A biztonságot és teljességet jelentő létforma megszűnésével megrendül a gyermek világról alkotott képe és elveszíti addigi biztonságérzetét
Fotó: Pixabay.com
Szülőként felelősségünk teljes tudatában hozzuk meg a válással kapcsolatos döntést, vállalva annak egész életünkre kiterjedő következményeit. De vajon mit kezd egy gyermek az addigi teljes család felbomlásával? Deme Ilona pszichológussal a válás során a gyerekekben lejátszódó folyamatokról, a bennük keletkező lehetséges következményekről, a gyermekfelügyelet megosztásáról és az őszinte kommunikáció fontosságáról beszélgettünk.
2021. június 14., 19:302021. június 14., 19:30
2021. június 14., 20:072021. június 14., 20:07
Átlagosan nem több mint 8-9 évet tartanak Romániában a válással végződő házasságok egy nemrég készített felmérés szerint. A viszonylag rövid időtartamú közös élet előnye, hogy utána még marad idő újat kezdeni – jó esetben – valamelyest érettebben és több önismerettel. A tönkrement házasságnak számos magyarázata lehet, amint azt már egy korábbi cikkünkben körül is jártuk. Arról azonban még nem esett szó, hogyan érinti a felnőttek által meghozott döntés a történet legsérülékenyebb szereplőit: a gyerekeket.
Egy családi mikroközösség felbomlása minden érintettre hatással van, a gyerekek addigi életét azonban gyökeresen megváltoztatja. A biztonságot és teljességet jelentő létforma megszűnésével – amelyet a gyerekek addig egyedüliként ismertek – kicsúszik a talaj a lábuk alól, megrendül a világról alkotott képük és elveszítik addigi biztonságérzetüket.
– osztotta meg lapunkkal Deme Ilona pszichológus.
A pszichológus elmondása szerint a gyermekekben egyik leggyakrabban lejátszódó folyamat, hogy magukat okolják szüleik válásáért. A párok életében előforduló viták és nézeteltérések miatt – amelyek akár a gyereknevelési kérdésekre is kiterjedhetnek – önmagukat és saját viselkedésüket hibáztatják. Ilyenkor rendszerint szorongást és bűntudatot éreznek, esetleg fantáziálnak vagy kísérletet tesznek a békítésre. Érdemes tehát arról biztosítani őket, hogy a válás nem miattuk történik, ez kizárólag a szülők döntése és a kettejük kapcsolatáról szól.
„A válás körüli csatározások, az elhúzódó válás és a lojalitáskonfliktusok hatnak a legkedvezőtlenebbül rájuk, és általában hosszú távon is éreztetik hatásukat: gyakori a depresszió, az önsértő viselkedés, a teljesítmény romlása, a szorongás, felnőttkorban pedig problémák jelentkezhetnek a kötődési kapcsolatokban, súlyos esetben pszichés megbetegedéseket, zavarokat is okozhatnak” – tette hozzá.
Ideális esetben persze azt kellene tapasztalniuk, hogy a különköltözés után sem múlik el a szeretet.
A válás miatt előfordulhat, hogy túl korán elveszítik gyermekkorukat. Felelősséget éreznek saját szüleikért, úgy érzik, nekik kell vigasztalniuk vagy gondoskodniuk róluk, késztetést érezhetnek akár a két felnőtt közti konfliktust elsimítására is. A pszichológus szerint ennek hosszú távon nagyon súlyos következményei lehetnek: a kudarcra ítélt kísérlet csalódást, bűntudatot, szorongást okozhat a gyermekben, de akár azt is eredményezheti, hogy elkezd nem a saját korának megfelelően viselkedni, nem a saját életét élni. Külső szemmel ez akár érettségnek is tűnhet, a személyiségfejlődésre azonban nagyon rombolóan hat.
A gyermekfelügyelet megosztását illetően különböznek a vélemények, a pszichológus szerint azonban
– ideális esetben a lakás, ami addig is az otthona volt, ám ez nem mindig megvalósítható.
A legkézenfekvőbb, ha a gyerek saját igényeit figyelembe véve szabadon mozoghat a két otthona közt, anélkül, hogy valamelyik szülő „szabotálná” a közlekedést.
Az egyre gyakoribbá váló, megosztott gyermeknevelési tendencia előnye, hogy a gyermek mindkét szülővel azonos mennyiségű időt tölt, így a szülők egyenlően veszik ki részüket a gyereknevelésből. Hátránya főként logisztikai jellegű, hiszen a szülőknek nem mindig könnyű egyeztetni a programot, illetve nem mindig alkalmas az éppen soron levő szülőnek az időpont, esetleg a gyerek nem vágyik a soron következő szülőhöz való átköltözésre – vázolta a helyzetet Deme Ilona.
Tapasztalata szerint a gyermek számára az a legmegterhelőbb, ha naponta váltakozik a szülői felügyelet. „Ilyen esetben tulajdonképpen folyamatosan úton van egyik szülőtől a másikig és nem alakul ki a biztonságérzete, megéli az otthon nyújtotta stabilitás hiányát” – magyarázta.
Deme Ilona: A válás, még ha békésen történik is, megviseli a gyermekeket. Biztosítani kell őket, hogy mindez nem miattuk történik
Fotó: Makkai Bence
Arra reflektálva, hogyan érinti a gyerekeket a válás a különböző életkorokban, a pszichológus elmondta, nagyban függ attól, hogy mennyire sikerül békés úton megoldani a szétválást, illetve hogy a szülők ez idő alatt mennyire nyíltan és őszintén kommunikálnak.
