Első, írásban fennmaradt káromkodásunk a középkorból származik, és a Széchenyi Könyvtár tulajdonában lévő Dubnici krónikában olvasható, amely egy 1370 körül keletkezett geszta alapján 1476-ban Váradon latin nyelven íródott történelmi könyv.
2016. február 17., 12:302016. február 17., 12:30
Csak a káromkodás olvasható magyarul, a kornak megfelelő írásmódban: „Wezteg kwrwanewfya zaros nemeth, iwttatok werenkewht, ma yzzywk thy wertheketh” – írta a Szeretlekmagyarország.hu.
A mondat története az 1300-as évekre nyúlik vissza. 1355-ben I. Lajos magyar király segítséget küldött Habsburg II. Albert osztrák herceg és Luxemburgi IV. Károly német–római császár támogatására Zürich és szövetségesei ellen. A krónika szerint Zürich város körül a magyarok hatalmas csatát vívtak a svábföldi németekkel. A magyarok a legenda szerint azt kiáltották, hogy „Szent királyok, segítsetek!”, és legyőzték a németeket.
„Úgy hullottak le a szájas németek a magyarok előtt, mint ökrök a vágóhídon. A magyarok ugyanis azt a parancsot kapták, hogy egy németet se fogjanak el, hanem mindnyájukat részegítsék meg a halál poharából...
A magyarok vészes kardot villogtatva fejük fölött, elcsapták kezüket és fejüket, mondván: »Veszteg, kurvanő fia szaros német, ittátok vérünket, ma isszuk ti véreteket.« A nyelvészek megállapították, hogy minden egyes nép káromkodáskultúrájának alapját saját ősvallása képezi. Így tehát az északiak átkozódásaikba a felmenőiket, a déli régiókban az altesti vonatkozásokat, keleten a szenteket és Istent szövik bele. Honfoglaló őseinknek hála, Magyarország közép-európai fekvése lehetővé tette, hogy mi a szélrózsa minden irányából érkező átokfelhozatalt beleolvaszszuk saját nyelvünkbe” – olvasható a Dívány.hu-n.
Diós vagy mákos? Évente felmerül ez a kérdés, amikor bejglikészítésről esik szó, ugyanakkor a megfelelő összetevők, kelesztés is okozhat némi fejtörést azoknak, akik a karácsonyi finomság házi elkészítésére vállalkoznak.
Az Országgyűlés Hivatala és a Nemzetközi Gyermekmentő Szolgálat (NGYSZ) a hagyományos Országházi Gyermekkarácsonyi ünnepségen nyolcszáz, nehéz anyagi körülmények között élő gyermeket látott vendégül Magyarországról és határon túlról.
A magyar közmédia kulturális csatornája idén is gazdag műsorkínálattal varázsol ünnepi hangulatot a nézők otthonába. A karácsonyi időszakban még inkább a művészetek kerülnek fókuszba, és a Librettó az év utolsó adásában különkiadással készül.
A Z generációhoz tartozó diákok és munkavállalók sem „születtek” a mesterséges intelligenciára, hanem meg kell tanítani őket annak használatára – állapítja meg az EY friss jelentése.
Pettyes szarvas született a Marosvásárhelyi Állatkertben – közölte Facebook-oldalán az intézmény.
Noha egyszerű ételnek számít a klasszikus osztrák specialitás, a Tafelspitz – tányérhús –, meglepően kevés helyen készül valóban jól. Ez azért sem meglepő, mert jó marhahúslevessel is csak kevés helyen találkozhatunk.
Călin Georgescu volt államfőjelölt olyan magvas inspirációforrásokból merített ihletet beszédeihez, mint például a Jégvarázs (eredeti címén Frozen) című rajzfilm, vagy a Híradósok (The Newsroom) című amerikai sorozat.
Emlékkoncerttel tisztelegnek Ráduly Béla, a Metropol erdélyi rockegyüttes egykori dobosa előtt halálának harmincadik évfordulóján Nagyváradon.
A ChatGPT, a legismertebb generatív mesterséges intelligencia (AI) platformot több százezer felhasználója ingyenes keresőként használhatja, és ezzel közvetlen versenybe száll a Google-lal.
A karácsony elengedhetetlen tartozéka a díszbe borított fenyőfa, melyet sokan már december közepén felállítanak, így hangolódva az egyik legszebb ünnepre. A karácsonyfa ízléses díszítéséről Czimbalmos Emília szín- és stílustanácsadóval beszélgettünk.
szóljon hozzá!