Fotó: Gábos Albin
A valamikori csíkszeredai rockzenei életről beszélgettek a jelenlévők a Csíki Székely Múzeum szervezte Múzeumi esték sorozat keretében.
2016. május 19., 15:042016. május 19., 15:04
Az érdeklődők között akadtak, akik valamikor aktív résztvevői voltak a hetvenes–nyolcvanas évek csíki rockzenei életének, és akik nosztalgiával és mosolyogva nézték egykori önmagukat a vetített kisfilmeken. A hétfő esti beszélgetésen elhangzott, 1965-től Nicolae Ceauşescu pártfőtitkárrá való kinevezésével új korszak kezdődött Romániában. Ennek eredményeképpen sok minden megváltozott.
A művelődési élet szempontjából két korszakról beszélhetünk: a hatvanas évek végétől a hetvenes évek közepéig a nyitás, bizonyos fajta liberalizálódás időszakát élhették meg az ország lakói. A hetvenes évektől a nyolcvanas évek végéig terjedő időszakra azonban a diktatúra fokozatos elmélyülése, a társadalmi élet ellehetetlenítése volt jellemző – mondta el Demeter Csanád történész, akinek nemrégiben jelent meg Kultúrkombinát című könyve, amelyben az 1968–1989 közötti, Hargita megyében szervezett szocialista ünnepélyeket és fesztiválokat térképezi fel.
Azt is kifejtette, 1968-ban a közigazgatási átszervezéssel a legtöbb megyében új, intézményesülő művelődési élet jött létre. Az új intézmények közül talán a legfontosabb szerepe volt a megyei művelődési bizottságnak, ennek fennhatósága alá tartoztak a kultúrházak, kulturális rendezvények, klubok. A kluboknak, amelyek létrejötte a hatvanas évektől kezdve új mozgalmat indított el, kétféle szerepük volt: szórakozási lehetőséget nyújtottak, másrészt ott tartották a hatalom részéről biztosított szakköröket, amelyeknek az ideológiai nevelésben szántak szerepet.
Demeter Csanád elmondta, Hargita megyében – és országos szinten is akár – a legjelentősebb klub a romániai magyarság körében a székelyudvarhelyi Siculus volt, amely a hatvanas évek végétől működött, és a romániai magyar könnyűzene bölcsője volt. 1970-ben fesztivált is szerveztek ezen a néven. „Nem volt egyszerű, hiszen el kellett fogadtatni a hatalommal, ugyanakkor nem voltak megfelelő felszerelések, sem képzett, könnyűzenében jártas zenészek. 1972-ben a Román Televízió magyar adása is közvetítette, országos szintűvé nőtte ki magát. Látszott, hogy mivel túl sikeres, a hatalom számára gyanús lett” – magyarázta a történész.
Az akkori propagandatitkár, Szekeres elvtárs úgy gondolta, át kéne „hozni” ezt a rendezvényt Csíkszeredába, és román együtteseket is meg kell hívni. Végül Csíkszeredában megszervezték az Ezüstfenyőt, ám ezt – a korabeli sajtó és a visszaemlékezések tanúsűga szerint – állandóan a Siculus fesztiválhoz hasonlították, az volt a mérce. Az 1976-os év több szempontból is fontos volt. Ekkor szervezték meg először a Megéneklünk Románia országos szintű fesztivált, ugyanebben az évben az Ifjúmunkás című lap Cseke Gábor főszerkesztő vezetésével megszervezte az Ifjúmunkás-matinékat, amelyeken zenekarok léptek fel, irodalmi bemutatókat tartottak.
