Könyökpuszi, ökölpacsi: itt a koronaetikett

Hercegi namaszté. Károly brit trónörökös (jobbra) az utóbbi időben két tenyerét mellkasa előtt függőlegesen tartva, kis fejhajtással köszön •  Fotó: Facebook/The Royal Family

Hercegi namaszté. Károly brit trónörökös (jobbra) az utóbbi időben két tenyerét mellkasa előtt függőlegesen tartva, kis fejhajtással köszön

Fotó: Facebook/The Royal Family

Járvány idején az egészség védelme felülírja az évszázada megszokott találkozási protokollt – jelentette ki lapunknak Görög Ibolya. A magyarországi protokollszakértő az elmúlt időszakban látott már politikusokat lábfej- vagy könyök-összeütögetéssel köszönteni egymást, de szerinte kézfogás helyett elég a szemkontaktus és egy fejbólintás.

Bede Laura

2020. november 21., 08:192020. november 21., 08:19

2020. november 21., 08:222020. november 21., 08:22

Jelentősen megváltoztatta szokásainkat a koronavírus-járvány az elmúlt hónapokban. A közvetlen érintkezéssel is terjedő fertőzés miatt a szakemberek már a járvány első hulláma óta folyamatosan arra hívják fel a figyelmet, hogy ha lehet, akkor kerüljük az olyan közvetlen emberi kontaktusokat, mint például a kézfogás, ölelés és puszi – olvasható a Híradó.hu portálon. Mint írták, a vírus rohamos terjedése miatt ezért életbe lépett az úgynevezett „koronaetikett”, vagyis

a hagyományos kézfogást egy ökölpacsival, lábrázással vagy éppen integetéssel helyettesítik.

Az új köszönési formák nemcsak a hétköznapokban, hanem a hivatalos találkozókon is felülírták a már megszokott protokollt.

Görög Ibolya magyarországi protokollszakértő a Krónika megkeresésére elmondta, érdeklődve nézte márciusban, a járvány elhatalmasodása elején, miként alakulnak a különböző találkozások. Egy-egy EU-s értekezleten, diplomáciai találkozón látta, hogy lendül a kéz a kézfogásra, hiszen ez automatikus, pár száz éve a vérünkben van. Mint kifejtette, akinek nyújtották, nem-nem integetéssel, mosolyogva hárított, aki meg a kézfogást kezdeményezte, zavarba jött, és elnézést remegve engedte le a kezét.

„Aztán indult a lábfej-összeütögetés – vártam, mikor esnek hanyatt! Utána jött a könyök-összeütögetés, ami szintén nagyon bohókás. Megfigyeltem, hogy maguk a politikusok is felnevetnek”– részletezte a korábban Erdélyben is előadó szakértő. Hozzátette,

Károly herceg a két tenyerét mellkasa előtt függőlegesen tartva kis fejhajtással (namaszté-mozdulattal) köszönt,

de látott már olyat is, hogy valaki a szívére tett kézzel, kis bólintással tette.

„A lényeg, hogy egy találkozásnál, kapcsolatfelvételnél nem a kézfogás számít, hanem a szemkontaktus.

Idézet
Ha annak idején, mikor még lehetett, valaki úgy nyújtott kezet, hogy közben másra nézett, nem engedtem el a kezét addig, míg vissza nem nézett. Aki nem néz rám, az nincs ott”

– hangsúlyozta a protokollszakértő.

Rámutatott, a kézfogást eddig is sokszor helyettesítettük ránézéssel, fejbólintással, kis integetéssel. „És a köszönéssel. Annyit, de annyit mondom, hogy köszönni kell! Aki belép, mindegy, hova: köszön. Folyosón köszöntjük egymást. Fiatal az idősnek, férfi a nőnek – de ne várjuk el, ha nem köszön, köszönjünk mi” – magyarázta a szaktanácsadó.

•  Fotó: Gov.ro Galéria

Fotó: Gov.ro

Görög Ibolya lapunknak azt is elmondta, napjainkban, a járvány idején az egészség védelme felülírja az évszázada megszokott találkozási protokollt, de csak részben. Rámutatott, tisztességesen belépni, köszönni mindig is kötelező volt. A kézfogás helyett pedig elég a szemkontaktus és egy fejbólintás.

Ugyanakkor az Index.hu beszámolójában az úgynevezett könyökpuszi, ökölpacsi és a wuhan shake (lábfej-összeütögetés) mellett említ teljesen érintésmentes köszönési opciókat is. Mint írták,

Kínában a járvány kitörése után óriásplakátokon hirdették, hogy az emberek ne fogjanak kezet, hanem tegyék össze a kezüket, ez a kung sou kéztartás.

