknak minden alkalommal sikerült megtalálniuk azt a határt, amikor beszédből dalba kellett váltaniuk. Ennek eredményeként több mint 35 zenei megszólalást fedezhettek fel a nézők, szólók, duettek és a teljes kórus közreműködését igénylő zeneművek formájában.
Fotó: Pusztán Viola
Lovassy Cseh Tamás szerint nem szabad elfelejteni, hogy akik színpadra álltak, nem színészek, hanem iskolába járó kamaszok, akiknek vannak bizonyos kötelezettségeik, mint például a félévi dolgozatok vagy az érettségi. „Egy ilyen projekt esetében talán az egyik legnehezebb feladat összehangolni a színházi munkát az iskolai feladatokkal úgy, hogy az előbbi ne menjen az utóbbi rovására” – vélte a rendező.
Kifejtette, a tavalyi produkció óta elképesztően sokat fejlődtek a diákok, ezúttal már sokkal szabadabban játszottak. A kolozsvári líceum ötödik produkciójában Szabadi Ildikó zenei vezetőként szerepelt, Jakab Melinda koreográfusként működött közre, Gábor Zsófia az előadás díszletét és jelmezeit jegyezte, míg Kiss Tünde dramaturgként vett részt a projektben.
Rubik Ernő Kossuth- és állami díjas építészmérnök, feltaláló 80. születésnapja, illetve világhírű találmánya, a Rubik-kocka megalkotásának 50. évfordulója alkalmából egésznapos programsorozatot rendez szombaton a Liszt Intézet bukaresti központja.
Még egy hétig, november 26-ig lehet jelentkezni a zenészeknek, előadóknak A Dal 2025 műsorába. A nemzeti dalválasztó új évadába műfaji megkötések nélkül lehet pályázni új magyar dalokkal az adal.hu oldalon.
Közel kétszáz éves hagyomány tartja magát még mindig az Arad megyei Nagylakon. Az evangélikus templom tornyában minden negyedórában megfújják a kürtöt, az ősi módon jelezve a pontos időt. Néhány évtizednyi szünet vezették be ismét ezt a szokást.
Kétszer annyiba kerül a szilveszteri csomag, mint a karácsonyi a Prahova-völgyi és brassópojánai szállodákban és panziókban. A Pro Tv utánajárt, hogy mi az oka ezeknek az óriási áraknak és ennek az óriási árkülönbségnek.
A hangszerkészítéshez nem elég csak jó asztalosnak lenni, faragási, festési, hangtechnikusi tudás is szükséges – vallja Csibi István. A marosvásárhelyi hangszerkészítő mestersége rejtelmeit osztotta meg a Krónikával.
Új dallal jelentkezett a héten a gyergyószentmiklósi NÉKED zenekar, amelynek egy szintén friss szerzeménye a Legszebb Erdélyi Magyar Dal pályázaton is elnyerte a zsűri tetszését. Fodor László frontember a két zeneműről, a banda első egy évéről beszélt.
Országszerte vetítik a mozikban a Via Transilvanica történetéről szóló dokumentumfilmet, amelyben a 9 főszereplő határaikat feszegetve 25 nap alatt futja le az 1400 kilométeres távot.
Az idei év utolsó hagyományőrző alkotóműhelyének ad otthont pénteken a torockói Duna-ház, ahol a résztvevők a tervek szerint a jövő évben is megismerhetik és gyakorolhatják a torockói hímzés alapjait és fortélyait.
Elvitték csütörtökön este a közel 10 millió eurós főnyereményt a hatos lottón – közölte a Román Lottótársaság.
A Guinness Rekordok Könyvének bizottsága hivatalosan is elismerte Thurzó Zoltán rekorddöntését a fél perc alatt leggyorsabban leütött billentyűjátékot illetően, így a nagyváradi zongoraművész immár négyszeres világrekordernek mondhatja magát.
szóljon hozzá!