Kifogások nélkül. Keresztes Zsolt nem versenyzett senkivel, csak saját magát és korlátait akarta legyőzni - Fotó: Jakab Attila
Erősebb hittel és újabb kihívásokra felkészülten tért haza a miskolci Spartan Race akadályfutó versenyről Keresztes Zsolt. A bélafalvi fiatalember a megmérettetés nehézségeiről, a motivációjáról és terveiről beszélt a Krónikának.
2018. október 27., 09:172018. október 27., 09:17
2018. október 28., 16:582018. október 28., 16:58
Az emberek szociális érzékenységét szeretné finomítani, fejleszteni a bélafalvi (Kovászna megye) Keresztes Zsolt, aki nemrég tért haza a miskolci Spartan Race versenyről.
A magyarországi megmérettetés Spartan Sprint nevű futamában állt rajthoz. „A verseny egyik alapszabálya, hogy nincs konkrétan megszabva, mekkora távot kell megtenni, és hány akadályt kell leküzdeni. Az én kategóriámban ötnél több kilométer és húsznál több akadály volt, ez a végére 8,6 kilométer lett 22 akadállyal” – mondta el lapunknak Keresztes Zsolt, aki épp a lábamputációja előtt ismerkedett meg az akadályfutással, valamint néhány olyan személlyel, akik ösztönözték a versenyben való részvételre. Többek között egy szlovák férfival, aki teljesen elvesztette egyik lábát, és már 16 versenyen mérettetett meg. Egy amerikai férfi is motiválta, aki lábak nélkül indult az egyik legnehezebb futamon, ahol több mint 20 kilométeren keresztül több mint 30 akadályt kellett leküzdeni – lábak és mankók nélkül csinálta végig, a földön kúszva.
– részletezte Kercsó, aki augusztus elején már részt vett Brassóban egy hasonló jellegű megmérettetésen. A 600 méteres szintkülönbség miatt akkor négy órát vett igénybe a futam, ezért a miskolci versenynek úgy vágott neki, hogy mindenképpen három órán belül szeretné teljesíteni. „Továbbá a brassói versenyen nem sikerült az egyensúlygyakorlat és a dárdadobás sem. A Spartan Race-en a háromórás célkitűzést 2 óra 43 percre sikerült lefaragni, viszont ez a két gyakorlat ezúttal sem jött össze. Az egyensúlygyakorlat az amputációból adódóan szinte lehetetlen, a dárda pedig szerencsén múlik” – magyarázta Keresztes Zsolt. Hozzátette, az, hogy egy lábon, két mankóval 2078. lett a célba érkező 2741 versenyző közül, megerősíti a hitét önmagában, és előre lendíti a következő kihívások felé. Örömmel mesélte: jelenleg arra vár, hogy egy osztrák cég elküldje Bukarestbe a személyre szabott Genium X3 robotlábat, amelyet több mint ezer ember adományából sikerült kifizetni.
Keresztes Zsolt szerint ezzel a protézissel sokkal jobban tud majd érvényesülni a mindennapokban, illetve további akadályfutó versenyeken szeretne részt venni. „Nem fogok versenyezni senkivel, mert nincsen fogyatékoskategória, tehát én a kétlábúakkal állok rajthoz. A kitűzött célokat szeretném elérni, nagyot álmodok ebben a sportágban” – hangsúlyozta a háromszéki fiatalember.
Romániai szórványból, a bánsági Végvárról vándorolt ki 30 évvel ezelőtt Ausztráliába Bartha Gyöngyi, aki a melbourne-i magyar közösség szervezője. Az óceániai országban élő óvónő a Krónikának arról mesélt, hogyan élik meg magyarságukat a diaszpórában.
Az idő felmelegedésével országszerte egyre több problémát jelentenek a kullancsok. Kiss Melinda marosvásárhelyi bőr- és nemigyógyász a Krónikának arról beszélt, mi a teendő kullancscsípés esetén, mikor kell orvoshoz fordulni.
Az útkarbantartók a sűrű havazás miatt egyelőre leállították a Transzfogarasi út hótalanítását, de a hatóságok biztosították a közvéleményt arról, hogy a hónap végéig megnyitják az utat a forgalomnak.
Könnyed, egészséges, egyszerre csípős és édes Hawaii tradicionális étele, a Huli-huli.
Magyar és román nyelvű vezetett sétákkal, gyerektevékenységekkel, lovagi sátorral és középkori játékokkal, színházi és zenei műsorral, a gróf Bánffy Katalinról szóló portréfilmmel és beszélgetéssel várják a látogatókat a bonchidai Bánffy-kastélyban.
Több ezer magyar egyetemista gyűlt össze szerdán reggel a kincses város Főterén, ahol kezdetét vette a Kolozsvári Magyar Diákszövetség (KMDSZ) által 30. alkalommal rendezett diáknapok.
A 2026–27-es tanévtől kezdőden egy állatokról szóló választható tantárgyat vezethetnek be a romániai iskolákban, amelyben arra tanítanák a gyerekeket, hogy felelősen, empátiával és tisztelettel viszonyuljanak a környezetükben élő házi- és vadállatokhoz.
Jubileumi kiadásához érkezik a szerdán rajtoló KMDSZ-diáknapok. A kincses városban tanuló magyar egyetemisták várva várt ünnepébe idén is több ezer diák és szervező kapcsolódik be.
A tűzoltói hivatás kihívásairól és szépségeiről, a leggyakoribb tűzesetek okairól, a balesetek megelőzéséről beszélgettünk Kacsó Istvánnal, a közel 150 éves hagyományokra visszatekintő Nyárászeredai Önkéntes Tűzoltó Egyesület elnökével.
Partiumi és erdélyi lemezbemutató koncertre indul idén májusban a Sárik Péter Trió. A Jazzkívánságműsor 3 című lemezen ismert világslágerek jazzes feldolgozásai hallhatók a Sárik Péter Trió és Szőke Nikoletta előadásában.
szóljon hozzá!