2011. április 12., 13:322011. április 12., 13:32
A gagarini űrrepülés ötvenedik évfordulóját világszerte megünneplik emlékművek állításával és kiállításokkal, egyebek között az ENSZ-ben, az Európai Unió és a NATO székhelyén. Az Egyesült Államokban a Sotheby,s árverezőház aukciót rendez az űrkutatással összefüggő tárgyakból és
dokumentumokból. A legnagyobb érdeklődés egy Vosztok kapszula iránt nyilvánul meg, amely alig két héttel Gagarin repülése előtt járta meg a világűrt.
Ma egész Oroszország ünnepel: az óvodákban és az iskolákban külön foglalkozásokat rendeznek, ünnepi koncertek lesznek, Dmitrij Medvegyev elnök kitüntetéseket ad át az orosz űrprogramban résztvevő külföldi űrhajósoknak - köztük Farkas Bertalannak -, és a napot 50 lövésből álló díszsortűz tárja majd. A Kedr (cirbolyafenyő) elnevezésű kis távközlési műhold - ez volt a hívóneve Gagarinnak is - elkezdi sugározni a világűrből az első űrrepülés idején készült hangfelvételeket, a Föld fotóit és 15 nyelven üdvötleteket.
Jurij Gagarin, a világűrben járt első ember halálát baleset okozta - jelentette ki a sok találgatást kiváltó esetről eddig titkos, de most nyilvánossá vált dokumentumokra hivatkozva Alekszandr Sztyepanov, az elnöki levéltár egyik osztályvezetője moszkvai sajtóértekezletén. Gagarin egy vadászrepülőgép lezuhanásakor vesztette életét 1968-ban. Sztyepanov ismertette a baleset körülményeit vizsgáló bizottság jelentését. Eszerint \"az esemény körülményeinek és a nyomozás anyagainak elemzéséből kiindulva a katasztrófa legvalószínűbb oka egy meteorológiai szonda kikerülését célzó hirtelen manőver volt. Vagy - ami kevésbé valószínű - a manőver azt szolgálta, hogy a repülőgép ne hatoljon be a felhőzet felső rétegébe\". A jelentés szerint a repülőgép ezt követően irányíthatatlanná vált és lezuhant. Gagarin űrrepülésének 50. évfordulója kapcsán 247 dokumentumot oldott fel a titkosság alól a belügyminisztérium katonai-orvosi kutatóintézete, de ott még így is mintegy 500 titkosított irat marad. Gagarin haláláról ma is számos legenda van forgalomban - amint 1961. április 12-én lezajlott űrrepüléséről is -, és némelyek még azt sem tartották kizártnak, hogy merénylet áldozata lett. Mindenesetre az űrhajósoknak, akik közül sokan a légierő pilótái közül kerülnek ki, kiképzésük kezdete után tilos repülőgépet vezetni. |
Szentpéterváron A magasság orvostana címmel kiállítás nyílik, amelyen számos érdekes tárgy tekinthető meg az űrhajósok kezdeti élelmiszerellátmányától az életfenntartó berendezésekig és eddig soha be nem mutatott fényképekig. Az Oroszországi Föderáció Levéltárainak honlapján a Gagarin útja című
projekt keretében több mint 100 dokumentumot és 187 fotót tanulmányozhat a nagyközönség. A Roszkoszmosz három kötetnyi dokumentumot adott ki a titkosítás alól most felszabadított iratokból. Örökre első címmel megjelent egy kötet, amelyben Gagarinra közeli hozzátartozói és barátai emlékeznek, és a kerek évforduló alkalmából adták ki az Űrkutatási Enciklopédia második kötetét. Az évfordulóra bélyegeket és nemesfémből készült emlékérmeket adnak ki.
Egy szibériai miniatűrművész, aki alkotásaival a rekordok könyvében is szerepel, az évforduló alkalmából \"hatalmas\" könyvet adott ki: a 48x32 milliméteres kötet 128 oldalon ismerteti a 108 orosz űrhajós repüléseit, tartalmazza mindannyiuk színes portréját, a róluk elnevezett omszki utcák látképét, és külön azoknak az űrhajósoknak a listáját, akik valaha Omszkban jártak, köztük Jurij Gagarinét.
