Bogányi Gergely zongoraművész és „nagyon tiszta, erőteljes hangú” csodahangszere
Fotó: Kolozsvári Magyar Napok
A legendás Kaláka együttes, valamint Bogányi Gergely, a csodazongora megalkotója is fellép az augusztus 19. és 21. közt szervezendő Kolozsvári Magyar Napokon. Bár a rendezvénysorozat a járványhelyzet miatt „összezsugorodott”, rengeteg tartalmas programpontot kínál az érdeklődőknek.
2020. augusztus 15., 11:272020. augusztus 15., 11:27
2020. augusztus 15., 11:282020. augusztus 15., 11:28
Az idei, 11. alkalommal szervezett Kolozsvári Magyar Napok sok tekintetben eltér a megszokottaktól, hiszen a koronavírus-járvány terjedése miatt, a hatósági előírásokkal összhangban szigorú óvintézkedéseket vezettek be a szervezők, ugyanakkor elmaradnak a korábban hagyományosnak számító tömegrendezvények.
„Túlzás nélkül állíthatjuk, hogy generációk egész sora nőtt fel a legendás Kaláka együttes dalain. Augusztus 21-én 19 órától családi koncertet adnak Kolozsvár Főterén” – közölték a szervezők. Kicsik és nagyok egyaránt jól ismerik a megzenésített versek és szerzemények hadát, most pedig egy igazi családi élménnyel gazdagodhatnak a 11. Kolozsvári Magyar Napok résztvevői:
A zenekar a tavalyi évben ünnepelte megalakulásának fél évszázados évfordulóját. Ebből az alkalomból jelent meg a Móra Kiadó gondozásában a Volt egy fakatona című zenéskönyv, amelynek CD-melléklete a zenekar legnépszerűbb gyerekdalait tartalmazza. Az azonos című koncert a zenekar 50 esztendős munkásságának keresztmetszetét adja, miközben a magyar gyerekirodalom (és nem csak) színe-java csendül fel a hamisíthatatlan kaláka-hangzásban.
Nemzeti ünnepünk alkalmából, augusztus 20-án 19 órától kincses városunk Főterén ad koncertet Bogányi Gergely Kossuth-díjas és Liszt Ferenc-díjas zongoraművész, a csodazongora megalkotója. Az estet a Kincses Kolozsvár Egyesület és a KMN Egyesület szervezi. Az eseményen való részvétel előzetes regisztrációhoz (ingyenes, névre szóló jegy kiváltásához) kötött! Részletek a KMN honlapján.
Csütörtökön elkezdődött a regisztráció az augusztus 19. és 21. között tartandó 11. Kolozsvári Magyar Napok rendezvényeire – közölte a szervező Kincses Kolozsvár Egyesület.
A váci születésű művész, Bogányi Gergely, már négyéves korától zongorázik, s ettől kezdve szinte töretlen ívű pályát tudhat maga mögött. Már egész fiatalon számos díjjal ismerték el kimagasló tehetségét, így nem csoda, hogy 1984-ben a Zeneakadémia „különleges tehetségek osztályába” nyert felvételt. 1993-ban a finn zeneakadémia ösztöndíjasaként tizenkilenc évesen eljutott a tengerentúlra egy amerikai zeneművészeti egyetemre, ahol egyéves ösztöndíjjal tanult. Az ottani tanulmányait a budapesti Zeneakadémiával párhuzamosan végezte.
„Nemcsak a zongora lelkét, a rezonánst reformáltuk meg, amit fa helyett karbonkompozitból készítünk, hanem a hangszer más alkatrészeit is. Ezek összességének köszönhető a nagyon tiszta, erőteljes, felhangdús hang” – így mutatta be a saját nevét viselő, magyar fejlesztésű új hangszert Bogányi Gergely, aki azért kezdett bele egy újfajta hangszer megalkotásába, mert nem találta azt a hangzást, amely a legjobban megfelelne ízlésének.
