Föld alatti rejtett világok védelmére fókuszál a barlangok világnapja

barlang

A Kolozsvári Amatőr Barlangász Klub immár hat évtizede a Szelek-barlangjának „őrzője”

Fotó: Kolozsvári Amatőr Barlangászklub Archívuma

A barlangok világnapja minden év június 25-én arra hívja fel a figyelmet, hogy a föld alatti világ nem csupán lenyűgöző természeti látványosság, hanem különleges ökoszisztéma és kutatási terület is. A világnap apropóján Vári László kolozsvári barlangásszal az Erdélyi-szigethegység barlangjainak értékeiről, turisztikai vonzerejéről és a barlangászatról mint életformáról beszélgettünk.

Deák Szidónia

2025. június 25., 14:042025. június 25., 14:04

2025. június 25., 14:482025. június 25., 14:48

Világszerte minden évben június 25-én a ünneplik a barlangok világnapját. A jeles nap célja ráirányítani a figyelmet a föld alatti rejtett világ szépségére, az ott található természeti kincsek értékére és sérülékenységére. A világnap apropóján Vári László barlangásszal, a Kolozsvári Amatőr Barlangász Klub egykori vezetőjével beszélgettünk az Erdélyi-szigethegységben található barlangokról, azok turisztikai vonzerejéről, valamint a barlangászatról mint életformáról.

A több mint négy évtizede barlangokat kutató kolozsvári szakember a Krónikának elmondta,

a barlangok nemcsak lenyűgöző turisztikai látványosságok, hanem különleges élőhelyek és fontos kutatási területek is, ezért kiemelten fontos a védelmük és felelős látogatásuk.

korábban írtuk

Mentés a holdfényben: barlangban, sziklafalakon végeztek éjszakai gyakorlatot a hegyi- és barlangi mentők
Mentés a holdfényben: barlangban, sziklafalakon végeztek éjszakai gyakorlatot a hegyi- és barlangi mentők

Moonlight Rescue (mentés a holdfényben) elnevezéssel rendeztek komplex mentési gyakorlatot első ízben a Románia valamennyi régiójából összegyűlt hegyi- és barlangi mentők – köztük a Kolozs megyeiek is.

Rejtett világ a föld alatt: víznyelők és ritka ökoszisztémák a barlangokban

Rámutatott, a barlangok világa a nagyközönség számára kevésbé ismert közeget jelent, sokak számára újdonság, hogy a föld alatti képződmények önálló ökoszisztémát alkotnak, ahol számos olyan élőlény él, amely a felszínen egyáltalán nem található meg.

„Kevesen tudják azt is, hogy mennyire fontos a barlangok vízháztartási szerepe, azt, hogy az úgynevezett nyelőbarlangok elnyelik a felszíni vizeket, amelyek később például egy forrásbarlangban, kristálytisztának tűnő formában törnek a felszínre. Sokan nem is gondolnak arra, hogy ezek a felszíni források ugyanabból a vízrendszerből táplálkoznak, ahová a hegyekben – felelőtlenül – hulladékot, döglött állatokat vagy akár veszélyes anyagokat dobnak be. Bármilyen tisztának tűnik is a víz, pisztrángok is úszkálhatnak benne, nem lehet már inni onnan, mert az egészségre nézve veszélyt jelenthet” – fejtette ki. Hozzátette,

több olyan esettel találkozhatunk az Erdélyi-szigethegységben is, ahol a falvakban a forrásbarlang vizét ivóvízként használják, miközben odafent ezek a nyelők gyakran szeméttározóként szolgálnak.

Mint fogalmazott, míg a nyugati kultúrákban már évtizedekkel korábban felismerték a barlangok jelentőségét, védelmének fontosságát, nálunk még mindig él az a szemlélet, az a „kommunista örökség”, hogy ami a föld alá kerül, nem látszik, az többé nem számít, és épp ezért fontos, hogy időről időre, világnapokon vagy más alkalmakkor ráirányuljon a figyelem a barlangok védelmére.

