Összpontosítás. Többek között íjászatra is lehetőséget nyújtanak a Yuppi táborokban
Fotó: yuppicamp.ro
A beteg gyerekek felfedezhetik a saját magukban elraktározott erőt, bátorságot, kitartást a 2011 óta szervezendő Yuppi táborokban. László Zsuzsa, a Yuppi Tábormozgalom Egyesület társalapítója, elnöke az elmúlt tíz év tapasztalatairól, sikertörténetekről, idei és hosszú távú tervekről beszélt a Krónikának.
2021. február 13., 20:532021. február 13., 20:53
– A Yuppi Tábormozgalom Egyesület 2011-ben jött létre az onkológiai vagy autoimmun betegséggel küzdő gyerekek és kamaszok táboroztatására. Miként fogalmazódott meg a tábor szervezésének ötlete?
– Az ötlet az egyesület alapítóinak személyes tapasztalataiból származott. Mindketten önkénteskedtünk a magyarországi Bátor táborban, ahol szintén beteg gyerekeknek szerveznek élményterápiás programokat. Megtapasztaltuk, hogy résztvevőként és önkéntesként is egyaránt jó érzés ott lenni a táborban. Hiszen ezek olyan események, amelyek erőt adnak a hétköznapokhoz, és hozzásegítenek ahhoz, hogy a beteg gyerekek felfedezzék a saját magukban elraktározott erőket, bátorságot, kitartást. És akkor arra gondoltunk, milyen jó volna, ha itt, Romániában is lenne ilyen lehetőség.
– Tíz év alatt mivé nőtte ki magát a tábor? Bővültek a programok, növekedett a résztvevők száma?
– 2011-ben egy közel harmincfős, cukorbeteg kamaszoknak szóló táborral kezdtük, és ehhez képest most négy táborunk van, nemcsak diabéteszes gyerekeknek, hanem rákbeteg és más autoimmun betegséggel élő kicsiknek is. Ugyanakkor már nemcsak a kamasz korosztállyal foglalkozunk, hanem a négy tábor keretében már a 7–18 éves korosztállyal. A résztvevők száma is növekedett az évek során: a legutóbbi, még a járvány előtti nyáron szervezett táborban körülbelül 150-en voltak jelen.
Ugyanakkor a pandémia pozitív dolgokat is hozott, ennek köszönhetően sikerült online programokat, online táborokat kidolgozni. Ez azért fontos számunkra, mert annak ellenére, hogy kényszer volt, felismertük, ez óriási lehetőség is egyben. Így eljuthatunk olyan gyerekekhez is, akik más típusú betegséggel rendelkeznek, viszont az otthon biztonságában részt vehetnek a különböző tevékenységeken. Például az asztmás vagy szívbeteg gyerekek, illetve kerekesszékben ülők. Az online tábor résztvevői között volt olyan gyerek, aki kórházból jelentkezett be, de Németországból vagy a Moldvai Köztársaságból is bekapcsolódtak a programokba. Ilyen értelemben lehetőség nyílt a „határok nélküli” részvételre.
Az élményterápiás programok célja, hogy elsősorban a betegség korlátait tudják átlépni a résztvevők
Fotó: Facebook/Yuppi Camp
– A Yuppi tábor egyik célja lelkileg és fizikailag biztonságos környezetet teremteni a táborozók számára. Hogyan valósul meg ez a gyakorlatban?
– Az élményterápiában igyekszünk olyan foglalkozásokat biztosítani, amelyek révén a gyerekek felfedezhetnek új dolgokat saját magukon, és átléphetik saját határaikat.
– Az elmúlt tíz évre visszatekintve nagyon sok sikertörténetet tudnék mesélni. Például volt egy Csilla nevű táborozónk, akit a tábor idején alig tudtunk meggyőzni, hogy esténként gitározzon társainak. Néhány év múlva pedig már részt vett egy helyi tehetségkutatón, bátorságot gyűjtött ahhoz, hogy kiálljon a színpadra. Egy másik táborozónknak, Botinak a kötélpályán való mászás volt a kedvenc programja, és felnőttként visszatért önkénteskedni a táborba, ahol ugyanazt az élményt adta vissza a krónikus beteg gyereknek, amelyben neki volt része néhány éve. De olyan résztvevőnk is volt, aki a tábori élményein felbuzdulva saját maga szervezett a városában egy kis jótékonysági rendezvényt, hogy a hozzá hasonló krónikus beteg gyerekeknek biztosítson lehetőséget táborozásra.
