2009. január 22., 11:432009. január 22., 11:43
Két sebesült és két halott borzas pelikánt (Pelecanus crispus), két kis kárókatona (Phalacrocorax pygmaeus), valamint egy hattyú (Cygnus sp.) tetemét és egy sebesült hattyút találtak – a még életben lévő madarakat a Duna-delta Bioszféra Rezervátum gondnoksága vette kezelésbe. Ezek a madarak különleges példányok voltak, kilövésük rendkívül súlyos törvénysértésnek számít, mivel romániai és nemzetközi törvények szerint szigorúan védett madárfajokról van szó.
A Duna-delta, amely Európa egyik legkiterjedtebb madár-, növény- és halparadicsoma, 1938 óta Nemzeti Park, 1990 óta Bioszféra Rezervátum, és 1991-ben a világörökség részévé nyilvánították. Összesen 1456 állatfaj lakja e vidéket. Európában egyedülálló a 2500 párt számláló pelikántelep. Több mint 300 madárfaj él e területen, melyekből 176 itt is költ – több millió madár jár vissza évente költeni a Föld különböző vidékeiről. A Duna-delta egyéb védett madarai: Nagy kócsag (Egretta alba) Kis kócsag (Egretta garzetta) Rózsás gödény (Pelecanus oncrotalus) Borzas pelikán (Pelecanus crispus) Bütykös ásólúd (Tadorna tadorna) Vörös ásólúd (Tadorna ferruginea) Kanalasgém (Platalea leucorodia) |
A lelőtt példányok könnyen azonosíthatóak, és túl sok madarat lőttek le ahhoz, hogy nyilvánvalóvá váljon: nem véletlenül találták el őket. Az ornitológiai társaság szerint megengedhetetlen, hogy ezeket a madarakat megöljék egy olyan területen, mint a Duna-delta, amelyet bioszféra-rezervátummá, nemzetközi jelentőségű vizes, illetve a szárnyasok különlegesen védett területévé nyilvánítottak.
A borzas pelikán természeti ritkaságnak számít, a romániai populáció pedig az egyik legfontosabb Európában, számuk körülbelül 400 fészkelő párra tehető. A kis kárókatona hasonlóképpen szigorúan védett faj, a világ kis kárókatona-populációjának körülbelül fele Romániában él. Az orvvadászok kilétére legtöbb esetben nem derül fény, és a madarak kilövése a Duna-delta Bioszféra Rezervátum biodiverzitása és egyedi értékei elleni támadásnak minősül. Az ornitológiai társaság az országos természetvédelmi őrség, a Duna-delta Bioszféra Rezervátum gondnoksága, a környezetvédelmi minisztérium és a Tulcea megyei környezetvédelmi ügynökség segítségét kérte a tettesek kézre kerítésében.
Kapu Tibor magyar kutatóűrhajós 2025. május 29-én elindul a Nemzetközi Űrállomás fedélzetére – jelentette be kedden a Facebookra feltöltött videójában Ferencz Orsolya űrkutatásért felelős miniszteri biztos.
Hagyományteremtő szándékkal, első ízben szerveznek bor- és rózsafesztivált Nagyenyeden. A május 23. és 25. között tartandó fesztivál a Fehér megyei település turizmusát lendítené fel, a város nemrég megkapta a rózsák városa címet is.
Hiába a digitális világ térnyerése, 2024-ben az európai olvasók többsége továbbra is a klasszikus, kézbe fogható könyveket részesítette előnyben, amikor online vásárlásra került sor.
Pillanatok alatt összedobható ez a jamaicai ínyencség, amely főleg a fűszerezése miatt a megszokott eltérő ízkavalkádot nyújt fogyasztásakor.
Virágba borult hétvégén a mezőzáhi bazsarózsa-rezervátum. A Maros megyei vadvirágos védett terület közösségi oldalán közölte, az időjárás miatt a korábbi éveknél valamivel később nyíltak ki az első virágok, így idén húsvéttól várják a látogatókat.
Húsvétra hazalátogatott gyermekkora családi fészkébe az egyik magyarfenesi gólya, de nem volt része szívélyes fogadtatásban. A fészket épp birtokló magányos gólya nem engedte leszállni, sőt utána is csípett a hegyes, éles csőrével.
Ferenc pápa halála után 283 százalékkal nőtt a Konklávé című film megtekintéseinek száma a fizetős streaming platformokon – jelentette kedden a Variety című szaklap.
A katasztrófavédelmi felügyelőség a mobiltelefonos RO-Alert rendszerrel hívta fel a figyelmet, hogy a településre két egymást követő napon „ellátogatott” a medve.
Meghiúsult Varga Csaba nagyváradi hegymászó csúcstámadása a hatalmas hó miatt – közölte a Hazajáró.
Az Országos Közegészségügyi Intézet (INSP) képviselői ajánlásokat fogalmaztak meg a húsvéti ünnepre készülő lakosságnak.