Fotó: Bede Laura
A kincses városból induló Hungarikum Kavalkád koncertsorozat célja a nagyvilágban élő magyar közösségeket meglátogatni – fogalmazott Maneszes Márton énekes. A főszervező a szeptember 4-ei előadásnak is otthont adó BT Arénában ismertette csütörtöki sajtótájékoztatóján az egyedülálló kezdeményezést.
2020. március 05., 15:472020. március 05., 15:47
2020. március 05., 15:502020. március 05., 15:50
Ennek keretében három olyan műfajt állítanak színpadra, amelyek önmagukban hungarikumnak számítanak, és meghatározzák a magyar kultúrát: a 100 Tagú Cigányzenekar, a magyar nóta és a magyar operett. A rendezvény a magyar nóta és operettkultúra tradíciójának folytatására és a legismertebb darabok bemutatására vállalkozik egy minden eddiginél magával ragadóbb műsorban erdélyi, magyarországi és külföldi helyszíneken. A 100 Tagú Cigányzenekarral közösen fellép Vigh Ibolya, a Kolozsvári Magyar Opera magánénekese, Buta Árpád marosvásárhelyi előadóművész és Maneszes Márton magánénekes – részletezték a szervezők.
Beke Farkas Nándor, a 100 Tagú Cigányzenekar elnöke, menedzsere emlékeztetett, hogy ez a három hungarikum még nem volt egyszerre a színpadon. Kifejtette, külön-külön is elismerésre méltóak, de együtt erős és színes a megjelenésük. „Nagy szeretettel jövünk Kolozsvárra, kétszer felléptünk már itt a magyar napokon. Ezek kiemelkedő eseményként szerepelnek a zenekar életében, és a szívemben is, mert nagyon szeretem Erdélyt” – fogalmazott a zenekarvezető. Hozzátette, a helyszínegyeztetések még zajlanak, de a koncertsorozat következő állomása valószínűleg Magyarország lesz. Ezt követően külföldön is bemutatnák az előadást, amely azt az üzenetet képviseli, hogy „a magyar nemzet él, és értéket képvisel a kultúrában.”
Fotó: Bede Laura
Vigh Ibolya arról beszélt, hogy a magyar nóta olyan hungarikum, amelyről nem szeretné, ha kihalna, ezért akarnak minél több és minél szebb dalokat megismertetni a közönséggel. „Az operett és magyar nóta műfajából is olyan csemegéket válogattunk össze, amiért érdemes meghallgatni a műsort, velünk együtt énekelni” – részletezte az énekesnő.
Buta Árpád örömét fejezte ki azzal kapcsolatban, hogy részese lehet a hungarikumok felvirágoztatásának. „Örvendek, hogy újból profi szintre próbáljuk emelni ezt a sokszor megvetett műfajt. Az egyik nagy élmény, amelyre a magyar hallgatókat, magyarnóta- és operettkedvelőket hívjuk: hogy együtt énekeljünk” – hívta fel a figyelmet az előadóművész.
Az „együtt” szó elhangzása után nem véletlenül Ingber Enikő, a Mazi Egyesület elnöke beszélt. Rámutatott, a „mazi” görög szó, jelentése „együtt”. A Hungarikum Kavalkád létrejötte szorosan összefügg egy olyan kolozsvári történettel, amely közösségünk számos tagját megmozgatta az elmúlt két évben. A Mazi Egyesület 2018-ban jött létre a Légy 1 a 100000-ből! kampány hatására, egy fiatal kolozsvári nő, Fekete-Ingber Gizella leukémia elleni küzdelmének segítésére. „Együtt a közösség csodákra képes. A rendezvény egyik célja, hogy minél több emberben tudatosuljon: képesek vagyunk szeretet nyújtani, erősek vagyunk, és ha összefogunk, minden lehetséges” – hangsúlyozta Ingber Enikő, Gizella testvére. A Hungarikum Kavalkád a nehéz helyzetben lévő emberek megsegítése érdekében partnerséget kötött a Mazi Egyesülettel, a jegyeladásokból származó bevétel 5 százalékát a szervezetnek adományozzák.
Az érdeklődők mától kezdődően válthatnak belépőt a www.bilete.ro oldalon, a jegyárak 75 lej és 249 lej között változnak. Utóbbi a VIP-zónába biztosít belépést, ahol a kétfelvonásos műsor szünetében vacsorát fogyaszthatnak. Ugyanakkor a diákok és nyugdíjasok kedvezményes áron vásárolhatnak jegyet.
Könnyed, egészséges, egyszerre csípős és édes Hawaii tradicionális étele, a Huli-huli.
Magyar és román nyelvű vezetett sétákkal, gyerektevékenységekkel, lovagi sátorral és középkori játékokkal, színházi és zenei műsorral, a gróf Bánffy Katalinról szóló portréfilmmel és beszélgetéssel várják a látogatókat a bonchidai Bánffy-kastélyban.
Izgatottan készülnek a szervezők az év egyik legkülönlegesebb szabadtéri eseményére: május 24-én immár hatodik alkalommal rendezik meg a Run to the Hills futófesztivált Krasznán.
Több ezer magyar egyetemista gyűlt össze szerdán reggel a kincses város Főterén, ahol kezdetét vette a Kolozsvári Magyar Diákszövetség (KMDSZ) által 30. alkalommal rendezett diáknapok.
A 2026–27-es tanévtől kezdőden egy állatokról szóló választható tantárgyat vezethetnek be a romániai iskolákban, amelyben arra tanítanák a gyerekeket, hogy felelősen, empátiával és tisztelettel viszonyuljanak a környezetükben élő házi- és vadállatokhoz.
Jubileumi kiadásához érkezik a szerdán rajtoló KMDSZ-diáknapok. A kincses városban tanuló magyar egyetemisták várva várt ünnepébe idén is több ezer diák és szervező kapcsolódik be.
A tűzoltói hivatás kihívásairól és szépségeiről, a leggyakoribb tűzesetek okairól, a balesetek megelőzéséről beszélgettünk Kacsó Istvánnal, a közel 150 éves hagyományokra visszatekintő Nyárászeredai Önkéntes Tűzoltó Egyesület elnökével.
Partiumi és erdélyi lemezbemutató koncertre indul idén májusban a Sárik Péter Trió. A Jazzkívánságműsor 3 című lemezen ismert világslágerek jazzes feldolgozásai hallhatók a Sárik Péter Trió és Szőke Nikoletta előadásában.
Az ír adatvédelmi hatóság 530 millió eurós bírságot szabott ki a TikTokra arra hivatkozva, hogy európai felhasználók adatait továbbította Kínába és ezzel megsértette a személyes adatok védelméről szóló uniós rendeletet.
A Partiumban, Szilágyságban, Kalotaszegen folytatja a Kárpát-medencében tavaly ősszel útjára indított kezdeményezését a Vándormozi, a Nem Csak Egy Nap A Világ nevű eseményen egész nap szinte szünet nélkül forog majd a mozigép.
szóljon hozzá!