Jurij Gagarin 1961-es, alig több, mint 80 perces első űrutazása óta már mintegy 500 ember járt a világűrben, s bár az űrkutatás az ember számára még ma is kockázatokkal jár, már elképzelni is nehéz, milyen kezdetleges volt a technika a hőskorban. A Vosztok-1 rakéta szinte minden paramétere eltért a megköveteltektől. Az űrhajón minden életfenntartó rendszert megdupláztak, kivéve a fékezőberendezést, melyet szükség esetén enyhébb hajlásszögű leszálló pályával akartak pótolni. Április 10-én Gagarint szkafanderben az üléssel együtt megmérték, ekkor derült ki, hogy 14 kilogrammal többet nyom a kelleténél. Éjszaka ezért kivágták a kábeleket, amelyekre az ember nélküli űrrepülésnél volt szükség, véletlenül azonban kiiktattak egy hő- és egy nyomásérzékelőt. Egy további problémát csak másnap észleltek: áram haladt át a kilövőállás és az űrhajó között. A probléma megoldására csak késő este jöttek rá: az űrhajót lekapcsolták a földi ellátó rendszerről, és átállították saját akkumulátorára. A leszálló egység nyílásának bezárásánál kiderült, hogy a három érzékelő egyike nem működik, ezért újra meg kellett lazítani a 32 csavart, megjavítani az érzékelőt, majd visszacsavarozni az ajtót. Ez alig egy órával a tervezett indulás előtt történt. A repülés 156. másodpercében felmondta a szolgálatot a távirányítás antennáinak áramellátása, a hajtóművek a szükségesnél 15 másodperccel később álltak le, ezért a Vosztok a tervezett 230 kilométeres magasság helyett 327 kilométer magasságban állt Föld körüli pályára. Ez kiiktatta a fékezőberendezés meghibásodása esetére tervezett alternatív leszállópálya lehetőségét is. Végül valahogyan sikerrel járt, később kinyílt a tartalék ejtőernyő is. Gagarin látta, hogy víz felé tart, ezért a szkafanderhez erősített késsel levágta 30 kilós hátizsákját, amelyben minden eshetőségre három napra szóló élelem volt, így messzebbre tudott repülni, és szárazon ért földet. Mindez érthetővé teszi, hogy Gagarin indulás előtt családjának írt levelét végrendeletként tartják számon, mert a technikában ugyan bízott, de így sem volt biztos benne, hogy élve visszatér. |
Hiába a digitális világ térnyerése, 2024-ben az európai olvasók többsége továbbra is a klasszikus, kézbe fogható könyveket részesítette előnyben, amikor online vásárlásra került sor.
Pillanatok alatt összedobható ez a jamaicai ínyencség, amely főleg a fűszerezése miatt a megszokott eltérő ízkavalkádot nyújt fogyasztásakor.
Virágba borult hétvégén a mezőzáhi bazsarózsa-rezervátum. A Maros megyei vadvirágos védett terület közösségi oldalán közölte, az időjárás miatt a korábbi éveknél valamivel később nyíltak ki az első virágok, így idén húsvéttól várják a látogatókat.
Húsvétra hazalátogatott gyermekkora családi fészkébe az egyik magyarfenesi gólya, de nem volt része szívélyes fogadtatásban. A fészket épp birtokló magányos gólya nem engedte leszállni, sőt utána is csípett a hegyes, éles csőrével.
Ferenc pápa halála után 283 százalékkal nőtt a Konklávé című film megtekintéseinek száma a fizetős streaming platformokon – jelentette kedden a Variety című szaklap.
A katasztrófavédelmi felügyelőség a mobiltelefonos RO-Alert rendszerrel hívta fel a figyelmet, hogy a településre két egymást követő napon „ellátogatott” a medve.
Meghiúsult Varga Csaba nagyváradi hegymászó csúcstámadása a hatalmas hó miatt – közölte a Hazajáró.
Az Országos Közegészségügyi Intézet (INSP) képviselői ajánlásokat fogalmaztak meg a húsvéti ünnepre készülő lakosságnak.
Lemezbemutató koncertet tart a Kolozsvári Magyar Operában Tamás Gábor énekes április 28-án, hétfőn 19 órától.
Húsvétkor a hagyományos bárányhúsos ételek mellett különleges ínyencségekkel is megörvendeztethetjük a családot és az ismerősöket az ünnepi asztalnál. Ehhez nyújtunk most segítséget.
szóljon hozzá!