Sokan elrettentek az egzotikus nyaralástól a maláriás esetek miatt, ajánlott megfontolni szakemberek tanácsait

Csábító látvány Zanzibár tengerpartja •  Fotó: Pixabay

Csábító látvány Zanzibár tengerpartja

Fotó: Pixabay

Miután az elmúlt időszakban megszaporodott Romániában a súlyos maláriás esetek száma, és a közelmúltban két haláleset is történt – köztük a Camelia Tișéé, a Kolozs megyei önkormányzat elnökének volt feleségéé –, sokan lemondanak az egzotikus afrikai utazásról. A közösségi médiában olyan hirdetésekkel is találkozni, amelyekben már lefoglalt és kifizetett zanzibári utazásokat próbálnak értékesíteni a megriadt emberek. A szakemberek szerint a legfontosabb a megelőzés.

Bálint Eszter

2024. február 09., 20:292024. február 09., 20:29

2024. február 10., 09:322024. február 10., 09:32

A Dr. Victor Babeș bukaresti járványkórház tájékoztatása szerint november óta heti rendszerességgel érkeznek hozzájuk maláriával fertőzött, súlyos állapotba került betegek, akik korábban olyan egzotikus helyszíneken nyaraltak, mint Tanzánia (amelynek legkedveltebb turistacélpontja a Zanzibár-szigetcsoport), és egy részük pedig elveszíti a harcot a kórral. Nemrég egy 54 éves nő hunyt el a kórház sürgősségi osztályán, a legismertebb eset pedig Camelia Tișéé, a Kolozs megyei önkormányzat elnökének volt feleségéé, aki otthonában hunyt el két héttel azt követően, hogy hazatért egy egzotikus nyaralásról.

Ezek nyomán egyre többen lépnek vissza az afrikai utazástól, és azok is keresik a kiutat, akik már lefoglalták és ki is fizették a nyaralást, többek között a közösségi médiában próbálják meg értékesíteni a rég tervezett kirándulást.

Pedig évek óta nő ezeknek az egzotikus utazásoknak a népszerűsége, csak tavaly 30 százalékos növekedést jelentettek az utazási irodák. Akiknek a képviselői amúgy úgy vélik, nem kell megijedni egy például zanzibári utazástól, csak mindent meg kell tenni a malária megelőzése érdekében. Többek között azt tanácsolják, hogy legyenek óvatosak a szálláshely kiválasztásakor, és – hiába olcsóbbak –kerüljék a gyenge minősítésű helyi panziókat, hoteleket, inkább válasszák a jóval biztonságosabbnak tartott turisztikai övezeteket.

A román külügyminisztérium is jótanácsokkal szolgál a Tanzániába utazók számára.

„Nincsenek kötelező védőoltások, amelyeket igazolással kell igazolni Tanzániába való belépéskor, ha az utazás közvetlenül Romániából vagy európai repülőtereken történő átszállással történt, de erősen ajánlott a sárgaláz elleni oltás (és a sárga láz elleni oltási kártya birtoklása), valamint a tífusz, a hepatitis A és B, a diftéria és a gyermekbénulás elleni oltás. (...) A malária meglehetősen elterjedt a Tanzániai Egyesült Köztársaságban. Javasoljuk, hogy az utazás előtt vásároljon malária elleni orvosi készletet, és használjon szúnyogriasztó intézkedéseket, például spray-ket, hálókat vagy elektromos készülékeket” – áll a külügy honlapján közzétett tájékoztatásban.

korábban írtuk

Maláriás fertőzés okozta a Kolozs megyei önkormányzat elnöke volt feleségének halálát az értesülések szerint
Maláriás fertőzés okozta a Kolozs megyei önkormányzat elnöke volt feleségének halálát az értesülések szerint

Maláriában halt meg Camelia Tișe, Alin Tișe, a Kolozs megyei önkormányzat elnökének a volt felesége – ezt állapították meg az igazságügyi orvosszakértők a Digi 24 hírcsatorna keddi értesülései szerint.

„A malária visszatért Zanzibárra”

Ami Zanzibárt illeti, a szigeten nincs maláriaveszélyre vonatkozó utazási figyelmeztetés, és az Egészségügyi Világszervezet (WHO) is azt jelezte 2022-ben, hogy a malária előfordulási aránya 1 százalék alatt van, ami „a legalacsonyabb arány Tanzániában és Kelet- és Közép-Afrikában”.

