Fotó: Pixabay
Rekordmagasságban van a világ óceánjainak felszíni hőmérséklete: a globális átlag már két hete 21,1 Celsius-fok – jelentette az amerikai Climate Reanalyzer platform.
2023. augusztus 27., 21:572023. augusztus 27., 21:57
Az óceánok hőmérséklete már március óta extrém magas: áprilisban több napon át volt 21,1 Celsius-fok volt, ami megdöntötte a korábbi rekordot. Ezt megelőzően 2016 márciusában és 2023 márciusában mértek 21 Celsius-fokot.
A hő több mint 90 százalékát a tengerek és óceánok nyelik el. Az óceánok hőmérsékletének pedig már egytized Celsius-foknyi emelkedése is óriási víztömegek melegedését jelzi – hangsúlyozta Anders Levermann, a Potsdami Klímakutató Intézet (PIK) munkatársa.
Az óceánok globális átlaghőmérséklete egy évben kétszer szökik magasra: márciusban, amikor a déli féltekén véget ér a nyár, és augusztusban, amikor az északi féltekén közeledik a nyár vége. „Mivel déli féltekén több az óceán, ezért általában annak a nyári hatása dominál” – magyarázza Levermann. Hogy ezúttal augusztusban lett ilyen kiugróan magas az óceánok hőmérséklete, az az Atlanti-óceán északi részén hónapok óta tartó hőség számlájára írható.
A klímakutató felidézte, hogy az elmúlt évtizedekben augusztus 1-jén átlagosan 23,6 Celsius-fokos volt az óceánok hőmérséklete,
Világszerte számos helyen magasabb hőmérsékletekre lehet számítani annak következtében, hogy hét év után ismét jelentkezett az El Nino éghajlati jelenség a csendes-óceáni térség trópusi régióiban – figyelmeztetett a Meteorológiai Világszervezet.
Levermann szerint elképzelhető, hogy az erős felmelegedés a Golf-áramlattal lehet kapcsolatban. A globális felmelegedés ugyanis évtizedek óta gyengíti az áramlást. A klímakutató elmélete szerint lehet, hogy a Golf-áramlatnak az az ága, amely az Egyesült Államok keleti partjaitól tart az Atlanti-óceán északi részére, „meghibásodott”, és a meggyengült áramlat miatt a meleg víz a spanyol és francia partoknál halmozódik fel.
amelyek sokkal érzékenyebbek a változásokra, mint a szárazföldi élőhelyek.
„Le kell állnunk a gáz, az olaj és különösen a szén elégetésével, mert a légkör hőmérséklete még hosszú ideig nem fog csökkenni, miután leálltunk a szén-dioxid-kibocsátással” – figyelmeztetett a szakember.
Egy nap alatt megdőlt a globális átlaghőmérséklet rekordja: az Egyesült Államok Országos Óceán- és Légkörkutató Hivatalának (NOAA) szerdai közlése szerint július 4. volt az eddigi legforróbb nap a világon a mérések kezdete óta.
Mobilkommunikáció zavarására alkalmas jelblokkolót használt a vizsgákon Romániában a jászvásári állatorvosi egyetem egyik oktatója a puskázás megakadályozására, de kitudódott, és fegyelmi eljárás indult ellene.
Balesetben meghalt Felix Baumgartner csütörtökön, az 56 éves osztrák extrémsportoló motoros siklóernyőjével zuhant le a kelet-olaszországi Porto Sant'Elpidióban – erősítette meg az olasz tűzoltóság.
A közösségi médiában terjedt el egy klip, amely szerint sokak számára csak álomnak beillő összegű havi jövedelemről számol be egy Romániában dolgozó indiai futár.
A balesetek megelőzése érdekében a nyári időszakban román rendőrök is részt vesznek a magyar közutak közlekedésrendészeti ellenőrzésében – közölte az Országos Rendőr-főkapitányság Kommunikációs Szolgálata szerdán a Police.hu oldalon.
Karszalagok kiváltva, applikáció letöltve, busz- és vonatjegyek megvásárolva – szerdán kezdetét vette az Electric Castle. A július 21-ig, vasárnapig tartó fesztivál idei kiadása is az elektronikus zene legismertebb előadóit hozza el Bonchidára.
Hét napon át, július 20−26. között hét Beszterce-Naszód megyei településre látogat el az Ifjúsági Karaván, amelyet néhány évnyi szünet után idén ismét megszervez a besztercei MADISZ – mondta a Kolozsvári Rádiónak Zoltán-Sipos Tímea, a szervezet elnöke.
Fapados repülőjárattal utazott hétfő este Nicușor Dan államfő Milánóba a lányával, az egyik utas által a repülőgépről közzétett képek tanúsága szerint. Az elnök sajtóhírek szerint várhatóan szerdán tér vissza az országba.
Pályi Gyula modenai professzor, az Olasz Nemzeti Tudományos Akadémia tagja a torinói lepel kutatásának újdonságairól számolt be – írta a Vatican News magyar nyelvű honlapja.
Az Olasz Posta (Poste Italiane) bejelentette, hogy több száz, a pápának címzett levél érkezik a fiumicinói válogatóközpontba. Megválasztása óta folyamatos ez az arány.
A szentjánosbogarak populációi világszerte jelentős csökkenést mutatnak, és Erdély, mint Európa egyik természeti sokszínűségben gazdag régiója, szintén érintett ebben a globális trendben – hívta fel a figyelmet László Zoltán biológus.
szóljon hozzá!