A nemrég megjelent madártani atlasz gyakorlati útmutató is szárnyas barátaink gondozásához
Fotó: Kolozsvár Madarainak Atlasza / Atlasul Păsărilor Clujului
A Kolozsváron fészkelő és időszakosan itt tartózkodó madárfajokat térképezi fel az a kiadvány, amely nemrég jelent meg a Román Madártani Egyesület (SOR) kiadásában. A Kósa Ferenc biológus és társai szerkesztette atlasz hiánypótló, a kincses város madarainak bemutatása mellett felhívja a figyelmet a fajok védelmének fontosságára, továbbá gyakorlati tanácsokat ad szárnyas barátaink gondozásához is.
2021. október 03., 12:292021. október 03., 12:29
Kolozsvár madarait ismertető kézikönyv jelent meg az Román Madártani Egyesület (SOR) kiadásában magyar és román nyelven. A Kolozsvár madarainak atlasza című kézikönyv hiánypótló, országszinten ez az első olyan kiadvány, amely a városban élő madárfajokat térképezi fel – mondta el lapunknak Kósa Ferenc biológus, a könyv szerzője. Hozzátette, a Benkő Zoltánnal, Cristian Domșával, Veres-Szászka Judittal közösen szerkesztett kiadvány több célt szolgál, többek között
A madarak bioindikátorként jelzik környezetünk „egészségi” állapotát, az atlasz pedig kitér arra is, hogy város mely részeit kedvelik leginkább szárnyas barátaink, és melyek azok, amit inkább elkerülnek – hívta fel a figyelmet a biológus.
A zöldövezetek nagy része a központtól távol található, a biológus szerint ezek jelzik a város legélhetőbb területeit. A legzöldebb a Györgyfalvi és a Donát negyed, a Mărăști negyed, a Békás (Bună ziua) negyed és a központ minimális zöld területtel rendelkezik.
„Több tanulmány bizonyítja, hogy a madarak és a zöldövezetek pozitív hatással vannak az emberek közérzetére.
– fejtette ki Kósa Ferenc biológus. Megjegyezte, a kolozsvári madarak felmérése nem marad abba, továbbra is megfigyelik a város madárvilágának alakulását. Régebbi vizsgálatok kimutatták, hogy ebben a régióban hogyan módosult egyes fajok helyzete. Legszembetűnőbb a sétatéri feketerigó esete: 1974-ben 35 pár fészkelt, ehhez képest 2014-re csak 5 pár maradt.
A Keleti park (Tóköz) közelében van a város legnagyobb molnárfecske-telepe, de a párok száma az elmúlt hat évben nagyjából 25 százalékkal csökkent, mivel
Ezenkívül más énekesmadaraknál is megfigyelhető az állományok csökkenése – hívta fel a figyelmet Kósa.
Fotó: Kolozsvár Madarainak Atlasza / Atlasul Păsărilor Clujului
Kolozsvár madarainak atlasza elsősorban a kolozsváriaknak szól, de eredményesen használhatják a több mint kétszáz színes fotót tartalmazó könyvet más városokban lakók is a fajok azonosításához. A kézikönyv bemutatja a kincses város zöldövezeteiben fészkelő madarakat, valamint azokat a fajokat, amelyek csak vonuláskor jelennek meg a városban, vagy itt telelnek.
Az atlasz közérthető szövege és az apró színes ikonok vizuális formában tájékoztatnak az illető fajok fészkelőhelyéről, az elterjedési térképek alapján pedig nyomába eredhetünk az adott madárfajnak.
„Nem használunk szakszavakat a szövegben. A fészkelőhelyeket apró ikonokkal ábrázoljuk. Madárhangok is elérhetőek, QR-kódok segítségével meghallgathatjuk a madártani egyesület adatbázisában tárolt madárénekeket, -hangokat. Az atlasz segíti a városi madárfajok megismerését, népszerűsítését, mivel ha jobban megismerjük a szárnyas barátainkat, jobban odafigyelünk a védelmükre is” – mondta a kolozsvári madáratlasz koordinátora. Hozzátette, a kolozsvári kézikönyv mintájára a szerzők Bukarest madárállományának feltérképezését is tervezik.
A Kolozsvár madarainak atlaszát nemrég bemutatták a többnyire román nyelvű kiadványokat felvonultató kincses városi könyvvásáron.
Rubik Ernő Kossuth- és állami díjas építészmérnök, feltaláló 80. születésnapja, illetve világhírű találmánya, a Rubik-kocka megalkotásának 50. évfordulója alkalmából egésznapos programsorozatot rendez szombaton a Liszt Intézet bukaresti központja.
Még egy hétig, november 26-ig lehet jelentkezni a zenészeknek, előadóknak A Dal 2025 műsorába. A nemzeti dalválasztó új évadába műfaji megkötések nélkül lehet pályázni új magyar dalokkal az adal.hu oldalon.
Közel kétszáz éves hagyomány tartja magát még mindig az Arad megyei Nagylakon. Az evangélikus templom tornyában minden negyedórában megfújják a kürtöt, az ősi módon jelezve a pontos időt. Néhány évtizednyi szünet vezették be ismét ezt a szokást.
Kétszer annyiba kerül a szilveszteri csomag, mint a karácsonyi a Prahova-völgyi és brassópojánai szállodákban és panziókban. A Pro Tv utánajárt, hogy mi az oka ezeknek az óriási áraknak és ennek az óriási árkülönbségnek.
A hangszerkészítéshez nem elég csak jó asztalosnak lenni, faragási, festési, hangtechnikusi tudás is szükséges – vallja Csibi István. A marosvásárhelyi hangszerkészítő mestersége rejtelmeit osztotta meg a Krónikával.
Új dallal jelentkezett a héten a gyergyószentmiklósi NÉKED zenekar, amelynek egy szintén friss szerzeménye a Legszebb Erdélyi Magyar Dal pályázaton is elnyerte a zsűri tetszését. Fodor László frontember a két zeneműről, a banda első egy évéről beszélt.
Országszerte vetítik a mozikban a Via Transilvanica történetéről szóló dokumentumfilmet, amelyben a 9 főszereplő határaikat feszegetve 25 nap alatt futja le az 1400 kilométeres távot.
Az idei év utolsó hagyományőrző alkotóműhelyének ad otthont pénteken a torockói Duna-ház, ahol a résztvevők a tervek szerint a jövő évben is megismerhetik és gyakorolhatják a torockói hímzés alapjait és fortélyait.
Elvitték csütörtökön este a közel 10 millió eurós főnyereményt a hatos lottón – közölte a Román Lottótársaság.
A Guinness Rekordok Könyvének bizottsága hivatalosan is elismerte Thurzó Zoltán rekorddöntését a fél perc alatt leggyorsabban leütött billentyűjátékot illetően, így a nagyváradi zongoraművész immár négyszeres világrekordernek mondhatja magát.
szóljon hozzá!