A marosvásárhelyi Bíró László (jobbról az első) is tagja volt annak a csapatnak, amely Romániát képviselte a mészáros-világbajnokságon
Fotó: Măcelari de Elită
A világ legjobb mészárosaival mérkőzött meg március végén Bíró László. A marosvásárhelyi hentes tagja volt annak a csapatnak, amely Romániát képviselte a Párizsban szervezett mészáros-világbajnokságon. Bíró László a francia fővárosban szervezett megmérettetésről, az ott szerzett tapasztalatokról, a mészáros szakma kihívásairól beszélt a Krónikának.
2025. április 08., 08:002025. április 08., 08:00
A francia fővárosban mérkőzött meg a világ legjobb mészárosaival Bíró László. A marosvásárhelyi hentes tagja volt annak az Elit Mészárosok nevű csapatnak, amely Romániát képviselte a Párizsban március 30–31. között rendezett világbajnokságon. A szakácsként dolgozó Bíró László a Krónikának elmondta, hatalmas élmény volt számára részt venni ezen a világversenyen, és büszkeséggel tölti el, hogy a szakma legjobbjaival mérhette össze tudását.
„Azt is láthattuk, hogy teljesen más a kultúrája a mészáros mesterségnek itthon, mint Nyugaton. Nálunk a hentesáru még mindig nagyrészt szalámit, parizert és kolbászt jelent, míg a fejlettebb országokban előállítanak olyan termékeket is, amelyek mondhatni művészetszámba mennek” – számolt be lapunknak a vásárhelyi mészáros.
Bíró László felidézte, tavaly májusban az ország több városában szervezett selejtezőt követően a Petry húskereskedés alkalmazottjaként, egyedüli magyarként jutott be a világversenyen Romániát képviselő hattagú csapatba. A versenyre havonta 2-3 napot készültek Kolozsváron a verseny követelményrendszere alapján. A párizsi világbajnokságon 13 ország vett részt, a romániai csapatnak többek között Ausztrália, Új-Zéland, Brazília, az Egyesült Államok, Írország, Anglia, Olaszország, Németország, Csehország legjobbjaival kellett megmérkőznie.
Bíró László szerint a versenyek abból a szempontból is jelentősek, hogy megismertetik a mészáros mesterség szépségeit a fiatal korosztállyal
Fotó: Bíró László Archívuma
A több mint harmincéves tapasztalattal rendelkező marosvásárhelyi mészáros elmondta, a versenyzőknek 3,5 óra állt a rendelkezésükre, hogy fél növendékből, fél sertésből, egy egész juhból és négy csirkéből mesterszinten olyan félkész termékeket állítsanak össze, amelyek kiállíthatóak. „Látvány szempontjából szabadon dönthettünk, hogy mit készítünk, a zsűrit és a közönséget is lenyűgözte például a juhszegyből felépített gályahajónk, valamint a marhalábszárból készített hattyúnk. Az alkotásoknak számos kritériumnak kellett megfelelniük, az egész kiállítóasztalunk egy történetet kellett hogy elmeséljen szavak nélkül” – mesélte a marosvásárhelyi hentes.
Az ítészek a kreativitáson kívül pontozták továbbá a tisztaságot, a csapatkohéziót, a munkavédelmi szabályok betartását, valamint arra is figyelniük kellett, hogy a zero waste (nulla hulladék) jegyében minden alapanyagot felhasználjanak, ugyanis ez része volt a kritériumrendszernek.
Bíró László elmondta, noha a romániai csapat nem szerzett érmet a világversenyen, az élményeken túl számos tapasztalattal gazdagodtak, és ha a jövőben lehetősége lenne rá, részt venne hasonló megmérettetéseken. „Egy hentes életében nem mindennap adódik az a lehetőség − főleg Kelet-Európában nem −, hogy világversenyen vegyen részt, és a szakma legjobbjaival találkozzon. Noha több mint harmincéves tapasztalattal rendelkezem a munka mezején, dolgoztam itthon és külföldön is, a világbajnokságon látottak megerősítettek abban, hogy mindig van mit tanulnom, van hova fejlődnöm. Ez egyfajta kihívás is számomra, ugyanis fontosnak tartom, hogy a rohamosan fejlődő világgal tudjon az ember lépést tartani, és valami újat létrehozni” – fejtette ki Bíró László.
A versenyzőknek 3,5 óra állt rendelkezésükre, hogy növendék-, juh-, sertés- és csirkehúsból elkészítsék termékeiket
Fotó: Măcelari de Elită
A vásárhelyi hentes arról is beszélt, hogy milyen nehézségekkel néz szembe napjainkban a mészáros mesterség Erdélyben. Rámutatott, a szakma a munkafolyamatok szerint különbözteti meg a böllért, mészárost vagy a hentest. „A böllér levágja az állatot, a csontozó mészáros a már levágott állatot dolgozza fel, a hentes pedig késztermékeket, szalámit, kolbászt állít elő. Napjainkban egyre divatosabbá válik az úgynevezett üzleti mészáros szakirány is. Az ő feladata, hogy a megrendelő, ügyfél elképzelései alapján hozzon létre egy terméket. Utóbbiról szólnak a versenyek is, már-már művészetnek számít egy-egy termék, amit a hentesek elkészítenek” – magyarázta Bíró László.
