Csábító látvány Zanzibár tengerpartja
Fotó: Pixabay
Miután az elmúlt időszakban megszaporodott Romániában a súlyos maláriás esetek száma, és a közelmúltban két haláleset is történt – köztük a Camelia Tișéé, a Kolozs megyei önkormányzat elnökének volt feleségéé –, sokan lemondanak az egzotikus afrikai utazásról. A közösségi médiában olyan hirdetésekkel is találkozni, amelyekben már lefoglalt és kifizetett zanzibári utazásokat próbálnak értékesíteni a megriadt emberek. A szakemberek szerint a legfontosabb a megelőzés.
2024. február 09., 20:292024. február 09., 20:29
2024. február 10., 09:322024. február 10., 09:32
A Dr. Victor Babeș bukaresti járványkórház tájékoztatása szerint november óta heti rendszerességgel érkeznek hozzájuk maláriával fertőzött, súlyos állapotba került betegek, akik korábban olyan egzotikus helyszíneken nyaraltak, mint Tanzánia (amelynek legkedveltebb turistacélpontja a Zanzibár-szigetcsoport), és egy részük pedig elveszíti a harcot a kórral. Nemrég egy 54 éves nő hunyt el a kórház sürgősségi osztályán, a legismertebb eset pedig Camelia Tișéé, a Kolozs megyei önkormányzat elnökének volt feleségéé, aki otthonában hunyt el két héttel azt követően, hogy hazatért egy egzotikus nyaralásról.
Pedig évek óta nő ezeknek az egzotikus utazásoknak a népszerűsége, csak tavaly 30 százalékos növekedést jelentettek az utazási irodák. Akiknek a képviselői amúgy úgy vélik, nem kell megijedni egy például zanzibári utazástól, csak mindent meg kell tenni a malária megelőzése érdekében. Többek között azt tanácsolják, hogy legyenek óvatosak a szálláshely kiválasztásakor, és – hiába olcsóbbak –kerüljék a gyenge minősítésű helyi panziókat, hoteleket, inkább válasszák a jóval biztonságosabbnak tartott turisztikai övezeteket.
„Nincsenek kötelező védőoltások, amelyeket igazolással kell igazolni Tanzániába való belépéskor, ha az utazás közvetlenül Romániából vagy európai repülőtereken történő átszállással történt, de erősen ajánlott a sárgaláz elleni oltás (és a sárga láz elleni oltási kártya birtoklása), valamint a tífusz, a hepatitis A és B, a diftéria és a gyermekbénulás elleni oltás. (...) A malária meglehetősen elterjedt a Tanzániai Egyesült Köztársaságban. Javasoljuk, hogy az utazás előtt vásároljon malária elleni orvosi készletet, és használjon szúnyogriasztó intézkedéseket, például spray-ket, hálókat vagy elektromos készülékeket” – áll a külügy honlapján közzétett tájékoztatásban.
Maláriában halt meg Camelia Tișe, Alin Tișe, a Kolozs megyei önkormányzat elnökének a volt felesége – ezt állapították meg az igazságügyi orvosszakértők a Digi 24 hírcsatorna keddi értesülései szerint.
Ami Zanzibárt illeti, a szigeten nincs maláriaveszélyre vonatkozó utazási figyelmeztetés, és az Egészségügyi Világszervezet (WHO) is azt jelezte 2022-ben, hogy a malária előfordulási aránya 1 százalék alatt van, ami „a legalacsonyabb arány Tanzániában és Kelet- és Közép-Afrikában”.
Egy, az Adevărul.ro által idézett tanzániai hírplatform szerint „a malária visszatért Zanzibárba, mivel a szigeteken az éghajlatváltozás hatásait tapasztalják, ami a tenyészőhelyek újjáéledéséhez és az Anopheles szúnyogok viselkedésének megváltozásához vezetett”. Továbbá január végén a zanzibári egészségügyi minisztérium egyik tisztviselője azt állította, hogy 2024. január 1–15. között több mint 3500 maláriás megbetegedést jelentettek Ungujában és Pembán.
A helyzet a szakemberek szerint aggasztó, mivel az ország eddig nem lépte túl a 0,5 százalékos fertőzöttségi arányt, miután a WHO által támogatott zanzibári maláriaelleni stratégiai tervet (MSP) végrehajtották.
Máshol is szép számban akadnak maláriával fertőzött területek
Nemcsak a Tanzániába utazóknak kell ugyanakkor mindent megtenniük a malária megelőzése érdekében, a magyarországi Nemzetközi Oltóközpont szerint Dél-Afrika egészében kockázatos zóna – ide tartozik Tanzánia mellett Kenya, Zimbabwe, Ghána, Guinea és Etiópia és Mauritius szigete.
