A komposztálás az egyik legnépszerűbb foglalkozásuk
Fotó: Facebook/ Nekünk ZÖLD
A hulladékmentes, fenntartható életmódot népszerűsíti a Nekünk ZÖLD! kolozsvári kezdeményezés. A Erdélyi Magyar Közművelődési Egyesület Ifjúsági Szervezete projektjének foglalkozásai a nagyvárosban élő fiatal korosztály számára mutatnak irányt a környezettudatos életmódot illetően – mondta el a Krónikának Tamás Csilla ötletgazda.
2022. március 14., 08:162022. március 14., 08:16
Nagyvárosi környezetben élők számára nyújt segítséget a környezettudatos, hulladékmentes életmód kialakításához a Nekünk ZÖLD! kezdeményezés. Az Erdélyi Magyar Közművelődési Egyesület Ifjúsági Szervezetének (EMKISZ)kolozsvári foglalkozásain olyan praktikákat, ötleteket ismerhetnek meg az érdeklődők, amelyekkel többet tehetünk környezetünk megóvásáért – mondta el a lapunknak Tamás Csilla, az EMKISZ elnöke, a projekt egyik ötletgazdája. Hozzátette, meglátásuk szerint a környezetvédelem, a fenntartható életmód problémáját egyre inkább sajátjának érzi a fiatal korosztály, ezért is illeszkednek a Nekünk ZÖLD! kezdeményezés programjai az ifjúsági szervezet profiljába.
A projekt alapötlete 2018-ban született, az alapító csapat tagjai Pásztor Ágnes, Tamás Csilla azóta is felelnek a programokért, illetve később Gergely Noémi és Takács Júlia is bekapcsolódott az akcióba. Az ötletgazda elmondta, a koronavírus-járvány idején kevés programot szerveztek, nem tartottak eseményeket virtuális térben, ugyanis
„Épp az a lényege a programjainknak, hogy ha például komposztálni akarunk, a résztvevők a gyakorlatban megnézik, kipróbálják mekkorára kell szabdalni a fadarabokat, vagy megfigyelik hogyan kell összerakni a komposztládát, és miként kell beletenni a kukacokat. Amikor természetes alapanyagú kencéket, illatszereket, tisztítószereket készítünk, akkor is azt tartjuk szem előtt, hogy mindenki kipróbálhassa, megtapasztalhassa, aztán haza is vihesse azt, amit elkészített” – hangsúlyozta Tamás Csilla.
Az ötletgazda kifejtette, elsősorban a nagyvárosban élő fiatalok számára szerveznek programokat. Meggyőződésük, hogy teljesen másképp kell gondolkozni a környezetvédelemmel kapcsolatban egy nagyvárosban, mint akár egy kisebb településen vagy falun. Nagyvárosban más módon jutnak hozzá az emberek az alapanyagokhoz, mint vidéken, ezenkívül kevesebb lehetőségük van a komposztálásra, újrahasznosításra.
Fotó: Facebook/ Nekünk ZÖLD
„A legelső műhelyünk a városi komposztálásról szólt, melyet többször is megismételtünk. Nagy népszerűségnek örvendett, mert sokakat érdekelt, mit lehet tenni ahhoz, hogy az a rengeteg hulladék, ami termelődik, ne a kukában landoljon. A természetes tisztítószerek, kozmetikumok témája is népszerű, mert sok embert érdekel, hogy tudnak gyerekbarát módon mosni, milyen eszközöket használhatnak, hogy a lehető legkevesebb vegyszer kerüljön a bőrükre” – fejtette ki az ötletgazda. Kitért arra is, hogy
Ezenkívül néha gyerekek és idősebbek is részt vesznek a foglalkozásokon. Ennek egyik oka, hogy a gyerek vagy unoka az iskolából olyan igényekkel megy haza, hogy kevesebb műanyagba csomagolt alapanyagot vegyenek, esetleg komposztáljanak. Ezenkívül szerveznek az újrahasznosításhoz kapcsolódó műhelyeket is, ilyen volt például karácsony előtt fenyőfadíszek készítése kidobásra ítélt anyagokból. „Ez megint egy olyan téma, ami az idősebb korosztályt is érdekli, mert sokaknak van olyan emlékük, hogy gyerekkorukban csináltak hasonló díszeket a szüleikkel, és inkább nosztalgiázni tértek be” – jegyezte meg az ötletgazda.
