Ingrid és Dávid (középen) válogatott edzéseken vehet részt, ahol a világ legjobb táncosai tanítanak
Fotó: Facebook/Dance Unity
Bejutott Magyarország ifjúsági sporttáncválogatottjába a kolozsvári Báthory István Elméleti Líceum két diákja, Dode Ingrid és Fábián Dávid. A fiatal táncosok a megmérettetésekre való felkészülésről, a versenytáncban alkalmazott szabályokról beszéltek a Krónikának.
2019. március 02., 09:382019. március 02., 09:38
2019. március 02., 10:442019. március 02., 10:44
Magyarországot képviselheti egy évig a nemzetközi táncversenyeken a kolozsvári Dode Ingrid és Fábián Dávid azt követően, hogy bekerültek a magyar ifjúsági sporttáncválogatottba. A kincses városi Báthory István Elméleti Líceum két diákja a február elején Budapesten szervezett bajnokságon negyedik helyezést ért el, így bejutott a válogatott hat párból álló csoportjába.
„Elméletileg egy évig, a következő bajnokságig maradhatunk a válogatott tagjai, de ehhez be kell tartani bizonyos kritériumokat. Három ranglistaversenyből kettőn részt kell vennünk, valamint az öt nemzetközi megmérettetésnek a felén jelen kell lennünk, illetve a válogatott edzéseinek hatvan százalékán” – mondta el érdeklődésünkre a tizenhat éves Fábián Dávid. Hozzátette,
A báthorys diákok eddig csak magyar klubközi versenyeken mérettettek meg, válogatottként legközelebb jövő hétvégén mennek Szlovákiába, majd május végén egy magyar bajnokságra. „Egy éve táncolunk együtt, tizenkilenc versenyen vettünk részt, ebből tizenkettőn első helyezést értünk el, és sokszor végeztünk második, harmadik vagy negyedik helyen” – részletezte a tizenhét éves Dode Ingrid.
A versenyekre való felkészülésről elmondták, az adott koreográfiát begyakorolják, valamint edzőik, Kovács Zoltán és Barbara segítségével különböző technikákat sajátítanak el. Utóbbiak gyakorlása azért nagyon fontos, hogy a megmérettetéskor jellemző izgulás esetén is jól teljesítsenek. „Egy héten van két csoportedzésünk, ezenkívül magánóráink, és majdnem mindennap gyakorlunk.
– fogalmaztak a sporttáncosok. Arról is beszámoltak, hogy a versenyszintű táncban az E osztály a legalacsonyabb szint, aztán következik a D, C, B, A és S osztály, utóbbi a legjobb. Egészen C osztályig korlátozottak a lépésék, ettől felfele már nincsenek szabályok, szabadon összeállítható a koreográfia.
„Mi most a C osztályban vagyunk, de a bajnokságon nem számít a kategória, csak a jelenlét. Viszont a szlovákiai klubközi versenyen már C osztályban mérettettünk meg, pontot gyűjthetünk, és így lassan átkerülhetünk B osztályba” – mutatott rá a diáklány. Kifejtette, a szabályzat alapján az E osztályból a D-be való átjutáshoz 50 pont kell, ettől felfele 100 pont. Minden versenyen annyi pontot kapnak, ahány pár vesz részt. Egy pár egy pont. A területi versenyeken vagy országos bajnokságokon egy pár másfél, akár két pontot is érhet. Szintén a kategóriák közötti különbségekhez tartozik, hogy a lányok az E osztályban még nem hordhatnak csillogó, kövekkel díszített ruhát, csak magasabb szinteken – a fiúk frakkot viselnek.
A kolozsvári táncosok kiemelték, a versenyek bírái odafigyelnek a párok helyes testtartására, értékelik a zeneiséget, ritmusérzéket, lábtechnikát, illetve minden lépés mechanikáját.
A jövőben sporttánccal vagy edzéssel szeretnének foglalkozni, eleinte a tanáraik által létrehozott Dance Unity Táncklubban. A kolozsvári csoportban jelenleg 18 pár van, a legkisebbek tízévesek, a legidősebbek egyetemisták. A válogatott táncosoknak ez az utolsó évük az ifjúsági kategóriában, miután Ingrid betölti a tizennyolcadik életévét, átkerülnek a felnőtt kategóriába.
Rubik Ernő Kossuth- és állami díjas építészmérnök, feltaláló 80. születésnapja, illetve világhírű találmánya, a Rubik-kocka megalkotásának 50. évfordulója alkalmából egésznapos programsorozatot rendez szombaton a Liszt Intézet bukaresti központja.
Még egy hétig, november 26-ig lehet jelentkezni a zenészeknek, előadóknak A Dal 2025 műsorába. A nemzeti dalválasztó új évadába műfaji megkötések nélkül lehet pályázni új magyar dalokkal az adal.hu oldalon.
Közel kétszáz éves hagyomány tartja magát még mindig az Arad megyei Nagylakon. Az evangélikus templom tornyában minden negyedórában megfújják a kürtöt, az ősi módon jelezve a pontos időt. Néhány évtizednyi szünet vezették be ismét ezt a szokást.
Kétszer annyiba kerül a szilveszteri csomag, mint a karácsonyi a Prahova-völgyi és brassópojánai szállodákban és panziókban. A Pro Tv utánajárt, hogy mi az oka ezeknek az óriási áraknak és ennek az óriási árkülönbségnek.
A hangszerkészítéshez nem elég csak jó asztalosnak lenni, faragási, festési, hangtechnikusi tudás is szükséges – vallja Csibi István. A marosvásárhelyi hangszerkészítő mestersége rejtelmeit osztotta meg a Krónikával.
Új dallal jelentkezett a héten a gyergyószentmiklósi NÉKED zenekar, amelynek egy szintén friss szerzeménye a Legszebb Erdélyi Magyar Dal pályázaton is elnyerte a zsűri tetszését. Fodor László frontember a két zeneműről, a banda első egy évéről beszélt.
Országszerte vetítik a mozikban a Via Transilvanica történetéről szóló dokumentumfilmet, amelyben a 9 főszereplő határaikat feszegetve 25 nap alatt futja le az 1400 kilométeres távot.
Az idei év utolsó hagyományőrző alkotóműhelyének ad otthont pénteken a torockói Duna-ház, ahol a résztvevők a tervek szerint a jövő évben is megismerhetik és gyakorolhatják a torockói hímzés alapjait és fortélyait.
Elvitték csütörtökön este a közel 10 millió eurós főnyereményt a hatos lottón – közölte a Román Lottótársaság.
A Guinness Rekordok Könyvének bizottsága hivatalosan is elismerte Thurzó Zoltán rekorddöntését a fél perc alatt leggyorsabban leütött billentyűjátékot illetően, így a nagyváradi zongoraművész immár négyszeres világrekordernek mondhatja magát.
szóljon hozzá!