MIklós Roland hangszerével
Fotó: Moldvai Anikó
Erdélyi városokban, külföldön és a világhálón is szeretné népszerűsíteni az utcazenélést Miklós Roland, aki már évek óta szaxofonozik Kolozsváron. A fiatal zenész a hangszertanulással kapcsolatos tapasztalatairól, az előadott művekről, a jövőbeli céljairól beszélt a Krónikának.
2018. április 18., 10:392018. április 18., 10:39
Számtalan kolozsvári lakost derít jobb kedvre utcazenéjével, a szürke hétköznapokat pedig gazdag repertoárjával próbálja színesíteni a partiumi származású, jelenleg a kincses városban élő Miklós Roland. A 25 éves szaxofonos ezelőtt kilenc évvel tanulta meg az alapokat egy idősebb szakmabelitől, utána zenész édesapjával gyakorolt.
Kezdetben az ő zenekarában játszottam esküvőkön, és még mostanában is fellépek az együttessel” – mondta el a Krónikának Miklós Roland, aki szerint a szaxofon olyan hangszer, amelynél akármennyi tanulás után sem mondhatja azt a zenész, hogy mindent tud. „Ahhoz, hogy jól menjen a zenélés, két-három év tanulásra volt szükségem. Az elején nem fektettem nagy hangsúlyt rá, mert annyira nem kedveltem. Akkor kezdtem el megszeretni, amikor egy kicsit jobban játszottam, és már én is élveztem” – részletezte a fiatal zenész.
Másodéves egyetemista volt a Babeș–Bolyai Tudományegyetem biológia karán, amikor anyagi gondjai adódtak, de már nem akart a szüleitől pénz kérni, hanem egyedül szeretett volna boldogulni – ekkor jött az ötlet, hogy kimenjen az utcára zenélni.
és elkezdtem régi, közismert dalokat játszani, mint Frank Sinatrától a Besame mucho, vagy a Fly Me to the Moon, illetve Elvis Presleytől a Can’t Help Falling in Love with You. Ekkor már kerestem egy kis pénzt, az emberek megdicsértek, ezért elkezdett tetszeni ez a fajta zenélés, és a pozitív visszajelzések motiváltak abban, hogy folytassam” – magyarázta a szaxofonos, aki az évek során olyan előítéletekkel is szembesült, amikor koldusként tekintettek rá, de – mint fogalmazott – az ilyen emberek véleményével nem foglalkozik.
Illusztráció
Az utcazenélés román megnevezése artă stradală, ez tükörfordításban utcai művészet lenne. Én művészetként tekintek rá,
– az utóbbi nem tud zenélni, és ezért sokan elég rossz szemmel néznek az utcazenészekre” – fogalmazott Miklós Roland. Hozzátette, ez nem mindenhol tapasztalható, hiszen nemrég tért haza Prágából, ahol az emberek összegyűltek köré, és fergeteges hangulatban táncoltak az utcán.
Műfaji sokszínűség és szabadságérzet
Az egyre nagyobb közönséget vonzó zenélésnek köszönhetően mind több és több meghívást kapott Miklós Roland, több alkalommal fellépett vendéglátóipari egységekben, illetve a Jazz in the Streeten.
„Például a Jazz in the Streeten csak jazzt játszhattam, amely nem áll távol az ízlésemtől, de nem a kedvencem. Jobban szeretem azt a szabadságot, amelyet az utcazenélés nyújt, de persze vannak olyan fellépések, ahol kompromisszumot tudunk kötni, és olyan műfajokat választunk ki, amelyek mindenkinek megfelelnek” – magyarázta a zenész. Hozzátette, főként könnyűzenei covereket szokott játszani, mert ezeket ismerik és szeretik az emberek, de szívesen előadja Frank Sinatra, Luis Armstrong, Elvis Presley dalait is, illetve improvizálni szokott house-zenére, funkyra, drum and bassra. A repertoár frissítésével kapcsolatban elmondta, hetente egy új dalt szokott megtanulni, amely körülbelül öt órába telik.
Mint fogalmazott, naponta másfél óránál többet nem igazán szokott az utcán zenélni, és mindig váltogatja a helyszíneket, hogy ne zavarja az ott lakókat. Főként a központban találkozhatunk vele, a Deák Ferenc (Eroilor) és Unió (Memorandumului) utcán, illetve ritkábban a Mărăști téren.