„Például nemrég mesélte a barlangi kutatóintézet egyik munkatársa, hogy

Idézet
a Szelek-barlangjában egy olyan rovart fedeztek fel a közelmúltban, amelyet eddig sehol máshol nem jeleztek. A felfedezés annyira friss, hogy még a pontos rendszertani besorolása is folyamatban van, ám nem kizárt, hogy a faj egyedülálló a világon.

Ugyancsak a barlang különlegességei közé tartozik egy ritka baktériumtelep is, amely mangánt termel, ennek köszönhetően feketére színezi a köveket. Bár ez az élőlény teljesen ártalmatlan az emberi egészségre, jelenléte ritkaságnak számít a barlangászatban. Ezek mind azt mutatják, hogy a barlangokban olyan ritka természeti kincsek találhatóak, amelyekre ha nem vigyázunk eléggé, eltűnhetnek” – magyarázta a barlangász.

barlang Galéria

Lélegzetelállító a mennyezetről lecsüngő sztalagtitek látványa

Fotó: Kolozsvári Amatőr Barlangászklub Archívuma

Föld alatti turistacsalogató látványosságok az Erdélyi-szigethegységben

A Kolozsvártól néhány óra autóútra található Erdélyi-szigethegység páratlanul gazdag barlangvilággal büszkélkedhet. A terület mélyén kiterjedt barlangrendszerek húzódnak, amelyek nemcsak természeti ritkaságokat rejtenek, hanem komoly tudományos jelentőséggel is bírnak.

Vári László rámutatott, bár Románia mészkőterületei nem számottevőek, európai viszonylatban a régió mégis bővelkedik barlangokban, a Jád völgye például Romániának az a része, ahol a legtöbb barlang található négyzetkilométerenként. Barlangnak számít minden olyan természetes üreg, amely legalább nyolc méter hosszú, és a szájszélessége nem nagyobb, mint a mélysége.

„Kétféle barlangtípusról beszélhetünk. A hideg vizes barlangok akkor jönnek létre, amikor a csapadék vagy felszíni víz befolyik a mészkőrétegek közé, majd oldó hatásának köszönhetően járatokat alakít ki, és végül valahol a felszínre tör. A hévizes, azaz meleg vizes barlangok – mint például a budai oldal híres barlangrendszerei – feltörő, ásványi anyagokban gazdag termálvizek által oldódnak ki a kőzetből. Amikor a vízszint visszahúzódik vagy csökken, ezek a barlangok üresen maradnak. Erdélyben hideg vizes eredetű barlangok találhatók, amelyek kialakulása a térség geológiai adottságaival magyarázható” – fejtette ki a kolozsvári barlangász.

Az Erdélyi-szigethegység barlangjai a tudományos kutatások mellett turisztikai szempontból is fontos szerepet töltenek be, több közülük népszerű turistalátványosságnak is számít.

Vári László elmondta, bár a régió barlangjai különleges képződményeket rejtenek, világhírű, a nemzetközi barlangász körökben is számontartott üreg kevés akad. Mint fogalmazott, vannak például olyan barlangok, ahol látványos kristályképződmények találhatók – ilyen az Oltár-kő barlang, amely külön engedéllyel látogatható, korábban évente mindössze néhány kutató ereszkedhetett le ide. A Farcu-barlangban szinte üvegszerű kristályok láthatóak, a barlang egykori geoda jellege miatt fejlődhettek ki ezek a ritka formák itt. Bár maga a barlang viszonylag kicsi, épp e kristályok miatt érdemes felkeresni.

barlang Galéria

A meleg időjárás miatt évek óta rohamosan olvad a Szkerisórai-jégbarlang

Fotó: Erdélyi-szigethegység Természetvédelmi Park/Facebook

„Ha a turisták szempontjából leglátványosabb barlangokat nézzük, a legismertebb kétségkívül a Medve-barlang. Gazdag cseppkőképződményei, hatalmas járatai miatt valóban látványos, de véleményem szerint túlzottan turistacsalogató, giccses hatást kelt a mesterséges világítás és a kiépítés miatt.