A művész és csapata 7 év alatt készítették el az áramvonalas „csodazongora” prototípusát a vágyott hangzással, hogy 2015 januárjában a nagyközönség is megismerhesse, most pedig a Kolozsvári Magyar Napok közönsége örvendezhet a csodazongora különleges hangzásának, valamint Bogányi Gergely játékának. Az eredeti tervek szerint a legendás Omega együttes is fellépett volna a kincses városban, ám a koronavírus-járvány közbeszólt. Kóbor János, a zenekar frontembere videóüzenetet küldött a Kolozsvári Magyar Napok közönségének, amelyben azt írta: „Ha minden jól megy, jövőre bepótoljuk!”.
A mindennapi élet egyéb területeihez hasonlóan, az idei Magyar Napok rendezvényein is kötelező lesz a védőmaszk viselése. A programokra ellátogató érdeklődőknek érkezésük után kötelező lázmérésen kell részt venniük, valamint fertőtleníteniük kell a kezüket. Az idei Kolozsvári Magyar Napok programjain a részvételt előzetes regisztrációhoz kötik, a résztvevőknek ingyenes, névre szóló belépőt kell váltaniuk online (az erre a célra megjelölt internetes felületen) vagy személyesen a jegypénztár(ak)nál, néhány programra e-mailes regisztráció szükséges. A rendezvénysorozaton való részvétel tudnivalóit a Kolozsvári Magyar Napok honlapján és Facebook-oldalán találhatják az érdeklődők.
Rubik Ernő Kossuth- és állami díjas építészmérnök, feltaláló 80. születésnapja, illetve világhírű találmánya, a Rubik-kocka megalkotásának 50. évfordulója alkalmából egésznapos programsorozatot rendez szombaton a Liszt Intézet bukaresti központja.
Még egy hétig, november 26-ig lehet jelentkezni a zenészeknek, előadóknak A Dal 2025 műsorába. A nemzeti dalválasztó új évadába műfaji megkötések nélkül lehet pályázni új magyar dalokkal az adal.hu oldalon.
Közel kétszáz éves hagyomány tartja magát még mindig az Arad megyei Nagylakon. Az evangélikus templom tornyában minden negyedórában megfújják a kürtöt, az ősi módon jelezve a pontos időt. Néhány évtizednyi szünet vezették be ismét ezt a szokást.
Kétszer annyiba kerül a szilveszteri csomag, mint a karácsonyi a Prahova-völgyi és brassópojánai szállodákban és panziókban. A Pro Tv utánajárt, hogy mi az oka ezeknek az óriási áraknak és ennek az óriási árkülönbségnek.
A hangszerkészítéshez nem elég csak jó asztalosnak lenni, faragási, festési, hangtechnikusi tudás is szükséges – vallja Csibi István. A marosvásárhelyi hangszerkészítő mestersége rejtelmeit osztotta meg a Krónikával.
Új dallal jelentkezett a héten a gyergyószentmiklósi NÉKED zenekar, amelynek egy szintén friss szerzeménye a Legszebb Erdélyi Magyar Dal pályázaton is elnyerte a zsűri tetszését. Fodor László frontember a két zeneműről, a banda első egy évéről beszélt.
Országszerte vetítik a mozikban a Via Transilvanica történetéről szóló dokumentumfilmet, amelyben a 9 főszereplő határaikat feszegetve 25 nap alatt futja le az 1400 kilométeres távot.
Az idei év utolsó hagyományőrző alkotóműhelyének ad otthont pénteken a torockói Duna-ház, ahol a résztvevők a tervek szerint a jövő évben is megismerhetik és gyakorolhatják a torockói hímzés alapjait és fortélyait.
Elvitték csütörtökön este a közel 10 millió eurós főnyereményt a hatos lottón – közölte a Román Lottótársaság.
A Guinness Rekordok Könyvének bizottsága hivatalosan is elismerte Thurzó Zoltán rekorddöntését a fél perc alatt leggyorsabban leütött billentyűjátékot illetően, így a nagyváradi zongoraművész immár négyszeres világrekordernek mondhatja magát.
szóljon hozzá!