Mesélő fák a marosvásárhelyi várudvarban: a növényvilágot ismertető foglalkozásokat tartott a várkert gondozója

Jani Rozália •  Fotó: Mariș Cristian Daniel

Jani Rozália

Fotó: Mariș Cristian Daniel

Interaktív, ismeretterjesztő foglakozásokkal várta az érdeklődőket az év második felében a marosvásárhelyi várudvarba Jáni Rozália, a kert gondozója, aki a létesítmény karbantartása és az évszaknak megfelelő díszítés mellett számos érdekes információval tud szolgálni a várkert zöldövezetét illetően.

Oláh Eszter

2022. december 28., 09:222022. december 28., 09:22

2022. december 28., 09:562022. december 28., 09:56

Noha a legtöbb helyen a decemberi fagyos időjárás beköszöntével a természet téli álmát alussza, hosszú őszt tudhatunk magunk mögött, amikor is lehetőség adódott kirándulni a természetben, megcsodálni a fák és növények tarkaságát. Ebben az időszakban az erdélyi oktatási intézmények és civil szervezetek is számos olyan foglalkozást tartottak, ahol az érdeklődők felfedezhették a természet szépségeit.

Az őszi szezonban a marosvásárhelyi várudvar fáit bemutató, játékos ismeretterjesztő foglalkozásokat kezdeményezett Jáni Rozália is, a kert gondozója a fiatal korosztály számára. A szakember szerint akárcsak a termés vagy a kéreg, a levelek kulcsfontosságú szerepet töltenek be a fák felismerésében.

A kezdeményezés célja a természet megismerése, valamint a szakember fontosnak tartotta, hogy a résztvevők hasznos, kellemes időt töltsenek a természetben felfedezve annak csodáit.

•  Fotó: Jani Rozália Galéria

Fotó: Jani Rozália

„A várudvar rendezett, tiszta, biztonságos hely, ahol az ápolt, fűbe lehulló színes falevelek sokasága szép látványt nyújt, ezeket kézbe lehet venni, csokorba lehet kötni. Tapintásuk, színük, formájuk, méretük, erezetük, mind egy-egy jegy, amely magán hordozza a fa jellegzetességét, amelyről lehullott” – mutatott rá Jáni Rozália. Véleménye szerint a gyerekekkel meseszerűen lehet ismerteti a levelek fák életében betöltött szerepét: mint mondta, minden levél egy-egy kémiai labor, akár a fák „konyhájaként” is értelmezhető.

Gondozott környezetben ismerkedni a növényvilággal

A marosvásárhelyi várudvar a város egyik ékessége, amelyet valamennyi korosztály szívesen látogat, főként, hogy elérhető távolságra, a városközponthoz közel található. A hely számos kulturális és zenei rendezvénynek is rendszeresen otthont ad, amely szerencsére nem válik az udvar növényzetének kárára.

Jani Rozália szerint ahhoz, hogy a helynek megmaradjon a vonzereje, kulcsfontosságú a tisztaság és a rendszeres gondozás.

A gyepfelület szépsége mögött a rendszeres vágás és öntözés áll. Mint mondta, a fák esetében fontos, hogy az elszáradt ágakat, illetve a megbetegedett, veszélyt jelentő fákat eltávolítsák, szükség esetén pedig pótolják.

•  Fotó: Jani Rozália Galéria

Fotó: Jani Rozália

A lakosság részéről érkező visszajelzések szintén arra engednek következtetni, hogy a várudvar bioszférája maradéktalanul elnyeri az arra látogatók tetszését. A kert gondozója fontosnak tartja, hogy a változatos növényvilággal a fiatalabb generáció is megismerkedhessen, ezért ismeretterjesztő foglalkozásokat szervezett az érdeklődő fiatalok számára, amely során jobban megismerhették az egyes fákat és azok leveleit.

Az interaktív foglalkozás az óvodás korosztálytól egészen a nagyobb diákokig bárki számára nyitott volt, és helyi, illetve odakiránduló gyerekek számára is elérhetővé tették. „Óvódások és kisiskolások a fák korát azzal is megállapíthatják, hányan kell összefogják kezeiket, hogy átöleljék az adott fát. Azt is megtudhatják, hogy vannak lombhullató és örökzöld fák. Nagyobb gyerekek a gyógyhatással rendelkező fák terméseiről tanulhatnak, megtudhatják például, hogy kirándulás során a kőrisfa ággal körbevett sátor a kígyót távol tartja” – egészítette ki Jáni Rozáia.