A malária előfordulása azonban a közelmúltban megnőtt.

Egy, az Adevărul.ro által idézett tanzániai hírplatform szerint „a malária visszatért Zanzibárba, mivel a szigeteken az éghajlatváltozás hatásait tapasztalják, ami a tenyészőhelyek újjáéledéséhez és az Anopheles szúnyogok viselkedésének megváltozásához vezetett”. Továbbá január végén a zanzibári egészségügyi minisztérium egyik tisztviselője azt állította, hogy 2024. január 1–15. között több mint 3500 maláriás megbetegedést jelentettek Ungujában és Pembán.

A helyzet a szakemberek szerint aggasztó, mivel az ország eddig nem lépte túl a 0,5 százalékos fertőzöttségi arányt, miután a WHO által támogatott zanzibári maláriaelleni stratégiai tervet (MSP) végrehajtották.

Máshol is szép számban akadnak maláriával fertőzött területek

Nemcsak a Tanzániába utazóknak kell ugyanakkor mindent megtenniük a malária megelőzése érdekében, a magyarországi Nemzetközi Oltóközpont szerint Dél-Afrika egészében kockázatos zóna – ide tartozik Tanzánia mellett Kenya, Zimbabwe, Ghána, Guinea és Etiópia és Mauritius szigete.

Az utazási célpont kiválasztása előtt nem árt tájékozódni •  Fotó: Haáz Vince Galéria

Az utazási célpont kiválasztása előtt nem árt tájékozódni

Fotó: Haáz Vince

De a malária más földrészeken is igen elterjedt, magas kockázatú régiónak számít többek között az Indonéz szigetvilág (Bali), Thaiföld, Kambodzsa és Vietnám. Nem maradhat ki a felsorolásból a Latin-Amerikai földrész sem, ugyanis itt is vannak maláriával fertőzött területek, kiemelten veszélyes Brazília, Argentína és Peru bizonyos részei, de Mexikó, Venezuela és Dominika is elég erősen fertőzött területnek számít.

A megelőzés a legfontosabb!

Mint az Oltás.hu is ráirányítja a figyelmet, a legtöbb trópusi betegség ellen védőoltással tudunk védekezni, ez a legegyszerűbb módja a betegségek megelőzésének.

Ám a malária ellen nincs védőoltás, a fertőzés ellen gyógyszerrel lehet védekezni.

Az orvosság rendszeres szedését már az utazás előtt el kell kezdeni, majd folytatni kell a nyaralás egész időtartama alatt, sőt még hazatérés után is az előírtaknak megfelelően.

További tippek a megelőzésre:

  • a szúnyogcsípés elkerülése és megakadályozása a testet jól fedő lenge ruházattal;
  • a szabad területeken (arc, kezek, boka) szúnyogriasztó szerek használata;
  • az ágyat teljes egészében borító moszkitóháló használata.

Az egészségügyi szakemberek szerint ugyanakkor fontos megjegyezni, hogy a fizikai védelem eszközei és a szúnyogriasztók alkalmazása meg sem közelíti a gyógyszeres kezelés hatásosságát.

Azonban maláriában akkor is megbetegedhet, ha valaki rendesen szedi a malária elleni gyógyszereket, mert a kórokozó rezisztens lehet az alkalmazott készítményre.

Kockázatos országokba történő utazást követően ezeknél a tüneteknél lehet malária fertőzésre gyanakodni: magas láz, hidegrázás, izomfájdalom, hányás és hasi fájdalmak. A tünetek a szúnyogcsípést követően 6–40 nappal jelentkezhetnek.

korábban írtuk

Maláriával diagnosztizált nagyváradi nőt szállítottak a bukaresti járványkórházba
Maláriával diagnosztizált nagyváradi nőt szállítottak a bukaresti járványkórházba

Egy 55 éves nagyváradi nőt hétfőn a bukaresti Victor Babeş járványkórházba szállítottak, miután egy tanzániai utazást követően maláriát diagnosztizáltak nála – adta hírül a Bihoreanul helyi sajtóorgánum.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. november 16., szombat

Hosszú zenei pályát futna be a két új dallal előrukkolt NÉKED zenekar (VIDEÓ)

Új dallal jelentkezett a héten a gyergyószentmiklósi NÉKED zenekar, amelynek egy szintén friss szerzeménye a Legszebb Erdélyi Magyar Dal pályázaton is elnyerte a zsűri tetszését. Fodor László frontember a két zeneműről, a banda első egy évéről beszélt.

