Fotó: Cristi Vescan
Gazdag felhozatallal, kézműves termékekkel és hangulatos zenével várta az érdeklődőket a kincses városban a február 17. és 19. között szervezett Szalonnafeszt, amelyre idén sokkal több kiállító jelentkezett, mint a korábbi években – nyilatkozta a Krónikának Molnár Attila, a rendezvénysorozat főszervezője.
2017. február 20., 12:332017. február 20., 12:33
Sikeresen zárult a hétvégi kolozsvári Szalonnafeszt, amely a növekvő érdeklődésnek és népszerűségnek köszönhetően hobbifesztiválból szakvásárra nőtte ki magát – fejtette ki a Krónika megkeresésére Molnár Attila, a rendezvénysorozat főszervezője. A múlt évhez hasonlóan idén is az Transilvania kiállítócsarnoka adott otthont az eseménynek: az évek során a fesztivál kinőtte a belvárost, ezért 2016-ban a szervezők megváltoztatták a rendezvény helyszínét.
Molnár Attila elmondta, a kiállítócsarnok jobban illik a szalonnafesztivál stílusához, mint a kávézók teraszai, a kiállítótérnek nagyobb a befogadóképessége, az idei rendezvényre már több mint tízezren látogattak el a három nap alatt. A kiállítók száma is növekedett: többek között Kolozsvárról, Szentlászlóról, Bácsból, Temesvárról, Marosvásárhelyről, Udvarhelyről, Nagybányáról és Magyarországról érkeztek.
A főszervező kiemelte, a rendezvény idei kiadásának egyik újdonságaként három kategóriában lehetett benevezni a versenyre: az egyikben füstölt, főtt vagy érlelt sós szalonnával; a másikban kolbásszal vagy füstölt, érlelt sonkával és a harmadikban disznóbelsőségekből készült felvágottakkal. Összesen tizenheten jelentkeztek, kategóriánként a következők a nyertesek: legjobb szalonnák – I. Bartha Norbert, II. Marian Moscaliuc, III. Petry; legjobb kolbászok – I. Sorin Berar, II. Vasile Hotca, III. Mihai Cornea; legjobb felvágottak – I. Vincze Péter, II. Mihai Cornea, III. Petry.
Molnár Attila arra is kitért, szintén újdonságnak számít, hogy a termelőkön kívül ezúttal kézművesek is részt vettek a fesztiválon. A tizenöt árus kínálatában szerepelt bunda, román népviselet, szőnyeg, faragott gyertya, horgolt dísz és ékszer is. A főszervező elmondása szerint a kézműves termékek kevésbé voltak kelendőek, inkább csak dekorációként voltak jelen. A rendezvénysorozaton az elmúlt évekhez hasonlóan, ezúttal is a palatkai cigányzenekar szolgáltatta a talpalávalót.
A szalonnafesztiválon 14 aranyérmet, 12 ezüstérmet és 11 bronzérmet osztottak ki a verseny győzteseinek, és a jótékonykodás is újra szerepet kapott. Ezúttal a tombolajegyek árából a szervezők csomagot állítottak össze a zsűrizésre hozott szalonnából és a termelők által felajánlott tartós élelmiszerekből, ezeket két kolozsvári szociális segélyező alapítványnak adományozták. A tombola kisorsolása után a nyertes egy 7 kilogrammos mangalicasonkával térhetett haza. „A következő évben is lesz szalonnafesztivál, sőt azon gondolkozunk, hogy jó lenne más városokban is megszervezni ezt a hagyományőrző rendezvényt, Brassóban például már megvan a lehetséges helyszín” – árulta el Molnár Attila.
Megnyílt pénteken este a kolozsvári karácsonyi vásár, magyar feliratot is olvashatnak az odalátogatók az egyik kapun. Fényjátékkal vette kezdetét a kincses város Főterén szervezett karácsonyi vásár, amely január elsejéig lesz nyitva.
Rubik Ernő Kossuth- és állami díjas építészmérnök, feltaláló 80. születésnapja, illetve világhírű találmánya, a Rubik-kocka megalkotásának 50. évfordulója alkalmából egésznapos programsorozatot rendez szombaton a Liszt Intézet bukaresti központja.
Még egy hétig, november 26-ig lehet jelentkezni a zenészeknek, előadóknak A Dal 2025 műsorába. A nemzeti dalválasztó új évadába műfaji megkötések nélkül lehet pályázni új magyar dalokkal az adal.hu oldalon.
Közel kétszáz éves hagyomány tartja magát még mindig az Arad megyei Nagylakon. Az evangélikus templom tornyában minden negyedórában megfújják a kürtöt, az ősi módon jelezve a pontos időt. Néhány évtizednyi szünet vezették be ismét ezt a szokást.
Kétszer annyiba kerül a szilveszteri csomag, mint a karácsonyi a Prahova-völgyi és brassópojánai szállodákban és panziókban. A Pro Tv utánajárt, hogy mi az oka ezeknek az óriási áraknak és ennek az óriási árkülönbségnek.
A hangszerkészítéshez nem elég csak jó asztalosnak lenni, faragási, festési, hangtechnikusi tudás is szükséges – vallja Csibi István. A marosvásárhelyi hangszerkészítő mestersége rejtelmeit osztotta meg a Krónikával.
Új dallal jelentkezett a héten a gyergyószentmiklósi NÉKED zenekar, amelynek egy szintén friss szerzeménye a Legszebb Erdélyi Magyar Dal pályázaton is elnyerte a zsűri tetszését. Fodor László frontember a két zeneműről, a banda első egy évéről beszélt.
Országszerte vetítik a mozikban a Via Transilvanica történetéről szóló dokumentumfilmet, amelyben a 9 főszereplő határaikat feszegetve 25 nap alatt futja le az 1400 kilométeres távot.
Az idei év utolsó hagyományőrző alkotóműhelyének ad otthont pénteken a torockói Duna-ház, ahol a résztvevők a tervek szerint a jövő évben is megismerhetik és gyakorolhatják a torockói hímzés alapjait és fortélyait.
Elvitték csütörtökön este a közel 10 millió eurós főnyereményt a hatos lottón – közölte a Román Lottótársaság.
szóljon hozzá!