Alternatív csomagolási technikákat ismerhetnek meg az érdeklődők a foglalkozásokon
Fotó: Lilafüge.hu
Karácsonyfadísz pisztáciahéjból, ajándékok kendőkbe-sálakba csomagolva – csak néhány környezettudatos ötlet, amivel megismerkedhetnek az érdeklődők az Erdélyi Magyar Közművelődési Egyesület Ifjúsági Szervezetének kolozsvári, a hulladékmentes életmódot népszerűsítő foglalkozásain. A kezdeményezésről Tamás Csilla, az EMKISZ elnöke beszélt a Krónikának.
2021. december 16., 19:302021. december 16., 19:30
A környezettudatos karácsonyi készülődést népszerűsíti az Erdélyi Magyar Közművelődési Egyesület Ifjúsági Szervezetének Ajándékozz okosan! elnevezésű műhelymunkája. A pénteken Kolozsváron tartandó foglalkozáson az érdeklődők olyan ajándékcsomagolási technikákat tanulhatnak, amelyek segítségével csökkenthetjük az ökológiai lábnyomunkat – mondta el a Krónikának Tamás Csilla, az EMKISZ elnöke. Hozzátette,
a közel négy éve útjára indított program olyan ötleteket mutat be a nagyvárosban élők számára, amelyek a természetbarát, környezettudatos életmódra hívják fel a figyelmet.
A karácsonyra való készülődéssel nagy mennyiségű hulladék keletkezik, aminek jelentős része nem újrahasznosítható, ezért a szervezet fontosnak tartotta, hogy bemutassa azokat az alternatív csomagolási és díszítési technikákat, amelyekkel csökkenteni lehet az ünnepekkor keletkező hulladékmennyiséget.
„Nem arról van szó, hogy teljes mértékben ki lehetne zárni a műanyagokat, illetve az eldobható csomagolást egy olyan zsúfolt periódusban, mint amilyen a karácsonyra való készülődés, mert nyilván egyre zsúfoltabb és pörgősebb az ünnep előtti időszak ahelyett, hogy lelassulós, tényleg szívből rákészülős periódus lenne. Műhelymunkáinkon megpróbálunk bemutatni olyan módszereket, amelyekkel csökkenteni tudunk a hulladéktermelésen, felhívjuk a figyelmet arra, hogy a készülődésben lehetnek olyan pontok, ahol a környezettudatosságot meg lehet valósítani” – mondta el Tamás Csilla.
Hozzátette, az adventi periódusban több foglalkozást szerveztek a környezettudatosság jegyében, készítettek már karácsonyfadíszeket újrahasznosított anyagokból, például pisztácia- és dióhéjból, csipkedarabok felhasználásával.
– jegyezte meg Tamás Csilla.
Hozzátette, a környezettudatossági műhelymunka-sorozat következő foglalkozásán Balog Boros Enikő kolozsvári, úgynevezett zero waste szakértő olyan hulladékmentes csomagolási technikákat mutat be, amelyekkel megelőzhető, hogy karácsony után csomagolópapírokkal legyen tele a szemetes. Elmondta, az érdeklődők megismerkedhetnek a japán furoshiki, azaz a kendőbe csomagolás módszerével, megtanulhatják, hogy lehet a textíliákat úgy csomózni, hajtogatni, rákötni az ajándékokra, hogy a csomagolás szintén az ajándék része legyen.
A zero waste, azaz hulladékmentes csomagolás mozgalom a környezettudatosságot népszerűsíti. Fő alapelve az újrahasznosítás mellett felhívni a figyelmet, hogy csak olyan termékeket vásároljunk, amelyek nincsenek felesleges csomagolóanyaggal ellátva, ugyanis ezekkel felesleges hulladékot termelünk a háztartásunkban. Ezt legkönnyebben úgy kerülhetjük el, ha a megvásárolni kívánt élelmiszerek tárolásához, szállításához, fogyasztásához szükséges zacskókat, dobozokat magunkkal visszük a bevásárlásra, így minimalizálva életünkben a megvásárolt hulladékok mennyiségét.
„Azt szeretnénk, hogy azoknak is legyenek alternatíváik, akiknek ijesztő a zero waste mozgalom, mivel nem látják hogyan követhető ez főleg városi környezetben. A környezettudatosság nem ott kezdődik, hogy hirtelen mindent, ami a környezetünkre káros, kiszorítjuk, hanem észrevesszük azt, ha egy alapanyagot újra fel tudunk használni, és kis lépésekben el tudunk afelé indulni, hogy fenntartható életet éljünk” – mondta el az EMKISZ elnöke.
Idén nyáron nem kell messzire utazni ahhoz, hogy a gyermekek felfedezzék a történelmi Magyarország csodáit – elég, ha bekapcsolják a Csukás Meserádiót, és elindulnak egy varázslatos utazásra István bácsival, Terkával, Vakkanccsal és a Csoda Meseládikával.
Nemzetközi kutatás keretében vizsgálták, hogy a biológiai sokféleség szempontjából milyen lehetőségeket rejtenek többek között a romániai falvak, valamint azt is, hogy a környező táj hogyan befolyásolja a biológiai sokféleség mintázatait.
A nyári táborozás akkor válik igazán felhőtlen élménnyé, ha biztonságos körülmények között zajlik. A belügyminisztérium néhány hasznos tanácsot fogalmazott meg a szülőknek arra az esetre, ha gyermekük táborba indul.
Megannyi sportcipő jutott el az elmúlt évtizedben az anyaországból határon túli gyermekotthonokba az Egy Vérből Vagyunk Alapítvány jótékonysági futásainak köszönhetően. Gui Angéla szerint azonban ennél sokkal fontosabb, hogy célokat és élményt is vittek.
A nyári hőségben az autók utastere könnyedén szaunává válhat , ami komoly biztonsági kockázatot is jelent, ugyanis ha a belső hőmérséklet meghaladja a 35 Celsius-fokot, annak hatása a sofőrre olyan, mintha 0,05 százalékos véralkoholszinttel vezetne.
Már több, mint egymillióan látták a Hogyan tudnék élni nélküled? című filmet a magyarországi és a határon túli mozikban – újságolták pénteken a film Facebook-oldalán.
Varga Csaba megérkezett a K2 alaptáborába – jelentették be pénteken a Hazajáró Facebook-oldalán.
A székely népviselet napját tartják pénteken, az Ezer Székely Leány Napját megelőző napon: ezen a napon több székelyföldi intézmény, cég dolgozói népviseletben érkeztek. A közösségi médiában számos fotót láthatunk népviseletben pózoló alkalmazottakról.
Egy néhány hónapos borjú csatlakozott a szabadon élő bölénycsordához a Vânători–Neamț Natúrparkban, nagy örömet okozva a természetvédelmi terület munkatársainak, akik figyelemmel kísérik a visszatelepített állatok mindennapjait.
Megnyitotta kapuit a VIBE fesztivál. A július 6-ág, vasárnapig tartó rendezvény koncertekkel, tudásfórummal, divatsarokkal, sportprogramokkal és hajnalig tartó bulikkal várja az érdeklődőket Marosszentgyörgyre.
szóljon hozzá!