Karikó Katalin
Fotó: Cseke Csilla/MTI
Öt kutatónőnek, köztük a Covid-19 elleni mRNS-alapú oltás kidolgozásában úttörő szerepet játszó Karikó Katalin biokémikusnak ítélték oda idén az ENSZ Nevelésügyi, Tudományos és Kulturális Szervezete (UNESCO) és a L'Oréal nők számára létrehozott nemzetközi tudományos díját – közölte csütörtökön a párizsi székhelyű szervezet.
2021. október 01., 09:092021. október 01., 09:09
A 100 ezer eurós pénzdíjjal járó L'Oréal-UNESCO A nőkért és a tudományért elnevezésű elismerést 24. alkalommal adják át. A díj célja a világ öt kontinenséről származó női kutatók pályafutásának támogatása, és az előttük álló akadályok leküzdésének segítése – olvasható a közleményben.
amellyel lehetővé vált a döntő lépés olyan koronavírus-ellenes oltások létrehozásában, mint amelyineket a Pfizer/BioNTech és a Moderna fejlesztett ki.
A 66 éves Karikó Katalinnak, a BioNTech német laboratórium alelnökének kedden ítélték oda a Francia Tudományos Akadémia legnagyobb elismerését, a Grande Médaille-t, amelyet kétévente kap meg egy-egy jeles francia vagy külföldi tudós.
Karikó Katalin magyar biokémikusnak ítélték oda idén a Francia Tudományos Akadémia legnagyobb elismerését, a Grande Médaille-t – közölte az intézmény kedden.
Az UNESCO és a L'Oréal nők számára létrehozott nemzetközi tudományos díját Európa képviselőjeként Maria Angela Nieto Toledano spanyol embriológus, az alicantei Szent János Idegtudományi Intézet kutatója nyerte el azzal, hogy utat nyitott új terápiás megközelítések előtt az onkológiában. Az Afrikát képviselő Agnes Binagwót, a kigali (Ruanda) Global Health Equity Egyetem professzorát azért tüntették ki, mert munkásságával jobb hozzáférést biztosított a HIV, a malária és a tuberkulózis elleni küzdelem eszközeihez.
A kínai Csöcsiangi Egyetem professzorát, Hailan Hu-t az újgenerációs antidepresszánsokkal kapcsolatban végzett idegtudományi kutatásokért tüntették ki Ázsia és a csendes-óceáni térség jelöltjeként. Latin-Amerikából és a Karib-térségből egy kubai tudós, Maria Guadalupe Guzman Tirado, a havannai Trópusi Betegségek Intézetének kutatója kapja a L'Oréal-Unesco-díjat a dengue-láz kezelésében végzett úttörő munkájáért.
Házkutatást tartott csütörtökön az ügyészség egy tisztségéből felfüggesztett ügyvédnő lakásán, aki a gyanú szerint bérgyilkost fogadott a fia haláláért általa felelősnek tartott három személy meggyilkolására.
A közönség szavazatai alapján a Messze van a kicsi falum című nóta érdemelte ki Az év magyarnótája címet a Dankó Rádió által szervezett szavazáson.
Az elmúlt években a mesterséges intelligencia (MI) meghatározó szereplővé vált a technológiai hírekben és iparági előrejelzésekben, és 2025-re még hangsúlyosabbá válik a hatása.
Újabb világrekordot döntött meg Thurzó Zoltán nagyváradi zongoraművész: a 30 másodperc alatt leütött leggyorsabb billentyűjáték csúcsát javította meg 495-ről 500-ra.
Megjelent az Omega életművét átívelő újrakiadás-sorozat következő lemeze, a Trans and Dance. A legendás zenekar eredetileg 1995-ben kiadott, tizennegyedik stúdióalbuma most dupla vinylen, CD-n és a digitális felületeken egyaránt elérhető.
A Szent Anna-tó vízhőmérséklete idén július 15-én kora délután fél méter mélységben elérte a 30,9 Celsius-fokot, mely érték rekord meleget jelent az utóbbi évtizedekre, sőt valószínűleg az elmúlt évszázadokra vonatkozóan – adta hírül a Sapientia EMTE.
Az őszi lombhullás kapcsán a téli álomra húzódó sünök védelmére hívják fel a figyelmet a természetvédők.
Klaus Iohannis államfő hétfőn kihirdette azt a törvényt, amelyik az országos takarítási nappá nyilvánítja minden év szeptemberének harmadik szombatját.
Új helyszínen, számos hagyományos programmal rendezik meg október végén a kalotaszentkirályi csipkebogyó-fesztivált. Vincze Kecskés István szervező a gasztronómiai és kulturális kínálatról, a csipkeízfőző-versenyről beszélt a Krónikának.
Megalakulásának 25. évfordulóját ünnepli éppen ma, október 23-án az Ismerős Arcok, amely jubileumi turnéja keretében Erdélybe is ellátogat.
szóljon hozzá!