A túrázás előtt tájékozódjunk az útvonal nehézségi szintjéről, és rendelkezzünk megfelelő felszereléssel
Fotó: Deák Szidónia
A nyári vakáció a túrázások időszakát is jelenti, sokan indulnak meghódítani a Kárpátok bérceit, ezért egyre több a baleset a hegyi turistaútvonalakon. Hogyan előzhetek meg ezek, mire kell figyelni, ha túrázni indulunk, milyen esetben forduljunk segítségért? – Tóth Attila, a Kolozs megyei hegyi- és barlangimentő-szolgálat vezetője válaszolt lapunknak.
2021. augusztus 10., 08:012021. augusztus 10., 08:01
Nyári időszakban egyre többen indulnak útnak a közeli hegyekbe Erdély-szerte. A Kárpátok bércei ideális terep mind a kezdő, mind a gyakorlott túrázók számára, azonban jó figyelembe venni néhány alapszabályt, ha túrázni indulunk.
A nagy népszerűségnek örvendő helyeken – például a Fogarasi-havasok, Retyezát, Radnai-havasok, Erdélyi-érchegység – nagy a turistaforgalom az évnek ebben a szakában, ezzel egy időben pedig megnőtt a balesetek száma is.
hanem a megfelelő felszerelés hiánya vagy egy hosszabb kiránduláson az útvonal nehézsége is kellemetlenségeket okozhat. Az elmúlt időszakban a sajtóban többször olvasni olyan esetekről, hogy turisták papucsban vagy nem megfelelő öltözetben indulnak el magashegyi túrára.
Az országos hegyimentő-szolgálat számos felhívást tett közzé, melyben arra figyelmeztet, hogy a nem megfelelő túrafelszerelés súlyos baleseteket okozhat.
Negyvennégy esethez riasztották a romániai hegyimentőket az elmúlt 24 órában.
Tóth Attilát, a Kolozs megyei hegyi- és barlangimentő-szolgálat vezetőjét arról kérdeztük, mire figyeljünk, ha túrázni indulunk, hogyan előzhetők meg a balesetek a hegyi utakon, és milyen esetben indokolt segítséget kérni.
„Mielőtt bárhová elindulnánk kirándulni vagy túrázni, tájékozódjunk az időjárásról, a hegycsúcs vagy hely megközelíthetőségéről, mennyi idő alatt teljesíthető oda-vissza a túraútvonal” – hívta fel a figyelmet Tóth Attila. Hozzátette,
Esőkabát is legyen a hátizsákban akkor is, ha szép idő van, kánikula esetén pedig a fejfedő, napkrém elengedhetetlen. „Mindig legyen nálunk ivóvíz, a túra hosszától függően szendvics, gyümölcs vagy energiaszelet” – tanácsolta a hegyimentő.
A telefonon is kulcsfontosságú a kirándulás során, ugyanis nem csak segítséget lehet kérni, ha a túrázó bajba kerül, hanem a telefonos alkalmazások segíthetnek információkat megtudni a túraútvonal hosszáról, nehézségi fokáról, a szintkülönbségről.
az összes Romániában található hegycsoport fel van tüntetve a túraútvonalakkal és az azokhoz kapcsolatos információkkal. Ezenkívül hasznos lehet egy térkép is, viszont használata lényegesen nehezebb” – hívta fel a figyelmet Tóth.
Egy nap alatt 33 segélyhívás érkezett az Országos Hegyimentő Szolgálathoz (Salvamont). A hegyimentők 15 sérült személyt adtak át a mentősöknek vagy a rohammentősöknek, és egy haláleset is történt.
A hegyimentő-szolgálathoz nemcsak balesetek esetén lehet fordulni, hanem indulás előtt is lehet érdeklődni a túraútvonalról – tájékoztatott Tóth Attila. „Bátran hívjuk a diszpécserszolgálatot, ha információkra van szükségünk a túrára vonatkozóan, ha eltévedünk vagy baleset ér a 112-es segélyhívó számon kérhetünk segítséget” – tette hozzá.
– osztotta meg tapasztalatait a hegyimentő. „Ne azzal kezdjük, hogy egy húsz kilométeres nehéz fokozatú túrára indulunk. Nem kell túlbonyolítani, ha a hegyekbe kívánkozunk, az erőnlétünknek megfelelő túrákat válasszunk, és maradandó élményekkel térhetünk haza” – tanácsolta Tóth Attila.
Időszakos kiállítás keretében mutatja be a 250 éve született Bolyai Farkas polihisztor tevékenységét a marosvásárhelyi Teleki-Bolyai Könyvtár és a Teleki Téka Alapítvány.
Még a korábbiaknál is gazdagabb programkínálattal készül a Duna Médiaszolgáltató a 11. Duna Napokra, melyet május 30. és június 1. között rendeznek meg Torockón a nemzeti összetartozás napja alkalmából.
Felvette több mint 1,96 millió eurós nyereményét a vasárnapi hatoslottó-sorsolás telitalálatos szelvényének tulajdonosa – közölte kedden a Román Lottótársaság.
A Bilea-tónál mínusz 6,3 Celsius-fokot mértek az elmúlt éjszaka a meteorológusok; ez az elmúlt 46 év május 12-ei dátumain mért értékek negatív rekordja.
Erdei ösvényeken, sziklás helyeken, hegyi patak mentén, kis települések mellett vezet végig az EKE Jókai Mór emlék- és teljesítménytúrájának útvonala, melynek 30 km-es szakaszát a nagy író születésének 200. évfordulója alkalmából mi is megtettük.
Az idő felmelegedésével országszerte egyre több problémát jelentenek a kullancsok. Kiss Melinda marosvásárhelyi bőr- és nemigyógyász a Krónikának arról beszélt, mi a teendő kullancscsípés esetén, mikor kell orvoshoz fordulni.
Az útkarbantartók a sűrű havazás miatt egyelőre leállították a Transzfogarasi út hótalanítását, de a hatóságok biztosították a közvéleményt arról, hogy a hónap végéig megnyitják az utat a forgalomnak.
Könnyed, egészséges, egyszerre csípős és édes Hawaii tradicionális étele, a Huli-huli.
Magyar és román nyelvű vezetett sétákkal, gyerektevékenységekkel, lovagi sátorral és középkori játékokkal, színházi és zenei műsorral, a gróf Bánffy Katalinról szóló portréfilmmel és beszélgetéssel várják a látogatókat a bonchidai Bánffy-kastélyban.
Több ezer magyar egyetemista gyűlt össze szerdán reggel a kincses város Főterén, ahol kezdetét vette a Kolozsvári Magyar Diákszövetség (KMDSZ) által 30. alkalommal rendezett diáknapok.
szóljon hozzá!