Vagy ott van például a szamoai szemöldökrángatás, amihez hasonlót az új-zélandi miniszterelnök, Jacinda Ardern is bemutatott korábban. Zambiában is megvan a módja az érintésmentes üdvözlésnek, nem kell mást tenni, csak összekulcsolni a kezet, tapsolni és köszönni. Szintén üdvözlési mód lehet a meghajlás, amelyet Sylvie Briand, az Egészségügyi Világszervezet (WHO) egyik munkatársa is ajánlott. A biztonságos köszönési alternatívák mellett a járvány megfékezéséhez továbbra is nélkülözhetetlen a távolságtartás, a maszkviselés és a gyakori, alapos kézmosás.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. november 15., péntek

Az önfelfedezés útja – Mozikban a Via Transilvanica-film (VIDEÓ)

Országszerte vetítik a mozikban a Via Transilvanica történetéről szóló dokumentumfilmet, amelyben a 9 főszereplő határaikat feszegetve 25 nap alatt futja le az 1400 kilométeres távot.

Az önfelfedezés útja – Mozikban a Via Transilvanica-film (VIDEÓ)
2024. november 15., péntek

Továbbörökítenék a torockói hímzést és csipkeverést

Az idei év utolsó hagyományőrző alkotóműhelyének ad otthont pénteken a torockói Duna-ház, ahol a résztvevők a tervek szerint a jövő évben is megismerhetik és gyakorolhatják a torockói hímzés alapjait és fortélyait.

Továbbörökítenék a torockói hímzést és csipkeverést
2024. november 14., csütörtök

Közel tízmillió euróval lett gazdagabb a szerencsés lottózó

Elvitték csütörtökön este a közel 10 millió eurós főnyereményt a hatos lottón – közölte a Román Lottótársaság.

Közel tízmillió euróval lett gazdagabb a szerencsés lottózó
2024. november 14., csütörtök

Négyszeres világrekorder lett Thurzó Zoltán: a leggyorsabb billentyűjáték csúcsa is a zongoraművészé

A Guinness Rekordok Könyvének bizottsága hivatalosan is elismerte Thurzó Zoltán rekorddöntését a fél perc alatt leggyorsabban leütött billentyűjátékot illetően, így a nagyváradi zongoraművész immár négyszeres világrekordernek mondhatja magát.

Négyszeres világrekorder lett Thurzó Zoltán: a leggyorsabb billentyűjáték csúcsa is a zongoraművészé
2024. november 12., kedd

Egyre többen próbálják ki a digitális detoxot

A városon élő romániaiak közel egyharmada (32 százaléka) kipróbálta már a digitális méregtelenítést, 62 százalékuk pedig néhány napra szüneteltette az internet és a digitális eszközök használatát – derül ki egy friss felmérésből.

Egyre többen próbálják ki a digitális detoxot
2024. november 12., kedd

Miniatűr műszívvel versenyeznek Japánban jászvásári diákok

A világ legkisebb mesterséges szívét fejlesztették ki a jászvásári Grigore T. Popa Orvosi és Gyógyszerészeti Egyetem hallgatói, akik kedden Japánban képviselik az országot egy világverseny döntőjében.

Miniatűr műszívvel versenyeznek Japánban jászvásári diákok
2024. november 12., kedd

Szénlábnyomot mérő applikációt fejlesztettek ki és díjaztak Kolozsváron

Ökológiai lábnyomot mérő alkalmazás nyerte az első díjat a Fedezd fel a szenvedélyedet az informatikában elnevezésű kolozsvári gálán. Kelemen Szilárd István, a nyertes kincses városi csapat tagja az Orbis applikációról beszélt a Krónikával.

Szénlábnyomot mérő applikációt fejlesztettek ki és díjaztak Kolozsváron
2024. november 11., hétfő

Csalással gyanúsítják az egyik leglátogatottabb romániai műemlék épületben működő múzeum munkatársait

Ellenőrzéseket rendelt el a kulturális miniszter, miután felmerült a csalás gyanúja: a szinajai Peleş-kastélyban működő múzeumban „párhuzamos jegyárusító” hálózatot működtettek.

Csalással gyanúsítják az egyik leglátogatottabb romániai műemlék épületben működő múzeum munkatársait
2024. november 10., vasárnap

Márton-nap: Kolozsváron fénymenettel, Kalotaszegen mulatsággal éltetik a néphagyományokat

Lámpás felvonulással, névnapköszöntőkkel, mulatsággal napjainkban is ünneplik Erdélyben a november 11-i Márton-napot, amelyhez több hiedelem is fűződik. A legismertebb legendákról és néphagyományokról Cserey Both Zsuzsa néprajzkutató beszélt a Krónikának.

Márton-nap: Kolozsváron fénymenettel, Kalotaszegen mulatsággal éltetik a néphagyományokat
2024. november 08., péntek

Madáretető-készítés, gyűrűzésbemutató a kolozsvári Állattani Múzeumban

Természetkedvelőket, kíváncsi madárbarátokat várnak szombaton a kolozsvári Állattani Múzeumba, ahol idén is megrendezik a Madáretető-készítő műhelyt. Osváth Gergely biológus a tematikus tárlatvezetésről, az interaktív programról beszélt a Krónikának.

Madáretető-készítés, gyűrűzésbemutató a kolozsvári Állattani Múzeumban