A foglalkozás olyan lényeges információkra is felhívja a gyerekek figyelmét, mint a fák levegő tisztításban játszott szerepe, valamint az ipari, az építészeti, és az energiatermelésben történő jelentősége.

A várudvar zöldövezetének gondozójaként Jani Rozália tavasztól őszig látja el a kertben az ültetést, a gyomlálást, a metszést, a pótlást, bővíti a növényállományt, vagy épp új virágágyásokat tervez.

•  Fotó: Jani Rozália Galéria

Fotó: Jani Rozália

„A kihívást azok a szélsőséges időjárási viszonyok jelentik, mint az elmúlt nyári aszály, a forróság és a különböző növénybetegségek. A kert viszont mindig tartogat meglepetést és örömöt egy új hajtás, bimbó vagy virág megjelenésével. A növények meghálálják a rájuk fordított időt, energiát és szeretetet” – vallja a szakember, aki nyugdíjasként is szívesen látja el a szükséges munkákat, hogy a kert egész évben teljes pompájában várja az odalátogatókat. Mint mondta, a gondozáson kívül a díszítés is fontos tevékenység, amely évszakhoz illő díszítéssel teszi hangulatosabbá és kellemesebbé a környezetet.

Platánlevelű juhar, gömb csepleszmeggy, ecetfa

Területi nagysága ellenére a marosvásárhelyi várkert faállománya igencsak változatos. Az udvarban tizennyolc fafajtával lehet megismerkedni, amelyek közt kis levelű hárs, platánlevelű juhar, tölgy és vörös tölgy, vérszilva, platán, eperfa, ecetfa, vadgesztenye, kőrislevelű juhar, magas kőris, közönséges nyír, lucfenyő, májusfa, közép-kínai juhar, gömb csepleszmeggy, oszlopos tuja és ezüst juhar is található. A szakember elmondta, a kis levelű hársból találni a legtöbbet a várudvarban, amely virágzáskor hosszú ideig betölti illatával a levegőt, kellemesebbé téve így a környezetet. Hozzátette, ez a faj hullatja el a legkésőbb aranysárgára színeződött leveleit, amelyek őszi időszakban szintén ékesebbé teszik az udvart.

•  Fotó: Jani Rozália Galéria

Fotó: Jani Rozália

„A vár és annak környezete a város fontos műemléke, így a zöldövezet is ennek kell hogy megfeleljen. A hársfák jól illenek a műemlékhez, hiszen egy Erdélyben őshonos fajról van szó, amelyek használatát írásos emlékek is őrzik” – egészítette ki.

Érdekességként megemlítette, hogy I. Rákóczi Györgynek olyannyira kedvence volt a kis levelű hárs, hogy még bútorait is abból készíttette.

A várudvar fáinak megismeréséhez a szakember térképet is készített, amelyen jól követhetően vannak feltüntetve az udvarban található fák és azok levelei, illetve az egyedek életkori sajátossága is meg van jelölve a szemléltetőeszközön.

A fákon kívül bokortermetű növények, lágyszárú és fásszárú évelők, illetve egy kisebb fűszer- és gyógynövénykert is várja a látogatókat. Ez utóbbi növényei magyar, román és latin címkékkel vannak ellátva.

A fűszerkert az egykoron létező kolostor közelében található, ezzel is megidézve a kolostorkertek korabeli hangulatát, amelyek elmaradhatatlan tartozéka volt az illatozó növénykert.

Jáni Rozália a jövőben a fűszer- és gyógynövénykertet bemutató növényismertetőt is tervez, illetve a dísznövények bemutató foglalkozásokat is szeretne szervezni, ahogy az időjárás lehetővé teszi.

•  Fotó: Jani Rozália Galéria

Fotó: Jani Rozália

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. november 20., szerda

A fél évszázados Rubik-kockával népszerűsítik a magyar tudományt Bukarestben

Rubik Ernő Kossuth- és állami díjas építészmérnök, feltaláló 80. születésnapja, illetve világhírű találmánya, a Rubik-kocka megalkotásának 50. évfordulója alkalmából egésznapos programsorozatot rendez szombaton a Liszt Intézet bukaresti központja.

