Hagyományőrzés családias légkörben

•  Fotó: A szerző felvétele

Fotó: A szerző felvétele

Szombat este zárultak a szatmárnémeti Aranykapu Kulturális Egyesület által szervezett hagyományőrző nyílt napok a református gimnázium udvarán. A szervezők által családiasra tervezett rendezvény beváltotta a hozzá fűzött reményeket, miközben a felnőttek érdekes előadásokat hallgathattak az udvaron felhúzott jurtában, addig a kisebbek kézműves-foglalkozásokon vettek részt, vagy csak a sátor környékén játszadoztak önfeledten.

2010. július 19., 09:392010. július 19., 09:39

A beszélgetésekkel egybekötött előadások sorozatát csütörtökön Gödri Réka bemutatója nyitotta, aki kipróbált környezetkímélő háztartási praktikáit osztotta meg a jelenlevőkkel. Pénteken a debreceni Seres Szilvia és a szatmárnémeti Fazakas Tímea beszélt az otthon szülés élményéről, amelybe a jelen lévő anyukák is aktívan bekapcsolódtak saját szüléstörténeteikkel. Majd a szintén debreceni Félegyházi Erika a magyar népmesék Waldorf-iskolákban alkalmazott értelmezési módszereiről mesélte el tapasztalatait.

A szombati nap folyamán a szellemi műhelyben az önfenntartó közösség, az ökofalvak és a hagyományos magyar paraszti kultúrának a meghonosítását célzó kísérletek kerültek terítékre. Ezenkívül a hagyományos népi orvoslással és a természetes gyógymódokkal ismerkedhettek a már szép számmal összegyűlt résztvevők, akik nagyanyáink konyhájába is bekukkanthattak. A hallgatóság az előadások után megkóstolhatta a hagyományos szatmári ételeket, ugyanis a sárközi nőszövetség bográcsossal és helyi fánkspecialitásokkal kedveskedett a nyílt napok vendégeinek.

Az előadásokkal párhuzamosan a kisebbek a fafaragással, a nemezeléssel, a gyöngyfűzéssel, valamint az agyagedény- és szappankészítés fortélyaival ismerkedhettek meg elismert kézműves mesterek segítségével. Az utolsó napon bemutatóval egybekötött kirakodóvásárra is sor került a helyszínen, így a szőtteseket, nemeztakarókat, égetett kerámiákat és kézimunkákat haza is vihették a látogatók. Nezezon Enikő, az egyesület elnöke pozitívan értékelt az első alkalommal megszervezett nyílt napok után.

Az elnök szerint sokan érdeklődtek a rendezvény iránt, a részt vevő családok visszajártak, és minden alkalommal újabb barátokat, ismerősöket hoztak el magukkal. A szervezők nem terveztek tömegrendezvényt, ezért mindvégig családias maradt a hangulat, ugyanakkor  Nezezon szerint elérték céljukat: a négy nap alatt sikerült megmutatni a szatmáriaknak, hogy mivel foglalkozik az egyesület, melyek azok a hagyományos értékek, amelyekben hisznek és megőrzésüket fontosnak tartják.

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. április 23., szerda

Nyílnak a bazsarózsák a mezőzáhi rezervátumban, fesztiválra várják a vadvirágok szerelmeseit

Virágba borult hétvégén a mezőzáhi bazsarózsa-rezervátum. A Maros megyei vadvirágos védett terület közösségi oldalán közölte, az időjárás miatt a korábbi éveknél valamivel később nyíltak ki az első virágok, így idén húsvéttól várják a látogatókat.

Nyílnak a bazsarózsák a mezőzáhi rezervátumban, fesztiválra várják a vadvirágok szerelmeseit
2025. április 23., szerda

Hazalátogatott húsvétra egy magyarfenesi gólya, nem kértek belőle

Húsvétra hazalátogatott gyermekkora családi fészkébe az egyik magyarfenesi gólya, de nem volt része szívélyes fogadtatásban. A fészket épp birtokló magányos gólya nem engedte leszállni, sőt utána is csípett a hegyes, éles csőrével.

Hazalátogatott húsvétra egy magyarfenesi gólya, nem kértek belőle
2025. április 23., szerda

Meghozta a pápás filmek iránti étvágyat Ferenc pápa halála: tarol a streamingszolgáltatóknál a Konklávé és A két pápa

Ferenc pápa halála után 283 százalékkal nőtt a Konklávé című film megtekintéseinek száma a fizetős streaming platformokon – jelentette kedden a Variety című szaklap.

Meghozta a pápás filmek iránti étvágyat Ferenc pápa halála: tarol a streamingszolgáltatóknál a Konklávé és A két pápa
2025. április 20., vasárnap

Medve sétált a hegyvidéki turistaparadicsomban

A katasztrófavédelmi felügyelőség a mobiltelefonos RO-Alert rendszerrel hívta fel a figyelmet, hogy a településre két egymást követő napon „ellátogatott” a medve.

Medve sétált a hegyvidéki turistaparadicsomban
2025. április 19., szombat

Meghiúsult Varga Csaba csúcstámadása, a vásárhelyi Csomor Lászlóval együtt vissza kellett fordulniuk

Meghiúsult Varga Csaba nagyváradi hegymászó csúcstámadása a hatalmas hó miatt – közölte a Hazajáró.

Meghiúsult Varga Csaba csúcstámadása, a vásárhelyi Csomor Lászlóval együtt vissza kellett fordulniuk
2025. április 19., szombat

Csak óvatosan az eszem-iszommal – Húsvéti egészségügyi ajánlások

Az Országos Közegészségügyi Intézet (INSP) képviselői ajánlásokat fogalmaztak meg a húsvéti ünnepre készülő lakosságnak.

Csak óvatosan az eszem-iszommal – Húsvéti egészségügyi ajánlások
2025. április 18., péntek

Új lemezét mutatja be Kolozsváron Tamás Gábor énekes

Lemezbemutató koncertet tart a Kolozsvári Magyar Operában Tamás Gábor énekes április 28-án, hétfőn 19 órától.

Új lemezét mutatja be Kolozsváron Tamás Gábor énekes
2025. április 18., péntek

Ízek a világ körül: új-zélandi báránycsülök

Húsvétkor a hagyományos bárányhúsos ételek mellett különleges ínyencségekkel is megörvendeztethetjük a családot és az ismerősöket az ünnepi asztalnál. Ehhez nyújtunk most segítséget.

Ízek a világ körül: új-zélandi báránycsülök
2025. április 17., csütörtök

Gázai harcokban megsebesült kilencéves fiút ábrázoló kép lett az Év Fotója

Szamar Abú Elouf palesztin fotográfus gázai harcokban megsebesült, kilencéves fiút ábrázoló fényképe nyerte idén a World Press Photo legjobb sajtófotónak járó Év Fotója díját.

Gázai harcokban megsebesült kilencéves fiút ábrázoló kép lett az Év Fotója
2025. április 16., szerda

Tojásíró maratonra várják az érdeklődőket Háromszéken

Húsvéti tojásíró maratont szervez a sepsiszentgyörgyi Guzsalyas Alapítvány. A Székely Nemzeti Múzeum szomszédságában található Míves Házban április 18-án, nagypénteken szervezendő 17 órás tojásíró éjszakára minden érdeklődőt szeretettel várnak.

Tojásíró maratonra várják az érdeklődőket Háromszéken