Felszerelve. Vekov Imre bemutatta a közönségnek a hegymászáshoz szükséges hágóvasat, jégcsákányt, pehelykesztyűt és pehelykabátot is
Fotó: EKE/Facebook
Élményeit, tapasztalatait osztotta meg az érdeklődőkkel Vekov Imre kolozsvári mérnök, aki decemberben próbálta meghódítani – sikertelenül – Dél-Amerika legmagasabb hegycsúcsát, a 6962 méteres Aconcaguát.
2019. január 25., 10:032019. január 25., 10:03
2019. január 25., 10:062019. január 25., 10:06
A hegymászás kihívásairól tartott előadást a héten Vekov Imre kolozsvári mérnök, aki már harmadik osztályos korától cserkészkedik, kilencedikben pedig tagja lett az Erdélyi Kárpát-Egyesületnek (EKE). A kincses városbeli Apáczai Csere János Elméleti Líceumban szervezett eseményen elmondta,
Néhány évvel ezelőtt először Európát vette célba, amikor Gergely Ervinnel és Daradics Balázzsal megmászta a 4810 méteres Mont Blanc-t. Ezután Afrikába repült, ahol szintén Gergely Ervinnel meghódította az 5895 méteres Kilimandzsárót. A következő sikeres próbálkozás a Kaukázus-hegység legmagasabb pontjának, az 5642 méteres Elbrusznak az elérése volt Bunea Ionuț társaságában. Vekov Imre tavaly
amely már jóval nagyobb kihívást jelentett számára, mint az előző csúcsok, ezért döntött úgy, hogy inkább csapattal vág neki az expedíciónak. Már az utazás is kalandosan kezdődött: előbb az argentin fővárosba, Buenos Airesbe repült, innen Mendozába, ahol szembesülnie kellett azzal, hogy átszálláskor a csomagja elkeveredett. Már nekivágott a hegymászásnak, a csomagját pedig egy hét múlva helikopterrel küldték utána. „A csomagom hamarabb utazott helikopteren, mint én” – jegyezte meg az előadó.
Hozzátette, a hegy több részén alaptáborok voltak kiépítve, és a csomagok szállítását öszvérekkel és porterekkel – teherhordó helyi lakosok – oldották meg. Elhangzott, hogy a hegymászók szervezete nagyon nehezen akklimatizálódott, vagyis szinte képtelenek voltak megszokni az új környezetet. A 3400 méteren lévő alaptáborban aludtak, ettek, majd felmásztak a 4200 méteres táborig, ott töltöttek néhány órát, és visszamentek az alaptáborba. Következő nap is felmentek, és akkor már annyira akklimatizálódtak, hogy ott tudtak aludni. „Mindig így szoktatjuk hozzá a szervezetünket a magashegyi környezethez” – magyarázta Vekov Imre. Hozzátette,
Mind az orvosok, mind a túratársai a visszafordulást javasolták. Egyéb opció hiányában 5300 méterről lemászott az alaptáborba. Közben több társa is kénytelen volt visszafordulni az akklimatizáció miatt, így végül csupán a csoport egy tagja mászta meg Dél-Amerika legmagasabb hegycsúcsát. A kolozsvári fiatalember arról is beszámolt, hogy a sikeres csúcshódítás érdekében létfontosságú szerepet játszik a felszerelés is. Nélkülözhetetlen a hágóvas, amit rátesznek a bakancsra. Ezenkívül a klasszikus jégcsákány nyújt védelmet a mászóknak, hiszen ezt veszélyhelyzet esetén használják: ráhelyezik a testsúlyukat, és ez megállítja őket csúszás esetén. Törekedniük kell arra, hogy a testhőmérsékletük minél magasabb maradjon, ezért pehelykesztyűt és pehelykabátot viselnek a magashegyen. Az előadó magával hozta a felszerelését, a jégcsákány használatát pedig bemutatta a kíváncsi közönségnek.
Vekov Imre azt is elmondta, hogy nem tervez több hegymászó expedíciót a közeljövőben, úgy véli, a szervezetének pihenésre van szüksége. Jelenleg Tokióban dolgozik mérnökként, és ezt nem szeretné feladni egyik hegycsúcsért sem.
Görbe Helga
A rendőrség őrizetbe vette azt a 34 éves férfit, akinek a tízéves gyermeke a napokban 157 kilométeres óránkénti sebességgel száguldozott a közutakon az apja autójával.
Házkutatást tartott csütörtökön az ügyészség egy tisztségéből felfüggesztett ügyvédnő lakásán, aki a gyanú szerint bérgyilkost fogadott a fia haláláért általa felelősnek tartott három személy meggyilkolására.
A közönség szavazatai alapján a Messze van a kicsi falum című nóta érdemelte ki Az év magyarnótája címet a Dankó Rádió által szervezett szavazáson.
Az elmúlt években a mesterséges intelligencia (MI) meghatározó szereplővé vált a technológiai hírekben és iparági előrejelzésekben, és 2025-re még hangsúlyosabbá válik a hatása.
Újabb világrekordot döntött meg Thurzó Zoltán nagyváradi zongoraművész: a 30 másodperc alatt leütött leggyorsabb billentyűjáték csúcsát javította meg 495-ről 500-ra.
Megjelent az Omega életművét átívelő újrakiadás-sorozat következő lemeze, a Trans and Dance. A legendás zenekar eredetileg 1995-ben kiadott, tizennegyedik stúdióalbuma most dupla vinylen, CD-n és a digitális felületeken egyaránt elérhető.
A Szent Anna-tó vízhőmérséklete idén július 15-én kora délután fél méter mélységben elérte a 30,9 Celsius-fokot, mely érték rekord meleget jelent az utóbbi évtizedekre, sőt valószínűleg az elmúlt évszázadokra vonatkozóan – adta hírül a Sapientia EMTE.
Az őszi lombhullás kapcsán a téli álomra húzódó sünök védelmére hívják fel a figyelmet a természetvédők.
Klaus Iohannis államfő hétfőn kihirdette azt a törvényt, amelyik az országos takarítási nappá nyilvánítja minden év szeptemberének harmadik szombatját.
Új helyszínen, számos hagyományos programmal rendezik meg október végén a kalotaszentkirályi csipkebogyó-fesztivált. Vincze Kecskés István szervező a gasztronómiai és kulturális kínálatról, a csipkeízfőző-versenyről beszélt a Krónikának.
szóljon hozzá!