Idézet
Ezzel szemben a Mézgedi-barlangban – ahol néhány éve korszerűsítették a világítási rendszert – ízléses, visszafogott módon emelik ki a természeti szépségeket, így a barlangász szemmel nézve is lenyűgöző élményt nyújt”

– fejtette ki a barlangász. Hozzátette, ugyancsak népszerű a sonkolyosi Nagy Magyar-barlang, főként a főúton kihelyezett turistacsalogató jelzőtáblák miatt. Igazi különlegesség továbbá a Szkerisórai-jégbarlang, ami Európa egyik legnagyobb ilyen jellegű képződményének számít, körülbelül 120 ezer köbméter jég található itt, azonban az utóbbi időben tapasztalható felmelegedés miatt folyamatosan olvadnak a jégrétegek.

A kolozsvári barlangász arról is beszélt, hogy a barlangkutatások során nemcsak természeti ritkaságokra, hanem régészeti leletekre is bukkantak az évek során. Az Oncsászai-barlang, igazi kincsesbányának számított paleontológiai szempontból: itt egykor jelentős mennyiségű lelet – például medvekoponyák, fogak – került elő, ám sajnos ezek többségét még a védettség kihirdetése előtt elhordták, és jó pénzért értékesítették külföldön.

A sonkolyosi Nagy-Magyar-barlang és a közeli Kecskés-barlang is fontos régészeti lelőhelynek számít: a neolitikumból származó cseréptöredékek, edénymaradványok kerültek itt elő, ezek valószínűleg valamikori kereskedelmi útvonalak mentén helyezkedtek el, ahol az áthaladó népcsoportok után maradtak fenn ezek a tárgyak.

barlang Galéria

Az úgynevezett háromszög a Szelek-barlangjában. Szűk járatokon lehet egyik térből a másikba eljutni

Fotó: Kolozsvári Amatőr Barlangászklub Archívuma

Szelek-barlangja: Több mint félszáz kilométeres háromdimenziós labirintus

A Király-erdő egyik természeti ritkasága a Szelek-barlangja, amely egyedülállónak számít abból a szempontból, hogy a barlang morfológiai felépítettsége annyira összetett, hogy szinte az összes, a hideg vizes barlangokra jellemző sajátosságot megtalálhatjuk benne. A barlangot Bagaméri Béla kolozsvári barlangász fedezte fel 1957-ben, majd 1966-ban megalakult a Kolozsvári Amatőr Barlangász Klub, amelynek fő célja a barlang kutatása és feltárása lett. Vári László elmondta, a Szelek egy rendkívül összetett barlangrendszer, jelenleg több mint 52 kilométeres, háromdimenziós labirintus, amely egy 3 kilométer hosszú és 1 kilométer széles, téglalap alakú mészkőtömbben alakult ki.

Itt sosem lehet tudni, mikor bukkanhatunk új járatokra. Amikor bejárunk egy-egy részt, előfordul, hogy benézünk a sarok mögé vagy átkutatunk gyanús helyeket, és új járatokat találunk.

Idézet
Egyszer például cigarettázás közben vettem észre, hogy a füstöt valami fújja, így elmozdítottunk pár követ, és találtunk egy járatot, melynek az omlás lezárta a végét, és ebből jött a huzat.

A barlang kutatása általában régiókra koncentrálódik. Jelenleg például a hátsó részt vizsgáljuk, de folyamatosan zajlik – bár kisebb lendülettel – az újratérképezés is új, modern műszerekkel, hogy pontosabb legyen a térkép” – mesélte a kolozsvári barlangász.

Arról is beszélt, hogy a Szelek csak idegenvezetővel látogatható, de csak előzetes egyeztetés alapján (15 fős csoportokat fogadnak), és csak hétvégente. 2004-ben a klubnak sikerült elnyernie egy pályázatot, amely keretében kialakítottak a barlangban egy úgynevezett szpeoturisztikai kalandútvonalat. Az útvonal bejárása nagyjából 2,5-3 órás, és a klub biztosítja túrához szükséges sisakot és fejlámpát.

barlang Galéria

Vári László kolozsvári barlangász

Fotó: Vári László archívuma

A barlangászklub egykori vezetőjét arról is kérdeztük, hogy mennyire jelent veszélyt a barlangokra a turizmus. Ennek kapcsán Vári László elmondta, az a szakasza a barlangnak, ahol nagy tömegű turizmus zajlik, mindenképpen károsodik, mivel a sok ember sok levegőt mozgat meg, ami megváltoztathatja a barlang mikroklímáját, különösen ott, ahol a kapukat nyitják-zárják, mint a Szelek-barlang esetében. Ezenkívül, ha a világítás nem megfelelő, akkor az algásodás miatt a falak és cseppkövek károsodnak, vagy az emberi érintéstől a cseppkövek megfeketednek.