Az utazási célpont kiválasztása előtt nem árt tájékozódni
Fotó: Haáz Vince
De a malária más földrészeken is igen elterjedt, magas kockázatú régiónak számít többek között az Indonéz szigetvilág (Bali), Thaiföld, Kambodzsa és Vietnám. Nem maradhat ki a felsorolásból a Latin-Amerikai földrész sem, ugyanis itt is vannak maláriával fertőzött területek, kiemelten veszélyes Brazília, Argentína és Peru bizonyos részei, de Mexikó, Venezuela és Dominika is elég erősen fertőzött területnek számít.
A megelőzés a legfontosabb!
Mint az Oltás.hu is ráirányítja a figyelmet, a legtöbb trópusi betegség ellen védőoltással tudunk védekezni, ez a legegyszerűbb módja a betegségek megelőzésének.
Az orvosság rendszeres szedését már az utazás előtt el kell kezdeni, majd folytatni kell a nyaralás egész időtartama alatt, sőt még hazatérés után is az előírtaknak megfelelően.
További tippek a megelőzésre:
Azonban maláriában akkor is megbetegedhet, ha valaki rendesen szedi a malária elleni gyógyszereket, mert a kórokozó rezisztens lehet az alkalmazott készítményre.
Kockázatos országokba történő utazást követően ezeknél a tüneteknél lehet malária fertőzésre gyanakodni: magas láz, hidegrázás, izomfájdalom, hányás és hasi fájdalmak. A tünetek a szúnyogcsípést követően 6–40 nappal jelentkezhetnek.
Egy 55 éves nagyváradi nőt hétfőn a bukaresti Victor Babeş járványkórházba szállítottak, miután egy tanzániai utazást követően maláriát diagnosztizáltak nála – adta hírül a Bihoreanul helyi sajtóorgánum.
Nyáron ismét ingyenes szabadtéri filmvetítések várják az érdeklődőket a marosvásárhelyi Somostetőn. A péntek esténként szervezett program célja a függőségek veszélyeinek bemutatása és generációkat összekötő párbeszéd ösztönzése.
Balszerencsésen végződött egy brăilai férfi vízi szórakozása: a jet ski vízre bocsátásakor az autó és a vízi járművet szállító utánfutó is a Dunában landolt.
A nyíltvízi úszórekordjairól ismert petrozsényi könyvtáros, Avram Iancu vasárnap újabb maratoni táv megtételébe kezdett. Ezúttal a Majnát, a Rajna legfontosabb mellékfolyójának teljes hosszának leúszására vállalkozott.
Nagy erőkkel vonult ki a Konstanca Megyei Rendőr-főkapitányság emberei, miután riasztást kaptak, hogy lövések dördültek el a Fekete-tenger-parti Mamaia strandterületén.
„Art Mansion – ahol az ihlet otthon van” mottóval szerveznek kreatív nyílt napot június 28-án, szombaton 14 órától a Szatmárnémeti szomszédságában található Sándorhomokon, a történelmi Kováts-kúria udvarán.
Egy fiatal férfi, aki nem vágyik reflektorfényre, csak a hajnali ködbe, a vízpart csöndjébe, az erdők-mezők szabadságába. Timár Zoltán Sepsiszentgyörgyön talált rá arra az útra, amely nem zajos, nincs tele tapssal, de valódi és emelkedett.
Közép-európai idő szerint június 26-án, 13 óra 31 perckor sikeresen csatlakozott a Nemzetközi Űrállomáshoz (ISS) az Ax-4 küldetés személyzetét, köztük Kapu Tibor magyar űrhajóst szállító Dragon űrhajó.
Jubileumi kiadásához érkezett a szilágysomlyói Báthory Feszt. A Báthory István erdélyi fejedelem korát hűen felidéző, 10. alkalommal szervezendő rendezvényről, Báthory örökségéről, hagyományok ápolásáról Szabó Ernő Csaba városgazda beszélt a Krónikának.
Színes programpalettával vár mindenkit Kalotaszeg legnagyobb kulturális seregszemléje, amelyet hetedik alakommal szerveznek meg július 12–13. között a Kolozs megyei Bánffyhunyadon.
Kapu Tibor bejelentkezett a Dragon űrhajó fedélzetéről a kilövést követően, a magyar űrhajós egyebek mellett azt mondta, 15 millió magyar emelte ma idáig.
szóljon hozzá!