A népdal öröm- és válsághelyzetben is mankó – Helyi gyökerekből is táplálkozik a Bujka erdővidéki énekegyüttes

•  Fotó: Bujka Énekegyüttes/Facebook

Fotó: Bujka Énekegyüttes/Facebook

Különböző tájegységek népdalcsokrait mutatja be a Bujka, emlékeztetve a hallgatókat az előző generációk átörökített tudására. Egyed Ágnes, az erdővidéki énekegyüttes alapítója a közönség előtti bemutatkozásukról, fellépéseikről, népdalok gyűjtéséről beszélt lapunknak.

Oláh Eszter

2021. április 10., 16:122021. április 10., 16:12

A hagyományőrzést tűzte ki céljául egy erdővidéki énekegyüttes, amelynek tagjait a népdal szeretete kovácsolta összetartó formációvá. A Bujka 2018 januárjában alakult Egyed Ágnes pedagógus vezetésével. Az együttes tagjai közt – Dombi Réka Hilda, Szőcs Otília, Cristian Blanka, Lakatos Csilla, Gazdag Álmos és Cséki Péter – tanítók és óvónők mellett találunk jegyzőt, könyvelőt, muzeológust és gazdálkodót is.

Az ötletgazda a Krónikának felidézte, megkeresésére mindannyian elvállalták a felkérést, a következő héten pedig már el is kezdték a próbákat.

Egyed Ágnes a főiskolai évek alatt részt vett már hasonló formációkban, így az ott szerzett tapasztalatokat a népdalegyüttesben is kamatoztatni tudta.

A megalakulásukat követő első fellépésüket két hónappal később, március 15-én tartották, amelyre katonadalokkal (a katonák életét megéneklő népdalokkal) készültek. Az erdővidéki közönség ekkor ismerhette meg őket. A vezető felidézte, az együttes tagjai azóta is a legösszeszedettebb és legsikerültebb előadásként emlékeznek erre az alkalomra. Jól bevált marketingfogásként már az előadás előtt bemutatkoztak a virtuális közegben. A Kálnoky-kastélyban szervezett fotósorozattal és egy sajtóanyaggal előzetesen bejelentkeztek a közönség számára. A névválasztást illetően az együttes így fogalmaz:

Idézet
a népdal olyan mint egy bujka, hordani kell, viselni és büszkén megmutatni másoknak, hogy ők is gyönyörködhessenek benne”.

Családi örökség
a népdalszeretet

Mivel kevés hasonló jellegű énekegyüttessel találkozott korábban, kezdetben Egyed Ágnesben felmerült egy kamarakórus létrehozásának gondolata is, hiszen elmondása szerint nehezen tudta elképzelni, hogy a hangszer nélküli formáció önmagában elég izgalmas lehet a hallgatóság számára. A családból hozott, mélyen gyökerező örökségének köszönhetően végül mégis a népdal mellett döntött, ugyanis ez a műfaj bármelyik másiknál erősebben él benne. Már a nagymamája is végigénekelte életét, ő pedig gyerekként az édesapjától hallott dalokon cseperedett fel. A népdalokban átörökített kulturális tudás babonázza meg leginkább a műfajban, és az a sajátosság, hogy minden élethelyzetre találni dalt.

Idézet
Amikor régi stílusú, mondjuk tizenötödik századi népdalt énekelek, tudat alatt bennem van, hogy ez nemcsak az én, hanem az ezer évvel ezelőtti őseim népdala is egyben. Attól tud több lenni, hogy olyan tudást hordoz, amely most is érvényes. Az érzéseket, amelyeket egykor a népdalokban fogalmaztak meg, ma is érezni”

– fejtette ki a Bujka megálmodója.

