Varrd magad a viseleted: hagyomány és közösségépítés a Szilágyságban hódító tanfolyam keretében

Népi pompa. Büszkén öltötték magukra húsvét alkalmával a selymesilosvai hölgyek a nemrég megvarrt viseletüket •  Fotó: Facebook/SzIT

Népi pompa. Büszkén öltötték magukra húsvét alkalmával a selymesilosvai hölgyek a nemrég megvarrt viseletüket

Fotó: Facebook/SzIT

Nagy érdeklődés övezi a Varrd magad a viseleted! elnevezésű hagyományőrző programot, amely 2019-ben indult Szilágy megyében. A népviseletvarró tanfolyam céljáról, folytatásáról Katona Ibolya programkoordinátor, valamint az ippi és désházi résztvevők képviselői beszéltek lapunknak.

Tóth Gödri Iringó

2021. május 06., 07:502021. május 06., 07:50

Közel hatszáz népviselet készült két év alatt a Varrd magad a viseleted! elnevezésű hagyományőrző program keretében. A kezdeményezést 2019-ben a Szilágy Megyei Ifjúsági Egyeztető Tanács (SzIT) indította el, ötletgazdája Bogya Anna, a SZIT elnöke. A tanfolyam során a szilágysági nőknek lehetőségük nyílik megismerni saját viseletüket, és szakszerű segítséggel saját kezűleg elkészíthetik azt. Katona Ibolya, a program koordinátora a Krónika megkeresésére elmondta, amikor 2019 tavaszán meghirdették a programot, tizenöt település egyből jelezte részvételi szándékát, mostanra pedig már megduplázódott ez a szám. Egyes települések, ahol 2019-ben vagy 2020-ban már elkészült a női viselet, nyáron arra készülnek, hogy szintén a program keretében férfiingeket is varrjanak.

A projekt megvalósítása érdekében a szervezők pályázatot nyújtanak be a Csoóri Sándor Alaphoz. Első évben megvették a varrógépeket, amelyeket azóta is használnak, településről településre szállítanak. Szintén a magyarországi kormányzati programnak köszönhetően veszik meg a ruhák anyagát, illetve a különböző cérnákat, gombokat, díszítőelemeket. A Szilágy megyei RMDSZ is értékelte, értékeli az ötletet, így a kezdetek óta támogatja megvalósulását.

Idézet
„Minden településen van egy kapcsolattartó személy, aki megszervezi helyben a tanfolyamot, kitűzi az időpontot, keres helyszínt és varrónőket. A kapcsolattartó és a varrónő is önkéntesen csatlakozik a programhoz. Ez vagány kis önkénteslánc”

– fogalmazott Katona Ibolya. A tanfolyamnak helyet adó termet általában a helyi RMDSZ, az önkormányzat vagy a helyi egyház biztosítja – sok településen a helyi lelkészek, lelkésznők szívvel-lélekkel álltak az ügy mellé.

Megismerni a hagyományos értékeket

Annak kapcsán, hogy egy-egy településen mennyire volt könnyű vagy nehéz a mintaként szolgáló hagyományos viseletet elővenni, Katona Ibolya rámutatott, nagyon eltérőek a tapasztalatok. Ő krasznaiként például megőrizte nagyanyja lánykori ruháját, de az egész településre jellemző, hogy őrzik a hagyományos értékeiket, szokásaikat, tárgyaikat – így a viseletet is. Mintegy másik végletként említette Ipp községet, ahol valószínűleg a 1940-es mészárlás miatt a magyarság nem őrizte, nem merte megőrizni identitása olyan elemét mint a viselet, így tulajdonképpen újra kellett teremteni azt néhány fényképtöredék és visszaemlékezés alapján. Alapvetően minden településen tudták, hogy milyen a viseletük, az idősebbek sokszor még a részletek, a díszítések jelentéseit is felidézték.

A programkoordinátor kifejtette, minden település esetében lejegyzi azokat az információkat, amiket a viseletről hall, megtud, illetve kér egy leírást róla

– és bár ez nem néprajzi jellegű munka, a jövőben talán még hasznos, hasznosítható lehet.

A projekt egyik célja az volt, hogy a fiatalok körében népszerűsítsék a népviseletet, tegyék „trendivé” használatát. Ennek kapcsán megtudtuk, bár nagyon változatos volt a résztvevők életkora, tizenévesektől akár hatvanévesekig, a szervezők sikerként élik meg, hogy sok fiatal is csatlakozott. A program koordinátora szerint a különböző generációk segítik egymást, és egyúttal jó közösség is kialakul.

Az is alapgondolat volt, hogy az idősebb generáció átadja tudását a fiatalabbaknak.

