Népi pompa. Büszkén öltötték magukra húsvét alkalmával a selymesilosvai hölgyek a nemrég megvarrt viseletüket
Fotó: Facebook/SzIT
Nagy érdeklődés övezi a Varrd magad a viseleted! elnevezésű hagyományőrző programot, amely 2019-ben indult Szilágy megyében. A népviseletvarró tanfolyam céljáról, folytatásáról Katona Ibolya programkoordinátor, valamint az ippi és désházi résztvevők képviselői beszéltek lapunknak.
2021. május 06., 07:502021. május 06., 07:50
Közel hatszáz népviselet készült két év alatt a Varrd magad a viseleted! elnevezésű hagyományőrző program keretében. A kezdeményezést 2019-ben a Szilágy Megyei Ifjúsági Egyeztető Tanács (SzIT) indította el, ötletgazdája Bogya Anna, a SZIT elnöke. A tanfolyam során a szilágysági nőknek lehetőségük nyílik megismerni saját viseletüket, és szakszerű segítséggel saját kezűleg elkészíthetik azt. Katona Ibolya, a program koordinátora a Krónika megkeresésére elmondta, amikor 2019 tavaszán meghirdették a programot, tizenöt település egyből jelezte részvételi szándékát, mostanra pedig már megduplázódott ez a szám. Egyes települések, ahol 2019-ben vagy 2020-ban már elkészült a női viselet, nyáron arra készülnek, hogy szintén a program keretében férfiingeket is varrjanak.
A projekt megvalósítása érdekében a szervezők pályázatot nyújtanak be a Csoóri Sándor Alaphoz. Első évben megvették a varrógépeket, amelyeket azóta is használnak, településről településre szállítanak. Szintén a magyarországi kormányzati programnak köszönhetően veszik meg a ruhák anyagát, illetve a különböző cérnákat, gombokat, díszítőelemeket. A Szilágy megyei RMDSZ is értékelte, értékeli az ötletet, így a kezdetek óta támogatja megvalósulását.
– fogalmazott Katona Ibolya. A tanfolyamnak helyet adó termet általában a helyi RMDSZ, az önkormányzat vagy a helyi egyház biztosítja – sok településen a helyi lelkészek, lelkésznők szívvel-lélekkel álltak az ügy mellé.
Annak kapcsán, hogy egy-egy településen mennyire volt könnyű vagy nehéz a mintaként szolgáló hagyományos viseletet elővenni, Katona Ibolya rámutatott, nagyon eltérőek a tapasztalatok. Ő krasznaiként például megőrizte nagyanyja lánykori ruháját, de az egész településre jellemző, hogy őrzik a hagyományos értékeiket, szokásaikat, tárgyaikat – így a viseletet is. Mintegy másik végletként említette Ipp községet, ahol valószínűleg a 1940-es mészárlás miatt a magyarság nem őrizte, nem merte megőrizni identitása olyan elemét mint a viselet, így tulajdonképpen újra kellett teremteni azt néhány fényképtöredék és visszaemlékezés alapján. Alapvetően minden településen tudták, hogy milyen a viseletük, az idősebbek sokszor még a részletek, a díszítések jelentéseit is felidézték.
– és bár ez nem néprajzi jellegű munka, a jövőben talán még hasznos, hasznosítható lehet.
A projekt egyik célja az volt, hogy a fiatalok körében népszerűsítsék a népviseletet, tegyék „trendivé” használatát. Ennek kapcsán megtudtuk, bár nagyon változatos volt a résztvevők életkora, tizenévesektől akár hatvanévesekig, a szervezők sikerként élik meg, hogy sok fiatal is csatlakozott. A program koordinátora szerint a különböző generációk segítik egymást, és egyúttal jó közösség is kialakul.
Legutóbb például Selymesilosván varrták 14-15 éves kislányok saját viseletüket.
Az elkészült ruhákat mindenki megtarthatja. Sok településen jelentősebb ünnepeken, úrvacsoraosztáskor öltik magukra a nők, de az óvónők, tanítónők évnyitókra, évzárókra is felveszik. Katona Ibolya arról is beszámolt lapunknak, hogy több megye – Bihar, Maros és Szatmár – is kérte, a projektet terjesszék ki a Szilágyság határain túlra. A szervezők erre nyitottak, de úgy gondolták, hogy először szeretnék Szilágy megyében befejezni a munkát. Maros megyében valamilyen szinten beindulni látszik a projekt, mivel segítséget kértek, hogy saját pályázatot nyújtsanak be, illetve a programkoordinátor is ellátta őket tanácsokkal.
Közel hatszáz népviselet készült két év alatt a Varrd magad a viseleted! elnevezésű hagyományőrző program keretében
Fotó: Facebook/SzIT
Szarvadi Katalin, a désházi iskola igazgatónője elmondta, településük még 2019-ben nagy örömmel csatlakozott a projekthez, mivel alapvetően őrzik, ápolják hagyományaikat, tánccsoportjuk is van, a résztvevőket sem kellett győzködni, szinte egyből jelentkezett tizenhat nő. Désházán már a viseletvarrás előtt alaposan dokumentálódtak, ellátogattak idősebb asszonyokhoz, akiknél fényképeket készítettek a ruhákról, és információkat gyűjtöttek az elkészítés „törvényéről”.