Arra a kérdésünkre, hogy mennyire vonzó a szakma a fiatalok körében, a vásárhelyi szakember elmondta, sajnos az utóbbi években nagyon kevesen választják ezt a szakmát, és azok is, akik a mészáros mesterség mellett döntenek, legtöbb esetben külföldön keresik a boldogulást. Rámutatott, ennek oka nemcsak a magasabb bérezésben keresendő, hanem maga a szakma nagyobb megbecsülésnek örvend a nyugati országokban, mint itthon.
„Talán mi voltunk az utolsó generációk egyike, amelynek tagjai az élelmiszeripari képzés keretében mészárosnak tanulhattak, az elmúlt húsz évben teljesen megszűnt az ez irányú képzés. Míg más országokban az oktatási rendszerben megtalálható a mészárosképzés, nálunk a fiataloknak egyetlen lehetőségük elsajátítani a mesterséget, ha elszerződnek egy céghez, és ott betanítják őket” – fejtette ki Bíró László.
A marosvásárhelyi hentes azt is elmondta, míg korábban a háztáji gazdaságokban is szükség volt a mészáros tudására, mára ez is jelentősen megváltozott. „A falusi ember rendszeresen tartott állatokat, amelyeket levágott és feldolgozott, napjainkban azonban egyre kevesebben foglalkoznak állattartással, így az ünnepek előtti disznó- vagy bárányvágás hagyománya is eltűnőben van nagyon sok településen. Ennek oka nemcsak az állattartásra és -feldolgozásra vonatkozó szigorú uniós szabályozásban rejlik, hanem az új világ más irányba sodorta ezt a tradíciót is” – mondta a vásárhelyi hentes. Rámutatott, a versenyeknek vagy a különféle, a mészáros mesterséghez kapcsolódó rendezvényeknek azért is jelentős a szerepe, mert bemutatják a szakma szépségeit, megismertetik a fiatal generációval a hagyományokat, és így nem évül el az a tudás, ami még néhány évtizede is meghatározta az ember mindennapjait.
Sokan részesítik előnyben a Székelyföldön is a házi húskészítményeket, ezért fontos, hogy a fiatalok elsajátítsák az egyre inkább háttérbe szoruló mészáros mesterséget.
A közösségi médiában terjedt el egy klip, amely szerint sokak számára csak álomnak beillő összegű havi jövedelemről számol be egy Romániában dolgozó indiai futár.
A balesetek megelőzése érdekében a nyári időszakban román rendőrök is részt vesznek a magyar közutak közlekedésrendészeti ellenőrzésében – közölte az Országos Rendőr-főkapitányság Kommunikációs Szolgálata szerdán a Police.hu oldalon.
Karszalagok kiváltva, applikáció letöltve, busz- és vonatjegyek megvásárolva – szerdán kezdetét vette az Electric Castle. A július 21-ig, vasárnapig tartó fesztivál idei kiadása is az elektronikus zene legismertebb előadóit hozza el Bonchidára.
Hét napon át, július 20−26. között hét Beszterce-Naszód megyei településre látogat el az Ifjúsági Karaván, amelyet néhány évnyi szünet után idén ismét megszervez a besztercei MADISZ – mondta a Kolozsvári Rádiónak Zoltán-Sipos Tímea, a szervezet elnöke.
Fapados repülőjárattal utazott hétfő este Nicușor Dan államfő Milánóba a lányával, az egyik utas által a repülőgépről közzétett képek tanúsága szerint. Az elnök sajtóhírek szerint várhatóan szerdán tér vissza az országba.
Pályi Gyula modenai professzor, az Olasz Nemzeti Tudományos Akadémia tagja a torinói lepel kutatásának újdonságairól számolt be – írta a Vatican News magyar nyelvű honlapja.
Az Olasz Posta (Poste Italiane) bejelentette, hogy több száz, a pápának címzett levél érkezik a fiumicinói válogatóközpontba. Megválasztása óta folyamatos ez az arány.
A szentjánosbogarak populációi világszerte jelentős csökkenést mutatnak, és Erdély, mint Európa egyik természeti sokszínűségben gazdag régiója, szintén érintett ebben a globális trendben – hívta fel a figyelmet László Zoltán biológus.
Egyre több helyen bukkan fel a Bulgáriában megszökött állítólagos fekete párduc: Székelyföldtől a Partiumig szinte nincs olyan közintézmény, állami hivatal, magánvállalat vagy közület, amelyik ne posztolt volna a vadállatot ábrázoló mémet.
Vizuálisan lenyűgöző, az életről és változásról szóló, mélyen szimbolikus történetet mutat be Kolozsváron a Cirque du Soleil. A világhírű kanadai utazócirkusz jövő év áprilisában érkezik a kincses városba OVO című produkciójának újragondolt változatával.
szóljon hozzá!