„Nagyon fontos, hogy egy barlang látogathatóságát úgy alakítsák ki, hogy ne csupán a látványra helyezzék a hangsúlyt, hanem a látogatók olyan információcsomaggal távozzanak, ami formálja és gazdagítja a szemléletüket is.

Idézet
Ha szakszerű az idegenvezetés, és gondosan megtervezett a bejárható útvonal, a látogatók nem csupán élményekkel, hanem értékes ismeretekkel is gazdagodnak

– olyan tudással, amely segít megérteni a barlangok természeti és tudományos jelentőségét, és tágítja a látásmódjukat a föld alatti világ iránt” – hívta fel a figyelmet a barlangászklub egykori vezetője.

barlang Galéria

Föld alatti, rejtett világok tárulnak fel a látogatók előtt

Fotó: Kolozsvári Amatőr Barlangászklub Archívuma

Barlangászat mint életforma: bajtársiasság, felelősség a föld mélyén

Arra is kíváncsiak voltunk, hogy mi az, ami leginkább vonzóvá teszi az emberek számára a barlangok rejtett világát, hogyan lesz valakiből barlangász. Vári László elmondta, a legtöbb barlangász számára barlangkutatás nem csupán hobbi vagy alkalmi időtöltés, hanem valódi életforma.

Idézet
A legtöbben már egész fiatalon, tizenévesen kóstoltunk bele a barlangászatba, és életre szóló szenvedéllyé vált számunkra.

Ahhoz, hogy valaki barlangász legyen nemcsak fizikai állóképesség és ügyesség kell hozzá, hanem mentális erő is: a szűk járatokban, sötétben, mélységben való mozgás erős idegeket követel. Nem lehet egyszerűen félúton kiszállni – visszafordulni vagy megpihenni ott, ahol éppen kényelmetlen. Ezért a barlangászat nemcsak sport, hanem csapatmunka is. A föld alatti világban a társadra vigyázol, akár akarod, akár nem – ha baj éri őt, neked kell segíteni rajta, és fordítva is igaz, a barlang alázatra, felelősségre és bajtársiasságra is megtanít” – magyarázta.

Arról is beszélt, hogy a mai fiatalok körében a barlangászat már nem annyira népszerű, mint évtizedekkel ezelőtt, a virtuális játékok és számos más sportlehetőség miatt egyre kevesebben érdeklődnek a barlangászás iránt, így igazi kihívás a klub számára biztosítani az utánpótlást.

korábban írtuk

Évek óta rohamosan olvad a Szkerisórai-jégbarlang, aggódik a kutató
Évek óta rohamosan olvad a Szkerisórai-jégbarlang, aggódik a kutató

Három-négy éve rohamosan olvad az ország egyik legnagyobb látványosságának számító Aranyosfői- vagy Szkerisórai-jégbarlang – állítja Aurel Perșoiu kutató.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. augusztus 14., csütörtök

Elkezdődött az ország első vasúti bicikliútvonalának kiépítése

A Mezőségen hozzák létre Románia első vasúti bicikliútvonalát (velorail), amely a fenntartható turizmus egyik új, izgalmas formáját hozza el a térségbe.

Elkezdődött az ország első vasúti bicikliútvonalának kiépítése
2025. augusztus 13., szerda

Kiugrott és megszökött a mozgó mentőautóból egy gyanúsított

Megszökött szerda délután egy gyanúsított Bákó megyében, miközben mentőautóval szállították a Jilava börtönkórházba. A férfi az A7-es autópálya Nicolae Bălcescu felé tartó kijárata közelében kiugrott a mozgó járműből és elfutott.

