Brugós Anikó (balról a negyedik) szerint terveik közé tartozik, hogy minél jobban feltérképezzék saját régiójukat, elsősorban Bihar megyét és a Partiumot
Fotó: Facebook.com/Brugós Anikó
Megnőtt a népdal iránti érdeklődés a nagyváradi Francisc Hubic Művészeti Népiskola diákjai körében, akik az elmúlt félévben saját régiójuk, Bihar megye népdalkincseit tanulhatták meg.
2019. június 19., 13:532019. június 19., 13:53
2019. június 19., 13:562019. június 19., 13:56
Bihar megyei népdalokat, táncokat, gyermekjátékokat tanulhattak meg a nagyváradi Francisc Hubic Művészeti Népiskola diákjai, akik ezt nemrég évzáró koncert keretében mutatták be a közönségnek. Brugós Anikó, a tanintézet népiének-tanára, a Csillagocska Alapítvány munkatársa lapunknak elmondta, a tanév második felében arra fektette a hangsúlyt, hogy a tanulók megismerjék tájegységük népdalait. „Tavaly védtem meg a doktori címem érmelléki és nagyváradi magyar néptánc és népzene témakörben. Februárban pedig megjelent Szalay Zoltán Csak tiszta forrásból, Magyar népdalok I. című népdalgyűjteménye, amely szerkesztésében én is segítettem, a munkatársammal, Benedek Árpáddal. Ekkor olyan anyagok birtokába jutottam, amelyekkel érdemes volt egy féléven keresztül foglalkozni. Ennek a munkának a gyümölcsét mutattuk be tizenkét diákkal közösen” – részletezte a népdalénekes. Hozzátette,
Kodály Zoltán nagyszalontai gyűjtéséből hangzott el a legtöbb darab. „Kodály 1916–1917-ben járt Nagyszalontán, akkor gyűjtötte a szalontai anyag legnagyobb részét, de tudomásom szerint még a helyiek sem ismerik, és használják ezeket a népdalokat. Ez most premier volt, hogy hozzányúltam, és újratanítottam a gyerekeknek, fiataloknak ezeket a zeneműveket” – fogalmazott a pedagógus. Kifejtette, tulajdonképpen ennek az eseménynek volt előzménye is. Brugós Anikó februárban énekes- mesterkurzust szervezett a nagyváradi Csillagocska Alapítványnál a budapesti Hagyományok Háza erdélyi hálózatának támogatásával. Olyan mestereket sikerült megszólítania, mint a csíkszeredai Györfi Erzsébet, a Maros Művészegyüttes énekese, valamint Bárdosi Ildikó debreceni népdalénekes. „Én voltam a harmadik oktató, összesen harminc énekes vett részt a kurzusokon, és már akkor elkezdtem bemutatni, tanítani az énekeket. De az csak egy szelete volt ennek az anyagnak, mert egy hosszú hétvége alatt csak éppen megismerni lehet a népdalgyűjteményt, a megtanulásához időre van szükség” – mutatott rá az énektanár. Mint kifejtette,
Brugós Anikó a zenében, táncban mélyül el kicsit jobban, Benedek Árpád zenepedagógus pedig a gyermekjátékokban, szokásokban.
A nagyváradi népiskola munkatársa arról is beszámolt, tízéves korosztályig szinte mindegy, hogy mit tanít a gyerekeknek, milyen tájegységből, mert tulajdonképpen ők nem fogják fel, hogy milyen értékeket tanulnak. „A tíz év alatti diákoknak mindig olyan dalokat kell választanom, hogy a bemutatással, elmagyarázással, a népdal szövegének megértésével közelebb hozzam hozzájuk a néphagyományokat, népzenét. A nagyobb korosztály már tudatában van ennek, mert folyamatosan neveljük őket e téren is, ők már fontosnak tartják, és igazán odafigyelnek arra, hogy az úgynevezett slágerdallamokat – például kalotaszegit, mezőségit – ismerni kell. De most, hogy tarsolyukban van 15-20 bihari népdal, más szintre emeli a népdal iránti érdeklődésüket” – hangsúlyozta Brugós Anikó.
Vannak olyan táborok, ahol az ember már az első pillanattól otthon érzi magát – akár először érkezik, akár visszatérőként lép be a kapun. A kalotaszentkirályi alkotótábor is ilyen hely: barátságok szövődnek, közös élmények és alkotások születnek.
Varga Csaba már a 2-es táborban – újságolta hétfőn a Facebook-oldalán a Hazajáró, amely nyomon követi a nagyváradi hegymászó legújabb expedícióját, amelynek célja a világ második legmagasabb csúcsa, a K2 meghódítása.
Idén nyáron nem kell messzire utazni ahhoz, hogy a gyermekek felfedezzék a történelmi Magyarország csodáit – elég, ha bekapcsolják a Csukás Meserádiót, és elindulnak egy varázslatos utazásra István bácsival, Terkával, Vakkanccsal és a Csoda Meseládikával.
Nemzetközi kutatás keretében vizsgálták, hogy a biológiai sokféleség szempontjából milyen lehetőségeket rejtenek többek között a romániai falvak, valamint azt is, hogy a környező táj hogyan befolyásolja a biológiai sokféleség mintázatait.
A nyári táborozás akkor válik igazán felhőtlen élménnyé, ha biztonságos körülmények között zajlik. A belügyminisztérium néhány hasznos tanácsot fogalmazott meg a szülőknek arra az esetre, ha gyermekük táborba indul.
Megannyi sportcipő jutott el az elmúlt évtizedben az anyaországból határon túli gyermekotthonokba az Egy Vérből Vagyunk Alapítvány jótékonysági futásainak köszönhetően. Gui Angéla szerint azonban ennél sokkal fontosabb, hogy célokat és élményt is vittek.
A nyári hőségben az autók utastere könnyedén szaunává válhat , ami komoly biztonsági kockázatot is jelent, ugyanis ha a belső hőmérséklet meghaladja a 35 Celsius-fokot, annak hatása a sofőrre olyan, mintha 0,05 százalékos véralkoholszinttel vezetne.
Már több, mint egymillióan látták a Hogyan tudnék élni nélküled? című filmet a magyarországi és a határon túli mozikban – újságolták pénteken a film Facebook-oldalán.
Varga Csaba megérkezett a K2 alaptáborába – jelentették be pénteken a Hazajáró Facebook-oldalán.
A székely népviselet napját tartják pénteken, az Ezer Székely Leány Napját megelőző napon: ezen a napon több székelyföldi intézmény, cég dolgozói népviseletben érkeztek. A közösségi médiában számos fotót láthatunk népviseletben pózoló alkalmazottakról.
szóljon hozzá!