Fotó: Cristi Vescan
Gazdag felhozatallal, kézműves termékekkel és hangulatos zenével várta az érdeklődőket a kincses városban a február 17. és 19. között szervezett Szalonnafeszt, amelyre idén sokkal több kiállító jelentkezett, mint a korábbi években – nyilatkozta a Krónikának Molnár Attila, a rendezvénysorozat főszervezője.
2017. február 20., 12:332017. február 20., 12:33
Sikeresen zárult a hétvégi kolozsvári Szalonnafeszt, amely a növekvő érdeklődésnek és népszerűségnek köszönhetően hobbifesztiválból szakvásárra nőtte ki magát – fejtette ki a Krónika megkeresésére Molnár Attila, a rendezvénysorozat főszervezője. A múlt évhez hasonlóan idén is az Transilvania kiállítócsarnoka adott otthont az eseménynek: az évek során a fesztivál kinőtte a belvárost, ezért 2016-ban a szervezők megváltoztatták a rendezvény helyszínét.
Molnár Attila elmondta, a kiállítócsarnok jobban illik a szalonnafesztivál stílusához, mint a kávézók teraszai, a kiállítótérnek nagyobb a befogadóképessége, az idei rendezvényre már több mint tízezren látogattak el a három nap alatt. A kiállítók száma is növekedett: többek között Kolozsvárról, Szentlászlóról, Bácsból, Temesvárról, Marosvásárhelyről, Udvarhelyről, Nagybányáról és Magyarországról érkeztek.
A főszervező kiemelte, a rendezvény idei kiadásának egyik újdonságaként három kategóriában lehetett benevezni a versenyre: az egyikben füstölt, főtt vagy érlelt sós szalonnával; a másikban kolbásszal vagy füstölt, érlelt sonkával és a harmadikban disznóbelsőségekből készült felvágottakkal. Összesen tizenheten jelentkeztek, kategóriánként a következők a nyertesek: legjobb szalonnák – I. Bartha Norbert, II. Marian Moscaliuc, III. Petry; legjobb kolbászok – I. Sorin Berar, II. Vasile Hotca, III. Mihai Cornea; legjobb felvágottak – I. Vincze Péter, II. Mihai Cornea, III. Petry.
Molnár Attila arra is kitért, szintén újdonságnak számít, hogy a termelőkön kívül ezúttal kézművesek is részt vettek a fesztiválon. A tizenöt árus kínálatában szerepelt bunda, román népviselet, szőnyeg, faragott gyertya, horgolt dísz és ékszer is. A főszervező elmondása szerint a kézműves termékek kevésbé voltak kelendőek, inkább csak dekorációként voltak jelen. A rendezvénysorozaton az elmúlt évekhez hasonlóan, ezúttal is a palatkai cigányzenekar szolgáltatta a talpalávalót.
A szalonnafesztiválon 14 aranyérmet, 12 ezüstérmet és 11 bronzérmet osztottak ki a verseny győzteseinek, és a jótékonykodás is újra szerepet kapott. Ezúttal a tombolajegyek árából a szervezők csomagot állítottak össze a zsűrizésre hozott szalonnából és a termelők által felajánlott tartós élelmiszerekből, ezeket két kolozsvári szociális segélyező alapítványnak adományozták. A tombola kisorsolása után a nyertes egy 7 kilogrammos mangalicasonkával térhetett haza. „A következő évben is lesz szalonnafesztivál, sőt azon gondolkozunk, hogy jó lenne más városokban is megszervezni ezt a hagyományőrző rendezvényt, Brassóban például már megvan a lehetséges helyszín” – árulta el Molnár Attila.
A szentjánosbogarak populációi világszerte jelentős csökkenést mutatnak, és Erdély, mint Európa egyik természeti sokszínűségben gazdag régiója, szintén érintett ebben a globális trendben – hívta fel a figyelmet László Zoltán biológus.
Egyre több helyen bukkan fel a Bulgáriában megszökött állítólagos fekete párduc: Székelyföldtől a Partiumig szinte nincs olyan közintézmény, állami hivatal, magánvállalat vagy közület, amelyik ne posztolt volna a vadállatot ábrázoló mémet.
Vizuálisan lenyűgöző, az életről és változásról szóló, mélyen szimbolikus történetet mutat be Kolozsváron a Cirque du Soleil. A világhírű kanadai utazócirkusz jövő év áprilisában érkezik a kincses városba OVO című produkciójának újragondolt változatával.
Utcazene-fesztivált tartanak július 11. és 13. között Szatmárnémetiben. A partiumi város egyik legnépszerűbb kulturális eseménye nemcsak zenei csemegékkel, hanem látványos utcai produkciókkal és pezsgő fesztiválhangulattal várja a közönséget.
Vannak olyan táborok, ahol az ember már az első pillanattól otthon érzi magát – akár először érkezik, akár visszatérőként lép be a kapun. A kalotaszentkirályi alkotótábor is ilyen hely: barátságok szövődnek, közös élmények és alkotások születnek.
Varga Csaba már a 2-es táborban – újságolta hétfőn a Facebook-oldalán a Hazajáró, amely nyomon követi a nagyváradi hegymászó legújabb expedícióját, amelynek célja a világ második legmagasabb csúcsa, a K2 meghódítása.
Idén nyáron nem kell messzire utazni ahhoz, hogy a gyermekek felfedezzék a történelmi Magyarország csodáit – elég, ha bekapcsolják a Csukás Meserádiót, és elindulnak egy varázslatos utazásra István bácsival, Terkával, Vakkanccsal és a Csoda Meseládikával.
Nemzetközi kutatás keretében vizsgálták, hogy a biológiai sokféleség szempontjából milyen lehetőségeket rejtenek többek között a romániai falvak, valamint azt is, hogy a környező táj hogyan befolyásolja a biológiai sokféleség mintázatait.
A nyári táborozás akkor válik igazán felhőtlen élménnyé, ha biztonságos körülmények között zajlik. A belügyminisztérium néhány hasznos tanácsot fogalmazott meg a szülőknek arra az esetre, ha gyermekük táborba indul.
Megannyi sportcipő jutott el az elmúlt évtizedben az anyaországból határon túli gyermekotthonokba az Egy Vérből Vagyunk Alapítvány jótékonysági futásainak köszönhetően. Gui Angéla szerint azonban ennél sokkal fontosabb, hogy célokat és élményt is vittek.
szóljon hozzá!