Több nép zenéjéből inspirálódó dallamaival elvarázsolta a közönséget Tcha Limberger ismert belga vak hegedűs és Benjamin Clement gitárművész
Fotó: Facebook.com / Erdélyi Magyar Látássérültekért Alapítvány
Erdélyi látássérült gyerekek számára gyűjt adományokat Tcha Limberger belga és cigány származású vak zenész. A több székelyföldi településen is fellépő virtuóz hegedűs szerda esti sepsiszentgyörgyi koncertjén több nép zenéjéből inspirálódó dallamaival elvarázsolta a közönséget. A Kalotaszegen is élő muzsikus életéről és zenei pályájáról is mesélt az érdeklődőknek.
2022. október 15., 16:532022. október 15., 16:53
Látássérült gyerekek számára gyűjtött adományokat Erdélyben a „polihisztor virtuózként, a cigányzene királyaként” is emlegetett Tcha Limberger ismert belga vak zenész, aki zenésztársával, Benjamin Clement gitárművésszel lépett fel több erdélyi városban. A duó a székelyudvarhelyi Erdélyi Magyar Látássérültekért Alapítvány meghívására látogatott Székelyföldre. Telt házas udvarhelyi fellépésük után a sepsiszentgyörgyi Szimpla adott otthont koncertjüknek, ahol a két művész meghitt, családias hangulatban varázsolta el közönségét.
Tcha Limberger anyai ágon flamand, apai ágon pedig szintó, azaz nyugat-európai cigány felmenőkkel rendelkezik. A művész – aki nyolc nyelven, többek között magyarul is folyékonyan beszél –elröpített minket Leszbosz szigetéről az ókori Izmiren keresztül a görög hegyvidéken át Nyugat-Európába, aztán a 30-as évek New Orleansába, majd megpihent Kalotaszegen. Barangolásaira elkísérte jó barátja és zenésztársa, Benjamin Clement gitárművész, aki a hegedűs elmondása szerint „bármit képes kísérni”.
Fotó: Facebook.com / Erdélyi Magyar Látássérültekért Alapítvány
Limberger nemcsak zenei virtuóz, aki flamencogitártól kezdve számos hangszeren játszik, hanem nagyszerű történetmesélő is. A színes és magával ragadó konferanszaiban nem csupán elmeséli egy-egy dal születését és történeti kontextusát, hanem hozzá fűződő emlékeit és érzelmeit is megosztja. Így zenei világában barangolva csakhamar megismerjük magát az embert, a művész dalaiban az örömteli, reményteljestől a keserűig, az érzelmek széles skáláját felvonultatja. Előadását azonban az az alázat, már-már áhítat teszi teljessé, amellyel a dalokhoz nyúl.
A virtuóz zenész elmondta, fiatalkorában fokozatosan vesztette el a látását, de ez nem akadályozta meg abban, hogy egyre több és több hangszer titkát megismerje. Elmondása szerint a szintók legalább egy évszázada játszanak és hallgatnak magyar és más kelet-európai zenéket, és az idősebb generáció meg van győződve arról, hogy az igazi cigányzene Magyarországhoz kötődik. Így jutott el ő is Magyarországra, ahol autentikus cigányzenét szeretett volna játszani, amely elképzelhetetlen lett volna számára anélkül, hogy megtanulja a nyelvet és annak rezdüléseit. Első felesége és két gyereke is magyar, sokáig Kalotaszegen éltek, így jól ismeri a vidék népi muzsikáját is.
Tudását a Kalotaszeg Trióban is bizonyította, a hírnevet a Budapest Gypsy Orchestrával való fellépés hozta meg számára, melynek következtében a The Sunday Times Tcha Limbergert „polihisztor virtuóznak” és a „cigányzene királyának” nevezte.
