2007. július 06., 00:002007. július 06., 00:00
A petíció a következő hat veszélyeztetett örökségvédelmi hely állapotára hívja fel a figyelmet: az ausztráliai Queensland partjainál található Nagy-Korallzátony (a világ legnagyobb korallzátonya), a Sagarmatha Nemzeti Park (melyhez a Mount Everest is tartozik), a Belize Korallzátony (az északi félteke legnagyobb korallzátonya), az Andok hegység perui részén található a Huascaran Nemzeti Park, a kanadai Waterton-gleccser Nemzetközi Béke Park, valamint az ausztráliai Kék-hegység. A klímaváltozás ugyanis oly mértékben veszélyezteti őket, hogy akár el is veszthetik azon tulajdonságaikat, amelyeknek köszönhetően felkerültek a listára.
A 34 aláíró között híres szervezeteket és magánszemélyeket találunk, így a Greenpeacet, vagy a Föld Barátai (Friends of Earth) mozgalmat, valamint a Mount Everestet megmászó sir Edmund Hillaryt és a természettudós-filmes sir David Attenborough-t. A petíció benyújtói arra hivatkoznak, hogy azoknak a nemzeteknek (szám szerint 184-nek), amelyek aláírói az ENSZ 1972-ben létrejött Világörökség Konvenciójának, jogi kötelezettségük az örökségek védelme és átmentése a jövő generációi számára. E kötelezettség elsősorban azé az országé, ahol az adott örökség megtalálható. Másodsorban pedig azoké a (szomszédos) országoké, amelyek tevékenysége romboló hatással van vagy lehet az örökségre. A petícióban foglalt hat helyszín mindegyikét a globális felmelegedés következményei „rongálják”. A fő, üvegházhatású gázokat kibocsátó államok pedig aláírták az egyezményt, amivel kötelezettségeket vállaltak, így tehát drasztikusan csökkenteniük kellene ezen gázok kibocsátását. A szóban forgó szervezetek tulajdonképpen ezt hiányolják, és ebben várják az UNESCO segítségét.
Tavaly az Örökségvédelmi Bizottság már visszautasított egy felhívást az üvegházgázok kibocsátásának csökkentésére vonatkozóan. A petíciót benyújtók remélik, hogy a szervezet idén újragondolja döntését, és határoz arról, vajon szükséges-e további védelmet és anyagi támogatást adni egy örökségi helyszínnek azáltal, hogy felkerül a veszélyeztetettek listájára. A listán való szereplés ugyanis számos tekintetben fokozottabb támogatást és védelmet jelentene a helyszínek számára.
Debreceni huszárok mutatkoznak be Nagybányán a hétvégén a Teleki Magyar Ház meghívására – közölte a Nagybánya és a környék magyarságát összefogó szervezet.
A Máramaros megyei csendőrség figyelmezteti a Máramarosi- és a Radnai-havasokba készülő turistákat, hogy a gerincek közelében még jelentős a hóréteg, így megfelelően felszerelkezve induljanak útnak.
Életének 116. évében elhunyt Inah Canabarro Lucas brazil apáca, akit a Guinness Világrekordok a világ legidősebb embereként tartott számon.
Többéves hagyományt követve idén is a szejkefürdői majális keretében nyitja meg kapuit a Hargita megyei településen található borvízmúzeum.
A Sixtus-kápolnában két kályhát állítanak fel a pápaválasztás napjaira.
Kapu Tibor magyar kutatóűrhajós 2025. május 29-én elindul a Nemzetközi Űrállomás fedélzetére – jelentette be kedden a Facebookra feltöltött videójában Ferencz Orsolya űrkutatásért felelős miniszteri biztos.
Hagyományteremtő szándékkal, első ízben szerveznek bor- és rózsafesztivált Nagyenyeden. A május 23. és 25. között tartandó fesztivál a Fehér megyei település turizmusát lendítené fel, a város nemrég megkapta a rózsák városa címet is.
Hiába a digitális világ térnyerése, 2024-ben az európai olvasók többsége továbbra is a klasszikus, kézbe fogható könyveket részesítette előnyben, amikor online vásárlásra került sor.
Pillanatok alatt összedobható ez a jamaicai ínyencség, amely főleg a fűszerezése miatt a megszokott eltérő ízkavalkádot nyújt fogyasztásakor.
Virágba borult hétvégén a mezőzáhi bazsarózsa-rezervátum. A Maros megyei vadvirágos védett terület közösségi oldalán közölte, az időjárás miatt a korábbi éveknél valamivel később nyíltak ki az első virágok, így idén húsvéttól várják a látogatókat.