A hetvenes évek végén, nyolcvanas évek elején megjelentek a rockegyüttesek. Csíkszeredában is több zenekar bukkant fel, amelyek tagjai egyik formációból a másikba „vándoroltak”. A korabeli feljegyzések, visszaemlékezések szerint az együttesek tagjai úgynevezett helyi sztárok voltak, akiket a közönség jó szívvel fogadott, megbecsült. Az 1980-ban alapított Trakto-rock együttes négy tagja az egykori traktorgyárban dolgozott, innen is a neve. Az együttes fellépett a televízió magyar adásában is, a traktorgyár vezetősége azonban nem nézte jó szemmel a kiruccanást, három napra igazolatlan hiányzásban részesültek a tagok. Aztán részt vettek egy Megéneklünk Románia versenyen, ezután kezdtek támogatást kapni a kultúrbizottságtól, erősítőket, hangszórókat.
A jelen lévő egykori együttesek tagjai elmondták, nagyon nehezen lehetett hangszerhez jutni, mindenki onnan szerezte be, ahonnan tudta, volt, aki Németországból hozott, volt, aki már a befutott együttesek tagjaitól vette át a használt gitárt, erősítőt. Noha nehéz volt fennmaradni, a „rendes” munkahellyel rendelkező zenekari tagok akár éjszaka is próbáltak, csak hogy zenélhessenek. A beszélgetésen szó esett még a sulibulikról is: a mostani Márton Áron Főgimnáziumban zenéltek az együttesek, de szó esett a különböző zenekarok – Saepya, Role, Vox T 77 – megalakulásáról és működéséről. Az est folyamán több kisfilmet is levetítettek, a legvégén pedig a Garabonciás együttes örvendeztette meg az amúgy is nosztalgiázó közönséget.
Vannak olyan táborok, ahol az ember már az első pillanattól otthon érzi magát – akár először érkezik, akár visszatérőként lép be a kapun. A kalotaszentkirályi alkotótábor is ilyen hely: barátságok szövődnek, közös élmények és alkotások születnek.
Varga Csaba már a 2-es táborban – újságolta hétfőn a Facebook-oldalán a Hazajáró, amely nyomon követi a nagyváradi hegymászó legújabb expedícióját, amelynek célja a világ második legmagasabb csúcsa, a K2 meghódítása.
Idén nyáron nem kell messzire utazni ahhoz, hogy a gyermekek felfedezzék a történelmi Magyarország csodáit – elég, ha bekapcsolják a Csukás Meserádiót, és elindulnak egy varázslatos utazásra István bácsival, Terkával, Vakkanccsal és a Csoda Meseládikával.
Nemzetközi kutatás keretében vizsgálták, hogy a biológiai sokféleség szempontjából milyen lehetőségeket rejtenek többek között a romániai falvak, valamint azt is, hogy a környező táj hogyan befolyásolja a biológiai sokféleség mintázatait.
A nyári táborozás akkor válik igazán felhőtlen élménnyé, ha biztonságos körülmények között zajlik. A belügyminisztérium néhány hasznos tanácsot fogalmazott meg a szülőknek arra az esetre, ha gyermekük táborba indul.
Megannyi sportcipő jutott el az elmúlt évtizedben az anyaországból határon túli gyermekotthonokba az Egy Vérből Vagyunk Alapítvány jótékonysági futásainak köszönhetően. Gui Angéla szerint azonban ennél sokkal fontosabb, hogy célokat és élményt is vittek.
A nyári hőségben az autók utastere könnyedén szaunává válhat , ami komoly biztonsági kockázatot is jelent, ugyanis ha a belső hőmérséklet meghaladja a 35 Celsius-fokot, annak hatása a sofőrre olyan, mintha 0,05 százalékos véralkoholszinttel vezetne.
Már több, mint egymillióan látták a Hogyan tudnék élni nélküled? című filmet a magyarországi és a határon túli mozikban – újságolták pénteken a film Facebook-oldalán.
Varga Csaba megérkezett a K2 alaptáborába – jelentették be pénteken a Hazajáró Facebook-oldalán.
A székely népviselet napját tartják pénteken, az Ezer Székely Leány Napját megelőző napon: ezen a napon több székelyföldi intézmény, cég dolgozói népviseletben érkeztek. A közösségi médiában számos fotót láthatunk népviseletben pózoló alkalmazottakról.
szóljon hozzá!