A túrázás előtt tájékozódjunk az útvonal nehézségi szintjéről, és rendelkezzünk megfelelő felszereléssel
Fotó: Deák Szidónia
A nyári vakáció a túrázások időszakát is jelenti, sokan indulnak meghódítani a Kárpátok bérceit, ezért egyre több a baleset a hegyi turistaútvonalakon. Hogyan előzhetek meg ezek, mire kell figyelni, ha túrázni indulunk, milyen esetben forduljunk segítségért? – Tóth Attila, a Kolozs megyei hegyi- és barlangimentő-szolgálat vezetője válaszolt lapunknak.
2021. augusztus 10., 08:012021. augusztus 10., 08:01
Nyári időszakban egyre többen indulnak útnak a közeli hegyekbe Erdély-szerte. A Kárpátok bércei ideális terep mind a kezdő, mind a gyakorlott túrázók számára, azonban jó figyelembe venni néhány alapszabályt, ha túrázni indulunk.
A nagy népszerűségnek örvendő helyeken – például a Fogarasi-havasok, Retyezát, Radnai-havasok, Erdélyi-érchegység – nagy a turistaforgalom az évnek ebben a szakában, ezzel egy időben pedig megnőtt a balesetek száma is.
hanem a megfelelő felszerelés hiánya vagy egy hosszabb kiránduláson az útvonal nehézsége is kellemetlenségeket okozhat. Az elmúlt időszakban a sajtóban többször olvasni olyan esetekről, hogy turisták papucsban vagy nem megfelelő öltözetben indulnak el magashegyi túrára.
Az országos hegyimentő-szolgálat számos felhívást tett közzé, melyben arra figyelmeztet, hogy a nem megfelelő túrafelszerelés súlyos baleseteket okozhat.
Negyvennégy esethez riasztották a romániai hegyimentőket az elmúlt 24 órában.
Tóth Attilát, a Kolozs megyei hegyi- és barlangimentő-szolgálat vezetőjét arról kérdeztük, mire figyeljünk, ha túrázni indulunk, hogyan előzhetők meg a balesetek a hegyi utakon, és milyen esetben indokolt segítséget kérni.
„Mielőtt bárhová elindulnánk kirándulni vagy túrázni, tájékozódjunk az időjárásról, a hegycsúcs vagy hely megközelíthetőségéről, mennyi idő alatt teljesíthető oda-vissza a túraútvonal” – hívta fel a figyelmet Tóth Attila. Hozzátette,
Esőkabát is legyen a hátizsákban akkor is, ha szép idő van, kánikula esetén pedig a fejfedő, napkrém elengedhetetlen. „Mindig legyen nálunk ivóvíz, a túra hosszától függően szendvics, gyümölcs vagy energiaszelet” – tanácsolta a hegyimentő.
A telefonon is kulcsfontosságú a kirándulás során, ugyanis nem csak segítséget lehet kérni, ha a túrázó bajba kerül, hanem a telefonos alkalmazások segíthetnek információkat megtudni a túraútvonal hosszáról, nehézségi fokáról, a szintkülönbségről.
az összes Romániában található hegycsoport fel van tüntetve a túraútvonalakkal és az azokhoz kapcsolatos információkkal. Ezenkívül hasznos lehet egy térkép is, viszont használata lényegesen nehezebb” – hívta fel a figyelmet Tóth.
Egy nap alatt 33 segélyhívás érkezett az Országos Hegyimentő Szolgálathoz (Salvamont). A hegyimentők 15 sérült személyt adtak át a mentősöknek vagy a rohammentősöknek, és egy haláleset is történt.
A hegyimentő-szolgálathoz nemcsak balesetek esetén lehet fordulni, hanem indulás előtt is lehet érdeklődni a túraútvonalról – tájékoztatott Tóth Attila. „Bátran hívjuk a diszpécserszolgálatot, ha információkra van szükségünk a túrára vonatkozóan, ha eltévedünk vagy baleset ér a 112-es segélyhívó számon kérhetünk segítséget” – tette hozzá.
– osztotta meg tapasztalatait a hegyimentő. „Ne azzal kezdjük, hogy egy húsz kilométeres nehéz fokozatú túrára indulunk. Nem kell túlbonyolítani, ha a hegyekbe kívánkozunk, az erőnlétünknek megfelelő túrákat válasszunk, és maradandó élményekkel térhetünk haza” – tanácsolta Tóth Attila.
Pályi Gyula modenai professzor, az Olasz Nemzeti Tudományos Akadémia tagja a torinói tepel kutatásának újdonságairól számolt be – írta a Vatican News magyar nyelvű honlapja.
Az Olasz Posta (Poste Italiane) bejelentette, hogy több száz, a pápának címzett levél érkezik a fiumicinói válogatóközpontba. Megválasztása óta folyamatos ez az arány.
A szentjánosbogarak populációi világszerte jelentős csökkenést mutatnak, és Erdély, mint Európa egyik természeti sokszínűségben gazdag régiója, szintén érintett ebben a globális trendben – hívta fel a figyelmet László Zoltán biológus.
Egyre több helyen bukkan fel a Bulgáriában megszökött állítólagos fekete párduc: Székelyföldtől a Partiumig szinte nincs olyan közintézmény, állami hivatal, magánvállalat vagy közület, amelyik ne posztolt volna a vadállatot ábrázoló mémet.
Vizuálisan lenyűgöző, az életről és változásról szóló, mélyen szimbolikus történetet mutat be Kolozsváron a Cirque du Soleil. A világhírű kanadai utazócirkusz jövő év áprilisában érkezik a kincses városba OVO című produkciójának újragondolt változatával.
Utcazene-fesztivált tartanak július 11. és 13. között Szatmárnémetiben. A partiumi város egyik legnépszerűbb kulturális eseménye nemcsak zenei csemegékkel, hanem látványos utcai produkciókkal és pezsgő fesztiválhangulattal várja a közönséget.
Vannak olyan táborok, ahol az ember már az első pillanattól otthon érzi magát – akár először érkezik, akár visszatérőként lép be a kapun. A kalotaszentkirályi alkotótábor is ilyen hely: barátságok szövődnek, közös élmények és alkotások születnek.
Varga Csaba már a 2-es táborban – újságolta hétfőn a Facebook-oldalán a Hazajáró, amely nyomon követi a nagyváradi hegymászó legújabb expedícióját, amelynek célja a világ második legmagasabb csúcsa, a K2 meghódítása.
Idén nyáron nem kell messzire utazni ahhoz, hogy a gyermekek felfedezzék a történelmi Magyarország csodáit – elég, ha bekapcsolják a Csukás Meserádiót, és elindulnak egy varázslatos utazásra István bácsival, Terkával, Vakkanccsal és a Csoda Meseládikával.
Nemzetközi kutatás keretében vizsgálták, hogy a biológiai sokféleség szempontjából milyen lehetőségeket rejtenek többek között a romániai falvak, valamint azt is, hogy a környező táj hogyan befolyásolja a biológiai sokféleség mintázatait.
szóljon hozzá!