Jani Rozália
Fotó: Mariș Cristian Daniel
Interaktív, ismeretterjesztő foglakozásokkal várta az érdeklődőket az év második felében a marosvásárhelyi várudvarba Jáni Rozália, a kert gondozója, aki a létesítmény karbantartása és az évszaknak megfelelő díszítés mellett számos érdekes információval tud szolgálni a várkert zöldövezetét illetően.
2022. december 28., 09:222022. december 28., 09:22
2022. december 28., 09:562022. december 28., 09:56
Noha a legtöbb helyen a decemberi fagyos időjárás beköszöntével a természet téli álmát alussza, hosszú őszt tudhatunk magunk mögött, amikor is lehetőség adódott kirándulni a természetben, megcsodálni a fák és növények tarkaságát. Ebben az időszakban az erdélyi oktatási intézmények és civil szervezetek is számos olyan foglalkozást tartottak, ahol az érdeklődők felfedezhették a természet szépségeit.
Az őszi szezonban a marosvásárhelyi várudvar fáit bemutató, játékos ismeretterjesztő foglalkozásokat kezdeményezett Jáni Rozália is, a kert gondozója a fiatal korosztály számára. A szakember szerint akárcsak a termés vagy a kéreg, a levelek kulcsfontosságú szerepet töltenek be a fák felismerésében.
Fotó: Jani Rozália
„A várudvar rendezett, tiszta, biztonságos hely, ahol az ápolt, fűbe lehulló színes falevelek sokasága szép látványt nyújt, ezeket kézbe lehet venni, csokorba lehet kötni. Tapintásuk, színük, formájuk, méretük, erezetük, mind egy-egy jegy, amely magán hordozza a fa jellegzetességét, amelyről lehullott” – mutatott rá Jáni Rozália. Véleménye szerint a gyerekekkel meseszerűen lehet ismerteti a levelek fák életében betöltött szerepét: mint mondta, minden levél egy-egy kémiai labor, akár a fák „konyhájaként” is értelmezhető.
A marosvásárhelyi várudvar a város egyik ékessége, amelyet valamennyi korosztály szívesen látogat, főként, hogy elérhető távolságra, a városközponthoz közel található. A hely számos kulturális és zenei rendezvénynek is rendszeresen otthont ad, amely szerencsére nem válik az udvar növényzetének kárára.
A gyepfelület szépsége mögött a rendszeres vágás és öntözés áll. Mint mondta, a fák esetében fontos, hogy az elszáradt ágakat, illetve a megbetegedett, veszélyt jelentő fákat eltávolítsák, szükség esetén pedig pótolják.
Fotó: Jani Rozália
A lakosság részéről érkező visszajelzések szintén arra engednek következtetni, hogy a várudvar bioszférája maradéktalanul elnyeri az arra látogatók tetszését. A kert gondozója fontosnak tartja, hogy a változatos növényvilággal a fiatalabb generáció is megismerkedhessen, ezért ismeretterjesztő foglalkozásokat szervezett az érdeklődő fiatalok számára, amely során jobban megismerhették az egyes fákat és azok leveleit.
Az interaktív foglalkozás az óvodás korosztálytól egészen a nagyobb diákokig bárki számára nyitott volt, és helyi, illetve odakiránduló gyerekek számára is elérhetővé tették. „Óvódások és kisiskolások a fák korát azzal is megállapíthatják, hányan kell összefogják kezeiket, hogy átöleljék az adott fát. Azt is megtudhatják, hogy vannak lombhullató és örökzöld fák. Nagyobb gyerekek a gyógyhatással rendelkező fák terméseiről tanulhatnak, megtudhatják például, hogy kirándulás során a kőrisfa ággal körbevett sátor a kígyót távol tartja” – egészítette ki Jáni Rozáia.
A várudvar zöldövezetének gondozójaként Jani Rozália tavasztól őszig látja el a kertben az ültetést, a gyomlálást, a metszést, a pótlást, bővíti a növényállományt, vagy épp új virágágyásokat tervez.
Fotó: Jani Rozália
„A kihívást azok a szélsőséges időjárási viszonyok jelentik, mint az elmúlt nyári aszály, a forróság és a különböző növénybetegségek. A kert viszont mindig tartogat meglepetést és örömöt egy új hajtás, bimbó vagy virág megjelenésével. A növények meghálálják a rájuk fordított időt, energiát és szeretetet” – vallja a szakember, aki nyugdíjasként is szívesen látja el a szükséges munkákat, hogy a kert egész évben teljes pompájában várja az odalátogatókat. Mint mondta, a gondozáson kívül a díszítés is fontos tevékenység, amely évszakhoz illő díszítéssel teszi hangulatosabbá és kellemesebbé a környezetet.
