Sorakozó. A program célja a vízimadarak teljes populációjának számbavétele folyókon, mocsarakban, tavakon és a tenger partján
Fotó: Vajda József/Milvus Group
Romániai folyókon, mocsarakon, tavakon, víztározókon és a tenger partján számolják meg a vízimadarakat a következő napokban a Román Madártani Egyesület és a Milvus Csoport koordinálásával.
2021. január 13., 20:332021. január 13., 20:33
Elkezdődött néhány napja a téli vízimadár-monitoring, amely minden év elején, január 10–20. között zajlik. A nemzetközi programot globális szinten a Wetlands International koordinálja, Romániában a Román Madártani Egyesület és a Milvus Csoport. A MidWinter nevű kezdeményezés célja a vízimadarak teljes körű számlálása a meglátogatott területeken.
Minden területre külön lista készül – olvasható a Milvus honlapján. Mint írták, tavaly 108 személy vett részt a megfigyeléseken, összesen 496 606 madarat számoltak. Ezek közül 402 532 egyed volt vízimadár. A 169 észlelt fajból pedig 97 faj kötődött szorosan a vizes élőhelyekhez.
Az így összegyűlt információk alapján helyi, országos, globális szinten vagy a vonulási útvonalak mentén lehet elemezni a változásokat. Abban az esetben, ha valamely faj állományában következetesen csökkenés mutatkozik, megfelelő természetvédelmi intézkedéseket lehet megfogalmazni és életbe léptetni.
A megfigyelők többsége a nagyobb folyókat (Duna, Olt), a Duna-deltát és az alföldi víztározókat részesíti előnyben, ahol nagyobb számban gyűlnek össze a vízimadarak. Még ha a téli alacsony hőmérsékletek miatt be is fagy a vízfelületek nagy része, mindig akadnak szabadon maradó foltok, ahol könnyű megszámolni a nagyobb sűrűségben összeverődő madarakat.
Az útkarbantartók a sűrű havazás miatt egyelőre leállították a Transzfogarasi út hótalanítását, de a hatóságok biztosították a közvéleményt arról, hogy a hónap végéig megnyitják az utat a forgalomnak.
Könnyed, egészséges, egyszerre csípős és édes Hawaii tradicionális étele, a Huli-huli.
Magyar és román nyelvű vezetett sétákkal, gyerektevékenységekkel, lovagi sátorral és középkori játékokkal, színházi és zenei műsorral, a gróf Bánffy Katalinról szóló portréfilmmel és beszélgetéssel várják a látogatókat a bonchidai Bánffy-kastélyban.
Több ezer magyar egyetemista gyűlt össze szerdán reggel a kincses város Főterén, ahol kezdetét vette a Kolozsvári Magyar Diákszövetség (KMDSZ) által 30. alkalommal rendezett diáknapok.
A 2026–27-es tanévtől kezdőden egy állatokról szóló választható tantárgyat vezethetnek be a romániai iskolákban, amelyben arra tanítanák a gyerekeket, hogy felelősen, empátiával és tisztelettel viszonyuljanak a környezetükben élő házi- és vadállatokhoz.
Jubileumi kiadásához érkezik a szerdán rajtoló KMDSZ-diáknapok. A kincses városban tanuló magyar egyetemisták várva várt ünnepébe idén is több ezer diák és szervező kapcsolódik be.
A tűzoltói hivatás kihívásairól és szépségeiről, a leggyakoribb tűzesetek okairól, a balesetek megelőzéséről beszélgettünk Kacsó Istvánnal, a közel 150 éves hagyományokra visszatekintő Nyárászeredai Önkéntes Tűzoltó Egyesület elnökével.
Partiumi és erdélyi lemezbemutató koncertre indul idén májusban a Sárik Péter Trió. A Jazzkívánságműsor 3 című lemezen ismert világslágerek jazzes feldolgozásai hallhatók a Sárik Péter Trió és Szőke Nikoletta előadásában.
Az ír adatvédelmi hatóság 530 millió eurós bírságot szabott ki a TikTokra arra hivatkozva, hogy európai felhasználók adatait továbbította Kínába és ezzel megsértette a személyes adatok védelméről szóló uniós rendeletet.
A Partiumban, Szilágyságban, Kalotaszegen folytatja a Kárpát-medencében tavaly ősszel útjára indított kezdeményezését a Vándormozi, a Nem Csak Egy Nap A Világ nevű eseményen egész nap szinte szünet nélkül forog majd a mozigép.
szóljon hozzá!