Fotó: Theodor Ioan Tănase
A kommunizmus Romániájában nagy népszerűségnek örvendő 1300-as Dacia-modellt gondolta újra a mioveni-i gyárban dolgozó, pitești-i Theodor Ioan Tănase. A 27 éves fiatalember lapunknak elmondta, az új dizájn 85–90 százalékban követi a régi modell vonalait. A tervező reméli, sokakban ébreszt szép emlékeket, ha újra látják majd az utakon közlekedni az egykorihoz hasonló gépkocsitípust.
2021. december 11., 15:222021. december 11., 15:22
A Dacia gépjárművek klasszikusát, az 1300-as modellt álmodta újra a pitești-i Theodor Ioan Tănase. A dizájn újragondolásánál, amely 85–90 százalékban követi az 1969-től gyártott Dacia-modell vonalait, az idén tervezett Dacia Bigster középkategóriás, divatos szabadidő-autó látványelemeiből inspirálódott – mondta el a Krónikának a 27 éves tervező, aki a mioveni-i Dacia-gyárban dolgozik. Hozzátette, a kommunizmus korszakában népszerű autó sok emberben nosztalgiát kelt országszerte, és reméli, hogy szép emlékeket ébreszt, ha újra közlekedni látják ezt a típust az utakon.
Fotó: Theodor Ioan Tănase
Az új dizájn szerint az autó visszapillantó tükreit kamerák helyettesítik, amelyek az autó belsejében elhelyezett kijelzőn is követhetők, valamint a kormánykeréken található gombok funkciói a műszerfalba épített érintőképernyőn is hozzáférhetőek, ezenkívül automata sebességváltóval, állítható székekkel és szellőzővel is rendelkezne az új modell.
Theodor Ioan Tănase, aki a pitești-i egyetemen tanult szállításmérnöki szakon, elmondta, az új dizájn egyelőre csak ötlet szintjén merült fel, de a jövőben szívesen továbbfejlesztené, amennyiben felkérést kapna a Dacia-gyártól.
Fotó: Theodor Ioan Tănase
Az 1300-as Dacia kiskategóriás autó volt, melyet a román gyártó készített 1969 és 2004 között. Az 1300 elnevezés az elsőként az autóba került motor hengerűrtartalmára utal. Az első 1300-as Dacia 1969. augusztus 23-án készült el, míg az utolsó 2004. július 21-én gördült ki a mioveni-i gyár kapuján, így
A gyártáskor a Renault 12-t vették alapul műszakilag és a formaterv szempontjából is. Az elkészült autók nagy többségét a kommunista keleti blokkban forgalmazták, egyes országokban a gépkocsi Dacia Denem néven került piacra.
Fotó: Theodor Ioan Tănase
Az 1300-as modellen néhány évente kisebb külső átalakításokat végeztek, így próbálták meg az embereket érdekeltté tenni az újabb évjáratú modellek megvásárlásában. Mivel ezek a változások meglehetősen aprók voltak, a dizájn hamar idejétmúlttá vált, csakúgy, mint a műszaki felépítés. Az évek alatt olyan újítások jelentek meg az autóiparban, mint például a klíma vagy a blokkolásgátló fékrendszer (ABS), de ilyen „modern” berendezések soha nem kerültek be az 1300-as Daciába.
Az 1300-as és 1310-es autó soha nem számított különösebben komfortosnak vagy nagy teljesítményűnek, de kis fogyasztása, olcsó fenntarthatósága és egyszerűsége miatt nagy népszerűségnek örvendett a kevésbé tehetősebbek körében. Utódja a Dacia Logan lett a román autógyár kínálatában.
Fotó: Theodor Ioan Tănase
Napjainkban rekordáron kelnek el a régi Dacia gépkocsik, nemrég egy 1971-ben gyártott, 112 ezer kilométert futott, piros színű, felújított 1300-as modellt 15 ezer euróért árult tulajdonosa, de olyan eset is volt, hogy egy megkímélt állapotban lévő, szintén oldtimer Dacia autóért 18 ezer eurót kértek.
Rubik Ernő Kossuth- és állami díjas építészmérnök, feltaláló 80. születésnapja, illetve világhírű találmánya, a Rubik-kocka megalkotásának 50. évfordulója alkalmából egésznapos programsorozatot rendez szombaton a Liszt Intézet bukaresti központja.
Még egy hétig, november 26-ig lehet jelentkezni a zenészeknek, előadóknak A Dal 2025 műsorába. A nemzeti dalválasztó új évadába műfaji megkötések nélkül lehet pályázni új magyar dalokkal az adal.hu oldalon.
Közel kétszáz éves hagyomány tartja magát még mindig az Arad megyei Nagylakon. Az evangélikus templom tornyában minden negyedórában megfújják a kürtöt, az ősi módon jelezve a pontos időt. Néhány évtizednyi szünet vezették be ismét ezt a szokást.
Kétszer annyiba kerül a szilveszteri csomag, mint a karácsonyi a Prahova-völgyi és brassópojánai szállodákban és panziókban. A Pro Tv utánajárt, hogy mi az oka ezeknek az óriási áraknak és ennek az óriási árkülönbségnek.
A hangszerkészítéshez nem elég csak jó asztalosnak lenni, faragási, festési, hangtechnikusi tudás is szükséges – vallja Csibi István. A marosvásárhelyi hangszerkészítő mestersége rejtelmeit osztotta meg a Krónikával.
Új dallal jelentkezett a héten a gyergyószentmiklósi NÉKED zenekar, amelynek egy szintén friss szerzeménye a Legszebb Erdélyi Magyar Dal pályázaton is elnyerte a zsűri tetszését. Fodor László frontember a két zeneműről, a banda első egy évéről beszélt.
Országszerte vetítik a mozikban a Via Transilvanica történetéről szóló dokumentumfilmet, amelyben a 9 főszereplő határaikat feszegetve 25 nap alatt futja le az 1400 kilométeres távot.
Az idei év utolsó hagyományőrző alkotóműhelyének ad otthont pénteken a torockói Duna-ház, ahol a résztvevők a tervek szerint a jövő évben is megismerhetik és gyakorolhatják a torockói hímzés alapjait és fortélyait.
Elvitték csütörtökön este a közel 10 millió eurós főnyereményt a hatos lottón – közölte a Román Lottótársaság.
A Guinness Rekordok Könyvének bizottsága hivatalosan is elismerte Thurzó Zoltán rekorddöntését a fél perc alatt leggyorsabban leütött billentyűjátékot illetően, így a nagyváradi zongoraművész immár négyszeres világrekordernek mondhatja magát.
1 hozzászólás