„Voltak olyan anyukák, a tizenhat résztvevő közül hét – köztük jómagam is –, akik maguknak és kislányuknak is készítettek népviseletet” – mutatott rá az iskolavezető. Szarvadi Katalin szerint a gyerekek is nagyon büszkén hordják a viselet, bár most a járványhelyzet miatt elsősorban templomban, remélik, hogy a jövőben a projekt keretében készített ruhákat március 15-i ünnepségeken, megemlékezéseken is felvehetik majd. Kiemelte, a település sok nőtagja dolgozik varrodában, így valószínűleg a jövőben hasznosítják majd, amit a tanfolyam keretében tanultak, és varrnak maguknak viseletet. Sőt erre már volt próbálkozás is, többen készítettek hagyományos kabátkát a viselethez – ezt már a projekten kívül.
Kocsis Klára, aki lelkészférjével húsz éve él Ippen, elmondta, korábban is kutakodtak, hogy megtudják, milyen volt a helyi viselet, de nem igazán találtak forrásokat. A lelkészfeleség szerint a program nagyon jó volt a közösségformálás szempontjából, illetve ezáltal sokan megszerették a varrást, a tanfolyam befejezése után többen vettek maguknak varrógépet.
A munka a helyi kultúrotthonban zajlott, a tiszteletes asszony szerint nagyon jó hangulatban. „Az volt a legszebb mozzanata a munkának, hogy aki jártasabb volt a varrásban, besegített annak, aki addig még két öltést sem tudott varrni. Hónap végére mindenkinek meglett a viselete” – fogalmazott Kocsis Klára.
Szerinte Ippen lesz még folytatása a viseletvarrásnak, ugyanis akik nem vettek részt a tanfolyamon, látva a templomban, ünnepeken az elkészült ruhákat, megjegyezték, hogy ők is szeretnének maguknak viseletet varrni. Ugyanakkor idén augusztusban tervezik a férfiingek elkészítését is. Kocsis Klára kifejtette, a helyi magyar közösség számára fontos a kultúra őrzése – férje évekkel ezelőtt létrehozott egy tájházat, ahova sok tárgyat hoztak be a község lakói, felismerték, hogy a kultúrájuk értékes, ebben segített a Varrd magad a viseleted! projekt is.
Rubik Ernő Kossuth- és állami díjas építészmérnök, feltaláló 80. születésnapja, illetve világhírű találmánya, a Rubik-kocka megalkotásának 50. évfordulója alkalmából egésznapos programsorozatot rendez szombaton a Liszt Intézet bukaresti központja.
Még egy hétig, november 26-ig lehet jelentkezni a zenészeknek, előadóknak A Dal 2025 műsorába. A nemzeti dalválasztó új évadába műfaji megkötések nélkül lehet pályázni új magyar dalokkal az adal.hu oldalon.
Közel kétszáz éves hagyomány tartja magát még mindig az Arad megyei Nagylakon. Az evangélikus templom tornyában minden negyedórában megfújják a kürtöt, az ősi módon jelezve a pontos időt. Néhány évtizednyi szünet vezették be ismét ezt a szokást.
Kétszer annyiba kerül a szilveszteri csomag, mint a karácsonyi a Prahova-völgyi és brassópojánai szállodákban és panziókban. A Pro Tv utánajárt, hogy mi az oka ezeknek az óriási áraknak és ennek az óriási árkülönbségnek.
A hangszerkészítéshez nem elég csak jó asztalosnak lenni, faragási, festési, hangtechnikusi tudás is szükséges – vallja Csibi István. A marosvásárhelyi hangszerkészítő mestersége rejtelmeit osztotta meg a Krónikával.
Új dallal jelentkezett a héten a gyergyószentmiklósi NÉKED zenekar, amelynek egy szintén friss szerzeménye a Legszebb Erdélyi Magyar Dal pályázaton is elnyerte a zsűri tetszését. Fodor László frontember a két zeneműről, a banda első egy évéről beszélt.
Országszerte vetítik a mozikban a Via Transilvanica történetéről szóló dokumentumfilmet, amelyben a 9 főszereplő határaikat feszegetve 25 nap alatt futja le az 1400 kilométeres távot.
Az idei év utolsó hagyományőrző alkotóműhelyének ad otthont pénteken a torockói Duna-ház, ahol a résztvevők a tervek szerint a jövő évben is megismerhetik és gyakorolhatják a torockói hímzés alapjait és fortélyait.
Elvitték csütörtökön este a közel 10 millió eurós főnyereményt a hatos lottón – közölte a Román Lottótársaság.
A Guinness Rekordok Könyvének bizottsága hivatalosan is elismerte Thurzó Zoltán rekorddöntését a fél perc alatt leggyorsabban leütött billentyűjátékot illetően, így a nagyváradi zongoraművész immár négyszeres világrekordernek mondhatja magát.
szóljon hozzá!