Hagyományos magyar mintákkal rajzol tojásokat Tordán Józsa Emese Rozália tanítónő
Fotó: Makkay József
Hagyományos magyar motívumokkal díszíti, méhviasszal rajzolja a tojásokat Tordán Józsa Emese Rozália tanítónő, Józsa István Lajos unitárius lelkész felesége.
2022. április 15., 17:562022. április 15., 17:56
A tordai unitárius papi lakon jártunkkor megkértük a ház asszonyát, hogy élőben mutassa be a tojásírás folyamatát, amelyre az elmúlt közel harminc esztendőben sok lányt és asszonyt megtanított,
A konyhában előkerül a kesice, azaz méhviasz-íróka, egy edényben felmelegíti a viaszt, a művelethez gyertyát gyújt. A friss tojás két végén tűvel apró lyukat fúr, és kifújja a tojásfehérjét és sárgáját.
Amikor minden készen áll, elkezdődik a különböző vonalak felrajzolása a tojás héjára. A vékony falú tojást hozzáértően forgatja, a viaszvonalak lassan körbeérnek, és kész is a megrajzolt tojás, amelyet a következő lépésben festékbe márt.
Fotó: Makkay József
A művelet könnyűnek tűnik, de nyilván sok hozzáértés és tapasztalat kell hozzá. A kezdők könnyen összeroppantják a finom héjú tojást, az oktató ezért azt ajánlja, hogy az elején főtt tojással próbálkozzanak.
Amikor kialakul a kellő rutin és magabiztosság, a kifújt tojás írása is sikeres lesz. Sokan később is főtt tojásra írnak, mert nagy a keletje a fiúk körében – otthon meg lehet enni –, míg a kifújt tojásokat díszként aggatják fel.
Minden kézműves terméknek megvan a sajátos varázsa, szépsége. Soha nem lehet összehasonlítani azzal, amit ipari termékként az üzletben vásárolunk” – magyarázza vendéglátónk.
A kolozsvári születésű papné Sepsiszentgyörgyön, a Míves Házban sajátította el a tojásírás fortélyait, amit később sok hívének adott át örömmel és szeretettel. Ezekre az alkalmakra kiváló keretet biztosítottak a nőszövetségi találkozók.
Fotó: Makkay József
Az elmúlt két évben a közös húsvéti készülődést Tordán is derékba törte a koronavírus-járvány, idén viszont újra együtt várják a feltámadás ünnepét a nőszövetség tagjai, ezenkívül a papnét hívják az aranyosszéki falvakba is, hogy mutassa be a tojásírás fortélyait.
„Tordán nagyon aktív a nőszövetség. Minden hívó szóra szívesen jönnek, legyen az gyűlés, varrás vagy húsvét előtti tojásírás. Írtunk és festettünk kifújt tojást télen is, az ökumenikus imahétre készülődve, hogy a gyülekezetben szolgáló lelkipásztorokat megajándékozhassuk” – sorjázza közös foglalkozásaikat Józsa Emese Rozália.
Pályi Gyula modenai professzor, az Olasz Nemzeti Tudományos Akadémia tagja a torinói tepel kutatásának újdonságairól számolt be – írta a Vatican News magyar nyelvű honlapja.
Az Olasz Posta (Poste Italiane) bejelentette, hogy több száz, a pápának címzett levél érkezik a fiumicinói válogatóközpontba. Megválasztása óta folyamatos ez az arány.
A szentjánosbogarak populációi világszerte jelentős csökkenést mutatnak, és Erdély, mint Európa egyik természeti sokszínűségben gazdag régiója, szintén érintett ebben a globális trendben – hívta fel a figyelmet László Zoltán biológus.
Egyre több helyen bukkan fel a Bulgáriában megszökött állítólagos fekete párduc: Székelyföldtől a Partiumig szinte nincs olyan közintézmény, állami hivatal, magánvállalat vagy közület, amelyik ne posztolt volna a vadállatot ábrázoló mémet.
Vizuálisan lenyűgöző, az életről és változásról szóló, mélyen szimbolikus történetet mutat be Kolozsváron a Cirque du Soleil. A világhírű kanadai utazócirkusz jövő év áprilisában érkezik a kincses városba OVO című produkciójának újragondolt változatával.
Utcazene-fesztivált tartanak július 11. és 13. között Szatmárnémetiben. A partiumi város egyik legnépszerűbb kulturális eseménye nemcsak zenei csemegékkel, hanem látványos utcai produkciókkal és pezsgő fesztiválhangulattal várja a közönséget.
Vannak olyan táborok, ahol az ember már az első pillanattól otthon érzi magát – akár először érkezik, akár visszatérőként lép be a kapun. A kalotaszentkirályi alkotótábor is ilyen hely: barátságok szövődnek, közös élmények és alkotások születnek.
Varga Csaba már a 2-es táborban – újságolta hétfőn a Facebook-oldalán a Hazajáró, amely nyomon követi a nagyváradi hegymászó legújabb expedícióját, amelynek célja a világ második legmagasabb csúcsa, a K2 meghódítása.
Idén nyáron nem kell messzire utazni ahhoz, hogy a gyermekek felfedezzék a történelmi Magyarország csodáit – elég, ha bekapcsolják a Csukás Meserádiót, és elindulnak egy varázslatos utazásra István bácsival, Terkával, Vakkanccsal és a Csoda Meseládikával.
Nemzetközi kutatás keretében vizsgálták, hogy a biológiai sokféleség szempontjából milyen lehetőségeket rejtenek többek között a romániai falvak, valamint azt is, hogy a környező táj hogyan befolyásolja a biológiai sokféleség mintázatait.
szóljon hozzá!