Tizennégy éve tanul zenélni a csíkszeredai Vízi Norbert
Fotó: Facebook
Mindenki nagyon figyel egymásra és egyáltalán nem érezhető különbségtétel a magyarországi Magna cum Laude zenekarban, amelynek több mint két éve a csíkszeredai Vízi Norbert is tagja. A fiatal hegedűs a kezdetekről, koncertélményekről, műfajváltásról beszélt a Krónikának.
2019. szeptember 02., 12:122019. szeptember 02., 12:12
– Több mint két éve játszol Magyarország egyik legismertebb funk-rock együttesében, a Magna cum Laudében. Hol és hogyan találkoztál a fiúkkal?
– Minden 2017 novemberében kezdődött, amikor szervezőként részt vettem iskolánk gólyabálján. Főként a zenei programokért feleltem néhány zenélő barátommal. Az egyik próbán két énekes osztálytársam hívta fel a figyelmem arra, hogy kedvenc kultúrkocsmájukban lesz egy tehetségkutató. Megtetszett nekünk az ötlet, így jelentkeztünk. A versenyen vendégzsűriként vett részt Kara Misa, a Magna Cum Laude zenekar basszusgitárosa és szövegírója.
És akkor lehetőséget kaptam, hogy velük zenéljek a tusványosi koncerten. A második közös fellépésünk a Budapest Parkban volt, ahol közösen forgattunk videoklipet a Volna-e kedved című dalhoz. Azóta már koncerteztem velük több helyszínen, Magyarországon és Szlovákiában is.
– Nemrég a Budapest Parkban léptetek színpadra, nagyszámú közönség előtt. Sok erdélyi, feltörekvő zenész álmodozik hasonló fellépésről. Te hogyan élted meg a koncertet?
– Mivel ez már a második parkos koncertem volt, így rutinosabban, de egészséges izgalommal léptem fel. Amikor színpadra álltam, éreztem, hogy az emberek szeretnek, hiszen a visszajelzések nagyon pozitívak voltak. Egy ilyen koncert hatalmas adrenalinbomba számomra, hiszen feltölt energiával.
– A „pálinka, szerelemem, légy az enyém” dalszöveg alapján nyilvánvaló, hogy a zenekar egyik kedvenc itala a pálinka. Előfordul, hogy a koncertek előtt ezzel oldjátok a feszültséget?
– Mindenkinek tudnia kell, hogy hol a határ, hiszen ki kell menni a színpadra és jól teljesíteni. Az idei parkos koncertre eljött egy miskolci barátom a kedves családjával, és hoztak barackpálinkát, ami annyira finom volt, hogy az is szívesen fogyasztotta, aki amúgy nem szereti. A zenekarban azt láttam, mindenki tudja, hogy hol a határ, és azt az italmennyiséget fogyasztjuk el, amitől jó lesz a kedvünk, de nem rontja a koncert minőségét.
– A zenekar többször is hangoztatta már, hogy a tagok családként tekintenek egymásra. Téged, mint új tagot, hogyan fogadtak be ebbe a nagy családba?
– Vicces, hogy a zenekar 1999-ben alakult, én meg 1998-ban születtem.
Már az első koncert előtt látszott, hogy nagyon nyitott, barátságos, vagány emberek. Úgy érzem, mindenkivel jó kapcsolatot ápolok. Amikor megérkezem a koncerthelyszínre, hatalmas szeretettel fogadnak, és tényleg érezhető a családi hangulat. Mindenki figyel egymásra, és egyáltalán nem érezhető különbségtétel.
– Kisiskolás korod óta klasszikus zenével foglalkoztál. Mennyire nehéz most könnyűzenei stílusban alkotni, játszani?
– Tizennégy éve foglalkozom zenéléssel. A komolyzene nagyon szép és munkaigényes stílus.
Annak ellenére, hogy már nem képviselem ezt a műfajt, néhány zenekar még mindig meghív filmzenét, komolyzenét és barokk műveket játszani.
– Főállású zenészként mennyire éri meg anyagilag ebben a szakmában tevékenykedni?
– Jelenleg „session” zenész vagyok. Ezt sosem tudtam munkának nevezni, imádok ezzel foglalkozni. Sok helyen játszom, így anyagilag is megéri. Persze, amikor lejár a szezon, a téli és kora tavaszi hónapokban sokkal kevesebb a koncert, de általában akkor is akad néhány.
– Milyen terveid vannak a Magnával, esetleg más zenekarokkal kapcsolatban?
– Nincsenek konkrét terveim, hál’ Istennek egyre jobban alakulnak a dolgok, és úgy látom, hogy most már kezd kialakulni az, amit szerettem volna elérni az életemben: a zenélés élvezzen prioritást és csak arra összpontosítsak.
Dobos Fanni
Hét napon át, július 20−26. között hét Beszterce-Naszód megyei településre látogat el az Ifjúsági Karaván, amelyet néhány évnyi szünet után idén ismét megszervez a besztercei MADISZ – mondta a Kolozsvári Rádiónak Zoltán-Sipos Tímea, a szervezet elnöke.
Fapados repülőjárattal utazott hétfő este Nicușor Dan államfő Milánóba a lányával, az egyik utas által a repülőgépről közzétett képek tanúsága szerint. Az elnök sajtóhírek szerint várhatóan szerdán tér vissza az országba.
Pályi Gyula modenai professzor, az Olasz Nemzeti Tudományos Akadémia tagja a torinói lepel kutatásának újdonságairól számolt be – írta a Vatican News magyar nyelvű honlapja.
Az Olasz Posta (Poste Italiane) bejelentette, hogy több száz, a pápának címzett levél érkezik a fiumicinói válogatóközpontba. Megválasztása óta folyamatos ez az arány.
A szentjánosbogarak populációi világszerte jelentős csökkenést mutatnak, és Erdély, mint Európa egyik természeti sokszínűségben gazdag régiója, szintén érintett ebben a globális trendben – hívta fel a figyelmet László Zoltán biológus.
Egyre több helyen bukkan fel a Bulgáriában megszökött állítólagos fekete párduc: Székelyföldtől a Partiumig szinte nincs olyan közintézmény, állami hivatal, magánvállalat vagy közület, amelyik ne posztolt volna a vadállatot ábrázoló mémet.
Vizuálisan lenyűgöző, az életről és változásról szóló, mélyen szimbolikus történetet mutat be Kolozsváron a Cirque du Soleil. A világhírű kanadai utazócirkusz jövő év áprilisában érkezik a kincses városba OVO című produkciójának újragondolt változatával.
Utcazene-fesztivált tartanak július 11. és 13. között Szatmárnémetiben. A partiumi város egyik legnépszerűbb kulturális eseménye nemcsak zenei csemegékkel, hanem látványos utcai produkciókkal és pezsgő fesztiválhangulattal várja a közönséget.
Vannak olyan táborok, ahol az ember már az első pillanattól otthon érzi magát – akár először érkezik, akár visszatérőként lép be a kapun. A kalotaszentkirályi alkotótábor is ilyen hely: barátságok szövődnek, közös élmények és alkotások születnek.
Varga Csaba már a 2-es táborban – újságolta hétfőn a Facebook-oldalán a Hazajáró, amely nyomon követi a nagyváradi hegymászó legújabb expedícióját, amelynek célja a világ második legmagasabb csúcsa, a K2 meghódítása.
szóljon hozzá!