Hosszú zenei pályát futna be a két új dallal előrukkolt NÉKED zenekar (VIDEÓ)
2024. november 15., péntek

Az önfelfedezés útja – Mozikban a Via Transilvanica-film (VIDEÓ)

Országszerte vetítik a mozikban a Via Transilvanica történetéről szóló dokumentumfilmet, amelyben a 9 főszereplő határaikat feszegetve 25 nap alatt futja le az 1400 kilométeres távot.

Az önfelfedezés útja – Mozikban a Via Transilvanica-film (VIDEÓ)
2024. november 15., péntek

Továbbörökítenék a torockói hímzést és csipkeverést

Az idei év utolsó hagyományőrző alkotóműhelyének ad otthont pénteken a torockói Duna-ház, ahol a résztvevők a tervek szerint a jövő évben is megismerhetik és gyakorolhatják a torockói hímzés alapjait és fortélyait.

Továbbörökítenék a torockói hímzést és csipkeverést
2024. november 14., csütörtök

Közel tízmillió euróval lett gazdagabb a szerencsés lottózó

Elvitték csütörtökön este a közel 10 millió eurós főnyereményt a hatos lottón – közölte a Román Lottótársaság.

Közel tízmillió euróval lett gazdagabb a szerencsés lottózó
2024. november 14., csütörtök

Négyszeres világrekorder lett Thurzó Zoltán: a leggyorsabb billentyűjáték csúcsa is a zongoraművészé

A Guinness Rekordok Könyvének bizottsága hivatalosan is elismerte Thurzó Zoltán rekorddöntését a fél perc alatt leggyorsabban leütött billentyűjátékot illetően, így a nagyváradi zongoraművész immár négyszeres világrekordernek mondhatja magát.

Négyszeres világrekorder lett Thurzó Zoltán: a leggyorsabb billentyűjáték csúcsa is a zongoraművészé
2024. november 12., kedd

Egyre többen próbálják ki a digitális detoxot

A városon élő romániaiak közel egyharmada (32 százaléka) kipróbálta már a digitális méregtelenítést, 62 százalékuk pedig néhány napra szüneteltette az internet és a digitális eszközök használatát – derül ki egy friss felmérésből.

Egyre többen próbálják ki a digitális detoxot
2024. november 12., kedd

Miniatűr műszívvel versenyeznek Japánban jászvásári diákok

A világ legkisebb mesterséges szívét fejlesztették ki a jászvásári Grigore T. Popa Orvosi és Gyógyszerészeti Egyetem hallgatói, akik kedden Japánban képviselik az országot egy világverseny döntőjében.

Miniatűr műszívvel versenyeznek Japánban jászvásári diákok
2024. november 12., kedd

Szénlábnyomot mérő applikációt fejlesztettek ki és díjaztak Kolozsváron

Ökológiai lábnyomot mérő alkalmazás nyerte az első díjat a Fedezd fel a szenvedélyedet az informatikában elnevezésű kolozsvári gálán. Kelemen Szilárd István, a nyertes kincses városi csapat tagja az Orbis applikációról beszélt a Krónikával.

Szénlábnyomot mérő applikációt fejlesztettek ki és díjaztak Kolozsváron
2024. november 11., hétfő

Csalással gyanúsítják az egyik leglátogatottabb romániai műemlék épületben működő múzeum munkatársait

Ellenőrzéseket rendelt el a kulturális miniszter, miután felmerült a csalás gyanúja: a szinajai Peleş-kastélyban működő múzeumban „párhuzamos jegyárusító” hálózatot működtettek.

Csalással gyanúsítják az egyik leglátogatottabb romániai műemlék épületben működő múzeum munkatársait
2024. november 10., vasárnap

Márton-nap: Kolozsváron fénymenettel, Kalotaszegen mulatsággal éltetik a néphagyományokat

Lámpás felvonulással, névnapköszöntőkkel, mulatsággal napjainkban is ünneplik Erdélyben a november 11-i Márton-napot, amelyhez több hiedelem is fűződik. A legismertebb legendákról és néphagyományokról Cserey Both Zsuzsa néprajzkutató beszélt a Krónikának.

Márton-nap: Kolozsváron fénymenettel, Kalotaszegen mulatsággal éltetik a néphagyományokat