Sóház, apiterápia: különleges egészségturisztikai szolgáltatások Bögözben

A Kincses porta még ma is őrzi százharminc éves  polgári ház egykori küllemét •  Fotó: Oláh Eszter

A Kincses porta még ma is őrzi százharminc éves polgári ház egykori küllemét

Fotó: Oláh Eszter

Elődeink évszázados tudását őrzi a Hargita megyei Bögöz településén található Kincses porta, amelyet sóház és a méhek által kibocsátott rezgést felhasználó apiterápiás helyiség tesz különlegesebbé a látogatók számára. A házról, a benne működő szolgáltatásokról Ilyés Emőke tulajdonos beszélt a Krónikának.

Oláh Eszter

2021. november 22., 08:292021. november 22., 08:29

Letűnt korok gondosan megőrzött kincseivel találkozhatnak azok, akik a Hargita megyei Bögöz településére látogatnak megszemlélni a százharminc éves Kincses portát, amelyet legújabb tulajdonosa, Ilyés Emőke különös gonddal és végtelen odaadással őrizget az utókor számára. A megannyi régiséget és kézműves terméket rejtő portán olyan egészségturisztikai szolgáltatások is igénybe vehetők, mint a sóház vagy az apiterápiás ház, azaz a méhek által kibocsátott rezgést hasznosító terápiás eljárás.

A százharminc éves ház az idők során többször is gazdát cserélt: kezdetben a Magyar Királyi Állami Vasutak tulajdonában állt, majd a helyi lelkész és felesége vette át, majd a jómódú gazdálkodó Veress család, míg végül a jelenlegi tulajdonosához, Ilyés Emőkéhez került.

A porta házigazdája, Ilyés Emőke vajkészítés közben •  Fotó: Oláh Eszter Galéria

A porta házigazdája, Ilyés Emőke vajkészítés közben

Fotó: Oláh Eszter

A gazdálkodásból élő Veress család annak idején a négyhektáros gyümölcsös mellett állatokat tartott, és az előállított termékeket nemcsak a környéken, de még Magyarországon is értékesítette. A tejcsarnokként, vajgyárként, papilakként és gazdasági portaként is működő épületegyüttest Ilyés Emőke két évvel ezelőtt azzal a céllal vásárolta meg a gazdacsalád örököseitől, hogy megőrizze annak autentikus formáját. „Nagyon ritka, hogy a falusi környezetben egy polgári porta megmaradjon. Már gyerekkoromban is elvarázsolt a ház, aminek az udvarán sokat játszottunk annak ellenére, hogy az ott lakó öregúr nem szerette” – idézte fel.

Megannyi kincset rejt az évszázados porta

Ottjártunkkor megtekinthettük a vajkészítés folyamatát, amelyet egy 91 éves bögözi asszony és a házigazda mutattak be a faluban táborozó fotós csapatnak és lapunknak. Az elkészült vajakat a hagyományokhoz híven bögözi gyöngyvirágos vajpecséttel jelölték meg, a pecséten gyakran a készítő család neve is fel volt tüntetve, hogy messzi vidéken is ismeretes legyen, honnan is származik az adott termék. A polgári épület felső része a jómódú családokhoz hasonlóan három helyiségből, a fogadószobából, a hálóból és a konyhából áll, a szokásosnál jóval magasabb beltérrel.

A fogadószoba is előző korok régiségeivel van tele •  Fotó: Oláh Eszter Galéria

A fogadószoba is előző korok régiségeivel van tele

Fotó: Oláh Eszter

Ragaszkodva az eredeti formájához, a házigazdának sikerült a hálószobát is megőriznie annak egykori bútorzatával.

A többi helyiségben idők során összegyűjtött régiségekkel találkozhatunk, hiszen a porta felszerelése folyamatosan bővül hajdanán használt eszközökkel. „Életet szerettem volna lehelni a helybe, ahol lépten-nyomon valamilyen kincset fedeztem fel, így adta magát az új elnevezés is, a Kincses porta” – osztotta meg a tulajdonos.

Elmondta, esetében a régiség-gyűjtés az iskolai évekig vezethető vissza, ugyanis egykori magyartanárnője jutalomrendszert talált ki a diákok számára a régiséggyűjtés megszerettetése érdekében. „A tanárnőnek erős kisugárzása volt, amellyel igyekezett megszerettetni velünk a régiségeket. Mondanom sem kell, színtízes voltam magyarból. Ahogy elkezdtem járni a padlásokat, és felkerestem nagymamám barátnőit, nagyon szép tárgyakra találtam. Emlékszem, az első leadott tárgy egy régi vajköpülő volt. Később aztán édesanyámmal a népviseleteket is gyűjteni kezdtük” – emlékezett vissza a kezdetekre.