Miklós Roland jelenleg csak a zenéléssel foglalkozik, az utcán kívül különböző rendezvényekre jár – esküvőkre, bankettekre –, ezért is alapított céget. Kifejtette, az utcazenélésért még soha nem büntették meg a hatóságok, mivel van engedélye, amelyet egy kérvény benyújtásával bárki igényelhet a városházán, és havonta kell megújítania.
Illusztráció
Az idei céljaival kapcsolatban elmondta,
A közeljövőben nem tervezi, hogy zenekart alapít, mert – mint fogalmazott – akkor ő csak a szaxofonos lenne, és előtérbe kerülne az énekes, gitáros. „Ha egyedül megyek zenélni, akkor csak én vagyok, és rám figyelnek az emberek. Nem egy vagyok, hanem én vagyok” – tette hozzá. Jelenleg hivatalos Facebook-oldalon teszi közzé az előadott dalokat, de a jövőben szeretne különböző helyszíneken forgatni, stúdióban felvenni a hangot, és a kész felvételeket YouTube-csatornán népszerűsíteni.
„A kolozsvári Reactor stúdióban már készítettem egy hangfelvételt Modi Levente segítségével, és a napokban tervezek videót is forgatni hozzá. A közeljövőben szeretném elindítani a YouTube-csatornát, hogy minél többen tudják követi azt, amivel foglalkozom. Hosszú távú célként pedig azt tűztem ki magam elé, hogy egy híres Dj mellett játszhassak nagy rendezvényeken, mint a belgiumi Tomorrowland vagy a Fekete-tengernél szervezendő Neversea fesztivál” – fogalmazott Miklós Roland.
Rubik Ernő Kossuth- és állami díjas építészmérnök, feltaláló 80. születésnapja, illetve világhírű találmánya, a Rubik-kocka megalkotásának 50. évfordulója alkalmából egésznapos programsorozatot rendez szombaton a Liszt Intézet bukaresti központja.
Még egy hétig, november 26-ig lehet jelentkezni a zenészeknek, előadóknak A Dal 2025 műsorába. A nemzeti dalválasztó új évadába műfaji megkötések nélkül lehet pályázni új magyar dalokkal az adal.hu oldalon.
Közel kétszáz éves hagyomány tartja magát még mindig az Arad megyei Nagylakon. Az evangélikus templom tornyában minden negyedórában megfújják a kürtöt, az ősi módon jelezve a pontos időt. Néhány évtizednyi szünet vezették be ismét ezt a szokást.
Kétszer annyiba kerül a szilveszteri csomag, mint a karácsonyi a Prahova-völgyi és brassópojánai szállodákban és panziókban. A Pro Tv utánajárt, hogy mi az oka ezeknek az óriási áraknak és ennek az óriási árkülönbségnek.
A hangszerkészítéshez nem elég csak jó asztalosnak lenni, faragási, festési, hangtechnikusi tudás is szükséges – vallja Csibi István. A marosvásárhelyi hangszerkészítő mestersége rejtelmeit osztotta meg a Krónikával.
Új dallal jelentkezett a héten a gyergyószentmiklósi NÉKED zenekar, amelynek egy szintén friss szerzeménye a Legszebb Erdélyi Magyar Dal pályázaton is elnyerte a zsűri tetszését. Fodor László frontember a két zeneműről, a banda első egy évéről beszélt.
Országszerte vetítik a mozikban a Via Transilvanica történetéről szóló dokumentumfilmet, amelyben a 9 főszereplő határaikat feszegetve 25 nap alatt futja le az 1400 kilométeres távot.
Az idei év utolsó hagyományőrző alkotóműhelyének ad otthont pénteken a torockói Duna-ház, ahol a résztvevők a tervek szerint a jövő évben is megismerhetik és gyakorolhatják a torockói hímzés alapjait és fortélyait.
Elvitték csütörtökön este a közel 10 millió eurós főnyereményt a hatos lottón – közölte a Román Lottótársaság.
A Guinness Rekordok Könyvének bizottsága hivatalosan is elismerte Thurzó Zoltán rekorddöntését a fél perc alatt leggyorsabban leütött billentyűjátékot illetően, így a nagyváradi zongoraművész immár négyszeres világrekordernek mondhatja magát.
szóljon hozzá!