Fotó: Ifj. Haáz Sándor
2008. július 02., 00:002008. július 02., 00:00
„Éppen idejében jöttél” – fogad a házigazda, majd hozzáteszi, útra készül, Olaszországba és Franciaországba, ahol a következő két hónap alatt jó pár fesztiválon vesz részt. Utcán zenél, így keresi meg a megélhetéshez szükséges pénzt. Olasz barátjával, Marco Colombóval – aki már öt éve él náluk Fotos-Martonosban – együtt járja Európa városait. Közös történetük úgy kezdődött, hogy Marco meg akart vásárolni egy regőssípot, majd úgy döntöttek, inkább közösen készítik el. Azóta együtt készítik a hangszereket, együtt muzsikálnak. Ferentz Jancsi több száz hangszert készített már, 1998-ban a szekszárdi Duna Menti Foklórfesztiválon 202 hangszert állított ki, eladta valamennyit. Azóta négyszáz–ötszáz fajtát is készített, de már nem is dokumentálja az újabb darabokat.
Hangszerek csontból, növényből
Tutora Ferentz Jancsi mindenféle népi hangszert elkészít, sőt saját találmányai is vannak, azoknak ő ad nevet. Így szólal meg a „tutora”, a „basszusteknő”, a „recefice”, a „gubóka”. A hangszerkészítő játszik a kezébe kerülő anyagokkal, igyekszik életet lehelni beléjük, hogy azok megszólaljanak. Fából, gyökerekből, mindenféle növényből, csontból, disznóbélből, hólyagból készülnek ezek a hangszerek. Van, amelyik tisztán szólal meg, van, amelyik nem, de azokat is félreteszi, hátha később sikerül tökéletesíteni. A csűrben ütős, pengetős, fúvós hangszerek sorakoznak. A mester benyúl egy dobozba, kivesz egy arasznyi ágas-bogas fadarabot és belefúj: vidáman rikoltoz a tenyere mögül a csodatevő tutora, amely bürökből, disznóbélből tíz perc alatt elkészül – ez Ferentz Jancsi védjegye. „A tiéd” – nyomja kezembe a hangszert, de azóta sem tudom megszólaltani. Sokan vannak ezzel így, a tutorás hangszereit dísztárgyakként vásárolják, hiszen azok jól mutatnak a polcon, a falon.
Háromkerekű Pakukkmadár és a többiek
A muzsikus legutóbbi produkciója, a „Kincsesláda” bábszínház és a szórakoztató zene egyvelege: a ládából kirepülnek a hangszerek, életre kel a Nagylábú Tyúkeszű, a Háromkerekű Pakukkmadár, Süppentő, a Lószőrszívű és Pocakos Kapitány. A történet kikerekedik, a „Kincsesláda” pedig bárhol megállja a helyét: a kézművesvásáron, zene- vagy színházfesztiválon is bemutatják. Tutora Ferentz Jánosnak nagy a családja: két asszonytól öt gyermeke született, és – ahogy kacsintva hozzáteszi, „a sok szerető”. Mint mondja, nem ritkán fogja el az aggodalom, ha eszébe jut, mennyi pénzre lenne szükségük, de azzal vigasztalja magát, hogy a sivatagban semmire sem menne tízezer euróval, ott többet érhet egy pohár víz. Nevetve meséli, ha kedvük kerekedik, családostól elmennek a tengerre egy árva fitying nélkül, hiszen csak kiáll muzsikálni, és már megvan mindenük.
„Barna”, „zöld”,„kék” album
Ferentz János büszkesége a tíz éve alakult Tutora együttes, amelyben magyar, román és olasz zenészek is muzsikálnak: többek között Cserei Csaba ütős, a dzsesszzene egyik éllovasa, Marco Colombo, aki tucatnyi hangszeren játszik, és tíz nyelven beszél, valamint Ferentz János fia, Péter. A Tutorának eddig három albuma jelent meg: a „barna”, a „zöld” és a „kék”, amelyeken népdalok, népi színezetű régizene és gyerekdalok csendülnek fel. A zenész szerint az együttes túl van az útkeresésen. Ferentz a Csíki Játékszín számára is szerzett zenét, a Hargita együttessel is muzsikált együtt. Mint mondja, bántja, hogy az emberi kapcsolatok sínylődnek, és hogy kiszolgáltatjuk magunkat egy tévének nevezett doboznak. Arról álmodik, hogy egyszer majd azok, akik a pénzcsináláshoz, és azok, akik a kultúrához értenek, leülnek együtt és közösen jó bulit csinálnak.
A nyári hőségben az autók utastere könnyedén szaunává válhat , ami komoly biztonsági kockázatot is jelent, ugyanis ha a belső hőmérséklet meghaladja a 35 Celsius-fokot, annak hatása a sofőrre olyan, mintha 0,05 százalékos véralkoholszinttel vezetne.
Már több, mint egymillióan látták a Hogyan tudnék élni nélküled? című filmet a magyarországi és a határon túli mozikban – újságolták pénteken a film Facebook-oldalán.
Varga Csaba megérkezett a K2 alaptáborába – jelentették be pénteken a Hazajáró Facebook-oldalán.
A székely népviselet napját tartják pénteken, az Ezer Székely Leány Napját megelőző napon: ezen a napon több székelyföldi intézmény, cég dolgozói népviseletben érkeztek. A közösségi médiában számos fotót láthatunk népviseletben pózoló alkalmazottakról.
Egy néhány hónapos borjú csatlakozott a szabadon élő bölénycsordához a Vânători–Neamț Natúrparkban, nagy örömet okozva a természetvédelmi terület munkatársainak, akik figyelemmel kísérik a visszatelepített állatok mindennapjait.
Megnyitotta kapuit a VIBE fesztivál. A július 6-ág, vasárnapig tartó rendezvény koncertekkel, tudásfórummal, divatsarokkal, sportprogramokkal és hajnalig tartó bulikkal várja az érdeklődőket Marosszentgyörgyre.
Virágzik a Radnai-havasokban az erdélyi havasszépe (Rhododendron kotschyi), a speciális viszonyok közt termő, védett növényt nem szabad leszedni.
A Drakula néven ismert Vlad Țepes havasalföldi fejedelem sírját vélhetően Nápoly városában, a Santa Maria la Nova templom őrzi – számolt be olasz és román kutatók feltételezéseiről az Il Mattino nápolyi napilap.
Nyáron ismét ingyenes szabadtéri filmvetítések várják az érdeklődőket a marosvásárhelyi Somostetőn. A péntek esténként szervezett program célja a függőségek veszélyeinek bemutatása és generációkat összekötő párbeszéd ösztönzése.
Balszerencsésen végződött egy brăilai férfi vízi szórakozása: a jet ski vízre bocsátásakor az autó és a vízi járművet szállító utánfutó is a Dunában landolt.