Az egykor biológia szakos egyetemi tanár angol nyelvórákból tartja fenn magát, élettársával, Csibi Erikával együtt családi vállalkozást működtetnek – ennek keretében közösen oktatják Shakespeare nyelvét a gyergyószentmiklósiaknak.
Két keréken Bécstől Gyergyóig
John számára a nyelvtanítás mellett legfontosabb a spirituális élet, illetve az írás. Egyszerű kötésű könyvecskét vesz elő, elmagyarázza, hogy naplójegyzetekben örökítette meg Bécstől Gyergyószentmiklósig tartó kerékpáros felderítő útjának minden apró részletét. Európai kirándulásának története azonban korábban kezdődött. „Az élet értelmét kerestem, emiatt döntöttem el, hogy zarándoklatot teszek Kelet felé” – magyarázza, azt is hozzáfűzve, hogy a Skóciában élő egyetlen unokatestvére, a legközelebbi rokona felnéz rá, amiért volt bátorsága egyedül nekivágni a világnak.
„Az autó, a vonat csak átsuhan a tájon…”
Vándorlása során hosszabb-rövidebb időt töltött Hollandiában, Németországban, Svájcban, Franciaországban és Ausztriában. Utóbbi állomáshelyén, Bécsben közel tíz évig élt, egy motoros baleset kényszerítette a megállásra. Itt kezdett el nyelvórákat adni, és itt vedlett át biológia tanárból nyelvtanárrá. Aztán innen is továbbutazott, továbbra is Kelet felé. Kerékpárral indult a Keleti-Kárpátok irányába. Azért választotta a biciklis utazást, mert alaposan meg akarta ismerni azokat a helyeket, ahol áthalad. John szerint a kerékpár közelebbi kapcsolatban áll a földdel, így ő valóban megfigyelhetett mindent hosszú útja során. „Az autó, a vonat átsuhan a tájon, nem engedi, hogy közeli kapcsolatot létesítsünk a vidékkel és az ott élőkkel. Minél többet akartam látni, és minél jobban meg akartam ismerni a helyeket, ahol éppen jártam” – magyarázza. John Shanks rendszerint ott ütötte fel sátrát, ahol elérte őt az este. Sokszor befogadták jó szándékú emberek, akik étellel, itallal kínálták, és szállást adtak neki egy éjszakára. Szállodába csak azokon a településeken ment, ahol nem talált még sátorhelyet sem, illetve ha ruháit ki kellett már mosnia. A Keleti-Kárpátok övezetében több helységben megfordult, többek közt Brassóban is időzött egy tanár házaspárnál, ám Gyergyószentmiklóson érzi leginkább otthon magát.
A Figura Színház rajongója
Az angoltanár számára nem okoz gondot, hogy környezetében más nyelvet beszélnek, az üzletekben is jól elboldogul vásárlás közben. Nagyon szereti a Figura Stúdió Színház előadásait – ezeken rendszeresen megjelenik a bemutatók alkalmával. „A díszlet és a színpadi játék közvetíti az előadás lényegét, még akkor is, ha az ember nem érti meg teljesen a szöveget. A gyergyószentmiklósi színészek pedig igazi művészei a játéknak” – magyarázza lelkesen. Az is előfordul, hogy igyekszik megkeresni az előadás angol fordítású szövegkönyvét. A skót angoltanár nem háborog a gyergyói hideg miatt, szereti az itteni éghajlatot, beleértve a téli hideget is. Amióta itt él, egyre inkább észleli az időjárás változásait – talán egyre esősebbek a nyarak, és enyhébbek a telek. „Noha az ember örömét lelheti a viszonylag gyorsan változó helyzetekben, az igazi boldogság abból fakad, ha megtalálja az élete értelmét” – mondja John, aki hálás a sorsnak, hogy néhány évig Gyergyószentmiklóson élhet.
A nyári hőségben az autók utastere könnyedén szaunává válhat , ami komoly biztonsági kockázatot is jelent, ugyanis ha a belső hőmérséklet meghaladja a 35 Celsius-fokot, annak hatása a sofőrre olyan, mintha 0,05 százalékos véralkoholszinttel vezetne.
Már több, mint egymillióan látták a Hogyan tudnék élni nélküled? című filmet a magyarországi és a határon túli mozikban – újságolták pénteken a film Facebook-oldalán.
Varga Csaba megérkezett a K2 alaptáborába – jelentették be pénteken a Hazajáró Facebook-oldalán.
A székely népviselet napját tartják pénteken, az Ezer Székely Leány Napját megelőző napon: ezen a napon több székelyföldi intézmény, cég dolgozói népviseletben érkeztek. A közösségi médiában számos fotót láthatunk népviseletben pózoló alkalmazottakról.
Egy néhány hónapos borjú csatlakozott a szabadon élő bölénycsordához a Vânători–Neamț Natúrparkban, nagy örömet okozva a természetvédelmi terület munkatársainak, akik figyelemmel kísérik a visszatelepített állatok mindennapjait.
Megnyitotta kapuit a VIBE fesztivál. A július 6-ág, vasárnapig tartó rendezvény koncertekkel, tudásfórummal, divatsarokkal, sportprogramokkal és hajnalig tartó bulikkal várja az érdeklődőket Marosszentgyörgyre.
Virágzik a Radnai-havasokban az erdélyi havasszépe (Rhododendron kotschyi), a speciális viszonyok közt termő, védett növényt nem szabad leszedni.
A Drakula néven ismert Vlad Țepes havasalföldi fejedelem sírját vélhetően Nápoly városában, a Santa Maria la Nova templom őrzi – számolt be olasz és román kutatók feltételezéseiről az Il Mattino nápolyi napilap.
Nyáron ismét ingyenes szabadtéri filmvetítések várják az érdeklődőket a marosvásárhelyi Somostetőn. A péntek esténként szervezett program célja a függőségek veszélyeinek bemutatása és generációkat összekötő párbeszéd ösztönzése.
Balszerencsésen végződött egy brăilai férfi vízi szórakozása: a jet ski vízre bocsátásakor az autó és a vízi járművet szállító utánfutó is a Dunában landolt.