A gazdasági épületben található sütőház ma is üzemel •  Fotó: Oláh Eszter Galéria

A gazdasági épületben található sütőház ma is üzemel

Fotó: Oláh Eszter

A gyűjtőszenvedély gyümölcseként ma Bögözben egy állandó népviseleti kiállítás tekinthető meg az idők során összegyűjtött, főként udvarhelyszéki hagyományos textíliákból.

Érdekességként elmondta, hogy az Udvarhelytől tíz kilométerre fekvő település öltözködéskultúrájára hatással volt a városi divat, a helyi népviseletet viszonylag hamar felváltotta a polgári viselet.

Kézműveseket összetartó közösségi tér

Bár kezdettől fogva tisztában volt azzal, hogy a befektetés anyagi szempontból nem a legjövedelmezőbb, és nem fog biztos megélhetési forrást biztosítani számára, mégis úgy döntött, hogy a porta köré építi jövőjét. Mint mondta, leginkább attól tartott, ha más kezébe kerül, a felújítás során az egész ház elveszíti régi varázsát. Az egykor gazdasági épületként működő építmény hátsó részében még mindig megtekinthető a sütőház, a valamikori tejcsarnok meg vajgyár, illetve az állatok élelmezésére használt helyiség, amelyek mára új funkciót kaptak.

Gyógynövények és kézműves termékek kiállítótere •  Fotó: Oláh Eszter Galéria

Gyógynövények és kézműves termékek kiállítótere

Fotó: Oláh Eszter

A tejcsarnok – ahol még mindig megtekinthetőek a korabeli vajpecsétek és a megmunkáláshoz szükséges eszközök – egy szövőszékkel és hímzőasztallal bővült, ezenkívül kézzel készült textíliák széles választéka is látható.

A mellette lévő termet egyfajta kézműves termékek boltjaként is említhetnénk, hiszen itt bemutatják a falu lakói által előállított ínyencségeket és népművészeti tárgyakat. Találunk itt gyógynövényből készült teakeverékeket, különleges fűszeres sókat, lekvárokat, szörpöket, de megvásárolhatók a szőttes szőnyegek és a különböző hímzett tárgyak is.

„A portára jellemző jó hangulat szerencsére megmaradt. Számomra fontos, hogy a kézművességgel foglalkozó emberek itt tömörüljenek, és megmutassuk, milyen értékeket is őrzünk a környéken. A Kincses porta egyfajta közösségi térként is működik” – fogalmazott a porta tulajdonosa.

Az apiterápiás kuckóban nyolc méhcsalád lakik •  Fotó: Oláh Eszter Galéria

Az apiterápiás kuckóban nyolc méhcsalád lakik

Fotó: Oláh Eszter

Modern ötletek letűnt korokat idéző térben

Bár a megőrzött örökséget körbejárni önmagában is jó délutáni program, a házigazda azonban fontosnak látta olyan kiegészítő szolgáltatásokat is kínálni az oda látogatóknak, amelyek jól illeszkednek a környezethez, így sóházat és apiterápiás helyiséget is működtet. Utóbbi a méhek által kibocsátott biorezgést hasznosítja, ami nyugtató hatással van az idegrendszerre, csökkentve a stresszt, és gyorsítja a különböző betegségekből való felépülési folyamatot, a házigazda szerint akár az agyvérzés utáni rehabilitációban is segíthet. A Biobee méhészettel közösen megálmodott házikó – amelynek beépített ágyai alatt tavasztól őszig nyolc méhcsalád döngicsél – idén készült el, jövőre pedig várja a felfrissülni vágyó vendégeket.

Az egykori tyúkpajta ma sóházként üzemel •  Fotó: Oláh Eszter Galéria

Az egykori tyúkpajta ma sóházként üzemel

Fotó: Oláh Eszter

Hasonlóan terápiás hatással bír a tyúkpajtából átalakított sóház is, amelynek falaiba építve több mint 2500 kg parajdi só segíti a légzőszervek tisztulását.

Emellett a porta egész évben különböző tevékenységekkel várja az oda látogatókat. Többször szerveztek már kenyérsütést, szappankészítést, gyerekeknek tartott kézműves tevékenységeket, de tervezik a bérkemence-program elindítását is. A házigazdának állandó segítői is vannak, Geréb Enikő hímzéseivel és gyógynövényes készítményeivel, Bartos Ildikó pedig szőttes tárgyaival járul hozzá a kínálathoz.

