A ma hősei. A bánffyhunyadi és budapesti diákok közösen látogatták meg a magyar főváros nevezetességeit a Határtalanul! program keretében
Számos élménnyel és tapasztalattal lettek gazdagabbak az erdélyi és budapesti diákok, akik a Határtalanul! program keretében szervezett kirándulásokon vettek részt.
2019. április 07., 08:332019. április 07., 08:33
2019. április 07., 11:252019. április 07., 11:25
Egymás kulturális értékeivel ismerkedhettek meg a bánffyhunyadi Octavian Goga Elméleti Líceum kilencedik osztályos diákjai és a budapesti Kölcsey Ferenc Gimnázium tanulói a Határtalanul! program keretében szervezett kirándulásokon – számolt be a Krónika megkeresésére Okos-Rigó Hajnal, a Kolozs megyei tanintézet aligazgatója. Elmondta, a magyar állam támogatásával megvalósuló tanulmányi utak során mind a tanárok, mind a diákok tapasztalatot cserélnek egymással.
– részletezte a pedagógus.
Kifejtette, a Kölcsey-gimnáziummal már ötödik éve ápolják a partneriskolai kapcsolatot, ez idő alatt számos barátság köttetett. Az aligazgató szerint idén gyorsan egymásra hangolódott a két osztály, nagy számban vettek részt a közös programokon.
Rostás Gabriella Csilla, a bánffyhunyadi kilencedikesek osztályfőnöke a március elején szervezett budapesti kirándulásról és az anyaországi diákok fogadásáról beszélt lapunknak. Kifejtette, az erdélyi gyerekek bogozással készített színes karkötőket és házi csokoládét vittek diáktársaiknak, akik személyre szóló ajándékokkal viszonozták a kedvességet; a budapesti tanárok pedig kalotaszegi varrottast és kalotaszentkirályi csipkebogyólekvárt kaptak. Az ajándékozás után kezdetét vehette a városnézés: a négynapos kirándulás során a diákok meglátogatták többek között a bazilikát, a füvészkeretet, állatkertet, Kossuth teret, a Várkert-bazárt, a budai várnegyedet, és 3D-s filmnézés is szerepelt a programban.
A magyarországi diákok egyébként épp csütörtökön utaztak haza, őket kalotaszentkirályi vendégházakban szállásolták el, ahol megismerkedhettek Kalotaszeg néprajzával, hagyományaival. Az osztályfőnök kifejtette, a bánffyhunyadi osztályba nyolc helyről ingáznak a diákok, ezért mindegyik települést egy-egy tanuló képviselte, aki ismertette a térség történetét. A gyerekek továbbá a Tordai-hasadéknál bővíthették ökológiai ismereteiket, a sóbányában csónakázhattak, Kolozsváron pedig a nevezetességeket, emlékhelyeket látogatták meg. A diákcsoportok közösen kirándultak a Fehér megyei Torockóra, ahol betekintést nyertek a helyi hagyományok, népviselet és a népi kézművesség történetébe, sőt a Székelykőről is megcsodálhatták az Europa Nostra díjas települést.
Dicséretes, hogy a hegymászás után a magyarországi diákoknak még volt energiájuk kalotaszegi néptáncot tanulni. A programzáró esten szervezett táncházban népviseletbe öltözött tanulók mutatták be az erdélyi hagyományokat, népi értékeket.
Az értékek tudatosítása határtalanul
A Határtalanul! program célja a magyar–magyar kapcsolatok építése, személyes kapcsolatok kialakítása, elmélyítése. Keretében magyarországi iskolák tanulói az állam támogatásával osztálykiránduláson vesznek részt a szomszédos országok magyarlakta területein, és az anyaországi diákok is meglátogathatják magyarországi társaikat. Az Emberi Erőforrás Fejlesztési Operatív Programból (EFOP) finanszírozott kezdeményezés keretében négynapos ingyenes tanulmányutakon vehetnek részt a diákok. A program az értékek tudatosítását is szolgálja, egyúttal lehetőséget ad arra, hogy a tanulók közös történelmünket és a Kárpát-medence gyönyörű természeti kincseit megismerve elmélyíthessék tudásukat. A magyar kormány 2010 óta biztosítja ezt a lehetőséget, azóta 300 ezer anyaországi diák látogatott el a határon túlra.
Romániai szórványból, a bánsági Végvárról vándorolt ki 30 évvel ezelőtt Ausztráliába Bartha Gyöngyi, aki a melbourne-i magyar közösség szervezője. Az óceániai országban élő óvónő a Krónikának arról mesélt, hogyan élik meg magyarságukat a diaszpórában.
Az idő felmelegedésével országszerte egyre több problémát jelentenek a kullancsok. Kiss Melinda marosvásárhelyi bőr- és nemigyógyász a Krónikának arról beszélt, mi a teendő kullancscsípés esetén, mikor kell orvoshoz fordulni.
Az útkarbantartók a sűrű havazás miatt egyelőre leállították a Transzfogarasi út hótalanítását, de a hatóságok biztosították a közvéleményt arról, hogy a hónap végéig megnyitják az utat a forgalomnak.
Könnyed, egészséges, egyszerre csípős és édes Hawaii tradicionális étele, a Huli-huli.
Magyar és román nyelvű vezetett sétákkal, gyerektevékenységekkel, lovagi sátorral és középkori játékokkal, színházi és zenei műsorral, a gróf Bánffy Katalinról szóló portréfilmmel és beszélgetéssel várják a látogatókat a bonchidai Bánffy-kastélyban.
Több ezer magyar egyetemista gyűlt össze szerdán reggel a kincses város Főterén, ahol kezdetét vette a Kolozsvári Magyar Diákszövetség (KMDSZ) által 30. alkalommal rendezett diáknapok.
A 2026–27-es tanévtől kezdőden egy állatokról szóló választható tantárgyat vezethetnek be a romániai iskolákban, amelyben arra tanítanák a gyerekeket, hogy felelősen, empátiával és tisztelettel viszonyuljanak a környezetükben élő házi- és vadállatokhoz.
Jubileumi kiadásához érkezik a szerdán rajtoló KMDSZ-diáknapok. A kincses városban tanuló magyar egyetemisták várva várt ünnepébe idén is több ezer diák és szervező kapcsolódik be.
A tűzoltói hivatás kihívásairól és szépségeiről, a leggyakoribb tűzesetek okairól, a balesetek megelőzéséről beszélgettünk Kacsó Istvánnal, a közel 150 éves hagyományokra visszatekintő Nyárászeredai Önkéntes Tűzoltó Egyesület elnökével.
Partiumi és erdélyi lemezbemutató koncertre indul idén májusban a Sárik Péter Trió. A Jazzkívánságműsor 3 című lemezen ismert világslágerek jazzes feldolgozásai hallhatók a Sárik Péter Trió és Szőke Nikoletta előadásában.
szóljon hozzá!