Antal Zalán, minden idők legfiatalabb Istvánja
Fotó: Veres Nándor
Nagy népszerűségnek örvendett az István, a király iskolába megy mind a négy előadása a Szentendrei Teátrumban idén nyáron, amely az általános iskolás diákoknak meghirdetett, zenés tehetségkutató verseny keretében jött létre Feke Pál rendezésében. A gyimesfelsőloki Antal Zalánt, az előadás legfiatalabb szereplőjét Szörényi Levente zeneszerző szerzői díjban részesítette István szerepének megformálásáért.
2022. augusztus 08., 20:112022. augusztus 08., 20:11
A nyáron mutatták be a közel negyvenéves rockopera általános iskolás diákokkal színpadra állított változatát a Szentendrei Teátrumban, amelyre Erdélyből, Kárpátaljáról, Felvidékről, Délvidékről és Magyarországról is válogattak be diákokat.
Az előadás legifjabb szereplője, az Istvánt alakító Antal Zalán Gyimesfelsőlokról egy helyi népdallal, illetve Szörényi Levente és Bródy János Szállj fel szabad madár című szerzeményével jelentkezett a vetélkedőre, amely alapján első körben a Krónikás szerepére válogatták be. A tízéves fiú a Krónika megkeresésére elmondta, hogy a 2020-ra tervezett előadás bemutatója a pandémia miatt elmaradt, így amikor két év elteltével újra meghallgatták, már István szerepét osztották rá.
Iskolás gyerekek állították színpadra az István, a király rockoperát
Fotó: István, a király iskolába megy/Facebook
„Felemelő érzés, hogy tízévesen a rockopera egyik főszerepét alakíthattam. A rendező, Feke Pál nagyon szeretett minket, gyerekeket, jó utasításokat adott, tanácsokkal látott el, nagy élmény volt az egész.
– emlékezett vissza a szerep megformálásának folyamatára Zalán.
Fotó: István, a király iskolába megy/Facebook
A rockopera koncertváltozatának bemutatóját egyhetes tábor előzte meg, ahol a gyerekek egymással, a rendezővel és a darabbal mélyebben megismerkedve készültek fel a produkcióra. Zalán elmondta, hogy a csapat legkisebb tagjaként kezdetben kissé bátortalan volt, de idővel sikerült teljesen beilleszkednie a többiek közé, akik nagyon barátságosak és segítőkészek voltak vele. Hozzátette, a közös éneklés összekovácsolta a csapatot, közel hozta egymáshoz a fiatalokat. A rendezővel való közös munka kapcsán elmondta, nagyon várta, hogy személyesen is találkozhasson Feke Pállal, akivel – mint kiderült – nagyon szórakoztató és jó volt együtt dolgozni, hiszen humoros megjegyzéseivel a próbák során mindig felvidította a csapatot.
Fotó: István, a király iskolába megy/Facebook
A június végén bemutatott produkció lelkes fogadtatásnak örvendett, valamennyi előadás telt házzal zajlott, Zalán elmondása szerint a közönségtől nagyon jó visszajelzéseket és sok szeretetet kaptak.
– számolt be élményeiről. A történet szépsége, hogy Zalán édesapját, Antal Tibor gyimesi népdalénekest évtizedekkel korábban szintén Szörényi Levente „fedezte fel” az Attila – Isten kardja című rockopera szereplőválogatásakor a pásztorgyerek szerepére. Zalán így olyan családba nőtt fel, ahol az éneklés és a zene szeretete a mindennapi élet része: szüleivel és lánytestvérével sokat énekeltek és már óvodáskora óta fellép helyi jellegű rendezvényeken és énekversenyeken, de részt vett már a budapesti csángó bálon is.
Mint mondta, az éneklést a későbbiekben is szeretné folytatni, de másik kedvenc hobbiját, a labdarúgást sem akarja elhanyagolni. A produkciót legközelebb Komáromban, majd Balatonszárszón láthatja a közönség, Zalán azonban reméli, hogy Erdélybe is eljutnak, véleménye szerint ugyanis itt is nagy lenne a rockopera különleges feldolgozására az érdeklődés.
Hét napon át, július 20−26. között hét Beszterce-Naszód megyei településre látogat el az Ifjúsági Karaván, amelyet néhány évnyi szünet után idén ismét megszervez a besztercei MADISZ – mondta a Kolozsvári Rádiónak Zoltán-Sipos Tímea, a szervezet elnöke.
Fapados repülőjárattal utazott hétfő este Nicușor Dan államfő Milánóba a lányával, az egyik utas által a repülőgépről közzétett képek tanúsága szerint. Az elnök sajtóhírek szerint várhatóan szerdán tér vissza az országba.
Pályi Gyula modenai professzor, az Olasz Nemzeti Tudományos Akadémia tagja a torinói lepel kutatásának újdonságairól számolt be – írta a Vatican News magyar nyelvű honlapja.
Az Olasz Posta (Poste Italiane) bejelentette, hogy több száz, a pápának címzett levél érkezik a fiumicinói válogatóközpontba. Megválasztása óta folyamatos ez az arány.
A szentjánosbogarak populációi világszerte jelentős csökkenést mutatnak, és Erdély, mint Európa egyik természeti sokszínűségben gazdag régiója, szintén érintett ebben a globális trendben – hívta fel a figyelmet László Zoltán biológus.
Egyre több helyen bukkan fel a Bulgáriában megszökött állítólagos fekete párduc: Székelyföldtől a Partiumig szinte nincs olyan közintézmény, állami hivatal, magánvállalat vagy közület, amelyik ne posztolt volna a vadállatot ábrázoló mémet.
Vizuálisan lenyűgöző, az életről és változásról szóló, mélyen szimbolikus történetet mutat be Kolozsváron a Cirque du Soleil. A világhírű kanadai utazócirkusz jövő év áprilisában érkezik a kincses városba OVO című produkciójának újragondolt változatával.
Utcazene-fesztivált tartanak július 11. és 13. között Szatmárnémetiben. A partiumi város egyik legnépszerűbb kulturális eseménye nemcsak zenei csemegékkel, hanem látványos utcai produkciókkal és pezsgő fesztiválhangulattal várja a közönséget.
Vannak olyan táborok, ahol az ember már az első pillanattól otthon érzi magát – akár először érkezik, akár visszatérőként lép be a kapun. A kalotaszentkirályi alkotótábor is ilyen hely: barátságok szövődnek, közös élmények és alkotások születnek.
Varga Csaba már a 2-es táborban – újságolta hétfőn a Facebook-oldalán a Hazajáró, amely nyomon követi a nagyváradi hegymászó legújabb expedícióját, amelynek célja a világ második legmagasabb csúcsa, a K2 meghódítása.
szóljon hozzá!