Fotó: Nagy Mária
A nagykárolyi Károlyi-kastély múltja szorosan kapcsolódik a szatmári svábokhoz, hiszen 300 évvel ezelőtt Károlyi gróf, a kastély egykori tulajdonosa hozta őket a vidékre, hogy megműveljék a földeket. Manapság 32 sváb települést tartanak számon Nagykároly környékén. A mára már „elmagyarosodott” lakosság más kisebbségektől is átvett szokásokat, bár akadnak olyanok is, akik jobban őrzik a régi tradíciókat. Nagy Mária hagyományőrző mesélt lapunknak a régi szokásokról, melyeket ma is ápolnak.
2022. június 06., 18:432022. június 06., 18:43
2022. június 06., 18:452022. június 06., 18:45
Nagy Mária a Szatmár megyei Mezőpetriben lakik. Elmondása szerint nagyon szerencsésnek érzi magát, hogy lánya és családja is velük él a kétgenerációs, külön bejáratú sváb házban, mely erre lett kitalálva. A sváb családok „giblis”, azaz tornácos házakat és nádfedeles csűröket építettek. Utóbbiban szénát, szalmát, tengerit tároltak, de a tágas helynek köszönhetően a lovakkal itt nyomtatták ki a búzát is. Az iparosítás, az új technológia megjelenése és a kollektivizálás miatt a csűr elvesztette régi funkcióját, már raktárként működik.
„A házunkban van egy kamara, ami nem a spájzot jelenti. Itt van a pince és a padlásfeljáró. Ezt az egy helységet megtartottam olyan állapotában, amilyen régen volt, ugyanazzal a lépcsővel felfelé a padlásra. Próbáltam olyan bútorokkal berendezni, melyek a régi időket tükrözik. A kamara részben most is látszik a fagerenda, nincs lemeszelve. Persze a házban is változtak a dolgok. A lóistállóból, ami a konyha mellett van, kazánház lett, viszont a csűrnek az eleje még őrzi a motívumokat” – részletezte a hagyományőrző. Hozzátette,
Fotó: Nagy Mária
A svábok nagyon vallásosak. Most is rengeteg egyházi szokást gyakorolnak. Májusban házi oltárt készítenek, Szűz Mária-szoborral a közepén. Ehhez imádkoznak és segítséget kérnek. Augusztus 15-én, a Mária-ünnepre virágot szednek a mezőről, az udvarról. A csokrot elviszik a templomba, megszentelik és a csűr vagy ház eresze alá teszik, hogy védelmet nyújtson az időjárási viszontagságokkal szemben. Mikulásváráskor a krampusz is érkezik.
Nemcsak az építészetben és egyházi szokásokban őrzik hagyományaikat, hanem a gasztronómiában is. A szatmári svábok speciális eledele a strudli, melyet leginkább böjti napokon készítenek, különösen pénteken. „Most is betartjuk ezt a szabályt. Előfordul, hogy strudli helyett csőrege vagy „unkréc”, azaz császármorzsa kerül az asztalra. Utóbbiak is lisztből készült sváb ételek, viszont a megyében inkább a strudlit preferálják” – egészítette ki Nagy Mária.
Ezeket az alapanyagokat össze kell keverni, összegyúrni és kinyújtani. A kinyújtott tésztának az egyik felét meg kell tölteni krumplipürével, szilvalekvárral vagy túróval, a másik felét pedig a másikra borítani. A 15x10 cm-es kivágott darabokat bő olajban kisütik.
Fotó: Nagy Mária
Miután kinyújtják a tésztát és felhajtják, a krumplis strudli széleit kicsi kockákra vágják a derelyemetszővel. Forró vízben felfőzik, ameddig feljön a tetejére, majd hozzáteszik a pirított hagymát. Mikor levesszük a tűzről, megszórják pirospaprikával, ráöntik a levesre, majd hozzáadják a tejfelt. Így megvolt a leves és a második fogás is. Ezt majdnem minden héten elkészítették a sváb családok.