Legutóbb például Selymesilosván varrták 14-15 éves kislányok saját viseletüket.

Az elkészült ruhákat mindenki megtarthatja. Sok településen jelentősebb ünnepeken, úrvacsoraosztáskor öltik magukra a nők, de az óvónők, tanítónők évnyitókra, évzárókra is felveszik. Katona Ibolya arról is beszámolt lapunknak, hogy több megye – Bihar, Maros és Szatmár – is kérte, a projektet terjesszék ki a Szilágyság határain túlra. A szervezők erre nyitottak, de úgy gondolták, hogy először szeretnék Szilágy megyében befejezni a munkát. Maros megyében valamilyen szinten beindulni látszik a projekt, mivel segítséget kértek, hogy saját pályázatot nyújtsanak be, illetve a programkoordinátor is ellátta őket tanácsokkal.

Közel hatszáz népviselet készült két év alatt a Varrd magad a viseleted! elnevezésű hagyományőrző program keretében •  Fotó: Facebook/SzIT Galéria

Közel hatszáz népviselet készült két év alatt a Varrd magad a viseleted! elnevezésű hagyományőrző program keretében

Fotó: Facebook/SzIT

Désházán eddig is fontos volt a viselet

Szarvadi Katalin, a désházi iskola igazgatónője elmondta, településük még 2019-ben nagy örömmel csatlakozott a projekthez, mivel alapvetően őrzik, ápolják hagyományaikat, tánccsoportjuk is van, a résztvevőket sem kellett győzködni, szinte egyből jelentkezett tizenhat nő. Désházán már a viseletvarrás előtt alaposan dokumentálódtak, ellátogattak idősebb asszonyokhoz, akiknél fényképeket készítettek a ruhákról, és információkat gyűjtöttek az elkészítés „törvényéről”.

A faluban a résztvevők között a huszonéves korosztály dominált, ami az igazgatónő szerint annak is köszönhető, hogy a helyiek számára nagyon fontos a viselet.

„Voltak olyan anyukák, a tizenhat résztvevő közül hét – köztük jómagam is –, akik maguknak és kislányuknak is készítettek népviseletet” – mutatott rá az iskola­vezető. Szarvadi Katalin szerint a gyerekek is nagyon büszkén hordják a viselet, bár most a járványhelyzet miatt elsősorban templomban, remélik, hogy a jövőben a projekt keretében készített ruhákat március 15-i ünnepségeken, megemlékezéseken is felvehetik majd. Kiemelte, a település sok nőtagja dolgozik varrodában, így valószínűleg a jövőben hasznosítják majd, amit a tanfolyam keretében tanultak, és varrnak maguknak viseletet. Sőt erre már volt próbálkozás is, többen készítettek hagyományos kabátkát a viselethez – ezt már a projekten kívül.

Ippen újrateremtették a viseletüket

Kocsis Klára, aki lelkészférjével húsz éve él Ippen, elmondta, korábban is kutakodtak, hogy megtudják, milyen volt a helyi viselet, de nem igazán találtak forrásokat. A lelkészfeleség szerint a program nagyon jó volt a közösségformálás szempontjából, illetve ezáltal sokan megszerették a varrást, a tanfolyam befejezése után többen vettek maguknak varrógépet.

Két idősebb varrónő segítette a munkát, a kezdőket bevezették a varrás rejtelmeibe, illetve ők szabták ki az anyagot. Nekik még voltak emlékeik a viseletről is, az alapján készítettek el egy mintadarabot, amit aztán minden résztvevő elfogadott.

A munka a helyi kultúrotthonban zajlott, a tiszteletes asszony szerint nagyon jó hangulatban. „Az volt a legszebb mozzanata a munkának, hogy aki jártasabb volt a varrásban, besegített annak, aki addig még két öltést sem tudott varrni. Hónap végére mindenkinek meglett a viselete” – fogalmazott Kocsis Klára.

Szerinte Ippen lesz még folytatása a viseletvarrásnak, ugyanis akik nem vettek részt a tanfolyamon, látva a templomban, ünnepeken az elkészült ruhákat, megjegyezték, hogy ők is szeretnének maguknak viseletet varrni. Ugyanakkor idén augusztusban tervezik a férfiingek elkészítését is. Kocsis Klára kifejtette, a helyi magyar közösség számára fontos a kultúra őrzése – férje évekkel ezelőtt létrehozott egy tájházat, ahova sok tárgyat hoztak be a község lakói, felismerték, hogy a kultúrájuk értékes, ebben segített a Varrd magad a viseleted! projekt is.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. július 02., szerda

Virágzik az erdélyi havasszépe, nem szabad leszedni

Virágzik a Radnai-havasokban az erdélyi havasszépe (Rhododendron kotschyi), a speciális viszonyok közt termő, védett növényt nem szabad leszedni.