A fél évszázados Rubik-kockával népszerűsítik a magyar tudományt Bukarestben
2024. november 19., kedd

A Dal 2025: még egy hétig lehet jelentkezni

Még egy hétig, november 26-ig lehet jelentkezni a zenészeknek, előadóknak A Dal 2025 műsorába. A nemzeti dalválasztó új évadába műfaji megkötések nélkül lehet pályázni új magyar dalokkal az adal.hu oldalon.

A Dal 2025: még egy hétig lehet jelentkezni
2024. november 19., kedd

Nem ragadtak a múltban, csak hagyományt őriznek: kürtszó jelzi a pontos időt Nagylakon

Közel kétszáz éves hagyomány tartja magát még mindig az Arad megyei Nagylakon. Az evangélikus templom tornyában minden negyedórában megfújják a kürtöt, az ősi módon jelezve a pontos időt. Néhány évtizednyi szünet vezették be ismét ezt a szokást.

Nem ragadtak a múltban, csak hagyományt őriznek: kürtszó jelzi a pontos időt Nagylakon
2024. november 18., hétfő

Drága a kaviár és a libamáj: csillagászati áron kínálják a szilveszteri csomagot Brassópojánán és a Prahova völgyében

Kétszer annyiba kerül a szilveszteri csomag, mint a karácsonyi a Prahova-völgyi és brassópojánai szállodákban és panziókban. A Pro Tv utánajárt, hogy mi az oka ezeknek az óriási áraknak és ennek az óriási árkülönbségnek.

Drága a kaviár és a libamáj: csillagászati áron kínálják a szilveszteri csomagot Brassópojánán és a Prahova völgyében
2024. november 17., vasárnap

A precíz munkában rejlik a hangszerkészítés sikerének titka

A hangszerkészítéshez nem elég csak jó asztalosnak lenni, faragási, festési, hangtechnikusi tudás is szükséges – vallja Csibi István. A marosvásárhelyi hangszerkészítő mestersége rejtelmeit osztotta meg a Krónikával.

A precíz munkában rejlik a hangszerkészítés sikerének titka
2024. november 16., szombat

Hosszú zenei pályát futna be a két új dallal előrukkolt NÉKED zenekar (VIDEÓ)

Új dallal jelentkezett a héten a gyergyószentmiklósi NÉKED zenekar, amelynek egy szintén friss szerzeménye a Legszebb Erdélyi Magyar Dal pályázaton is elnyerte a zsűri tetszését. Fodor László frontember a két zeneműről, a banda első egy évéről beszélt.

Hosszú zenei pályát futna be a két új dallal előrukkolt NÉKED zenekar (VIDEÓ)
2024. november 15., péntek

Az önfelfedezés útja – Mozikban a Via Transilvanica-film (VIDEÓ)

Országszerte vetítik a mozikban a Via Transilvanica történetéről szóló dokumentumfilmet, amelyben a 9 főszereplő határaikat feszegetve 25 nap alatt futja le az 1400 kilométeres távot.

Az önfelfedezés útja – Mozikban a Via Transilvanica-film (VIDEÓ)
2024. november 15., péntek

Továbbörökítenék a torockói hímzést és csipkeverést

Az idei év utolsó hagyományőrző alkotóműhelyének ad otthont pénteken a torockói Duna-ház, ahol a résztvevők a tervek szerint a jövő évben is megismerhetik és gyakorolhatják a torockói hímzés alapjait és fortélyait.

Továbbörökítenék a torockói hímzést és csipkeverést
2024. november 14., csütörtök

Közel tízmillió euróval lett gazdagabb a szerencsés lottózó

Elvitték csütörtökön este a közel 10 millió eurós főnyereményt a hatos lottón – közölte a Román Lottótársaság.

Közel tízmillió euróval lett gazdagabb a szerencsés lottózó
2024. november 14., csütörtök

Négyszeres világrekorder lett Thurzó Zoltán: a leggyorsabb billentyűjáték csúcsa is a zongoraművészé

A Guinness Rekordok Könyvének bizottsága hivatalosan is elismerte Thurzó Zoltán rekorddöntését a fél perc alatt leggyorsabban leütött billentyűjátékot illetően, így a nagyváradi zongoraművész immár négyszeres világrekordernek mondhatja magát.

Négyszeres világrekorder lett Thurzó Zoltán: a leggyorsabb billentyűjáték csúcsa is a zongoraművészé