Fotó: Székelyföldi gyógynövénynap / Facebook
Áfonya, boróka, fenyő, orbáncfű, nagyezerjófű – többek közt ezeket a gyógynövényeket mutatják be, népszerűsítik a dévai Szent Ferenc Alapítvány által működtetett csíksomlyói Szent István-gyerekotthonban. A gyerekek által gondozott füveskeret működtető intézmény gyógynövénynapot szervezett. A gyógyfüvek népszerűsítéséről Balázs Zsókát, a gyerekotthon vezetőjét kérdeztük.
2021. július 25., 08:582021. július 25., 08:58
Több mint félezren érdeklődtek a gyógynövények ezerarcú jótékony hatását népszerűsítő csíksomlyói rendezvény iránt – összegzett Balázs Zsóka, a székelyföldi gyógynövénynap házigazdája, a dévai Szent Ferenc Alapítvány által működtetett Szent István-gyerekotthon vezetője. Az intézmény udvarán szervezték a rendezvényt, itt már évek óta herbáriumot létesítettek, hogy a gyerekek megismerhessék, megtanulják termeszteni, felhasználni a gyógyító hatású füveket.
A gyógynövények gyűjtése és termesztése reneszánszát éli Erdély-szerte. Ennek egyik lehetséges oka, hogy az emberek egyre jobban törekednek az egészséges életmód kialakítására, de a környezetszennyezettség és a televízióban, rádióban népszerűsített gyógyszerek reklámözöne is arra sarkall sokakat, hogy visszatérjenek az alapokhoz, a természetközeli életmódhoz – fogalmazott az esemény házigazdája.
Magyarországi szakorvos beszélt a daganatos betegségek lelki és fizikai okairól, a gyógynövényeknek a betegség megelőzésében játszott szerepéről. A rendezvény célja, hogy megismertessék az érdeklődőkkel az Erdélyben és a Székelyföldön őshonos gyógynövényeket, mint az áfonyát, borókát, fenyőt, az orbáncfüvet, mentát vagy a régióban nagyezerjófűnek nevezett szurokfüvet, ami a gasztronómiában vad majorannaként vagy oregánóként ismert – sorolta a szervező.
„Fontos, hogy a herbárium egy gyerekotthon udvarán kap helyet. A gyógynövénytermesztéssel és -gyűjtéssel a fiatal lakóknak szerettünk volna olyan lehetőséget felmutatni, amely megélhetést biztosít a számukra. Nem kell ezért messze menni, hatalmas munkát végezni, mert Székelyföld természeti adottságai lehetővé teszik a gyógynövénytermesztést” – indokolta Balázs Zsóka, hogy miért kezdeményezték a rendezvényt.
Ezt a hagyományt próbálták továbbvinni, feléleszteni a gyerekotthon működtetői is, ezért a csíksomlyói füveskertben húszféle gyógynövényt termesztenek. Ezek között van többek között a menta, a zsálya, az izsóp, a bíborkasvirág, a kerti kakukkfű, a boldogasszonytenyere. A gyerekotthon lakói ezekből teakeverékeket készítenek, amelyeket „mélabúűző”, „kedvmelengető”, „kedélycsitító”, „gondolatserkentő” fantázianévvel forgalmaz az intézmény.
„Az esemény nem titkolt célja, hogy népszerűsítse a gyerekotthon lakóinak munkáját” – tette hozzá a szervező. Kérdésünkre elmondta, a jövőben szeretnék kibővíteni rendezvényüket, a közösségteremtésen kívül nem csak a gyógynövényekre összpontosítanának, hanem fontosnak tartják más kézművestermékek népszerűsítését is.
Időszakos kiállítás keretében mutatja be a 250 éve született Bolyai Farkas polihisztor tevékenységét a marosvásárhelyi Teleki-Bolyai Könyvtár és a Teleki Téka Alapítvány.
Még a korábbiaknál is gazdagabb programkínálattal készül a Duna Médiaszolgáltató a 11. Duna Napokra, melyet május 30. és június 1. között rendeznek meg Torockón a nemzeti összetartozás napja alkalmából.
Felvette több mint 1,96 millió eurós nyereményét a vasárnapi hatoslottó-sorsolás telitalálatos szelvényének tulajdonosa – közölte kedden a Román Lottótársaság.
A Bilea-tónál mínusz 6,3 Celsius-fokot mértek az elmúlt éjszaka a meteorológusok; ez az elmúlt 46 év május 12-ei dátumain mért értékek negatív rekordja.
Erdei ösvényeken, sziklás helyeken, hegyi patak mentén, kis települések mellett vezet végig az EKE Jókai Mór emlék- és teljesítménytúrájának útvonala, melynek 30 km-es szakaszát a nagy író születésének 200. évfordulója alkalmából mi is megtettük.
Az idő felmelegedésével országszerte egyre több problémát jelentenek a kullancsok. Kiss Melinda marosvásárhelyi bőr- és nemigyógyász a Krónikának arról beszélt, mi a teendő kullancscsípés esetén, mikor kell orvoshoz fordulni.
Az útkarbantartók a sűrű havazás miatt egyelőre leállították a Transzfogarasi út hótalanítását, de a hatóságok biztosították a közvéleményt arról, hogy a hónap végéig megnyitják az utat a forgalomnak.
Könnyed, egészséges, egyszerre csípős és édes Hawaii tradicionális étele, a Huli-huli.
Magyar és román nyelvű vezetett sétákkal, gyerektevékenységekkel, lovagi sátorral és középkori játékokkal, színházi és zenei műsorral, a gróf Bánffy Katalinról szóló portréfilmmel és beszélgetéssel várják a látogatókat a bonchidai Bánffy-kastélyban.
Több ezer magyar egyetemista gyűlt össze szerdán reggel a kincses város Főterén, ahol kezdetét vette a Kolozsvári Magyar Diákszövetség (KMDSZ) által 30. alkalommal rendezett diáknapok.
szóljon hozzá!