Területi nagysága ellenére a marosvásárhelyi várkert faállománya igencsak változatos. Az udvarban tizennyolc fafajtával lehet megismerkedni, amelyek közt kis levelű hárs, platánlevelű juhar, tölgy és vörös tölgy, vérszilva, platán, eperfa, ecetfa, vadgesztenye, kőrislevelű juhar, magas kőris, közönséges nyír, lucfenyő, májusfa, közép-kínai juhar, gömb csepleszmeggy, oszlopos tuja és ezüst juhar is található. A szakember elmondta, a kis levelű hársból találni a legtöbbet a várudvarban, amely virágzáskor hosszú ideig betölti illatával a levegőt, kellemesebbé téve így a környezetet. Hozzátette, ez a faj hullatja el a legkésőbb aranysárgára színeződött leveleit, amelyek őszi időszakban szintén ékesebbé teszik az udvart.
Fotó: Jani Rozália
„A vár és annak környezete a város fontos műemléke, így a zöldövezet is ennek kell hogy megfeleljen. A hársfák jól illenek a műemlékhez, hiszen egy Erdélyben őshonos fajról van szó, amelyek használatát írásos emlékek is őrzik” – egészítette ki.
A várudvar fáinak megismeréséhez a szakember térképet is készített, amelyen jól követhetően vannak feltüntetve az udvarban található fák és azok levelei, illetve az egyedek életkori sajátossága is meg van jelölve a szemléltetőeszközön.
A fákon kívül bokortermetű növények, lágyszárú és fásszárú évelők, illetve egy kisebb fűszer- és gyógynövénykert is várja a látogatókat. Ez utóbbi növényei magyar, román és latin címkékkel vannak ellátva.
Jáni Rozália a jövőben a fűszer- és gyógynövénykertet bemutató növényismertetőt is tervez, illetve a dísznövények bemutató foglalkozásokat is szeretne szervezni, ahogy az időjárás lehetővé teszi.
Fotó: Jani Rozália
Hét napon át, július 20−26. között hét Beszterce-Naszód megyei településre látogat el az Ifjúsági Karaván, amelyet néhány évnyi szünet után idén ismét megszervez a besztercei MADISZ – mondta a Kolozsvári Rádiónak Zoltán-Sipos Tímea, a szervezet elnöke.
Fapados repülőjárattal utazott hétfő este Nicușor Dan államfő Milánóba a lányával, az egyik utas által a repülőgépről közzétett képek tanúsága szerint. Az elnök sajtóhírek szerint várhatóan szerdán tér vissza az országba.
Pályi Gyula modenai professzor, az Olasz Nemzeti Tudományos Akadémia tagja a torinói lepel kutatásának újdonságairól számolt be – írta a Vatican News magyar nyelvű honlapja.
Az Olasz Posta (Poste Italiane) bejelentette, hogy több száz, a pápának címzett levél érkezik a fiumicinói válogatóközpontba. Megválasztása óta folyamatos ez az arány.
A szentjánosbogarak populációi világszerte jelentős csökkenést mutatnak, és Erdély, mint Európa egyik természeti sokszínűségben gazdag régiója, szintén érintett ebben a globális trendben – hívta fel a figyelmet László Zoltán biológus.
Egyre több helyen bukkan fel a Bulgáriában megszökött állítólagos fekete párduc: Székelyföldtől a Partiumig szinte nincs olyan közintézmény, állami hivatal, magánvállalat vagy közület, amelyik ne posztolt volna a vadállatot ábrázoló mémet.
Vizuálisan lenyűgöző, az életről és változásról szóló, mélyen szimbolikus történetet mutat be Kolozsváron a Cirque du Soleil. A világhírű kanadai utazócirkusz jövő év áprilisában érkezik a kincses városba OVO című produkciójának újragondolt változatával.
Utcazene-fesztivált tartanak július 11. és 13. között Szatmárnémetiben. A partiumi város egyik legnépszerűbb kulturális eseménye nemcsak zenei csemegékkel, hanem látványos utcai produkciókkal és pezsgő fesztiválhangulattal várja a közönséget.
Vannak olyan táborok, ahol az ember már az első pillanattól otthon érzi magát – akár először érkezik, akár visszatérőként lép be a kapun. A kalotaszentkirályi alkotótábor is ilyen hely: barátságok szövődnek, közös élmények és alkotások születnek.
Varga Csaba már a 2-es táborban – újságolta hétfőn a Facebook-oldalán a Hazajáró, amely nyomon követi a nagyváradi hegymászó legújabb expedícióját, amelynek célja a világ második legmagasabb csúcsa, a K2 meghódítása.
szóljon hozzá!