Virágzik az erdélyi havasszépe, nem szabad leszedni
2025. július 01., kedd

Nápolyban temethették el Drakulát a legújabb kutatások szerint

A Drakula néven ismert Vlad Țepes havasalföldi fejedelem sírját vélhetően Nápoly városában, a Santa Maria la Nova templom őrzi – számolt be olasz és román kutatók feltételezéseiről az Il Mattino nápolyi napilap.

Nápolyban temethették el Drakulát a legújabb kutatások szerint
2025. június 30., hétfő

Mozivászon a csillagos ég alatt – Függőségek Nicolas Cage-dzsel és Meryl Streeppel a Somostetőn

Nyáron ismét ingyenes szabadtéri filmvetítések várják az érdeklődőket a marosvásárhelyi Somostetőn. A péntek esténként szervezett program célja a függőségek veszélyeinek bemutatása és generációkat összekötő párbeszéd ösztönzése.

Mozivászon a csillagos ég alatt – Függőségek Nicolas Cage-dzsel és Meryl Streeppel a Somostetőn
2025. június 29., vasárnap

Magával rántotta a jet ski az autót a Dunába

Balszerencsésen végződött egy brăilai férfi vízi szórakozása: a jet ski vízre bocsátásakor az autó és a vízi járművet szállító utánfutó is a Dunában landolt.

Magával rántotta a jet ski az autót a Dunába
2025. június 29., vasárnap

Újabb maratoni úszásra vállalkozott a dél-erdélyi könyvtáros

A nyíltvízi úszórekordjairól ismert petrozsényi könyvtáros, Avram Iancu vasárnap újabb maratoni táv megtételébe kezdett. Ezúttal a Majnát, a Rajna legfontosabb mellékfolyójának teljes hosszának leúszására vállalkozott.

Újabb maratoni úszásra vállalkozott a dél-erdélyi könyvtáros
2025. június 28., szombat

Lövések dördültek el egy tengerparti szállodánál

Nagy erőkkel vonult ki a Konstanca Megyei Rendőr-főkapitányság emberei, miután riasztást kaptak, hogy lövések dördültek el a Fekete-tenger-parti Mamaia strandterületén.

Lövések dördültek el egy tengerparti szállodánál
2025. június 28., szombat

Kreatív nyílt napot és veteránautó-találkozót tartanak a sándorhomoki Kováts-kúriában

„Art Mansion – ahol az ihlet otthon van” mottóval szerveznek kreatív nyílt napot június 28-án, szombaton 14 órától a Szatmárnémeti szomszédságában található Sándorhomokon, a történelmi Kováts-kúria udvarán.

Kreatív nyílt napot és veteránautó-találkozót tartanak a sándorhomoki Kováts-kúriában
2025. június 28., szombat

Pillanatokat ragad meg képeivel Timár Zoltán, a természet szerény fotósa

Egy fiatal férfi, aki nem vágyik reflektorfényre, csak a hajnali ködbe, a vízpart csöndjébe, ​az erdők-mezők szabadságába. Timár Zoltán Sepsiszentgyörgy​ön talált rá arra az útra, amely nem zajos, n​incs tele tapssal, de ​valódi és emelkedett.

Pillanatokat ragad meg képeivel Timár Zoltán, a természet szerény fotósa
2025. június 26., csütörtök

Sikeresen csatlakozott a Nemzetközi Űrállomáshoz a Dragon űrhajó Kapu Tiborral a fedélzetén

Közép-európai idő szerint június 26-án, 13 óra 31 perckor sikeresen csatlakozott a Nemzetközi Űrállomáshoz (ISS) az Ax-4 küldetés személyzetét, köztük Kapu Tibor magyar űrhajóst szállító Dragon űrhajó.

Sikeresen csatlakozott a Nemzetközi Űrállomáshoz a Dragon űrhajó Kapu Tiborral a fedélzetén
2025. június 26., csütörtök

Egy évtizede éltetik „ágyúdörgéssel” Báthory István emlékét Szilágysomlyón

Jubileumi kiadásához érkezett a szilágysomlyói Báthory Feszt. A Báthory István erdélyi fejedelem korát hűen felidéző, 10. alkalommal szervezendő rendezvényről, Báthory örökségéről, hagyományok ápolásáról Szabó Ernő Csaba városgazda beszélt a Krónikának.

Egy évtizede éltetik „ágyúdörgéssel” Báthory István emlékét Szilágysomlyón