Fotó: Székelyföldi gyógynövénynap / Facebook
Áfonya, boróka, fenyő, orbáncfű, nagyezerjófű – többek közt ezeket a gyógynövényeket mutatják be, népszerűsítik a dévai Szent Ferenc Alapítvány által működtetett csíksomlyói Szent István-gyerekotthonban. A gyerekek által gondozott füveskeret működtető intézmény gyógynövénynapot szervezett. A gyógyfüvek népszerűsítéséről Balázs Zsókát, a gyerekotthon vezetőjét kérdeztük.
2021. július 25., 08:582021. július 25., 08:58
Több mint félezren érdeklődtek a gyógynövények ezerarcú jótékony hatását népszerűsítő csíksomlyói rendezvény iránt – összegzett Balázs Zsóka, a székelyföldi gyógynövénynap házigazdája, a dévai Szent Ferenc Alapítvány által működtetett Szent István-gyerekotthon vezetője. Az intézmény udvarán szervezték a rendezvényt, itt már évek óta herbáriumot létesítettek, hogy a gyerekek megismerhessék, megtanulják termeszteni, felhasználni a gyógyító hatású füveket.
A gyógynövények gyűjtése és termesztése reneszánszát éli Erdély-szerte. Ennek egyik lehetséges oka, hogy az emberek egyre jobban törekednek az egészséges életmód kialakítására, de a környezetszennyezettség és a televízióban, rádióban népszerűsített gyógyszerek reklámözöne is arra sarkall sokakat, hogy visszatérjenek az alapokhoz, a természetközeli életmódhoz – fogalmazott az esemény házigazdája.
Magyarországi szakorvos beszélt a daganatos betegségek lelki és fizikai okairól, a gyógynövényeknek a betegség megelőzésében játszott szerepéről. A rendezvény célja, hogy megismertessék az érdeklődőkkel az Erdélyben és a Székelyföldön őshonos gyógynövényeket, mint az áfonyát, borókát, fenyőt, az orbáncfüvet, mentát vagy a régióban nagyezerjófűnek nevezett szurokfüvet, ami a gasztronómiában vad majorannaként vagy oregánóként ismert – sorolta a szervező.
„Fontos, hogy a herbárium egy gyerekotthon udvarán kap helyet. A gyógynövénytermesztéssel és -gyűjtéssel a fiatal lakóknak szerettünk volna olyan lehetőséget felmutatni, amely megélhetést biztosít a számukra. Nem kell ezért messze menni, hatalmas munkát végezni, mert Székelyföld természeti adottságai lehetővé teszik a gyógynövénytermesztést” – indokolta Balázs Zsóka, hogy miért kezdeményezték a rendezvényt.
Ezt a hagyományt próbálták továbbvinni, feléleszteni a gyerekotthon működtetői is, ezért a csíksomlyói füveskertben húszféle gyógynövényt termesztenek. Ezek között van többek között a menta, a zsálya, az izsóp, a bíborkasvirág, a kerti kakukkfű, a boldogasszonytenyere. A gyerekotthon lakói ezekből teakeverékeket készítenek, amelyeket „mélabúűző”, „kedvmelengető”, „kedélycsitító”, „gondolatserkentő” fantázianévvel forgalmaz az intézmény.
„Az esemény nem titkolt célja, hogy népszerűsítse a gyerekotthon lakóinak munkáját” – tette hozzá a szervező. Kérdésünkre elmondta, a jövőben szeretnék kibővíteni rendezvényüket, a közösségteremtésen kívül nem csak a gyógynövényekre összpontosítanának, hanem fontosnak tartják más kézművestermékek népszerűsítését is.
Vannak olyan táborok, ahol az ember már az első pillanattól otthon érzi magát – akár először érkezik, akár visszatérőként lép be a kapun. A kalotaszentkirályi alkotótábor is ilyen hely: barátságok szövődnek, közös élmények és alkotások születnek.
Varga Csaba már a 2-es táborban – újságolta hétfőn a Facebook-oldalán a Hazajáró, amely nyomon követi a nagyváradi hegymászó legújabb expedícióját, amelynek célja a világ második legmagasabb csúcsa, a K2 meghódítása.
Idén nyáron nem kell messzire utazni ahhoz, hogy a gyermekek felfedezzék a történelmi Magyarország csodáit – elég, ha bekapcsolják a Csukás Meserádiót, és elindulnak egy varázslatos utazásra István bácsival, Terkával, Vakkanccsal és a Csoda Meseládikával.
Nemzetközi kutatás keretében vizsgálták, hogy a biológiai sokféleség szempontjából milyen lehetőségeket rejtenek többek között a romániai falvak, valamint azt is, hogy a környező táj hogyan befolyásolja a biológiai sokféleség mintázatait.
A nyári táborozás akkor válik igazán felhőtlen élménnyé, ha biztonságos körülmények között zajlik. A belügyminisztérium néhány hasznos tanácsot fogalmazott meg a szülőknek arra az esetre, ha gyermekük táborba indul.
Megannyi sportcipő jutott el az elmúlt évtizedben az anyaországból határon túli gyermekotthonokba az Egy Vérből Vagyunk Alapítvány jótékonysági futásainak köszönhetően. Gui Angéla szerint azonban ennél sokkal fontosabb, hogy célokat és élményt is vittek.
A nyári hőségben az autók utastere könnyedén szaunává válhat , ami komoly biztonsági kockázatot is jelent, ugyanis ha a belső hőmérséklet meghaladja a 35 Celsius-fokot, annak hatása a sofőrre olyan, mintha 0,05 százalékos véralkoholszinttel vezetne.
Már több, mint egymillióan látták a Hogyan tudnék élni nélküled? című filmet a magyarországi és a határon túli mozikban – újságolták pénteken a film Facebook-oldalán.
Varga Csaba megérkezett a K2 alaptáborába – jelentették be pénteken a Hazajáró Facebook-oldalán.
A székely népviselet napját tartják pénteken, az Ezer Székely Leány Napját megelőző napon: ezen a napon több székelyföldi intézmény, cég dolgozói népviseletben érkeztek. A közösségi médiában számos fotót láthatunk népviseletben pózoló alkalmazottakról.
szóljon hozzá!