Felszerelve. Vekov Imre bemutatta a közönségnek a hegymászáshoz szükséges hágóvasat, jégcsákányt, pehelykesztyűt és pehelykabátot is
Fotó: EKE/Facebook
Élményeit, tapasztalatait osztotta meg az érdeklődőkkel Vekov Imre kolozsvári mérnök, aki decemberben próbálta meghódítani – sikertelenül – Dél-Amerika legmagasabb hegycsúcsát, a 6962 méteres Aconcaguát.
2019. január 25., 10:032019. január 25., 10:03
2019. január 25., 10:062019. január 25., 10:06
A hegymászás kihívásairól tartott előadást a héten Vekov Imre kolozsvári mérnök, aki már harmadik osztályos korától cserkészkedik, kilencedikben pedig tagja lett az Erdélyi Kárpát-Egyesületnek (EKE). A kincses városbeli Apáczai Csere János Elméleti Líceumban szervezett eseményen elmondta,
Néhány évvel ezelőtt először Európát vette célba, amikor Gergely Ervinnel és Daradics Balázzsal megmászta a 4810 méteres Mont Blanc-t. Ezután Afrikába repült, ahol szintén Gergely Ervinnel meghódította az 5895 méteres Kilimandzsárót. A következő sikeres próbálkozás a Kaukázus-hegység legmagasabb pontjának, az 5642 méteres Elbrusznak az elérése volt Bunea Ionuț társaságában. Vekov Imre tavaly
amely már jóval nagyobb kihívást jelentett számára, mint az előző csúcsok, ezért döntött úgy, hogy inkább csapattal vág neki az expedíciónak. Már az utazás is kalandosan kezdődött: előbb az argentin fővárosba, Buenos Airesbe repült, innen Mendozába, ahol szembesülnie kellett azzal, hogy átszálláskor a csomagja elkeveredett. Már nekivágott a hegymászásnak, a csomagját pedig egy hét múlva helikopterrel küldték utána. „A csomagom hamarabb utazott helikopteren, mint én” – jegyezte meg az előadó.
Hozzátette, a hegy több részén alaptáborok voltak kiépítve, és a csomagok szállítását öszvérekkel és porterekkel – teherhordó helyi lakosok – oldották meg. Elhangzott, hogy a hegymászók szervezete nagyon nehezen akklimatizálódott, vagyis szinte képtelenek voltak megszokni az új környezetet. A 3400 méteren lévő alaptáborban aludtak, ettek, majd felmásztak a 4200 méteres táborig, ott töltöttek néhány órát, és visszamentek az alaptáborba. Következő nap is felmentek, és akkor már annyira akklimatizálódtak, hogy ott tudtak aludni. „Mindig így szoktatjuk hozzá a szervezetünket a magashegyi környezethez” – magyarázta Vekov Imre. Hozzátette,
Mind az orvosok, mind a túratársai a visszafordulást javasolták. Egyéb opció hiányában 5300 méterről lemászott az alaptáborba. Közben több társa is kénytelen volt visszafordulni az akklimatizáció miatt, így végül csupán a csoport egy tagja mászta meg Dél-Amerika legmagasabb hegycsúcsát. A kolozsvári fiatalember arról is beszámolt, hogy a sikeres csúcshódítás érdekében létfontosságú szerepet játszik a felszerelés is. Nélkülözhetetlen a hágóvas, amit rátesznek a bakancsra. Ezenkívül a klasszikus jégcsákány nyújt védelmet a mászóknak, hiszen ezt veszélyhelyzet esetén használják: ráhelyezik a testsúlyukat, és ez megállítja őket csúszás esetén. Törekedniük kell arra, hogy a testhőmérsékletük minél magasabb maradjon, ezért pehelykesztyűt és pehelykabátot viselnek a magashegyen. Az előadó magával hozta a felszerelését, a jégcsákány használatát pedig bemutatta a kíváncsi közönségnek.
Vekov Imre azt is elmondta, hogy nem tervez több hegymászó expedíciót a közeljövőben, úgy véli, a szervezetének pihenésre van szüksége. Jelenleg Tokióban dolgozik mérnökként, és ezt nem szeretné feladni egyik hegycsúcsért sem.
Görbe Helga
Egyre több helyen bukkan fel a Bulgáriában megszökött állítólagos fekete párduc: Székelyföldtől a Partiumig szinte nincs olyan közintézmény, állami hivatal, magánvállalat vagy közület, amelyik ne posztolt volna a vadállatot ábrázoló mémet.
Vizuálisan lenyűgöző, az életről és változásról szóló, mélyen szimbolikus történetet mutat be Kolozsváron a Cirque du Soleil. A világhírű kanadai utazócirkusz jövő év áprilisában érkezik a kincses városba OVO című produkciójának újragondolt változatával.
Utcazene-fesztivált tartanak július 11. és 13. között Szatmárnémetiben. A partiumi város egyik legnépszerűbb kulturális eseménye nemcsak zenei csemegékkel, hanem látványos utcai produkciókkal és pezsgő fesztiválhangulattal várja a közönséget.
Vannak olyan táborok, ahol az ember már az első pillanattól otthon érzi magát – akár először érkezik, akár visszatérőként lép be a kapun. A kalotaszentkirályi alkotótábor is ilyen hely: barátságok szövődnek, közös élmények és alkotások születnek.
Varga Csaba már a 2-es táborban – újságolta hétfőn a Facebook-oldalán a Hazajáró, amely nyomon követi a nagyváradi hegymászó legújabb expedícióját, amelynek célja a világ második legmagasabb csúcsa, a K2 meghódítása.
Idén nyáron nem kell messzire utazni ahhoz, hogy a gyermekek felfedezzék a történelmi Magyarország csodáit – elég, ha bekapcsolják a Csukás Meserádiót, és elindulnak egy varázslatos utazásra István bácsival, Terkával, Vakkanccsal és a Csoda Meseládikával.
Nemzetközi kutatás keretében vizsgálták, hogy a biológiai sokféleség szempontjából milyen lehetőségeket rejtenek többek között a romániai falvak, valamint azt is, hogy a környező táj hogyan befolyásolja a biológiai sokféleség mintázatait.
A nyári táborozás akkor válik igazán felhőtlen élménnyé, ha biztonságos körülmények között zajlik. A belügyminisztérium néhány hasznos tanácsot fogalmazott meg a szülőknek arra az esetre, ha gyermekük táborba indul.
Megannyi sportcipő jutott el az elmúlt évtizedben az anyaországból határon túli gyermekotthonokba az Egy Vérből Vagyunk Alapítvány jótékonysági futásainak köszönhetően. Gui Angéla szerint azonban ennél sokkal fontosabb, hogy célokat és élményt is vittek.
A nyári hőségben az autók utastere könnyedén szaunává válhat , ami komoly biztonsági kockázatot is jelent, ugyanis ha a belső hőmérséklet meghaladja a 35 Celsius-fokot, annak hatása a sofőrre olyan, mintha 0,05 százalékos véralkoholszinttel vezetne.
szóljon hozzá!