Népdalcsokor
tájegységek szerint

A dalokat a legtöbb esetben nemcsak kottából, hanem adatközlőtől (gyűjtést végző személytől) tanulják, mivel az alapító szerint abból sokkal gazdagabban fel lehet készülni. A népdalcsokrokat tematikusan, illetve tájegységek szerint állítják össze, amelyet rendszerint a karácsonyi és a március 15-i önálló koncertfellépésük alkalmával osztanak meg a helyi hallgatósággal. Az évek során tanult katonadalok – amelyek egyébként az együttes kedvencei – mostanra több repertoárt kitevő csokorrá duzzadtak. A Bujka tarsolyában találunk ugyanakkor kalotaszegi, magyarbődi – amelynek sajátossága a többszólamúság – és karácsonyi tematikájú népdalcsokrot is, jelenleg pedig egy református, népi zsoltárcsokron dolgoznak, amelyet kimondottan templomi fellépésekre szánnak majd.

Helyi ismeretségüknek köszönhetően sok fellépést tudnak maguk mögött. Legyen szó faluról vagy városról, kultúrotthonról vagy egyéb teremről, lehetőségük szerint minden meghívást elfogadnak, hiszen a hagyományőrzés nem titkolt szándékuk:

szeretnék úgy a köztudatba csempészni és megszerettetni az emberekkel a népdalt, hogy az valamilyen módon újra a mindennapjaik részévé váljon.

Az együttes tagjai úgy vélik, ez olyan mankó, amelyet bármilyen élethelyzetben, legyen az válság- vagy örömhelyzet, elő lehet venni.

•  Fotó: Bujka Énekegyüttes/Facebook Galéria

Fotó: Bujka Énekegyüttes/Facebook

Erdővidéki népdalok
gyűjtését tervezik

Nemcsak az ismertebb tájegységek dalaiból, helyi gyökerekből is táplálkozik a Bujka énekegyüttes, amely a meglévő gyűjtemények mellett erdővidéki dalokból is fűzött már egy kisebb csokorra valót. Ezeket a zenetudományi intézet honlapján található, 1800-as évek gyűjtéseiből tanulták meg az énekesek. Ennek egyetlen hátránya, hogy a dallam hiányában nehéz visszaadni a dal eredeti gazdagságát. Mivel azóta kevés erdővidéki népdalgyűjtés történt, Egyed Ágnes úgy véli, időszerű lenne az idősebbek emlékezetében szunnyadó, helyi énekekről „letörölni a port”. Éppen ezért a Bujka nyárra tervezi, hogy faluról falura járva, élő forrásból összegyűjti a környék népdalait, amelyeket egy gyűjtemény formájában kiadnak majd.

Megéri időt fektetni
az önmenedzselésbe

Az idei március tizenötödikei megemlékezésre a Bujka a székelyudvarhelyi Huzavona zenekarral, valamint az erre az alkalomra összeállt Járom táncegyüttessel közösen szervezte a Szerelem, szabadság, szerelem című produkcióját, amelynek élő közvetítését az érdeklődők az együttes Facebook-oldalán is megtekinthették. A visszajelzésekből úgy tűnik, megéri a fáradság, ugyanis

rengeteg megerősítés és pozitív visszajelzés érkezett a közönségtől.

Ez pedig arra ösztönzi az együttes tagjait, hogy még magasabbra helyezzék a mércét, megőrizve, sőt lehetőleg emelve a következő előadás színvonalát. A legutóbbi fellépés után a Bujka bekerült a budapesti Heuréka Music Agency előadói listájába, amely a jövőben lehetőséget nyújt az együttes számára magyarországi és erdélyi fellépések szervezésére is.

Egyed Ágnes szerint a rengeteg népdal megismerésén túl a Bujka egyik legnagyobb hozadéka, hogy ő is továbbadhatja a népdalokban őrzött időtlen tudást a gyermekei számára. „Azon túl, hogy a Bujka fennállása óta még több népdalt tanultam, és még közelebb kerültem ehhez a világhoz, pozitívumként élem meg, hogy már a gyermekeim is ismerik a Bujka-repertoárt. Az esti mesét gyakran ének követi, így mindkét fiam tudja az általunk feldolgozott énekeket, és ez óriási hozadék” – fogalmazott az együttesvezető. Hozzátette, a népdal számára a tiszta forrás. Úgy véli, a népi kultúra megismerésével és éltetésével olyan letisztult értékrend alakul ki, amely mentes a túlzásoktól és a sallangtól.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. október 25., péntek

Csipke kerül az üstbe és terítékre Kalotaszegen – Őszi ízeket kínálnak a kalotaszentkirályi fesztiválon

Új helyszínen, számos hagyományos programmal rendezik meg október végén a kalotaszentkirályi csipkebogyó-fesztivált. Vincze Kecskés István szervező a gasztronómiai és kulturális kínálatról, a csipkeízfőző-versenyről beszélt a Krónikának.