– A költségvetésünk teljességében támogatásokból áll össze, körülbelül negyede pályázatokból, háromnegyede pedig magánszemélyek vagy cégek támogatása. Nagyon örülünk, hogy tíz év alatt sok támogatót magunk mellett tudhatunk, mert sok kicsi sokra megy alapon sikerült eddig túlélni, ami nem kis dolog Romániában.
Fotó: yuppicamp.ro
– Idén folyamatosan ünneplünk, a járvány miatt elsősorban online térben. Az első meglepetés egy Yuppi-stílusú téli gyermektorna lesz február 18-án a Facebook-oldalunkon. A továbbiakban is készülünk meglepetésekkel szülőknek, táborozóknak, önkénteseknek egyaránt, és természetesen a nagyközönségnek is. Ugyanakkor
Bízunk benne, hogy a pandémia azért megengedi, hogy valamilyen formában a táborhelyen is találkozhassunk.
– Nagyon szeretnénk egy saját táborhelyet, a jelenlegit ugyanis béreljük. A táborterületet egy nagy tóval képzeljük el az evezéshez, valamint egy vagány kalandparkkal. Szeretnénk év közben folyamatosan segítséget nyújtani a krónikus beteg gyerekeknek, tavaszi, nyári és őszi tábort szervezni. Jelenleg képesek vagyunk a diabéteszes, rákbeteg és bizonyos autoimmun betegségben szenvedő gyerekeket fogadni a tárborban. Ez azt jelenti, hogy számukra megfelelő egészségügyi ellátást tudunk biztosítani önkéntes orvosokkal és nővérekkel. Reméljük, hogy a betegségek palettáját bővíthetjük, és biztosíthatunk majd ellátást hemofíliás, asztmás vagy különböző veseelégtelenségben szenvedő gyerekeknek is.
Fotó: Facebook/Yuppi Camp
Az idő felmelegedésével országszerte egyre több problémát jelentenek a kullancsok. Kiss Melinda marosvásárhelyi bőr- és nemigyógyász a Krónikának arról beszélt, mi a teendő kullancscsípés esetén, mikor kell orvoshoz fordulni.
Az útkarbantartók a sűrű havazás miatt egyelőre leállították a Transzfogarasi út hótalanítását, de a hatóságok biztosították a közvéleményt arról, hogy a hónap végéig megnyitják az utat a forgalomnak.
Könnyed, egészséges, egyszerre csípős és édes Hawaii tradicionális étele, a Huli-huli.
Magyar és román nyelvű vezetett sétákkal, gyerektevékenységekkel, lovagi sátorral és középkori játékokkal, színházi és zenei műsorral, a gróf Bánffy Katalinról szóló portréfilmmel és beszélgetéssel várják a látogatókat a bonchidai Bánffy-kastélyban.
Több ezer magyar egyetemista gyűlt össze szerdán reggel a kincses város Főterén, ahol kezdetét vette a Kolozsvári Magyar Diákszövetség (KMDSZ) által 30. alkalommal rendezett diáknapok.
A 2026–27-es tanévtől kezdőden egy állatokról szóló választható tantárgyat vezethetnek be a romániai iskolákban, amelyben arra tanítanák a gyerekeket, hogy felelősen, empátiával és tisztelettel viszonyuljanak a környezetükben élő házi- és vadállatokhoz.
Jubileumi kiadásához érkezik a szerdán rajtoló KMDSZ-diáknapok. A kincses városban tanuló magyar egyetemisták várva várt ünnepébe idén is több ezer diák és szervező kapcsolódik be.
A tűzoltói hivatás kihívásairól és szépségeiről, a leggyakoribb tűzesetek okairól, a balesetek megelőzéséről beszélgettünk Kacsó Istvánnal, a közel 150 éves hagyományokra visszatekintő Nyárászeredai Önkéntes Tűzoltó Egyesület elnökével.
Partiumi és erdélyi lemezbemutató koncertre indul idén májusban a Sárik Péter Trió. A Jazzkívánságműsor 3 című lemezen ismert világslágerek jazzes feldolgozásai hallhatók a Sárik Péter Trió és Szőke Nikoletta előadásában.
Az ír adatvédelmi hatóság 530 millió eurós bírságot szabott ki a TikTokra arra hivatkozva, hogy európai felhasználók adatait továbbította Kínába és ezzel megsértette a személyes adatok védelméről szóló uniós rendeletet.
szóljon hozzá!