A hagyományőrző hangsúlyozta: a múltat ismerni kell. A szülei egymás között svábul beszéltek, hozzá csak magyarul szóltak. Az okát évekkel később értette meg. „1945-ben a svábokat kollektív bűnösnek tekintették és deportálták őket a Szovjetunióba, Donbászba. Itt szénbányában kellett dolgozniuk. Apukám gyakran mesélt ezekről az időkről. Óriási éhínség volt, sokan meghaltak. Ha a szülőnek rossz volt, nem akarta, hogy a gyerekei is szenvedjenek” – emlékezett vissza Nagy Mária, aki nemcsak a családon belül akarja továbbadni a hagyományokat, hanem másokkal is szeretné megismertetni a sváb világot.
Fotó: Nagy Mária
„Ha nem ismerjük a múltat, akkor nem tudjuk a jövőt. Minden ember legyen büszke az identitására. Mi, svábok örököltük a vallásosságot, a szorgosságot. Nagyon sokat dolgozunk. Ezt próbálom átadni a családon belül is. Tiszteljük a többi nemzetet, de ne legyünk gyökértelenek. Értékeket örököltem a szüleimtől, amit nem szabad hagyni a semmibe veszni” – fogalmazott Nagy Mária.
A Drakula néven ismert Vlad Țepes havasalföldi fejedelem sírját vélhetően Nápoly városában, a Santa Maria la Nova templom őrzi – számolt be olasz és román kutatók feltételezéseiről az Il Mattino nápolyi napilap.
Nyáron ismét ingyenes szabadtéri filmvetítések várják az érdeklődőket a marosvásárhelyi Somostetőn. A péntek esténként szervezett program célja a függőségek veszélyeinek bemutatása és generációkat összekötő párbeszéd ösztönzése.
Balszerencsésen végződött egy brăilai férfi vízi szórakozása: a jet ski vízre bocsátásakor az autó és a vízi járművet szállító utánfutó is a Dunában landolt.
A nyíltvízi úszórekordjairól ismert petrozsényi könyvtáros, Avram Iancu vasárnap újabb maratoni táv megtételébe kezdett. Ezúttal a Majnát, a Rajna legfontosabb mellékfolyójának teljes hosszának leúszására vállalkozott.
Nagy erőkkel vonult ki a Konstanca Megyei Rendőr-főkapitányság emberei, miután riasztást kaptak, hogy lövések dördültek el a Fekete-tenger-parti Mamaia strandterületén.
„Art Mansion – ahol az ihlet otthon van” mottóval szerveznek kreatív nyílt napot június 28-án, szombaton 14 órától a Szatmárnémeti szomszédságában található Sándorhomokon, a történelmi Kováts-kúria udvarán.
Egy fiatal férfi, aki nem vágyik reflektorfényre, csak a hajnali ködbe, a vízpart csöndjébe, az erdők-mezők szabadságába. Timár Zoltán Sepsiszentgyörgyön talált rá arra az útra, amely nem zajos, nincs tele tapssal, de valódi és emelkedett.
Közép-európai idő szerint június 26-án, 13 óra 31 perckor sikeresen csatlakozott a Nemzetközi Űrállomáshoz (ISS) az Ax-4 küldetés személyzetét, köztük Kapu Tibor magyar űrhajóst szállító Dragon űrhajó.
Jubileumi kiadásához érkezett a szilágysomlyói Báthory Feszt. A Báthory István erdélyi fejedelem korát hűen felidéző, 10. alkalommal szervezendő rendezvényről, Báthory örökségéről, hagyományok ápolásáról Szabó Ernő Csaba városgazda beszélt a Krónikának.
Színes programpalettával vár mindenkit Kalotaszeg legnagyobb kulturális seregszemléje, amelyet hetedik alakommal szerveznek meg július 12–13. között a Kolozs megyei Bánffyhunyadon.
szóljon hozzá!