Tcha Limberger elmesélte, gyerekkorában édesapja, a gitáros és énekes Vivi Limberger a cigány zenei hagyományokra oktatta. Ezt követően Django Reinhardt cigány swing stílusának világában cseperedett, és az évek során számos világhírű előadóval dolgozott együtt. Változatos zenei ízlése, érdeklődése már korai éveiben kialakult. Első koncertjén, nyolcévesen flamencót énekelt, miközben saját magát kísérte gitáron. Különösképpen szereti a világ minden tájáról származó autentikus zenét, amelyet gyakran beépít repertoárjába. Ezenkívül modern klasszikus zeneszerzést is tanult Dick Vanderharst belga zeneszerző mellett, a sepsiszentgyörgyi koncerten saját szerzeményével is megörvendeztette a közönséget.
Fotó: Facebook.com / Erdélyi Magyar Látássérültekért Alapítvány
„A vakság nem betegség, hanem állapot, amelynek hátrányait le lehet küzdeni. Tcha Limberger, az ismert vak zenész története kiváló példa arra, hogy nem csak lehet, hanem érdemes is leküzdeni a vaksággal járó helyzeti hátrányokat” – fogalmaztak a szervezők.
Az erdélyi látássérültek alapítványa a kezdeményezéssel egy 102 éves űrt próbál meg betölteni, ugyanis ennyi ideje nem létezik magyar oktatás a látássérült gyerekek számára Romániában. Működéséről, céljairól és munkájáról a honlapjukon olvashatnak többet, illetve adományokat is küldhetnek.
Pályi Gyula modenai professzor, az Olasz Nemzeti Tudományos Akadémia tagja a torinói lepel kutatásának újdonságairól számolt be – írta a Vatican News magyar nyelvű honlapja.
Az Olasz Posta (Poste Italiane) bejelentette, hogy több száz, a pápának címzett levél érkezik a fiumicinói válogatóközpontba. Megválasztása óta folyamatos ez az arány.
A szentjánosbogarak populációi világszerte jelentős csökkenést mutatnak, és Erdély, mint Európa egyik természeti sokszínűségben gazdag régiója, szintén érintett ebben a globális trendben – hívta fel a figyelmet László Zoltán biológus.
Egyre több helyen bukkan fel a Bulgáriában megszökött állítólagos fekete párduc: Székelyföldtől a Partiumig szinte nincs olyan közintézmény, állami hivatal, magánvállalat vagy közület, amelyik ne posztolt volna a vadállatot ábrázoló mémet.
Vizuálisan lenyűgöző, az életről és változásról szóló, mélyen szimbolikus történetet mutat be Kolozsváron a Cirque du Soleil. A világhírű kanadai utazócirkusz jövő év áprilisában érkezik a kincses városba OVO című produkciójának újragondolt változatával.
Utcazene-fesztivált tartanak július 11. és 13. között Szatmárnémetiben. A partiumi város egyik legnépszerűbb kulturális eseménye nemcsak zenei csemegékkel, hanem látványos utcai produkciókkal és pezsgő fesztiválhangulattal várja a közönséget.
Vannak olyan táborok, ahol az ember már az első pillanattól otthon érzi magát – akár először érkezik, akár visszatérőként lép be a kapun. A kalotaszentkirályi alkotótábor is ilyen hely: barátságok szövődnek, közös élmények és alkotások születnek.
Varga Csaba már a 2-es táborban – újságolta hétfőn a Facebook-oldalán a Hazajáró, amely nyomon követi a nagyváradi hegymászó legújabb expedícióját, amelynek célja a világ második legmagasabb csúcsa, a K2 meghódítása.
Idén nyáron nem kell messzire utazni ahhoz, hogy a gyermekek felfedezzék a történelmi Magyarország csodáit – elég, ha bekapcsolják a Csukás Meserádiót, és elindulnak egy varázslatos utazásra István bácsival, Terkával, Vakkanccsal és a Csoda Meseládikával.
Nemzetközi kutatás keretében vizsgálták, hogy a biológiai sokféleség szempontjából milyen lehetőségeket rejtenek többek között a romániai falvak, valamint azt is, hogy a környező táj hogyan befolyásolja a biológiai sokféleség mintázatait.
szóljon hozzá!