A szilágynagyfalui Petri Mór Technológiai Líceum elemistái zenei alapképzés, illetve képzett zenetanár segítsége nélkül tanulták meg a dalokat
Fotó: Ferencz Farnas
Csoportos és szólóprodukcióval is benevezett az István, a király iskolába megy című nemzetközi versenybe a szilágynagyfalui Petri Mór Technológiai Líceum. Farnas Edina Mária, a tanintézet pedagógusa a felkészülésről, az elemista diákok lelkesedéséről beszélt lapunknak.
2020. március 17., 09:592020. március 17., 09:59
A szilágynagyfalui Petri Mór Technológiai Líceum elemista diákjai is részt vesznek az István, a király iskolába megy című nemzetközi versenyen, amely határokon átívelve nyújt lehetőséget a tehetséges gyerekek és iskolás csoportok bemutatkozására. Mindezt úgy, hogy közben a fiatalok megismerik a középkori Magyarország viselettörténetét, Szent István udvartartását.
Farnas Edina Mária biológia szakos tanárnő a Krónika érdeklődésére elmondta, az online versenyben részt vevő (0–4. osztályos) diákok tagjai a Szilágy megyei községben működő Kéknefelejcs multikulturális társaságnak. Kifejtette, a gyerekek nagy odaadással járnak a péntek délutáni próbákra, és ugyanolyan lelkesedéssel készülnek minden egyes helyi fellépésükre. „Néhány év alatt odaadó, összetartó kis csapat kovácsolódott össze. Együtt izgultak a fellépések előtt, együtt örültek, és néha szomorkodtak, ha valami nem a tervek szerint alakult. Megtanulták tisztelni egymást, csapatként működni, amit örömteli volt látni, ugyanis a gyerekek csak 6–10 évesek, és sokan már ötéves koruk óta járnak ebbe a közösségbe” – fogalmazott a pedagógus. Hozzátette, amikor elolvasta a felhívást, arra gondolt, hogy a csapat oszlopos vezetőjének, mindenki Babu nénijének energiájával, odaadásával és a gyerekek lelkesedésével kivitelezhető lenne a produkció. Amikor a szervezők megírták, hogy szívesen veszik a szilágysági iskola és a Kéknefelejcs társaság közös nevezését, elhatározták, hogy belevágnak.
A Szörényi Levente és Bródy János közreműködésével indult tehetségkutatóban az István, a király magyar rockopera egyik részletét kellett előadni az Ezredforduló című drámája alapján. A Petri Mór-iskola a szereposztáskor az István, a király című részletet kapta, amelyet zenés produkcióban kellett előadniuk az eredeti rockopera alapján 25 percben. A szereplőlistát 24 gyerek névsorával küldték el, valamint beneveztek egy szólistát, az első osztályos Farnas Karola Edinát, aki Réka szerepében – Koppány lánya – indult a versenyben. Ugyanezt a szerepet adta elő a csoportos produkcióban is.
Királyi sereg. A versenyző diákok Sarolt, István, Gizella és Réka szerepében
Fotó: Ferencz Farnas
Farnas Edina Mária arról is beszámolt, hogy a gyerekek mindenféle zenei alapképzés nélkül, valamint képzett zenetanár segítsége nélkül tanulták meg a dalokat. A próbákat Gábor Mária, a Kéknefelejcs mentora vezette, az iskola részéről pedig ő segített. A koreográfia, valamint a gyerekek korhű jelmezei szintén Gábor Máriának köszönhetők. Sarolt és Gizella koronája, a szent korona, valamint egyes jelmezek az eredeti rockoperában láthatók teljes másai.
– részletezte a pedagógus. Hozzátette, szülőként és tanárként csodálattal töltötte el, hogy ezek a gyerekek mennyire megszerették, és ezzel egy időben megismerték ezt a darabot. Elmesélték a tanítóknak a próbákat, a készülődést, sokan közülük pedig bátorították őket, és izgatottan várták, hogy láthassák a produkciókat. Az iskola vezetősége is besegített a próbák szervezésében.
Farnas Edina Mária szerint forgatás előtt a gyerekek nagyon izgatottak voltak, otthon és az iskolában egyaránt számukra minden az István, a királyról szólt. Március 2-án megjelent a felvétel a www.iskolasistvan.hu oldalon, ahol március 19-ig a csoportos előadásokra, március 31-ig pedig a szólisták produkcióira lehet szavazni.
Pályi Gyula modenai professzor, az Olasz Nemzeti Tudományos Akadémia tagja a torinói tepel kutatásának újdonságairól számolt be – írta a Vatican News magyar nyelvű honlapja.
Az Olasz Posta (Poste Italiane) bejelentette, hogy több száz, a pápának címzett levél érkezik a fiumicinói válogatóközpontba. Megválasztása óta folyamatos ez az arány.
A szentjánosbogarak populációi világszerte jelentős csökkenést mutatnak, és Erdély, mint Európa egyik természeti sokszínűségben gazdag régiója, szintén érintett ebben a globális trendben – hívta fel a figyelmet László Zoltán biológus.
Egyre több helyen bukkan fel a Bulgáriában megszökött állítólagos fekete párduc: Székelyföldtől a Partiumig szinte nincs olyan közintézmény, állami hivatal, magánvállalat vagy közület, amelyik ne posztolt volna a vadállatot ábrázoló mémet.
Vizuálisan lenyűgöző, az életről és változásról szóló, mélyen szimbolikus történetet mutat be Kolozsváron a Cirque du Soleil. A világhírű kanadai utazócirkusz jövő év áprilisában érkezik a kincses városba OVO című produkciójának újragondolt változatával.
Utcazene-fesztivált tartanak július 11. és 13. között Szatmárnémetiben. A partiumi város egyik legnépszerűbb kulturális eseménye nemcsak zenei csemegékkel, hanem látványos utcai produkciókkal és pezsgő fesztiválhangulattal várja a közönséget.
Vannak olyan táborok, ahol az ember már az első pillanattól otthon érzi magát – akár először érkezik, akár visszatérőként lép be a kapun. A kalotaszentkirályi alkotótábor is ilyen hely: barátságok szövődnek, közös élmények és alkotások születnek.
Varga Csaba már a 2-es táborban – újságolta hétfőn a Facebook-oldalán a Hazajáró, amely nyomon követi a nagyváradi hegymászó legújabb expedícióját, amelynek célja a világ második legmagasabb csúcsa, a K2 meghódítása.
Idén nyáron nem kell messzire utazni ahhoz, hogy a gyermekek felfedezzék a történelmi Magyarország csodáit – elég, ha bekapcsolják a Csukás Meserádiót, és elindulnak egy varázslatos utazásra István bácsival, Terkával, Vakkanccsal és a Csoda Meseládikával.
Nemzetközi kutatás keretében vizsgálták, hogy a biológiai sokféleség szempontjából milyen lehetőségeket rejtenek többek között a romániai falvak, valamint azt is, hogy a környező táj hogyan befolyásolja a biológiai sokféleség mintázatait.
szóljon hozzá!