Nyitott élőhelyet igényel. A túzok nem szereti azokat a területeket, ahol csak szántóföldek vannak
Fotó: MME/MOTKÓ BÉLA
Sikerült bizonyítaniuk a madárvédőknek a túzok fészkelését Nagyszalontán, és egyúttal egész Romániában. Az Európa-szerte veszélyeztetett faj élőhelyéről, védelméről Papp Tamás ornitológus, biológus beszélt lapunknak.
2020. május 12., 14:552020. május 12., 14:55
2020. május 12., 14:582020. május 12., 14:58
A madárvédők számára történelmi jelentőségű fényképet osztott meg hétfőn Facebook-oldalán a Milvus Csoport. „Több évtizednyi csend után ez az első túzokfészek, amelyet Nagyszalontán, sőt egész Romániában nyilvántartásba vehettek” – olvasható a három tojást ábrázoló fotó leírásában. A fényképet múlt héten készítette ifj. Ioan Matiu állatorvosi hallgató, aki véletlenül bukkant rá mezőgazdasági munkavégzés közben.
Papp Tamás, a Milvus Madártani és Természetvédelmi Egyesület elnöke a Krónika megkeresésére elmondta,
„Rendkívül fontos, hogy most végre tudjuk bizonyítani. Tavaly láttuk messziről, hogy egy tojó majdnem biztosan fészken ül, de a fészket nem sikerült megtalálni. Nem akartuk megzavarni, mert ez Európa-szerte veszélyeztetett faj” – mutatott rá az ornitológus. Hozzátette, a túzok (Otis tarda) az ötvenes-hatvanas években még nagyon sok helyen fészkelt Romániában, de most élőhelye sincs már.
Véletlenül bukkantak rá a túzokfészekre Nagyszalontán
Fotó: Ifj. Ioan Matiu
Rámutatott, ez egy pusztai madár, amelynek nagy, nyitott élőhelyre van szüksége, nem szereti azokat a területeket, ahol csak szántóföldek vannak. Szalonta környékén viszont egészen sok még a gyep, legelő.
– részletezte a biológus. A túzok költési időszaka május első napjai közé tehető, a kotlási ideje 27-28 nap – így a kis madarak körülbelül június elején hagyatják el a Bihar megyei fészket.
Fotó: MME/MOTKÓ BÉLA
A Milvus elnöke arról is beszámolt lapunknak, hogy jelenleg a nagyszalontai önkormányzattal közösen van egy aktív pályázatuk, amely a túzok védelméről szól. „Számomra ez nagy sikertörténet, tekintve, hogy ezelőtt nyolc-tíz évvel az önkormányzat nem hitte el nekünk, hogy a város határában él túzok, és szélerőműparkot akart építeni arra a területre. Akkor elég hevesen tiltakoztunk, és nagyon haragudtak ránk, hogy hátráltatjuk a létesítmény megvalósítását. De három-négy évvel ezelőtt ők kerestek meg azzal, hogy írjunk egy közös európai uniós pályázatot a madár védelmében, és azóta nagyon jól együttműködünk a nagyszalontai önkormányzattal” – fogalmazott a szakember.
Kifejtette, végül a városvezetés is meglátta a túzok természeti értékét, a gazdák pedig részt vehetnek egy támogatási programban, amelynek keretében úgy gazdálkodhatnak, hogy az a túzok számára is jó legyen.
Rubik Ernő Kossuth- és állami díjas építészmérnök, feltaláló 80. születésnapja, illetve világhírű találmánya, a Rubik-kocka megalkotásának 50. évfordulója alkalmából egésznapos programsorozatot rendez szombaton a Liszt Intézet bukaresti központja.
Még egy hétig, november 26-ig lehet jelentkezni a zenészeknek, előadóknak A Dal 2025 műsorába. A nemzeti dalválasztó új évadába műfaji megkötések nélkül lehet pályázni új magyar dalokkal az adal.hu oldalon.
Közel kétszáz éves hagyomány tartja magát még mindig az Arad megyei Nagylakon. Az evangélikus templom tornyában minden negyedórában megfújják a kürtöt, az ősi módon jelezve a pontos időt. Néhány évtizednyi szünet vezették be ismét ezt a szokást.
Kétszer annyiba kerül a szilveszteri csomag, mint a karácsonyi a Prahova-völgyi és brassópojánai szállodákban és panziókban. A Pro Tv utánajárt, hogy mi az oka ezeknek az óriási áraknak és ennek az óriási árkülönbségnek.
A hangszerkészítéshez nem elég csak jó asztalosnak lenni, faragási, festési, hangtechnikusi tudás is szükséges – vallja Csibi István. A marosvásárhelyi hangszerkészítő mestersége rejtelmeit osztotta meg a Krónikával.
Új dallal jelentkezett a héten a gyergyószentmiklósi NÉKED zenekar, amelynek egy szintén friss szerzeménye a Legszebb Erdélyi Magyar Dal pályázaton is elnyerte a zsűri tetszését. Fodor László frontember a két zeneműről, a banda első egy évéről beszélt.
Országszerte vetítik a mozikban a Via Transilvanica történetéről szóló dokumentumfilmet, amelyben a 9 főszereplő határaikat feszegetve 25 nap alatt futja le az 1400 kilométeres távot.
Az idei év utolsó hagyományőrző alkotóműhelyének ad otthont pénteken a torockói Duna-ház, ahol a résztvevők a tervek szerint a jövő évben is megismerhetik és gyakorolhatják a torockói hímzés alapjait és fortélyait.
Elvitték csütörtökön este a közel 10 millió eurós főnyereményt a hatos lottón – közölte a Román Lottótársaság.
A Guinness Rekordok Könyvének bizottsága hivatalosan is elismerte Thurzó Zoltán rekorddöntését a fél perc alatt leggyorsabban leütött billentyűjátékot illetően, így a nagyváradi zongoraművész immár négyszeres világrekordernek mondhatja magát.
szóljon hozzá!