– a válás kapcsán felmerülő konkrét változások megbeszélése, a pszichológus szerint elengedhetetlen. Nagyobb korban értelemszerűen jobban megértik, hogy egy kapcsolatban vannak feloldhatatlan konfliktusok, ám azt is mérlegelni kell, mennyire avatják be és mennyire terhelik gondjaikkal gyermeküket.
„Szülőként mindenképp el kell kerülni, hogy a gyereket válás után egyfajta barátnak, lelki társnak tekintsük, akinek rendszeresen kiöntjük a lelkünket, megosztjuk vele az aggodalmainkat, vágyainkat, szorongásainkat, a másik szülővel kapcsolatos csalódásunkat, bánatunkat. Ezt megérteni és ebben érdemben segíteni úgyis egy felnőtt tud, barát, szakember, felnőtt családtag” – hívta fel a figyelmet.
Gyakran találkozhatunk azzal az érvvel is, hogy a szülők a nem működő vagy látszatkapcsolat ellenére együtt maradnak, míg felnő a gyermek. A pszichológus azonban ezt semmiképp nem javasolja, hiszen a konfliktusok, a rossz párkapcsolati minta, vagy akár a családon belüli bántalmazás szintén negatívan hathat a gyermek fejlődésére és későbbi párkapcsolataira. Nem beszélve arról, hogy érzékeny receptoraikkal a gyermekek pontosan érzik és látják a szülők közt fennálló dinamikát, így az sem szerencsés, ha egy konfliktusokkal teli kapcsolat jelenti számukra később a párkapcsolati mintát.
– fejtette ki Deme Ilona.
A gyermek egészséges fejlődésében nem csak a válás körüli és az azt követő időszak meghatározó, hanem a teljes családban töltött megelőző periódus is. Eszerint több tényező függvénye, hogyan tudja integrálni a gyermek a válás tapasztalatát.
mint ahogy a családként töltött idő, annak minősége, az akkor kialakult biztonságérzet és a családon belüli kommunikáció, értékrend is számít.
Deme Ilona szerint nem lehet elégszer hangsúlyozni a nyílt, őszinte, valamint a gyermek érettségének megfelelő közlésmód jelentőségét. Kiemelte ugyanakkor, hogy mennyire fontos, hogy a szülők egymásról tiszteletteljesen beszéljenek, az esetleges harmadik féllel kapcsolatos negatív érzésekkel (pl. szidalmazás vagy minősítgetés formájában) ne terheljék a gyermeket, a pikáns részleteket pedig ne tálalják ki. „A túl sok részlet, a gyermeki mivoltának nem megfelelő információk nagyon megterhelőek számára, és amint említettem, lojalitáskonfliktust okoznak” – tette hozzá.
Rubik Ernő Kossuth- és állami díjas építészmérnök, feltaláló 80. születésnapja, illetve világhírű találmánya, a Rubik-kocka megalkotásának 50. évfordulója alkalmából egésznapos programsorozatot rendez szombaton a Liszt Intézet bukaresti központja.
Még egy hétig, november 26-ig lehet jelentkezni a zenészeknek, előadóknak A Dal 2025 műsorába. A nemzeti dalválasztó új évadába műfaji megkötések nélkül lehet pályázni új magyar dalokkal az adal.hu oldalon.
Közel kétszáz éves hagyomány tartja magát még mindig az Arad megyei Nagylakon. Az evangélikus templom tornyában minden negyedórában megfújják a kürtöt, az ősi módon jelezve a pontos időt. Néhány évtizednyi szünet vezették be ismét ezt a szokást.
Kétszer annyiba kerül a szilveszteri csomag, mint a karácsonyi a Prahova-völgyi és brassópojánai szállodákban és panziókban. A Pro Tv utánajárt, hogy mi az oka ezeknek az óriási áraknak és ennek az óriási árkülönbségnek.
A hangszerkészítéshez nem elég csak jó asztalosnak lenni, faragási, festési, hangtechnikusi tudás is szükséges – vallja Csibi István. A marosvásárhelyi hangszerkészítő mestersége rejtelmeit osztotta meg a Krónikával.
Új dallal jelentkezett a héten a gyergyószentmiklósi NÉKED zenekar, amelynek egy szintén friss szerzeménye a Legszebb Erdélyi Magyar Dal pályázaton is elnyerte a zsűri tetszését. Fodor László frontember a két zeneműről, a banda első egy évéről beszélt.
Országszerte vetítik a mozikban a Via Transilvanica történetéről szóló dokumentumfilmet, amelyben a 9 főszereplő határaikat feszegetve 25 nap alatt futja le az 1400 kilométeres távot.
Az idei év utolsó hagyományőrző alkotóműhelyének ad otthont pénteken a torockói Duna-ház, ahol a résztvevők a tervek szerint a jövő évben is megismerhetik és gyakorolhatják a torockói hímzés alapjait és fortélyait.
Elvitték csütörtökön este a közel 10 millió eurós főnyereményt a hatos lottón – közölte a Román Lottótársaság.
A Guinness Rekordok Könyvének bizottsága hivatalosan is elismerte Thurzó Zoltán rekorddöntését a fél perc alatt leggyorsabban leütött billentyűjátékot illetően, így a nagyváradi zongoraművész immár négyszeres világrekordernek mondhatja magát.
szóljon hozzá!