Kiugrott és megszökött a mozgó mentőautóból egy gyanúsított
2025. augusztus 12., kedd

Tánc és dallamok kavalkádja: öt ország hagyományai találkoznak Kolozsvár főterén

A magyar napok nyitányaként idén augusztus 15–19. között szervezik meg a 27. Szent István-napi Nemzetközi Kisebbségi Néptánctalálkozót Kolozsváron. A rendezvényen Görögországtól Kárpátaljáig 17 együttes mutatja be tánchagyományait.

Tánc és dallamok kavalkádja: öt ország hagyományai találkoznak Kolozsvár főterén
2025. augusztus 11., hétfő

Untold X: csaknem félmillióan buliztak Kolozsváron

A világ több mint 470 000 rajongója vett részt négy napon át a kolozsvári Untold fesztivál jubileumi kiadásán, amelyet világpremierek, világsztár előadók és megható pillanatok jellemeztek – közölték hétfőn a szervezők.

Untold X: csaknem félmillióan buliztak Kolozsváron
2025. augusztus 10., vasárnap

Tonnaszámra ömlik a kábítószer Romániába

Az idei év első hét hónapjában a rendőrség szervezett bűnözés elleni osztályának munkatársai 538 drogkereskedelem elleni akciót hajtottak végre, amelyek során közel két tonna kábítószert koboztak el – számolt be vasárnap a Román Rendőrség.

Tonnaszámra ömlik a kábítószer Romániába
Tonnaszámra ömlik a kábítószer Romániába
2025. augusztus 10., vasárnap

Tonnaszámra ömlik a kábítószer Romániába

2025. augusztus 10., vasárnap

Alkohol, az úszni tudás hiánya, felelőtlenség – miért fulladnak vízbe ilyen sokan Romániában?

Románia a vízbe fulladás miatti elhalálozások terén pár éve élen állt az EU-n belül, és bár a legfrissebb adatok szerint már „csak” a 4. helyen szerepel, ez is azt jelenti, hogy az ország jóval az EU-átlag felett veszít embereket fulladás következtében.

Alkohol, az úszni tudás hiánya, felelőtlenség – miért fulladnak vízbe ilyen sokan Romániában?
2025. augusztus 09., szombat

Hullócsillag-vizsgáló: augusztusban láthatunk a legtöbbet Szent Lőrinc könnyeiből

Az egyik legismertebb, fényes meteorokat és sűrű, óránként 60-70 hullást produkáló meteorraj a Perseidák, de ezenkívül is sok más üstökösraj van még, amelyek hullócsillagoknak nevezett por- és törmelékfelhőt hagynak maguk után.

Hullócsillag-vizsgáló: augusztusban láthatunk a legtöbbet Szent Lőrinc könnyeiből
2025. augusztus 08., péntek

Így buliznak ők. Már az első napon több mint 100 ezren lépték át az Untold kapuit

Fesztiválhangulat lengi be ezekben a napokban Kolozsvárt, ahol csütörtökön délután megkezdődött Kelet-Közép-Európa legnagyobb, az egész kincses városra, sőt a környékére is kihatással bíró elektronikus zenei fesztiválja.

Így buliznak ők. Már az első napon több mint 100 ezren lépték át az Untold kapuit
2025. augusztus 08., péntek

Nem hőst várnak, csak egy barátot – állami gondozásban élő gyermekek mellé keresnek önkénteseket

Több mint 3500 állami gondozásban élő gyermeket és fiatalt támogat jelenleg Románia legnagyobb oktatási programja, az Ajungem MARI (Nagyokká válunk), amely most új toborzási kampányt indított: legalább 1000 önkéntest keresnek.

Nem hőst várnak, csak egy barátot – állami gondozásban élő gyermekek mellé keresnek önkénteseket
2025. augusztus 08., péntek

Mesepark is segítheti a turizmus újratervezését a bányakatasztrófa után Parajdon

A Sóvidék legenda- és mondavilágából inspirálódó tematikus meseparkot hoznának létre Parajdon. A közösségi összefogással létrehozandó, turistacsalogató kezdeményezésről Fazakas Szabolcs ötletgazda beszélt a Krónikának.

Mesepark is segítheti a turizmus újratervezését a bányakatasztrófa után Parajdon