Tamás Csilla kifejtette, nagy hibának tartja, hogy létezik egyfajta nyomás a környezettudatos életmóddal kapcsolatban, hogy mindent azonnal tökéletesen kell csinálnunk. A városi környezetben élők számára sok esetben kivitelezhetetlen, hogy ne használjanak műanyagot, illetve ez olyan szintű erőfeszítést igényel, ami nem biztos, hogy szükséges és célravezető.
A zöld projekt keretében házi készítésű tisztítószereket állítanak elő a foglalkozások résztvevői
Fotó: Facebook/ Nekünk ZÖLD
„Persze nem azt mondom, hogy nincs olyan személy, aki ezt nem tudja megcsinálni, azonban
– hívta fel a figyelmet az EMKISZ elnöke. Hozzátette, a Nekünk ZÖLD! projekt üzenete az, hogy nem az a fontos, hogy minden tökéletesen legyen komposztálva, vagy hogy többé ne használjunk bolti tusfürdőt vagy szappant. Azt szeretnék népszerűsíteni, hogy találjunk olyan utakat és módokat, amelyekkel csökkenteni tudjuk az általunk termelt hulladékmennyiséget.
Idén nyáron nem kell messzire utazni ahhoz, hogy a gyermekek felfedezzék a történelmi Magyarország csodáit – elég, ha bekapcsolják a Csukás Meserádiót, és elindulnak egy varázslatos utazásra István bácsival, Terkával, Vakkanccsal és a Csoda Meseládikával.
Nemzetközi kutatás keretében vizsgálták, hogy a biológiai sokféleség szempontjából milyen lehetőségeket rejtenek többek között a romániai falvak, valamint azt is, hogy a környező táj hogyan befolyásolja a biológiai sokféleség mintázatait.
A nyári táborozás akkor válik igazán felhőtlen élménnyé, ha biztonságos körülmények között zajlik. A belügyminisztérium néhány hasznos tanácsot fogalmazott meg a szülőknek arra az esetre, ha gyermekük táborba indul.
Megannyi sportcipő jutott el az elmúlt évtizedben az anyaországból határon túli gyermekotthonokba az Egy Vérből Vagyunk Alapítvány jótékonysági futásainak köszönhetően. Gui Angéla szerint azonban ennél sokkal fontosabb, hogy célokat és élményt is vittek.
A nyári hőségben az autók utastere könnyedén szaunává válhat , ami komoly biztonsági kockázatot is jelent, ugyanis ha a belső hőmérséklet meghaladja a 35 Celsius-fokot, annak hatása a sofőrre olyan, mintha 0,05 százalékos véralkoholszinttel vezetne.
Már több, mint egymillióan látták a Hogyan tudnék élni nélküled? című filmet a magyarországi és a határon túli mozikban – újságolták pénteken a film Facebook-oldalán.
Varga Csaba megérkezett a K2 alaptáborába – jelentették be pénteken a Hazajáró Facebook-oldalán.
A székely népviselet napját tartják pénteken, az Ezer Székely Leány Napját megelőző napon: ezen a napon több székelyföldi intézmény, cég dolgozói népviseletben érkeztek. A közösségi médiában számos fotót láthatunk népviseletben pózoló alkalmazottakról.
Egy néhány hónapos borjú csatlakozott a szabadon élő bölénycsordához a Vânători–Neamț Natúrparkban, nagy örömet okozva a természetvédelmi terület munkatársainak, akik figyelemmel kísérik a visszatelepített állatok mindennapjait.
Megnyitotta kapuit a VIBE fesztivál. A július 6-ág, vasárnapig tartó rendezvény koncertekkel, tudásfórummal, divatsarokkal, sportprogramokkal és hajnalig tartó bulikkal várja az érdeklődőket Marosszentgyörgyre.
szóljon hozzá!