Csipke kerül az üstbe és terítékre Kalotaszegen – Őszi ízeket kínálnak a kalotaszentkirályi fesztiválon
2024. október 23., szerda

Erdélyben is megünnepli születésnapját az Ismerős Arcok

Megalakulásának 25. évfordulóját ünnepli éppen ma, október 23-án az Ismerős Arcok, amely jubileumi turnéja keretében Erdélybe is ellátogat.

Erdélyben is megünnepli születésnapját az Ismerős Arcok
2024. október 22., kedd

Egyre több okostelefont szállítanak ki világszerte, élen jár a Samsung

Az okostelefonok globális kiszállítása 4 százalékkal, 316,1 millióra nőtt az idei harmadik negyedévben a tavalyi azonos időszakkal összevetve.

Egyre több okostelefont szállítanak ki világszerte, élen jár a Samsung
2024. október 20., vasárnap

Csináljuk a fesztivált! – újdonságokkal érkezik a Duna népszerű show-műsorának új évada

Bereczki Zoltán a Duna Tv Csináljuk a fesztivált! című népszerű show-műsorának új ítésze. További újdonság, hogy négytagú zsűri értékeli a versenydalokat a stúdióban ülő közönséggel – jelentette be csütörtökön az MTVA.

Csináljuk a fesztivált! – újdonságokkal érkezik a Duna népszerű show-műsorának új évada
2024. október 18., péntek

Romániából „terítő” drogbandát számoltak fel négy ország rendőrei

Négy európai ország rendőrei felszámoltak egy kábítószer-kereskedő bűnszervezetet, amelyik több millió tablettát csempészett a skandináv országokba – közölte pénteken az Európai Unió Büntető Igazságügyi Együttműködési Ügynöksége, az Eurojust.

Romániából „terítő” drogbandát számoltak fel négy ország rendőrei
2024. október 17., csütörtök

Trump keményen beszólt az őt lejáratni próbáló, román főszereplővel forgatott hollywoodi filmnek

Keményen nekiment Donald Trump volt amerikai elnök, jelenlegi republikánius elnökjelölt a The Apprentice – A Trump-sztori című, a kampány finisében mozikba kerülő film stábjának az őt lejárató jelenetek miatt.

Trump keményen beszólt az őt lejáratni próbáló, román főszereplővel forgatott hollywoodi filmnek
2024. október 15., kedd

Betelt a pohár: betiltották Prágában az éjjeli sörtúrákat

Betiltotta a turisták szervezett éjjeli sörtúráit (pub crawls) a prágai önkormányzat.

Betelt a pohár: betiltották Prágában az éjjeli sörtúrákat
2024. október 15., kedd

Javában zajlik a szarvasbőgés az erdélyi erdőkben

Szeptember-októberben figyelhető meg az erdőkben a szarvasbőgés, amely a szarvasok párzási időszakában zajlik.

Javában zajlik a szarvasbőgés az erdélyi erdőkben
2024. október 14., hétfő

Munkaszüneti napok: nagyon boldogan indulhat az új év

Egy hét szabadsággal indulhat az új év a közalkalmazottak és a hivatalos munkaszüneti napokhoz igazodó magánvállalkozások dolgozói számára, ha elfogadják a 2025-re vonatkozó pluszszabadnapokat.

Munkaszüneti napok: nagyon boldogan indulhat az új év
2024. október 13., vasárnap

Fittyet hányunk a klímaváltozásra, amíg megélhetési aggodalmaink vannak

A romániaiaknak mindössze 4 százaléka tartja az éghajlatváltozást napjaink legfontosabb kérdésének, szemben a megélhetési költségek és az infláció miatti aggodalmakkal, amelyeket a válaszadók 62 százaléka említett.

Fittyet hányunk a klímaváltozásra, amíg megélhetési aggodalmaink vannak