Ötletekből az egyre bővülő Kincses portán nincs hiány, jelenleg egy egész iskolamúzeumra való anyag várja a csűrépületben, hogy a megfelelő térbe kerüljön, ahol majd az évszázados padokat, a katedrát és a didaktikai eszközöket a mai generáció gyermekei is kipróbálhatják. A szorgos léptekkel épülő-szépülő, megannyi kincset tartogató porta pedig jövő év tavaszától hivatalosan is nyitva áll a látogatók előtt.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. május 15., csütörtök

A jövő itt van: működésbe helyezték az első melegétel-automatát Kolozsváron

A kincses városi The Office irodaházzal szemben működésbe helyeztek a héten egy különleges, teljesen automatizált ételautomatát, amely nem csupán friss, főtt ételeket kínál, de egy robotkar segítségével másodpercek alatt ki is szolgálja azokat.

A jövő itt van: működésbe helyezték az első melegétel-automatát Kolozsváron
2025. május 13., kedd

A polihisztor Bolyait ismertetné meg a nagyközönséggel a Teleki Téka kiállítása

Időszakos kiállítás keretében mutatja be a 250 éve született Bolyai Farkas polihisztor tevékenységét a marosvásárhelyi Teleki-Bolyai Könyvtár és a Teleki Téka Alapítvány.

A polihisztor Bolyait ismertetné meg a nagyközönséggel a Teleki Téka kiállítása
2025. május 13., kedd

Edda, Lóci játszik, 4S Street a torockói Duna Napokon

Még a korábbiaknál is gazdagabb programkínálattal készül a Duna Médiaszolgáltató a 11. Duna Napokra, melyet május 30. és június 1. között rendeznek meg Torockón a nemzeti összetartozás napja alkalmából.

Edda, Lóci játszik, 4S Street a torockói Duna Napokon
2025. május 13., kedd

Családjával osztja meg a lottófőnyereményt a szerencsés nyertes

Felvette több mint 1,96 millió eurós nyereményét a vasárnapi hatoslottó-sorsolás telitalálatos szelvényének tulajdonosa – közölte kedden a Román Lottótársaság.

Családjával osztja meg a lottófőnyereményt a szerencsés nyertes
2025. május 13., kedd

Közel 50 éves hidegrekord dőlt meg a Bilea-tónál

A Bilea-tónál mínusz 6,3 Celsius-fokot mértek az elmúlt éjszaka a meteorológusok; ez az elmúlt 46 év május 12-ei dátumain mért értékek negatív rekordja.

Közel 50 éves hidegrekord dőlt meg a Bilea-tónál
2025. május 12., hétfő

Jókai-regény helyszínein vezet végig az EKE-teljesítménytúra, megtette a Krónika munkatársa is

Erdei ösvényeken, sziklás helyeken, hegyi patak mentén, kis települések mellett vezet végig az EKE Jókai Mór emlék- és teljesítménytúrájának útvonala, melynek 30 km-es szakaszát a nagy író születésének 200. évfordulója alkalmából mi is megtettük.

Jókai-regény helyszínein vezet végig az EKE-teljesítménytúra, megtette a Krónika munkatársa is
2025. május 10., szombat

Kullancsszezonban a védekezés elengedhetetlen – Kiss Melinda bőrgyógyász tanácsai kullancscsípés esetére

Az idő felmelegedésével országszerte egyre több problémát jelentenek a kullancsok. Kiss Melinda marosvásárhelyi bőr- és nemigyógyász a Krónikának arról beszélt, mi a teendő kullancscsípés esetén, mikor kell orvoshoz fordulni.

Kullancsszezonban a védekezés elengedhetetlen – Kiss Melinda bőrgyógyász tanácsai kullancscsípés esetére
2025. május 09., péntek

Újra havazott a Transzfogarasi úton, le kellett állítani a hó eltakarítását

Az útkarbantartók a sűrű havazás miatt egyelőre leállították a Transzfogarasi út hótalanítását, de a hatóságok biztosították a közvéleményt arról, hogy a hónap végéig megnyitják az utat a forgalomnak.

Újra havazott a Transzfogarasi úton, le kellett állítani a hó eltakarítását
2025. május 09., péntek

Ízek a világ körül: Huli-huli csirke

Könnyed, egészséges, egyszerre csípős és édes Hawaii tradicionális étele, a Huli-huli.

Ízek a világ körül: Huli-huli csirke
Ízek a világ körül: Huli-huli csirke
2025. május 09., péntek

Ízek a világ körül: Huli-huli csirke

2025. május 08., csütörtök

Nyílt napokat tartanak a bonchidai Bánffy-kastélyban

Magyar és román nyelvű vezetett sétákkal, gyerektevékenységekkel, lovagi sátorral és középkori játékokkal, színházi és zenei műsorral, a gróf Bánffy Katalinról szóló portréfilmmel és beszélgetéssel várják a látogatókat a bonchidai Bánffy-kastélyban.

Nyílt napokat tartanak a bonchidai Bánffy-kastélyban