Autógumikból épített családja számára házat egy gyergyói vállalkozó
Nem kis feltűnést keltett az a gyergyószentmiklósi vállalkozó, aki Gyergyóújfaluban a Maros partján, egy elhanyagolt mocsaras területen a nemrég létesített halastava mellé használt autógumikból kezdett építkezni. A nyári hónapok alatt a kiebrudalt gumiabroncsok életre keltek, és új formát kezdtek ölteni. Az egymás tetejére rakott gumikból gömbölyded, 120 négyzetméteres építmény körvonalai rajzolódtak ki, ősszel pedig a tetőszerkezet tartógerendái is a helyükre kerültek. Úgy tűnik, Balázs István (képünkön) komolyan gondolta a kezdetekben mosolyt fakasztó ötletet, és a mai modern építkezési alapanyagok helyett használt autógumikból épít családjának lakóházat. „Arra vágytam, hogy valamiképp függetlenítsem magam a szolgáltató cégektől, amelyek havi rendszerességgel kizsebelik az egyszerű embereket. Egy mai, kényelmes lakóház fenntartása komoly összegekbe kerül. Semmi extrára nem gondolok, csupán azokra a létszükségleti dolgokra, amiket a 21. század embere már megszokott, és számára természetesnek tűnnek. A családi ház építésének gondolata szerintem minden normális embert foglalkoztat, én viszont olyan megoldást kerestem, amelynek a fenntartási költségei a lehető legkisebbek” – adott magyarázatot a vállalkozó arra, hogy miként jutott el a gumiház ötletéhez.
A gumi ingyen van, mindenki eldobja, mivel gond a tárolása, és a megsemmisítése is meglehetősen költséges. Tudósok figyeltek fel arra, hogy a tenger mélyére került autógumikat rövid időn belül birtokba veszik az élőlények, és élő környezetet alakítanak ki köréje. „Miért ne tehetné ugyanezt az ember?” – érvel Balázs István, aki ugyanakkor azt is elmeséli, hogy a vastag, földdel teletömött gumifalak földrengés-biztosak, és óriási a hőtároló kapacitásuk. A gumiépítmény szemléje közben az is kiderült, hogy a falakat ismerősökkel, barátokkal építették, a gumik feltöltésére a helyszínen található földet használták. Kívülről, a ház keleti és északi falait vastag földréteggel borítják be, amelyekre növényeket telepítenek. „A vastag fal és a köréje halmozott föld tárolja a nap hőenergiáját, és termodinamikai számítások szerint még a gyergyói hidegekben is képes 21–25 fokos meleget biztosítani a lakásban” – indokolja Balázs az irdatlan mennyiségű termoföld felhalmozását. Az építmény déli fekvésű, és egyik fala földtől a mennyezetig üvegből van. Az üvegfalon belül keskeny sávban a gazda belső kertet képez ki, amely nyári időszakban a ház túlmelegedését fogja megakadályozni. Ennek létrehozása is végtelenül egyszerű, ugyanis a gumifalakat a termőföldre rakták, gyakorlatilag nincs a háznak az építőiparból ismert kő- vagy betonalapja. A gumiépítmény elektromosenergia-ellátását nap- és szélenergia hasznosításával oldja meg az ötletgazda, napelemek, illetve szélmalom segítségével. Balázs számításai szerint még hosszú gyergyói teleken is süt annyit a nap, amennyi egy lakóház elektromos árammal való ellátásához szükséges. A szélmalom csupán biztonsági megoldást szolgál majd. A ház vízellátását a csapadékból oldja meg Balázs István. A húsz köbméteres víztároló tartalmát elsőként ivó- és háztartási vízként használják fel (a meleg vizet napkollektorok segítségével állítják elő), a már egyszer felhasznált háztartási víz a belső kert növényeit táplálja, illetve a vécéöblítő tartályába kerül. Innen a szennyvízülepítőbe jut, ahonnan a víz elpárolog, a megmaradó komposztot pedig természetes trágyaként hasznosítják. „Olyan lesz, mint egy kicsi trópusi sziget, hiszen rengeteg növény lesz bent a házban. Amúgy tudomásom szerint ez a ház lesz Európa legtökéletesebb környezetbarát, nulla energiaigényű háza” – meséli Balázs, aki arról is tájékoztat, hogy a koncepció Mike Reynolds nevű amerikai építésztől ered, és a technológiát Eartship Biotecture-nek nevezik.
A vállalkozó azon bánkódik, hogy nem engedheti meg magának, hogy legalább egy tudományos értekezleten részt vehessen, ahol a napenergia hasznosításáról, illetve a környezetbarát építkezésekről tanácskoznak a szakemberek. „Arra várok, hátha felfigyel a szakma arra, hogy itt Gyergyóban valaki gyakorlatba is ülteti mindazt, amiről a tudósok elméleteket gyártanak. Tudomásom szerint használt autógumiból olyan lakóház, amiben laknak is, még nem készült sehol a világon” – magyarázza Balázs István. Az épületbe 2200 használt gumiabroncs került, a vállalkozó idén nyárra tervezi, hogy beköltözik a Maros-parti ökoházba.
szóljon hozzá!